سرمقاله شماره ۲۵۵

/
/
/

با سلام و عرض احترام خدمت کلیه خوانندگان محترم ماهنامه رایانه
فروش آنلاین امروزه در سرتاسر جهان یک امر بدیهی و جا افتاده ای شده است و در کنار فروشگاه های بزرگ فیزیکی، این سایت ها نیز سهمی از بازار را بدست آورده اند که این سهم نسبت به جوامع و کشورها متغیر و متفاوت است. این سهم از ۲درصد تا ۲۵ درصد بوده و در آینده ای نچندان دور بیشتر هم خواهد شد.
دلیل موفقیت این سایت ها را میتوان در علت های مختلفی جستجو کرد و بستگی بسیار زیادی به عوامل سیاسی، اقتصادی و روانشناسی آن جامعه دارد. به طور مثال در کشورهایی که پرداخت الکترونیک یک امر بدیهی است این سایت ها توانایی نمود بیشتری دارند.
یکی از محاسن این سایت ها در ارائه قیمت های رقابتی است، که خود دلایل مختلفی دارد، چون این سایت ها نیاز به داشتن مکان فیزیکی و فروشگاهی ندارند و به صورت مکانیزه اداره میشوند، نیاز به پرسنل کمتری داشته و همه این ها باعث می شود تا هزینه های کمتری داشته باشند و کالای خود را با سود کمتری به فروش برسانند.
از طرف دیگر در دسترس بودن آن ها در تمامی نقاط حتی در دور افتاده ترین مکان ها باعث شده که مردم بتوانند از طریق کامپیوتر خود به کالای مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.
عدم نیاز به حرکت و جابجایی و درگیری در ترافیک خیابان ها و جای پارک، امکان انتخاب و تنوع بیشتر، از دیگر مزایای آن محسوب می گردد.
مباحث روانشناسی نیز از دیگر دلایل خرید اینترنتی محسوب می گردد. احساس امنیت بیشتر، خرید در منزل و یا محل کار، مواردی است که در این دسته می توان قرار داد.
فروش آنلاین را دیگر نمیتوان کتمان کرد. سایت هایی همانند ebay، آمازون در دنیا فروش های خیره کننده ای دارند در داخل کشور ما نیاز سایت هایی مانند، دیجی کالا، آسارایان، کیمیا، رشد قابل قبولی داشته اند و استقبال خوبی از آن ها به عمل آمده است.
پیش بینی می گردد که در آینده سهم سایت های فروش آنلاین در ایران، تا ۳۰درصد افزایش یابد که این نشان دهنده آن است که بخش عظیمی از سرمایه گذاری و تجارت به این بخش متعلق خواهد بود.
به همین دلیل در همین عرصه رقابت نیز در بین این سایت ها بسیار گسترده تر و شدیدتر خواهد شد و همین امر باعث ارائه سرویس های خاصی همانند پیشنهادات ویژه با قیمت پائین تر، اطلاع رسانی دقیق تر و فنی تر گردد.
خوشبختانه کشور ما در این راستا نسبت به دیگر کشورها در جایگاه خوبی قرار دارد و با کمی تلاش و همت می توان در رده های برتر در جهان قرار گرفت.
به امید آن که سایت های داخلی ما هم تلاش در جهانی شدن خود داشته باشند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text