img

Android 5.0 Lollipop

/
/
/

آندروید L، یک نمای جدید و تمیزتر، با مجموعه نونمایی از انیمیشن هاست  که حس جدیدتر و مدرن تری نسبت به قبل  به سیستم عامل می بخشد.
این حس و حال در سیستم نوتیفیکیشن آندروید L بیشتر نمود پیدا کرده است، آن هم با یک طراحی کاملاً متفاوت. قبلاً نوتیفیکیشن ها به رنگ سفید در زمینه سیاه بودند، حالا نوتیفیکیشن ها در «کارت هایی» سفید رنگ با قابلیت بزرگ شدن که شبیه Google Now می باشند، به نمایش در می آیند.
این نوتیفیکیشن های باز طراحی شده را می توانید در صفحه لاک هم ببینید. در این صفحه می توانید هشدارها را ورق بزنید و آنها را بزرگ کنید بدون آنکه مجبور باشید قفل دستگاه خود را باز نمائید.
فقط نوتیفیکیشن ها نیستند که باز طراحی شده اند، منوی تنظیمات به کلی تغییر کرده است. در نکسوس ۷، آیتم ها به جای یک ستون در ۲ ستون مرتب می شوند، نمای Recent App از یک نمای تامب نیل تخت به چرخ فلکی از برگه های سه بعدی تغییر کرده است.
بهرحال مهمترین وجه این بازطراحی، صفحه کلید جدید روی صفحه است. این صفحه کلید کاملا تخت است، طرح کلی کلیدها کاملاً تغییر کرده و در زمینه ادغام شده است. عجیب به نظر می رسد، اما کار کردن با آن آسان است. به نظر می رسد صفحه کلید وسیع تر و جادارتر از قبل شده و دیگر لازم نیست نگران آن باشید که حتماً مرکز هر کلید فشار داده شود.
یک مد battery-saver جدید هم معرفی شده و ایمنی هم به دلیل استفاده از ویژگی قفل بازکن شخصی بالا رفته است، این ویژگی به تلفن یا تبلت شما امکان می دهد تا در صورت مجاورت با یک دستگاه مطمئن دیگر باز شود. البته این ویژگی در نسخه بتای ما کار نکرد.
مهمترین بروزرسانی در اندروید L، معرفی زمان اجرای ART است. تفاوت اصلی زمان اجرای ART و زمان اجرای فعلی Dalvik این است که به جای همگردانی درست –سر- وقت (JIT)، از همگردانی جلوتر از وقت (AOT) استفاده می شود. این یعنی اپ ها به جای آنکه در هر بار اجرا شدن به کد محلی خود تبدیل شوند، یکبار در زمان نصب به کد محلی تبدیل می شوند.
AOT سرعت اجرا و راه اندازی اپ ها را بهبود می بخشد و مکث ها را کاهش می دهد. البته به قیمت زمان نصب کندتر و فوت پرینت حافظه و ذخیره سازی بزرگتر، مزیت دیگر آن عمرباتری طولانی تر است، چرا که AOT مصرف CPU راکاهش می دهد.
در نکسوس ۷ ما ، آندروید L عکس العمل سریع تری نسبت به کیت کت داشت. تست های بنچ مارک هیچگونه پیشرفتی را نشان نداند، اما ازآنجائیکه اکثربرنامه های بنچ مارک برای دور زدن زمان اجرا ساخته شده اند، جای تعجب نیست.
آندروید L یک گام اساسی رو به جلو برای سیستم عامل موبایل گوگل محسوب می شود. ظاهر پر زرق و برق با عملکرد پیشرفته و احتمالا عمر باتری بهتر جایگاه اندروید را در بازار تبلت و تلفن های هوشمند محکم تر خواهد کرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text