img

در ویندوز ۱۰، چندین دسکتاپ مجازی بسازید!

/
/
/

در مسئله ی ۴۳۵، چگونگی ساختن دسکتاپ های مجازی در رایانه ی شخصی خود را به شما نشان دادیم (رجوع کنید به «ساختن چندین دسکتاپ مجازی»، ص ۶۰). پیش نمایش فنی ویندوز ۱۰،
(www.snipca.com/14442)
اولین نسخه ای است که چنین برنامه ای را در سامانه ی عامل خود گنجانده است و ما چگونگی ساختن و استفاده از چند دسکتاپ مجازی را در آن به شما نشان خواهیم داد تا بدین طریق بتوانید از فضاهای کاری جداگانه با برنامه های مختص به خود، بهره ببرید. شما می توانید هر برنامه ای را در هریک از دسکتاپ های مجازی به سرعت باز کرده و حتی از یک دسکتاپ به دسکتاپ دیگر جا به جا کنید.

گام اول
جهت آموختن دانلود امن و نصب ویندوز ۱۰ بر رایانه ی شخصی خود با استفاده از برنامه ی رایگان VirtualBox، به کارگاه ما در مسئله ی ۴۳۴ (ص ۳۵) رجوع کنید. پیش از ساختن دسکتاپ های مجازی، ابتدا می بایست برنامه هایی را که اغلب استفاده می کنید، برای دسترسی آسان تر به دسکتاپ، فهرست استارت (Start menu) یا نوار وظیفه (Taskbar) اضافه نمایید. دکمه ی استارت را کلیک کنید و سپس برای مشاهده ی فهرست تمام برنامه های رایانه ی خود، روی All Apps کلیک کنید. جهت اضافه نمودن پنجره ی میانبر (شورت-کات) یک برنامه روی دسکتاپ، آن را از فهرست استارت بکشید و روی دسکتاپ خود قرار دهید (شماره ی ۱). برای اضافه کردن برنامه به قسمت سمت راست فهرست استارت (به عنوان یک پنجره ی آماده به کار)، روی آن کلیک راست کرده و گزینه ی Pin to Start را انتخاب کنید (شماره ی ۲). برای اضافه کردن آن به نوار وظیفه، روی آن کلیک راست کرده و گزینه ی Pin to Taskbar را انتخاب نمایید (شماره ی ۳).
گام دوم
اگر پیش نمایش فنی ویندوز ۱۰ را روی رایانه ای صفحه لمسی و یا رایانه ای با ویندوز ۸ نصب کرده اید، به صورت خودکار به شکل واسط کاشی وار (tile interface) اجرا خواهد شد. از طریق واسط کاشی وار امکان ساختن یا دسترسی به چند دسکتاپ وجود ندارد، بنابراین شما باید رایانه ی خود را به حالت پیش فرض برای راه اندازی از روی صفحه ی استارت تنظیم کنید. برای انجام این کار، حین اینکه در محیط واسط کاشی وار هستید، کلید Windows را فشار داده، روی نوار وظیفه کلیک راست کنید و بعد، روی Properties کلیک کنید. سپس روی نوار Start Menu کلیک کرده (شماره ی ۱) و اولین مربع خالی را در بالا علامت بزنید (به جای صفحه-ی Start، از فهرست Start استفاده نمایید) (شماره ی ۲). ابتدا Apply و در ادامه Sign out and change settings را کلیک کنید (شماره ی ۳). دفعه ی بعد که وارد شدید، خواهید دید که ویندوز از فهرست Start راه می افتد.
گام سوم
ما طریقه ی ساختن دسکتاپ های مجازی چندگانه را به شما نشان می دهیم. برنامه های مورد استفاده ی روی دسکتاپ تان را اجرا کنید (File Explorer و Internet Explorer را اجرا کردیم). نقشک (Icon) «Task View» (شماره ی ۱) را از در نواروظیفه کلیک کرده (یا Tab و کلید Windows را با هم فشار داده) و سپس روی «Add a Desktop» کلیک کنید. دو کوته واره (thumbnail) را می بینید: کوته واره ی سمت چپ برنامه هایی را که اجرا کرده اید، نشان می دهد (شماره ی ۲)، حال آنکه سمت راستی (شماره ی ۳) (که دسکتاپ مجازی شماست) خالی است. در غیر این صورت هر دو دسکتاپ همسان خواهد بود.
گام چهارم
روی دسکتاپ مجازی ای که ساختید، کلیک کنید و برنامه ی دلخواه خود را اجرا نمایید (ما Skype و Photos را اجرا کردیم). سپس نقشک «Task view» را دوباره کلیک کرده و به دسکتاپ اولی خود باز-گردید. در ادامه متوجه می شوید که زیر نقشک های Skype و Photos خطوطی وجود دارد (شماره ی ۱) (که نشانگر این است که روی دسکتاپی مجازی در حال اجرا هستند). با کلیک بر هر برنامه ای در نوار وظیفه، آن برنامه در دسکتاپ مجازی اجرا می شود.

گام پنجم
جهت اضافه کردن دسکتاپ سوم، ابتدا نقشک «Task view» و بعد علامت «+» (سمت راست، کنار دسکتاپ مجازی) را کلیک نمایید (شماره ی ۱). روی دسکتاپ جدید کلیک کرده و برنامه ی دلخواه خود را اجرا کنید. انتقال برنامه ها از یک دسکتاپ به دسکتاپ دیگر کار ساده ای است. با انتقال Internet Explorer از دسکتاپ نخست به دسکتاپ سوم تازه ساخته شده این مسئله را به شما ثابت می کنیم. ابتدا روی نقشک «Task view» کلیک کرده و نشانگر خود را به سمت کوته واره ی دسکتاپ اولی ببرید (تمام پنجره ها و برنامه های در حال اجرا را مشاهده می کنید). روی پنجره ی Internet Explorer کلیک راست کرده، نشانگر خود را به سمت «Move to» حرکت دهید (شماره ی ۲) و Desktop 3 را کلیک کنید (شماره ی ۳). اکنون می توانید Internet Explorer را در دسکتاپ سوم اجرا کنید.
گام ششم
یک راه بسیار کارآمد دیگر جهت مدیریت برنامه های در حال اجرای خود در دسکتاپ های چندگانه، استفاده ار میانبر صفحه کلید است. کلید Alt را فشار داده و سپس برای مشاهده ی تمام برنامه های اجرا شده در تمام دسکتاپ ها، Tab را بزنید (به عکس نگاه کنید). برای تعویض به دیگر برنامه های در حال اجرا، Alt را نگه داشته و Tab را بزنید. دست خود را از روی کلید Alt بردارید تا برنامه ای را که به سراغ آن رفته اید در دسکتاپ مخصوص خود اجرا شود. چنانچه می خواهید با استفاده از میانبر صفحه کلید از دسکتاپی به دسکتاپ دیگر بروید، کلیدهای Windows و Ctrl و چپ (برای باز کردن دسکتاپ در سمت چپ) و یا راست (برای باز کردن دسکتاپ در سمت راست) را باهم فشار دهید.
گام هفتم
اگر هریک از دسکتاپ های ساخته شده را ببندید (شماره ی ۱)، برنامه های در حال اجرای آن دسکتاپ به بلافاصله به دسکتاپ سمت چپ انتقال می یابد. در صورت استفاده از رایانه ی صفحه لمسی، با کشیدن لبه ی سمت چپ صفحه می توانید به دسکتاپ های مجازی خود دسترسی پیدا کنید. در ویندوز ۱۰ هنوز محدویتی در تعداد دسکتاپ های مجازی اعمال نشده، اما توصیه می کنیم که از بازکردن چندین دسکتاپ به طور همزمان بپرهیزید، چرا که امکان پایین آمدن سرعت رایانه ی شما وجود دارد.

1 نظرات

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text