ترفندهای هوشمندانه ویندوزی

/
/
/

زمان نصب سیستم عامل خود را بدانید!
ویندوز ویستا، ویندوز ۷، ۸ و ۸٫۱
دانستن این موضوع همیشه خوب است؛ چه زمانی که کامپیوتر شخصی خود را برای تعمیر نزد یک تکنسین ببرید و چه زمانی که یک کامپیوتر دست دوم خریده اید و می خواهید سن آن را بدانید.
برای اطلاع از زمان نصب ویندوز، پس از کلیک بر دکمه Windows، Command Prompt یا سطر فرمانی را باز کرده، عبارت cmd را در آن تایپ کرده و Enter را فشار دهید. سپس عبارت زیر را عیناً در سطر فرمان وارد نمایید: .systeminfo | find /i “Original”و Enter را مجددا فشار دهید. پس از چند ثانیه، تاریخ و زمان دقیق نصب سیستم عامل بر کامپیوتر خود را مشاهده می کنید.

فایل ها و پوشه هایی که اخیرا باز کرده اید را ببینید.
ویندوز ۷، ۸ و ۸٫۱
در کامپیوتر شما پوشه ای مخفی وجود دارد که تمامی فایل¬ها و پوشه¬هایی که باز کرده اید در آن لیست شده اند. به منظور دسترسی به این پوشه، از صفحه کلید، Windows و R را همزمان فشار دهید تا برنامه Run باز شود.
سپس عبارت recent را تایپ کرده و اینتر را بزنید. توجه داشته باشید که در ویندوز ۸ و ۸٫۱، باید عبارت shell:recent را تایپ نمایید. با استفاده از ابزار Date modified در هِدِر ستون، می توانید آیتم ها را به ترتیب زمان باز شدن مرتب کنید. برای فیلتر کردن آن ها بر اساس نام، از  منو ابزار Name در هِدِر ستون استفاده کنید. در چنین حالتی، لیستی از فیلترها مثل ۰-۹، A-H، I-P و…می بینید. برای استفاده از فیلتر مورد نظر، گزینه مربوط به آن را انتخاب نمایید.

مجموعه ای از دستور غذاهای محبوب خود را بسازید.
ویندوز ۸ و ۸٫۱
اپلیکیشن Food & Drink منبع بسیار خوبی برای انواع دستورغذاها متناسب با هر سطح آشپزی است. این اپلیکیشن (علامت قاشق و چنگال) را باز کنید، قسمت مربوط به دستورغذاها در سمت راست قرار دارد. می توانید هر دسته ای که می خواهید اعم از کباب ها، دسرها و غذاهای سریع را انتخاب کرده و سپس بر دستورغذای مورد نظر خود کلیک کنید. این اپلیکیشن به شما امکان می دهد مجموعه ای از دستورالعمل های دلخواه خود را ایجاد کرده، آن ها را در یک برنامه هفتگی قرار داده و حتی مواد لازم برای آن ها را به لیست خرید اضافه نمایید.
در قسمت پایین و سمت چپ، بر Add to Collections کلیک کرده و Create a new collection را انتخاب نمایید (مطابق عکس). سپس برای آن نامی انتخاب کرده و Add را فشار دهید. برای اضافه کردن دستور غذا به برنامه هفتگی خود، Add to Meal Planner را انتخاب کرده و روزی که می خواهید دستور را در آن قرار دهید را انتخاب کنید. در صورت تمایل می توانید یک نوشته مفید برای آن بنویسید. پس از آن، Add را بزنید.
اگر دوربین جلو دارید، حالت Hand-Free برای استفاده از این اپلیکیشن در هنگام آشپزی بسیار مفید است. بر Hands-Free Mode کلیک کرده و به پیام ظاهر شده به منظور اجازه دسترسی به دوربین جلو جواب مثبت دهید. سپس، با حرکت دست خود در جلو دوربین، به صفحه بعدی بروید.
برای اضافه کردن مواد مورد نیاز دستورغذا به لیست خرید، گزینه Add to Shopping List را انتخاب کنید. لیستی از تمام مواد مورد نیاز به همراه مقدار هر کدام ظاهر می شود. هر کدام را که نیاز نداشتید را حذف کرده و بر Add Selected Items کلیک کنید.

نوار ابزار Quick Launch را به نوار وظیفه خود اضافه کنید.
در ویندوز XP و ویستا، با اضافه کردن نوار ابزار Quick Launch به نوار وظیفه، می توانید به فایل¬های دلخواه خود دسترسی داشته باشید. این نوار ابزار از ویندوز ۷ به بعد در دسترس نبوده است، اما ما در اینجا نحوه برگرداندن این نوار ابزار و استفاده از آن را به شما خواهیم آموخت.
بر نوار وظیفه راست کلیک کرده وموس را روی Toolbars قرار داده و بر New toolbar کلیک نمایید. سپس در قسمت مربوطه عبارت %appdata%MicrosoftInternet ExplorerQuick Launch را مطابق شکل تایپ کنید. سپس، Select Folder را انتخاب کنید تا نوار ابزار Quick Launch در قسمت پایین سمت راست نوار وظیفه ظاهر شود. بر نوار وظیفه راست کلیک کرده و تیک گزینه Lock the taskbar را بردارید. اکنون می توانید بر سه خط شکسته کنار نوار ابزار Quick Launch کلیک کرده و آن ها را درگ کنید تا بتوانید آیکون های مدنظر خود را ببینید.
برای اختصاصی کردن این نوار ابزار، بر آن راست کلیک کرده و تیک Show Text را بردارید. مجدداً راست کلیک کرده و این بار تیک Show little را بردارید. اکنون لیستی از آیکون ها را در نوارابزار Quick Launch مشاهده می کنید که مرورگرها، برنامه های ایمیل، آیکون Show desktop (که تمامی برنامه های باز شده را مینیمایز میکند) و آیکون Switch between windows که تمامی پنجره های باز را در Flip 3D نمایش می دهد را شامل می شود. برای حذف هر یک از این آیکون ها، بر آن راست کلیک کرده و Delete را انتخاب کنید. به منظور اضافه کردن یک آیکون جدید، شُرت-کات موجود در دسک تاپ را درگ کرده و آن را در نوار ابزار مورد بحث رها کنید. برای تغییر محل نوار ابزار Quick Launch،  بر سه خط شکسته کنار آن کلیک کرده و آن را به محل مورد نظر در نوار وظیفه منتقل نمایید.

———————————–

برگردان : مینا محمدی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text