img

iOS8

/
/
/

مهمترین بروزرسانی iOS، پیام آور دوره ای انعطاف پذیرتر و بازتر برای سیستم عام موبایل اپل است.

عرضه نسخه iOS7 در سال ۲۰۱۳ بیانگر انقلابی عظیم در تاریخچه کوتاه مدت iOS و یک تغییر دراماتیک در نحوه طراحی بود. iOS8 زرق و برق بیشتری دارد و به نظر برخی ها یک کار عجله ای است. تعجب آور است که بروزرسانی های این نسخه خیلی مهیج نیستند اما طبق معمول هیچ کمبودی در ارتقاهای کوچک احساس نمی شود.
شاید قابل توجه ترین تغییر این گوشی که در مصارف روزانه بیشتر احساس می شود، صفحه کلید جدید آن باشد. QuickType این امکان را به کاربر می دهد تا در پاسخ به پیام ها و ایمیل ها سریع تر عمل کند. این سیستم پس از آشنایی با نحوه صحبت و تایپ کردن فرد، در پاسخ به پیام های دریافتی، سه پاسخ پیشنهادی را در بالای صفحه کلید به شما ارائه می دهد، هرچه بگذرد این سیستم بیشتر می آموزد و می تواند یک یا دو پیام جلوتر را حدس بزند.
با نزدیک تر شدن پیام های پیشنهادی به صفحه کلید، انتخاب ها سریع تر می گردد و انتخاب های بیشتر به این معنی است که دیگر لازم نیست نگران تایپ کردن دقیق کلمات خود باشید.

صفحه کلیدهای شخص ثالث
شاید مهمتر از این ارتقاها و پیشرفت ها، حقیقت مجاز دانستن صفحه کلیدهای شخص ثالث برای اولین بار در App Store باشد. اگر هنوز هم این هدیه اپل را دوست ندارید، میتوانید SwiftKey یا Swype را به جای آن نصب کنید (هردوی آن ها از نظر اینکه موجب توسعه صفحه کلیدهای iOS می شوند، مورد تائید هستند).
Notifications Center هم شاهد بروزرسانی های قابل توجه ای بوده است، از جمله معرفی نوتیفیکیشن های تعاملی و ویجت ها که به کاربران اجازه می دهند مستقیما ایمیل های جدید را ببینند، دعوت ها را بپذیرید یا رد کنند، به پیام های متنی به سرعت پاسخ دهند و کارهایی از این دست را به راحتی انجام دهند. تمام این ویژگی ها در لاک اسکرین وجود دارند و توسعه دهندگان شخص ثالث هم از این امکان سود می برند.
بروزرسانی های کوچک زیادی در مورد ارسال پیام، تماس ها و ایمیل وجود دارند. آیکن جدید میکروفون در کنار فیلد iMessage به شما امکان میدهد تا پیام های صوتی خود را به سرعت ارسال کنید و ویوی مولتی تسکینگ از فضای بی مصرف قبلی در بالای صفحه نمایش برای نشان دادن تماس های جدید استفاده می کند. در ضمن، اپلیکیشن Mail شامل مجموعه ای نسبتا پیشرفته از گزینه های مربوط به ژست های حرکتی است و به کاربر اجازه می دهد با کشیدن انگشت خود روی نامه به سمت چپ را Flag کند یا با کشیدن انگشت روی نامه به راست آن را به عنوان نامه خوانده نشده یا Unread مشخص نماید.
کار به اینجا ختم نمی شود، وقتی تلفن به برق وصل است می توانید Siri را با گفتن «Hey Siri» فعال کنید (این به درایورها کمک می کند تا حواسشان جمع باشد و کنترل امور را در دست داشته باشند). دوربین دارای قابلیت timelapse است و ابزار ویرایش عکس هم بسیار پیشرفته شده است و امکان کنترل بیشتری برای حذف بخشی از تصویر و چرخش تصویر فراهم شده  و ابزارهایی نیز برای تنظیم رنگ و نوردهی بهتر وجود دارند.
اپلکیشن Health هم شامل داده هایی در خصوص بهداشت و سلامت است – اطلاعاتی در مورد میزان کالری، BMI، دمای بدن، کلسترول و غیره که توسط اپ های دیگر جمع آوری شده و به صورت آمار و گراف به نمایش در می آیند.
برای اینکه اپ کار کند، توسعه دهندگان باید از چارچوب کاری HealthKit استفاده کنند که به داده ها امکان می دهد تا در اپلیکیشن Apple Health و نیز بین اپ های متفرقه دیگر در مورد بهداشت و سلامت به اشتراک گذاشته شوند.
پشت پرده
همه این تغییرات دلچسب و خوشایند هستند اما تفاوت بزرگتری که در دراز مدت احساس می شود، بهبودهایی است که اپل در پشت پرده برای ارتقا تجربه کاربران تدارک دیده است. مثلاً معرفی افزونه های اپلیکیشن یک تغییر بزرگ است و در نهایت به توسعه دهندگان این شانس را می دهد تا اپ های خود را خارج از سندباکس گسترش دهند. مثلاً Evernote میتواند یک سرویس Clipping یا برش را مستقیماً  در داخل سفری (Safari) ارائه کند. افزونه های Keyboard به توسعه دهندگان اپلیکیشن اجازه می دهند تا طرح پیش فرض را تغییر دهند و افزونه های مشترک به کاربران اجازه می دهند تا داده ها را از یک اپ در هر سرویس آنلاین دیگر به اشتراک بگذارند.
TouchID در حال حاضر در برنامه های شخص ثالث یافت می شود، بنابراین می توانید اپ های زیادی را با اثر انگشت خود از فروشگاه اپ خریداری کنید و در نهایت Family Sharing که به ۶ نفر از اجزای خانواده امکان به اشتراک گذاری اپ ها، موسیقی و فیلم را می دهد بدون اینکه مجبور باشند از یک  Apple ID استفاده کنند.
مالکین MacBooks و iMacs قدردان افزونهAirdrop  در دسکتاپ و همچنین امکان پاسخگویی به تماس ها و دریافت پیام های متنی در OS X خواهند بود. Spotlight هم هابی برای جستجوهای اینترنتی و جستجوهای محلی دستگاه است.
در ضمن iCloud Drive، مشکل فایل های تکراری را حل خواهد کرد، مشکل به وجود آمده توسط اپ هایی که ازفرمان Open In استفاده می کنند. در گذشته،  باز کردن یک فایل ساخته شده توسط یک اپ در اپ دیگر، به معنی ارسال یک کپی از آن از طریق منوی مشترک بود. با iCloud Drive، اپلکیشن ها میتوانند یک نمونه از اسناد را در iCloud ذخیره کنند، در جایی که برای ویرایش توسط سایر اپ ها در دسترس باشند.

جایی برای پیشرفت
تا اینجا همه چیز خوب بود، اما همه چیز برای iOS 8 مطلوب و درجه یک نیست. ما بیشتر از همه نگران پایداری و اجرا هستیم. در حالیکه مشغول آزمایش نسخه بتا۲ بودیم، هندست آزمایشی آیفون ۵ چندین بار قفل شد و دیگر قادر به پاسخگویی نبود و این موجب نگرانی ما شد.
استفاده از صفحه کلید هم مستلزم توجه و دقت است. گرچه خوب کار می کند، اما مواقع ای وجود دارند که پیام های پیشنهادی در بالای صفحه کلید ظاهر نمی شوند، مثلا در فیلد جستجو در وب سایت Google mobile شروع به تایپ کردن می کنید ولی چیزی ظاهر نمی شود. همین موضوع در خصوص اپ ها هم رخ می دهد و هیچ عبارت پیشنهادی ظاهر نمی شود.
امیدواریم انجام تغییرات صفحه کلید به دوش توسعه دهندگان نیفتد. وقتی iOS7 عرضه شد، توسعه دهندگان می بایست ابتدا اپلکیشن های خود را بروز می کردند، در غیر این صورت همچنان صفحه کلید قدیمی ظاهر می شد، اگر همین مشکل در iOS8 با معرفی صفحه کلیدهای شخص ثالث همچنان باقی بماند، دردسرساز خواهد بود.
با وجود اینکه iOS8 در حال حاضر از برخی جهات خوب و کامل نیست اما شامل بروزرسانی بسیار امیدوار کننده است. طبق معمول iOS8 شامل تغییرات کوچک و نیز تغییرات بزرگتری است که به نفع کاربران می باشد.
آنچه که بسیار هیجان ما را برانگیخت ، روشی است که اپل iOS را باز می کند. در دراز مدت، مالکین دستگاه های اندروید به انعطاف پذیری و آزادی آن ها افتخار خواهند کرد. به نظر می رسد اپل در نهایت به درخواست ها پاسخ داد و ابزارهایی را در اختیار کاربران و توسعه دهندگان قرار داد تا بتوانند اکوسیستم iOS را به مرحله بعد انتقال دهند. iOS8 دو اکوسیستم را در یک سطح قرار نمیدهد، این به معنی عصر جدیدی برای اپل است- عصری که ما را وادار می کند در مورد تعصبات و عقاید قدیمی مان تجدید نظر کنیم.
OSX 10.10 Yosemite اپل
همکاری بهتر OS X و iOS  ارمغان بهبودهای اندیشمندانه و ویژگی های جدید
آخرین نسخه سیستم عامل دسکتاپ اپل پائیز امسال به بازار می آید و کد پیش نمایش از قبل برای توسعه دهندگان و آزمایش کنندگان بتا عرضه شده است. طبق معمول، این نسخه گلچینی از ویژگی ها و بروزرسانی های مختلف است، اما آنچه نظرها را به خوب جلب می کند تلاش هدفدار برای توسعه مک به عنوان یک شریک نزدیک تر به دستگاه های موبایل اپل است.
این منظور درست به محض بوت شدن سیستم عامل جدید نمایان می گردد. Finder و Dock هم با آیکن های ساده تر و مسطح تر وجود دارند، این درحالیست که افکت های ظریف و هوشمندانه با پنجره نیمه شفاف، نمای iOS را بیشتر بازتاب می دهند. فونت سیستم از Lucida Grande (قبلا با نام Aqua) به فونت موقرتر Helvetica ی iOS تغییر پیدا کرده است.
اپل سعی نکرده تا المان های رابط iOS را در دسکتاپ قرار دهد. تغییرات در Finder یوسمیت و اپلیکیشن های بومی بسیار ملایم تر و عملی تر هستند. این تغییرات شامل توانایی در حاشیه نویسی ایمیل ها در Mail، طرح جدید تقویم، نمای شسته رفته تر از Safari  و مصرف برق کمتر در مرور کردن های چند تبی می باشند. مد Full-Screen هم اکنون با کلیک کردن دکمه سبز کنترل – پنجره در دسترس قرار می گیرد، در حالی که ویژگی window-zoom قدیمی به Option-Click تغییر پیدا کرده است.
یک بروزرسانی که توجه را به خود جلب می کند، رفتار Spotlight است. فیلد جستجو که قبلاً در گوشه راست بالای صفحه قرار داشت هم اکنون به صورت یک نوار شناور بزرگ در میانه بالای صفحه به نمایش در می آید. وقتی شروع به تایپ کردن نام اپلیکیشن یا سند می کنید، بهترین پیشنهاد Spotlight همزمان با تایپ کردن شما ظاهر می شود و آماده است تا با فشردن Return سریع باز شود و در مورد جستجوهایی که می دانید دقیقا دنبال چه هستید، تجربه بهتری را نسبت به قبل ارائه می دهد. در غیر این صورت بعد از یک ثانیه یا بیشتر، یک لیست کرکره ای از گزینه ها با یک پیش نمایش ظاهر می شود ، بنابراین می توانید قبل از باز کردن گزینه ها، آن ها را بررسی کنید.
تغییر بزرگ دیگری که میتوان به آن اشاره کرد، Notification Center است که قبلا یک لیست خشک و خالی از رویدادها و پیام ها ارائه می داد، حالا Notification Center به صورت دو قاب به نمایش در می آید همراه با ویوی جدید Today. به طور پیش فرض، این قاب تاریخ و رویدادهای تقویم، یادآوری کننده ها و اطلاعات به موقع را -بیشتر به سبک iOS- نشان می دهد و با منتخبی از ویجت ها میتوان آن را اختصاصی کرد. گزینه ها شامل یک ماشین حساب و یک ساعت جهانی هستند، توسعه دهندگان میتوانند از طریق App Store ویژگی های مخصوص خود را بسازند.
یوسمیت به دلیل ویژگی های جدیدیش به دستگاه های موبایل راه یافته است. برای شروع، تکنولوژی به نام Handoff به اپلیکیشن های دسکتاپ امکان می دهد تا اطلاعات user-state را با دستگاه های موبایلی که iOS8 را اجرا می کنند، به اشتراک بگذارند.
در عمل این یعنی شما میتوانید در MacBook خود شروع به نوشتن ایمیل یا سند کنید، سپس به سراغ آیپد بروید و ادامه کار خود را در آنجا دنبال نمایید. یوسمیت با اپلیکیشن های متفاوتی از جمله Safari، Pages and Maps و API کار می کند و این یعنی توسعه دهندگان چند پلت فرمی می توانند از Handoff  در ساخته های خود استفاده نمایند.
ویژگی های ارتباطی نیز بگونه ای هستند که میتوانند با سیستم های مختلف کار کنند. در یوسمیت ویژگی Face Time به دسکتاپ آورده شده و امکان ارسال و دریافت تماس های صوتی عادی و پیام های تصویری و متنی از مک ، تا زمانی که آیفون شما در یک شبکه محلی مشابه باشد، وجود دارد. در ضمن فرآیند اتصال مک به آیفون با عمل تک کلیکه به نام Instant Hotspot انجام می گیرد. موثرترین و چشمگیرترین توسعه در این زمینه ویژگی به نام iCloud Drive است که به شما امکان می دهد از ذخیره سازی ۵ گیگابایتی iCloud خود به عنوان یک مخزن از نوع Dropbox با هدف عمومی، برای فایل ها و فولدرهای خود استفاده نمائید. فایل ها میتوانند به راحتی در میان پلت فرم ها همگام سازی شوند، اما آنچه به واقع جالب به نظر می رسد آن است که این فایل در iOS هم کار می کند، یعنی یک روش بی زحمت برای انتقال فایل ها در میان دسکتاپ و سرویس گیرنده های گجت های متحرک.
با ویژگی های AirDrop بروز شده در یوسمیت و iOS8، امکان ارسال فایل ها مستقیماً از iOS به سرویس گیرنده های  OSX و برعکس وجود دارد.
در گذشته، عده ای عنوان کردند که طرح درازمدت اپل برای تلاقی ممکن است منجر به توسعه و تکامل OSX به انواع مختلف iOS شود. اما یوسمیت به مسیری مخالف این مسیر اشاره دارد. در دیدگاه اپل، پلت فرم¬های دستگاه های متحرک و دسکتاپ با قدرت خودشان ساخته می شوند-ضمن این که با هم کار می کنند، طوری که فایل ها و پروژه ها و ارتباط های شما میتوانند به صورت یک دستور مناسب بین آن ها رد و بدل شوند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text