img

چگونگی راه اندازی سریع تر برنامه های تاخیردار

/
/
/

برخی از برنامه ها در هنگام نصب بر روی رایانه به عنوان برنامه های شروع به کار معرفی می شوند، و بدین سبب موجب می‌شوند رایانه شما زمان بیشتری را برای بازراه‌اندازی (بوت کردن) صرف کند. نرم افزار رایگانStartup Delayer برنامه هایی از این دست را را پیش از نصب معرفی می کند، و به شما اختیار می دهد که از راه اندازی مجدد سیستم توسط این نرم افزارها جلوگیری کنید، یا این فرایند را تا مدت زمان دلخواه خودتان برای خاموش کردن رایانه به تاخیر بیندازید. نرم افزار Startup Delayer همچنین این امکان را برای شما فراهم می کند که تاخیر برنامه ها را بر مبنای الویت استفاده از هرکدام سازمان‌دهی کنید، و از طرفی بتوانید کارهای با حق تقدم پایین تر را که از سرعت رایانه شما می‌کاهند متوقف کنید.

چگونگی دستیابی به نرم افزار و نصب آن:
گام اول
به پایگاه اینترنتی www.snipca.com/14186 مراجعه کنید و روی گزینه Download Standard کلیک نمایید. بر روی فایل نصب نرم افزار (ست آپ فایل) کلیک کرده و مراحل نصب آن را طی کنید. در بخش انتخاب زبان گزینه دلخواهتان مثلا انگلیسی را انتخاب نموده و روی گزینه Ok کلیک کنید. سپس بر روی نوار نرم افزارهای شروع به کار کلیک کنید (۱) تا تمامی برنامه هایی که در هنگام نصب روی رایانه نیاز به راه اندازی مجدد سیستم دارند، را در قسمت نصب عادی مشاهده نمایید. نرم افزار Startup Delayer به شما اجازه می دهد تا تمامی برنامه های نرم افزاری مایکروسافت را از لیست برنامه های شروع به کار پنهان کنید، زیرا در صورت نصب نرم افزارهای این شرکت، ضروری است که سیستم عامل شما مجددا راه اندازی شود. برای پنهان کردن برنامه ها، روی منوی برکناری فیلتر(۲) کلیک کنید و سپس زبانه Hide all created by Microsoft را انتخاب نمایید.
گام دوم
برای این که مانع عملیات شروع به کار مجدد سیستم توسط برنامه یا نرم افزاری شوید، پس از انتخاب برنامه مورد نظر در قسمت نصب عادی نرم افزارها (Normal startup section) بر روی آن کلیک نموده و آن را به قسمت نرم افزارهای تاخیر یافته که در تصویر زیر به نمایش درآمده انتقال دهید(۲). برای به تاخیر انداختن زمان بازراه اندازی برنامه های شروع به کار، دو روش وجود دارد – روش خودکار و روش دستی. برام اجرای برنامه به روش خودکار، از قسمت نرم‌افزارهای تاخیر یافته، برنامه ای را برگزینید و سپس روش تاخیرگزینی خودکار (Automatic Delay)(3) را در صفحه زیر انتخاب نمایید. پس از اجرای این عملیات برنامه های تاخیر‌یافته، به طور پیش فرض، هنگامی اقدام به راه اندازی مجدد رایانه شما می کنند که سی پی یو و دیسک سیستم تا ۳۰ درصد در حالت فراغت از کار قرار گرفته باشد، یعنی زمانی که خودتان سیستم را مجددا راه اندازی نمایید.
گام سوم
اجرای برنامه به روش دستی به شما این امکان را می‌دهد که زمان خاصی را برای تاخیر نرم افزار تنظیم کنید، با به پایان رسیدن این زمان، برنامه یا نرم افزار مورد نظر پس از بازراه اندازی رایانه شما، به سیستم فرمان شروع به کار مجدد می‌دهد. برای تنظیم به روش دستی، بر روی برنامه دلخواه کلیک کنید و سپس گزینه تاخیرگزینی دستیManual) Delay)(1) را در صفحه زیر انتخاب نمایید. سپس با کلیک نمودن بر روی گزینه های تنظیم ساعت، دقیقه (۲)، و ثانیه، مدت زمان تاخیر برنامه را مشخص کنید. اگر نیازی ندارید که بلافاصله از برنامه استفاده کنید، بهتر است شروع به کار آن را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به تاخیر بیندازید. پس از به پایان رسیدن تنظیمات برنامه، روی گزینهApply (3) کلیک نمایید.
گام چهارم
نرم افزار Startup Delayer همچنین به شما اجازه می‌دهد تا نرم افزارهایی را که در فهرست عادی این برنامه وجود ندارند، خودتان به بخش برنامه‌ها اضافه کنید. برای افزودن نرم افزارهای مورد نظر خود به لیست نرم‌افزار Startup Delayer روی گزینه Add New کلیک کنید(۱)؛ با باز شدن پنجره جدید، مسیر فایل برنامه‌ها را در درایو سی رایانه مشخص نمایید و سپس بر روی پوشه برنامه یا نرم افزار دلخواهتان کلیک کنید؛ فایل تنظیمات آن را انتخاب کنید (این فایل پسوند .exe دارد) و آن‌گاه بر روی گزینه Open کلیک نمایید. حالا برای اینکه بتوانید فرمان شروع به کار مجدد سیستم توسط این نرم افزار را به تاخیر بیندازید، بر روی نوار تاخیرگزینی کلیک کنید(۲)، روش تاخیرگزینی خودکار یا دستی را به دلخواه خود برگزینید (گام‌‌های دوم و سوم را بخوانید) و سپس روی گزینه Save کلیک نمایید(۳).
گام پنجم
در این مرحله نرم افزارهایی که در قسمت برنامه‌های تاخیریافته قرار گرفته اند شروع به کار می کنند (اولین نرم افزار در این قسمت). اگر می‌خواهید برنامه‌ها را به دلخواه خود مرتب کنید، می‌توانید به راحتی به وسیله ماوس آنها را حرکت دهید و در بالا یا پایین لیست بچینید. برخی از برنامه‌ها (مانند برنامه‌های با حجم انبوه و برنامه های ایمیل) به محض شروع به کار کردن، اقدام به همگام‌سازی زمانی برنامه‌های اصلی رایانه می‌کنند. این فرآیند به نوبه خود فرمان شروع به کار سایر نرم افزارها را به عقب می‌اندازد. برای اینکه از آماده به کار بودن کامل یک برنامه، پیش از شروع به کار نرم‌افزاری دیگر اطمینان حاصل نمایید بدین روش عمل کنید: بر روی برنامه مورد نظر دابل کلیک کنید(۱)، سپس بر روی نوارتاخیرگزینی کلیک کنید(۲)، گزینه اول را در این قسمت تیک بزنید(۳)، و در آخر روی گزینه Save کلیک نمایید.
گام ششم
نوار اجرای کارها در نرم افزار Startup Delayer (1) همانند نرم‌افزار Windows Task Manager تمامی برنامه‌هایی را که در رایانه شما در حال اجرا هستند به نمایش درمی‌آورد. همان‌طور که پیش تر ذکر کردیم، بهترین کار این است که برنامه‌های مایکروسافت در این قسمت پنهان شوند (گام اول را بخوانید). اگر یکی از نرم افزارهای جدا از مایکروسافت، در این قسمت اجرایی نمی‌شود، شما می توانید با راست کلیک کردن بر روی آن و سپس انتخاب گزینهStop Selected Tasks (2) این برنامه را به اجبار از این قسمت کنار بگذارید. اگر سرعت پردازش رایانه شما کاهش یافته است، بر روی سرصفحه ستون حافظه (۳) کلیک کنید تا در این بخش ببینید چه برنامه ها یا نرم افزارهایی میزان زیادی از حافظه رایانه را اشغال کرده‌اند. آن‌گاه شما می‌توانید با رجوع به صفحه کنترل رایانه (Control Panel)، اجرای این برنامه‌ها را متوقف کنید و یا نرم‌افزارهای مورد نظر را حذف نمایید.
گام هفتم
شما می‌توانید یک بازه زمانی (چند ثانیه ای) را میان فرایند بازراه‌اندازی رایانه و آغاز برنامه‌های تاخیریافته تنظیم کنید. برای این کار، گزینه Options را انتخاب نمایید(۱)، سپس بر روی نوار Launch Process و منوی برکناری فیلتر کلیک کنید(۲). در این بخش شما می‌توانید یک بازه زمانی بین ۱ تا ۵۹ ثانیه تنظیم نمایید، البته زمان ۵ ثانیه مناسب می‌باشد. پس از آغاز به کار برنامه‌های تاخیریافته، اگر خواستید پیامی را (در صفحه اعلان‌ خود) ببینید بر روی نوار Startup Applications کلیک کنید(۳) و سپس گزینه
“Display a Message when all Applications have finished launching”
را تیک بزنید. در پایان، برای اعمال این تغییرات بر روی گزینه Save کلیک نمایید.

————————-
برگردان : محمدرضا خسروی

2 نظرات

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text