img

نـکـتـه هـا و تـرفـنـد هـا

/
/
/

مدیریت فیلتر های ISP برای پدر ها و مادر ها
نیاز ها: ارتباط پهن باند Sky یا BT
زمان مورد نیاز: ۳۰ دقیقه
به تازگی در ارتباط های پهن باند BT و Sky، تنظیمات جدیدی برای فیلتر ها قرار داده شده تا پدر ها و مادر ها بتوانند دسترسی فرزندانشان به سایت های غیر مجاز و غیر اخلاقی را محدود کنند. این فیلتر های جدید، تمام دستگاه های کامپیوتری خانه ی شما که به این شبکه ها متصل می شوند را کنترل می کنند. کنترل پدر ها و مادر ها (Parental Control) به صورت پیش فرض برای مشترکین جدید BT فعال بوده و آن ها می توانند تنظیمات مربوط به آن را در زمان نصب ارتباط اینترنت خود، نگه داشته یا آن را غیر فعال کنند. در ادامه، روش فعال کردن و سفارشی کردن این تنظیمات در Sky و BT را تشریح خواهیم کرد.

تنظیمات BT
۱٫ برای راه اندازی کنترل پدر ها و مادر ها در BT به www.snipca.com/11148 مراجعه کرده و پس از کلیک کردن بر روی Log in، با استفاده از نام کاربری BT خود، وارد My BT شوید. در صفحه ی حساب کاربری، به پایین صفحه رفته و بر روی Get Started در زیر BT Parental Control کلیک کنید. سپس برای دسترسی به صفحه ی تنظیمات (Setting Page) بر روی Continue to choose a filter level کلیک کنید. در پایین صفحه، سه زبانه (tab) با سه سطح مختلف فیلتر light (1)، Moderate و Strict (که به ترتیب به معنی ساده، متوسط و شدید هستند) را مشاهده خواهید کرد. هر کدام از این سطح ها، دارای گزینه های مختلفی برای گروه های وب سایت هایی است که باید از دیدن آن ها جلوگیری شده و وب سایت هایی که مشاهده ی آن ها مجاز (۲) تشخیص داده شود. با کلیک کردن بر روی زبانه ی مربوطه، سطح مورد نظرتان را انتخاب کرده و با کلیک کردن بر روی Activate Now، آن را فعال کنید (۳). با این کار، سطح فیلتر مورد نظر شما فعال شده و از نمایش سایت های موجود در فهرست غیر مجاز آن، دو ساعت پس از فعال شدن، جلوگیری خواهد شد.

۲٫ در کنار این سه سطح فیلتر از پیش تعیین شده، شما می توانید فیلتر سفارشی شده ی خودتان را برای متوقف کردن نمایش گروه مشخصی از وب سایت ها، ایجاد کنید. برای انجام این کار به صفحه ی حساب کاربری خود بازگشته و در قسمت Parental Control، که در پایین صفحه قرار دارد، بر روی Manage کلیک کنید. زبانه ی Change filter levels (1) را انتخاب کرده و بر روی Personalise (2) کلیک کنید. در این جا می توانید دسته بندی وب سایت های مجاز و غیر مجاز را به دلخواه خودتان ایجاد کنید. در این حالت، slider (کلید های روشن و خاموش) در کنار هر کدام از دسته بندی های انجام شده نمایش داده خواهند شد.

۳٫ برای توقف نمایش گروه مشخصی از وب سایت ها، بر روی slider روبروی آن در زبانه ی Custom کلیک کرده تا به سمت راست حرکت کند. پس از این کار، نشانه ی توقف (block) در کنار آن نمایش داده خواهد شد. برای نمونه می توانید نمایش سایت های مربوط به شبکه های اجتماعی را با کلیک کردن بر روی slider مقابل آن (۱) و سپس کلیک کردن بر روی Save (2)، متوقف کنید. با این کار، دسترسی به تمام شبکه های اجتماعی، غیر ممکن خواهد بود. تمامی تغییرات انجام شده پس از گذشت ۱۰ دقیقه از انجام آن ها فعال می شوند. علامتی که در بالای Custom وجود دارد، سطح حال حاضر شما (۳) را نشان می دهد. در هر لحظه، امکان ایجاد تغییرات در سطح Custom با کلیک کردن بر روی Personalise، سپس کلیک کردن بر روی slider مورد نظر و در انتها ذخیره کردن تغییرات، وجود دارد.

۴٫ وقتی دسترسی گروهی از وب سایت ها (مانند شبکه های اجتماعی) را متوقف می کنید، تمام وب سایت هایی که دارای محتویات مورد نظر باشند، بر روی کامپیوتر شما نمایش داده نمی شوند. اگر نمایش گروهی از وب سایت ها را متوقف کرده اید اما می خواهید یک سایت با همان محتویات قابل نمایش باشد، به سادگی می توایند این کار را در BT انجام دهید. برای این کار ابتدا بر روی زبانه ی Add allowed and blocked sites (1) کلیک کرده و آدرس سایت مورد نظرتان را در قسمت My Allowed websites تایپ نموده و در انتها بر روی نشانه ی + در کنار آن (۲) کلیک کنید. به شکل مشابه، اگر می خواهید تنها نمایش یک سایت (و نه تمام سایت هایی با محتویات مشابه آن) را متوقف کنید، کافی است آدرس آن را در قسمت My Blocked websites وارد کرده و بر روی نشانه ی + کنار آن کلیک کنید. اگر می خواهید هر کدام از این سایت ها را از دو فهرست بیان شده حذف کنید، تنها می بایست بر روی نشانه ی X در کنار آن ها کلیک کنید (۳).

۵٫ در ارتباط پهن باند BT، امکان خاموش کردن فیلتر برای روز های مشخصی نیز وجود دارد. برای انجام این کار، ابتدا بر روی زبانه ی Set filter times (1) کلیک کنید. در بالای این قسمت، بر روی فهرست فُرو ریز (dropdown) Days کلیک کرده و Monday-Friday یا All week را انتخاب کنید. سپس بر روی فهرست فُرو ریز Time کلیک کرده و بعد از انتخاب یک زمان شروع و یک زمان پایان، تغییرات را ذخیره کنید (۲). همچنین BT به شما این اجازه را می دهد که نمایش شبکه های اجتماعی، گفتگو (chat) و سایت های مشابه را به روش مشابهی متوقف کنید. به قسمت Additional security for homework time مراجعه کرده (۳) و زمان و روز های مورد نظرتان را انتخاب کرده و سپس بر روی Save کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

تنظیمات Sky
۱٫ در حقیقت Sky Broadband Shield یک فیلتر شبکه است که تمام دستگاه های کامپیوتری شما که به Sky متصل هستند را محافظت می کند. این فیلتر، از نمایش گروه وب سایت های انتخاب شده بر روی تبلت ها، تلفن های هوشمند، کامپیوتر ها، لپ تاپ ها و کنسول های بازی که به شبکه ی Sky متصل شده اند جلوگیری می کند. برای استفاده از Sky Broadband Shield، به www.snipca.com/11173 مراجعه کرده و با نام کاربری Sky خود به حساب کاربریتان وارد شوید. در صفحه ی کاربری My Sky بر روی Sky Shield (1) در سمت چپ صفحه کلیک کنید. یکی از سه سطح PG، ۱۳ یا ۱۸ را انتخاب کنید. بر روی Select (2) در زیر سطح انتخاب شده کلیک کنید. برای اینکه از گروه وب سایت هایی که برای هر دسته در فهرست غیر مجاز قرار داده شده اند اطلاع پیدا کنید، می توانید به صفحه ی پرسش های متداول Sky مراجعه کنید (www.snipca.com/11174).

۲٫ فهرست های غیر مجاز هر کدام از این سه سطح متفاوت است اما در سطح ۱۸ تنها سایت های Phishing، بد افزار و Spyware در فهرست غیر مجاز (Block) قرار داده شده اند. سایت های بد افزار، سایت هایی هستند که شما را به کلیک کردن بر روی لینک هایی که دارای نرم افزار های تخریب کننده ی کامپیوتر (مانند ویروس های خطرناک) هستند، تشویق می کنند. کلیک کردن بر روی چنین لینک هایی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به کامپیوتر شما وارد کند. سایت های Spyware، برنامه هایی را بر روی کامپیوتر شما نصب می کنند که اطلاعاتی مانند کلمه های عبور تایپ شده و وب سایت هایی که مشاهده کرده اید را جمع آوری می کنند. سایت های Phishing نیز سایت هایی هستند که خود را به جای سایت های معتبری مانند سایت های بانک ها و درگاه های پرداخت الکترونیکی جا زده و از این طریق به اطلاعات شخصی و جزئیات حساب های بانکی کاربران دسترسی می کنند. بر روی یکی از سطح ها (۱) کلیک کرده تا گروه وب سایت های غیر مجاز آن را مشاهده کرده و سپس برای فعال کردن آن بر روی Save (2) کلیک کنید.

۳٫ در Sky نیز می توانید یک سطح دسترسی سفارشی (Custom) برای محدود کردن دسترسی به گروه های مختلفی از وب سایت های مورد نظرتان را ایجاد کنید. برای این کار، بر روی Select در پایین Custom کلیک کرده تا فهرست گروه های وب سایت هایی که امکان متوقف کردن دسترسی به آن ها وجود دارد را مشاهده کنید. برای انتقال خودکار گروه مورد نظر به قسمت Blocked categories کافی است بر روی Block (1) کلیک کنید. در هر زمان می توانید با کلیک کردن بر روی Unblock (2) که در کنار گروه وب سایت قرار دارد، آن را از فهرست غیر مجاز ها حذف کنید. در حقیقت با این کار، گروه مورد نظر به قسمت Unblock categories منتقل می شود. پس از انجام تغییرات مورد نظرتان، بر روی Save (3) کلیک کنید. تغییرات انجام شده تنها پس از چند دقیقه فعال می شوند.

۴٫ برای قرار دادن یک سایت مشخص در فهرست سایت های غیر مجاز یا حذف کردن یک سایت از این فهرست، باید به بخش Advanced features رفته و بر روی Edit کلیک کنید. آدرس وب سایتی که می خواهید در فهرست غیر مجاز یا فهرست مجاز قرار بگیرد را به ترتیب در قسمت Blocked websites یا Allowed websites قرار داده و بر روی Add کلیک کنید. برای نمونه اگر می خواهید چند وب سایت مشخص را فیلتر کنید اما نمی خواهید همه ی سایت های دارای محتویات مشابه آن ها را فیلتر کنید، کافی است سطح فیلتر ۱۸ (که در بخش ۲ توضیح داده شد) را انتخاب کرده و آدرس (URL) سایت های مورد نظرتان را در قسمت Blocked websites وارد نموده و ابتدا بر روی Add و سپس بر روی Save کلیک کنید. پس از چند دقیقه، نمایش تمام این سایت ها متوقف خواهد شد. با استفاده از این روش می توانید هر تعداد سایتی که می خواهید را در فهرست غیر مجاز یا مجاز قرار دهید. سایت های که در فهرست مجاز قرار بگیرند نمایش داده شده و از نمایش سایت های موجود در فهرست غیر مجاز، جلوگیری خواهد شد. تنها کافیست آدرس (URL) سایت های مورد نظرتان را در فهرست Blocked یا Allowed وارد کرده و پس از کلیک کردن بر روی Add (1)، بر روی Save کلیک کنید. اگر بخواهید هر کدام از سایت ها را از فهرست های مورد نظرتان حذف کنید، تنها کافی است ابتدا بر روی Remove (2) در کنار آدرس آن سایت کلیک کرده و سپس بر روی Save (3) کلیک کنید.

۵٫ اگر بخواهید یکی از سایت هایی که توسط یکی از سه فیلتر پیش فرض یا فیلتر سفارشی در فهرست غیر مجاز قرار داده شده اند را مشاهده کنید، سایت مورد نظر بار گذاری (load) نخواهد شد. در چنین شرایطی، به جای مشاهده ی سایت، پیامی روی صفحه ی مرور گر نمایش داده می شود که به شما می گوید این آدرس در فهرست سایت های غیر مجاز Sky Broadband Shield قرار دارد. برای رفتن به صفحه ی Sky Broadband Shield بر روی Manage your settings (1) کلیک کنید. برای مشاهده ی وب سایت مورد نظر، می بایست در این صفحه، مراحل اشاره شده در قسمت ۴ را تکرار کرده و آن را به فهرست Allowed websites اضافه کنید. به شما پیشنهاد می کنیم برای محدود کردن دسترسی فرزندانتان به سایت هایی که برای آن ها مفید نیستند، از تنظیمات Sky Broadband Shield استفاده کنید. برای غیر فعال کردن Sky Broadband Shield می بایست به پایین صفحه ی Sky Broadband Shield رفته و بر روی Switch off کلیک کنید. با این کار، Sky Broadband Shield و تمامی تنظیمات مربوط به آن در شبکه ی Sky شما، غیر فعال خواهد شد.

ایجاد صفحه گسترده های مجانی وب
نیاز ها: حساب کاربری Gmail و مرورگر اینترنت Chrome
زمان مورد نیاز: ۳۰ دقیقه

گوگل به تازگی پشتیبانی آفلاین، نمایش های فیلتر (Filter views) و محاسبات ساده تری را برای Google Sheets معرفی کرده است. در حقیقت، Sheets سومین برنامه ی کاربردی Google Drive (بعد از Docs و Slides) برای استفاده از پشتیبانی آفلاین است. بر خلاف آن چه در Excel مشاهده کرده ایم، کاربران می توانند با استفاده از Sheets، صفحه گسترده های مجانی برای وب ایجاد کنند. همچنین امکان ویرایش همزمان یک صفحه گسترده توسط چند کاربر نیز در این برنامه ی کاربردی وجود دارد. در ادامه به شما نشان خواهیم داد که چگونه کار با Sheets را شروع کرده و تنظیمات ابتدایی پشتیبانی آفلاین را انجام دهید.

۱٫ ابتدا Google Drive را باز کرده (www.drive.google.com) و با حساب کاربری Gmail خود وارد سایت شوید. بر روی نشانه ی تنظیمات (علامت چرخ دنده) در گوشه ی سمت راست بالای صفحه کلیک کرده و Settings را انتخاب نمایید. سپس بر روی زبانه ی Editing (1) کلیک کرده و پس از فعال کردن تیک گزینه ی Try the new Google Sheets (2)، بر روی Save (3) کلیک کنید. برای دسترسی به Sheets از دسکتاپ خود باید بر روی Download Google Drive for PC کلیک کرده و پس از کلیک کردن بر روی googledrivesync.exe (برای دانلود کردن فایل)، بر روی Run کلیک کنید. پس از نصب برنامه، بر روی Close کلیک کنید. اکنون اگر به حساب کاربری خودتان در گوگل وارد شوید، نشانه های Google Docs، Google Sheets و Google Slides را بر روی دسکتاپ مشاهده خواهید کرد.

۲٫ برای فعال کردن ویرایش آفلاین Sheets، باید با استفاده از مرورگر Chrome وارد Google Drive شده و پس از کلیک کردن بر روی فهرست فُرو ریز More در گوشه ی سمت چپ، بر روی Offline (1) کلیک کنید. سپس در میان گزینه ی نمایش داده شده، Get the app را انتخاب نموده و پس از انتخاب Free در صفحه ی Application، بر روی Add کلیک کنید. برای برگشتن به صفحه ی Google Drive، بر روی Launch App کلیک کنید. به ترتیب بر روی More، Offline و Enable Offline (2) کلیک کنید. اگر می خواهید از Google Sheets بر روی کامپیوتر های دیگری نیز استفاده کنید، باید مراحل اشاره شده را برای هر کدام از آن ها انجام دهید.

۳٫ برای ایجاد یک صفحه گسترده ی جدید، به صفحه ی Google Drive برگشته و پس از کلیک کردن بر روی دکمه ی Create که در گوشه ی بالای سمت چپ صفحه قرار دارد، بر روی Spreadsheet کلیک کنید تا یک صفحه گسترده ی جدید باز شود. نام مورد نظرتان را در قسمت بالایی (۱) تایپ کنید. یک ویژگی جدید اضافه شده است که فرمول ها را در داخل هر صفحه ی مجزا، محاسبه می کند. به عنوان نمونه، صفحه گسترده ای برای آگاهی از جزئیات هزینه ی سوخت در چهارده ماه گذشته ایجاد کرده ایم. در سلول A21، هزینه ی کلی سوخت از ماه ژانویه تا نوامبر را با استفاده از فرمول جدید (یکی از ویژگی های جدید اضافه شده) محاسبه کرده ایم. با تایپ کردن =S در سلول A21، فهرست فُرو ریزی را مشاهده خواهید کرد که نشان دهنده ی تمام دستوراتی است که با حرف s شروع می شوند. در این فهرست بر روی SUM کلیک کنید. اکنون موس خود را به صورت عمودی از سلول B6 تا سلول B16 (2) حرکت داده (از بالا به پایین) و کلید Enter را فشار دهید. با این کار، جمع اعداد نوشته شده در این سلول ها را مشاهده خواهید کرد. برای مشاهده ی فهرست کامل فرمول های Sheets به www.snipca.com/11127 مراجعه کنید.

۴٫ برای دسترسی به Sheets در زمان آفلاین بودن، باید به ترتیبی که در ادامه بیان می شود عمل کنید. ابتدا مرورگر Chrome را باز کرده و به drive.google.com مراجعه کنید. در این جا، فهرستی از صفحه گسترده هایی که ایجاد کرده اید (و در زمان آنلاین بودن شما ذخیره شده اند) را مشاهده خواهید کرد. برای باز شدن هر کدام از آن ها، کافی است بر روی فایل مورد نظرتان کلیک کنید. پس از باز شدن فایل، نشانه ی کوچکی (۱) را در کنار صفحه گسترده مشاهده می کنید که نشان دهنده ی این است که شما در حال کار کردن در حالت آفلاین می باشید. در سمت راست زبانه ها، عبارت All changes saved offline (2) که به معنی تمام تغییرات در حالت آفلاین ذخیره شده اند می باشد را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که تغییرات ایجاد شده در حالت آفلاین و قبل از اینکه شما دوباره به حالت آنلاین برگردید، در بقیه ی دستگاه های کامپیوتری قابل مشاهده نمی باشند.

۵٫ گزینه ی Filter views یا همان نمایش های فیلتر به شما اجازه می دهد که داده ها را، با نمایش ندادن (فیلتر کردن) برخی از آن ها به صورت موقتی، تجزیه و تحلیل کنید. هر فیلتری که از آن استفاده کنید، به صورت خودکار ذخیره می شود تا در آینده بتوانید به سادگی از آن استفاده کنید. برای ایجاد یک نمایش فیلتر، یک صفحه گسترده را باز کرده، ستونی که می خواهید فیلتر به آن اضافه شود را انتخاب نموده و بر روی زبانه ی Data کلیک کنید. در فهرست این زبانه، Filter views (1) را انتخاب کرده و سپس بر روی Create new filter view کلیک کنید. با این کار، یک کادر مشکی رنگ در اطراف صفحه گسترده ی شما نمایش داده خواهد شد. نام فیلتر خود را در قسمت Name (3) وارد کنید. اگر نامی برای فیلتر هایتان انتخاب نکنید، به صورت خودکار با نام Filter 1 وسپس Filter 2 و به همین ترتیب ذخیره خواهند شد. اکنون، عنوان ستون شما دارای یک فهرست فیلتر فُرو ریز است که می توانید با کلیک کردن بر روی آن، از قابلیت هایش استفاده کنید.

۶٫ می توانید برای مرتب (sort) کردن الفبایی داده های ستون مورد نظر یا نمایش داده نشدن برخی از داده ها (با حذف تیک آن ها در فیلتر)، از فیلتر ایجاد شده استفاده کنید. پس از آن که تغییرات مورد نظر را انجام دادید، بر روی OK کلیک کنید. نشانه ی فهرست فُرو ریزی که بر روی عنوان ستون شما قرار داشت، به یک نشانه ی فیلتر (قیف) تبدیل شده (۱) که نشان دهنده ی فیلتر بودن برخی از داده ها خواهد بود. برای برگرداندن تمام مقدار ها، ابتدا بر روی این نشانه کلیک کرده و پس از کلیک کردن بر روی Select all (2)، بر روی OK (3) کلیک کنید. در هر زمان و با کلیک کردن بر روی نشانه ی بستن (X) انتهای نوار سیاه رنگ که در گوشه ی بالایی سمت راست مرورگر شما قرار دارد، فیلتر ایجاد شده حذف خواهد شد. هر فیلتری که توسط شما در هر صفحه گسترده ای ایجاد شود، به صورت خودکار ذخیره شده و در هر زمان با کلیک کردن بر روی Data و مراجعه به Filter views قابل دسترسی خواهد بود.

۷٫ درست مانند Excel، در اینجا نیز می توانید چند صفحه را به صفحه ی اصلی اضافه کرده، صفحه ها را کپی کرده، صفحه های مشابه ایجاد کرده و در آخر صفحه های ایجاد شده را در Google Drive ذخیره کنید. با کلیک کردن بر روی نشانه ی + (۱)، یک صفحه ی جدید اضافه شده و با کلیک کردن بر روی نشانه ی چهار خط موازی (۲)، می توانید بین صفحه ها حرکت کنید. بر روی فهرست فرو ریزی کنار Sheet 1 کلیک کنید تا گزینه های delete برای پاک کردن، duplicate، (۳) برای ایجاد صفحه ی مشابه و تغییر رنگ صفحه گسترده نمایش داده شود. برای به اشتراک گذاشتن صفحه های گسترده، بر روی Share در گوشه ی بالایی سمت راست Google Drive کلیک کنید. با این کار یک لینک به صفحه گسترده ی شما ایجاد شده که می توانید با استفاده از آن، صفحه گسترده ی مورد نظر را به وسیله ی ایمیل یا شبکه های اجتماعی، به اشتراک بگذارید. با نوشتن آدرس ایمیل دوستانتان در جعبه ی متن پایین صفحه و سپس کلیک کردن بر روی Share & save می توانید دیگران را به دیدن و ویرایش صفحه گسترده ی ایجاد شده، دعوت کنید.

پشتیبان گیری در تبلت های اندروید
نیاز ها: تبلت یا تلفن هوشمند اندروید
زمان مورد نیاز: ۳۰ دقیقه

تبلت ها و تلفن های هوشمند اندروید شما دارای اطلاعات بسیار زیاد و مهمی مانند اطلاعات تماس، عکس ها، موسیقی، فیلم، پیام ها و تنظیمات سیستمی شما می باشند. برای اینکه اطمینان داشته باشید هرگز این اطلاعات را از دست نمی دهید، می بایست به طور مرتب از این اطلاعات پشتیبان گیری کنید. بدون تردید یکی از بهترین ابزار های پشتیبان گیری مجانی که امروزه در اختیار کاربران اندروید قرار دارد، نسخه ی رایگان Nero BackItUp است. این نرم افزار به شما اجازه می دهد که از تبلت، تلفن هوشمند و کامپیوتر اندروید خود پشتیبان گیری کرده و به اطلاعات پشتیبان گیری شده از طریق مرورگر اینترنت دسترسی داشته باشید. همچنین با استفاده از این نسخه ی رایگان، امکان ایجاد نمایش های پشت سر هم تصاویر (slideshow ها) و اشتراک آسان فایل های پشتیبان گیری شده نیز وجود دارد.
۱٫ برنامه ی Nero BackItUp را از www.snipca.com/11156 دانلود کرده و پس از نصب آن بر روی دستگاه خود، برنامه را باز کنید. با لمس کردن قسمتی که می خواهید از آن پشتیبان گیری کنید، سه گزینه ی سطح محافظت (Low) کم، (Medium) متوسط و (Maximum) زیاد، نمایش داده خواهند شد. توصیه می کنیم گزینه ی Max را انتخاب کنید تا پشتیبان گیری بر روی Online storage انجام شود. با استفاده از Nero BackItUp، فضای رایگان ۵ گیگابایتی در اختیار شما قرار داده می شود. ابتدا Online storage (1) را انتخاب نموده و سپس برای ایجاد حساب ذخیره سازی آنلاین خود، Sign up کنید.

۲٫ پس از وارد کردن نشانی ایمیل خود، تیک terms of service را فعال کرده (۱) و Try for Free را انتخاب کنید. حساب کاربری شما به وسیله ی یک کلمه ی عبور خودکار ایجاد می شود. کاربران می تواند با لمس گزینه ی Setup password، کلمه ی عبور مورد نظرشان را ایجاد کنند. کلمه ی عبور باید دارای حرف و عدد باشد. بعد از تایپ کردن و تایید کلمه ی عبور، یک بار دیگر setup password را لمس کنید. سپس در صفحه ی Select target، نشانه ی سه خط اُفقی که در کنار Online storage قرار دارد را لمس کرده و اطمینان پیدا کنید که تیک Backup only on Wi-Fi فعال باشد. با این کار، پشتیبان گیری با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

۳٫ اکنون، محتویات مورد نظرتان برای پشتیبان گیری را انتخاب کنید. نشانه ی Nero که در گوشه ی سمت چپ بالایی صفحه قرار دارد را دو بار لمس کنید. سپس Mobile را در پایین صفحه لمس کنید تا فهرستی از موارد قابل پشتیبان گیری نمایش داده شوند. تیک مواردی که نمی خواهید از آن ها پشتیبان گیری کنید را بردارید (۱). همچنین می توانید با لمس نشانه ی چهار خانه (۲)، تمام گزینه ها را با هم انتخاب کرده یا تیک همه را بردارید. برای شروع پشتیبان گیری، ابتدا Next (3) و سپس Back Up Now را لمس کنید. یک دایره ی چرخان، نشان می دهد که فرآیند پشتیبان گیری در چه مرحله ای قرار داشته و تا کجا پیشرفت کرده است. اگر می خواهید پشتیبان گیری را متوقف کنید، می بایست ابتدا دایره ی چرخان را لمس کرده و سپس در صفحه ی پیغام نمایش داده شده، Yes را لمس کنید.

۴٫ مدت زمان پشتیبان گیری به مقدار اطلاعات موجود بر روی دستگاه کامپیوتری شما و همچنین قدرت اتصال Wi-Fi که از آن استفاده می کنید، بستگی دارد. پس از تمام شدن عملیات پشتیبان گیری، پیامی نمایش داده می شود که تاریخ و زمان دقیق آخرین پشتیبان گیری در آن قابل مشاهده است (۱). سپس، ابتدا Online storage (2) و پس از آن نشانه ی سه خط کنار آن را لمس کنید. در پایین Manage my online storage، می توانید مقدار فضای باقی مانده از فضای ذخیره سازی ۵ گیگابایتی خودتان را مشاهده کنید.

۵٫ برای دسترسی به فایل های پشتیبان گیری شده از طریق وب، با استفاده از کامپیوتر خود به www.snipca.com/11157 مراجعه کرده و اطلاعات کاربری خود را برای ورود به Nero BackItUp در جعبه ی متنی سمت راست وارد کنید. برای مشاهده ی تمام فایل های پشتیبان گیری شده، بر روی Download Now کلیک کنید. برای پیدا کردن یک فایل مشخص، از نوار جستجو (۱) استفاده کنید. برای نمایش فایل های پشتیبان گیری شده از عکس ها، در فهرست سمت چپ بر روی Photos کلیک کنید. اگر فایل های Photo albums را ایجاد کرده باشید، این فایل ها در بخش Photo albums (2) نمایش داده خواهند شد. برای نمایش آلبوم ها به صورت ماهانه، بر روی Timeline (3) کلیک کنید. با کلیک کردن بر روی هر کدام از آلبوم ها، تمام عکس هایی که در آن ماه گرفته شده اند، قابل مشاهده خواهند بود.

۶٫ برنامه ی Nero BackItUp دارای ویژگی های مفیدی مانند قابلیت نمایش تصاویر در حالت تمام صفحه (full screen) می باشد. با کلیک بر روی هر کدام از عکس ها، نمایش تمام صفحه ی آن ها قابل مشاهده خواهند بود. عکس های دیگری که در آلبوم وجود دارند، به صورت نوارِ فیلم در پایین عکس بزرگ شده، قابل مشاهده خواهند بود. اگر بر روی Play در بالای صفحه کلیک کنید، نمایش پشت سر هم تصاویر آغاز شده و با کلیک کردن بر روی کلید های پیکان عقب و جلو در صفحه کلید، می توانید عکس های قبلی و بعدی را مشاهده کنید. با کلیک کردن بر روی نشانه ی شبکه های اجتماعی (۱)، لینکی ایجاد می شود که با استفاده از آن می توانید تنها یا یک کلیک ساده عکس مورد نظر را در شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک بگذارید. با کلیک کردن بر روی Download (2) می توانید عکس نمایش داده شده را بر روی کامپیوتر خود دانلود کرده و با کلیک کردن بر روی علامت X در گوشه بالایی سمت راست نیز می توانید به صفحه ی قبل برگردید.

۷٫ با استفاده از Nero BackItUp می توانید از اطلاعات کامپیوتر های دسکتاپ نیز پشتیبان گیری کنید. بر روی File در گوشه ی بالایی سمت چپ کلیک کرده و پس از آن بر روی نشانه ی Create New Folder (1) کلیک کنید تا یک فولدر جدید ایجاد شود. پس از نام گذاری این فولدر جدید، بر روی آن کلیک کرده و سپس برای آپلود کردن فایل از روی کامپیوتر، بر روی Upload files کلیک کنید. در قسمت بالایی بر روی Nero Online Storage کلیک کنید تا به فهرست اصلی Files برگردید. با مراجعه به فایل ها و فولدر ها و فعال کردن تیک گوشه ی پایینی سمت چپ هر کدام از آن ها، می توانید فایل ها و فولدر های انتخاب شده را به صورت هم زمان پاک کرده، کپی کرده یا دانلود کنید. برای مشاهده ی گزینه های موجود برای انتخاب فایل ها و فولدر ها، بر روی فهرست فُرو ریز More actions کلیک کنید.

جابجایی سریع از Google به Outlook
نیاز ها: سیستم عامل ویندوز XP، ویستا، ۷ یا ۸، سیستم عامل iOS یا اندروید
زمان مورد نیاز: ۲۰ دقیقه

پیش از این، انتقال حساب کاربری از Gmail به Outlook یک فرآیند پیچیده و چند مرحله ای بود اما از زمانی که مایکروسافت ویژگی جدید Import email accounts را معرفی کرد، کاربران می توانند تمام ایمیل های Gmail (که شامل برچسب ها نیز می شود) را در چند مرحله ی کوتاه و به سادگی هر چه تمام تر به حساب کاربری Outlook منتقل کنند. با استفاده از دو زبانه ی (tab) جدا از هم در یک مرورگر اینترنت، به حساب های کاربری Gmail و Outlook خود وارد شوید. اگر حساب کاربری Outlook، Live یا Hotmail ندارید، به www.outlook.com مراجعه کرده و با کلیک بر روی Sign up now در گوشه ی پایینی سمت راست صفحه، یک حساب کاربری ایجاد نمایید.

۱٫ برای وارد کردن ایمیل های حساب کاربری Gmail به Outlook، ابتدا به حساب کاربری خود در Outlook وارد شده و بر روی نشانه ی چرخ دنده (تنظیمات یا Settings) که در گوشه ی سمت راست بالای صفحه و در کنار نام شما وجود دارد کلیک کنید. در فهرست فُرو ریز بر روی More Mail Settings کلیک کنید. در صفحه ی Options و در قسمت Managing your account بر روی Import email accounts (1) کلیک کنید. این گزینه ی جدید، مرحله های انتقال اطلاعات از Gmail به Outlook را کمتر از گذشته کرده است. بر روی Google و سپس بر روی نوشته ی Options آبی رنگ پایین صفحه کلیک کنید.

۲٫ سپس در صورتی که می خواهید ایمیل هایی که در Gmail قرار دارند را به فولدر های مشابه در Outlook مانند Inbox، Sent و Draft منتقل کنید، گزینه ی Import email into existing folders… (۱) را انتخاب کنید. برای ایجاد فولدر های جدید برای ایمیل های منتقل شده از Gmail به Outlook، از گزینه ی Import email into new folder and subfolder استفاده کنید. برای شروع فرآیند انتقال ایمیل ها، بر روی Start (2) کلیک کنید. برای مشاهده و مدیریت حساب کاربری شما، درخواست اجازه ای از طرف مایکروسافت نمایش دهده می شود که می بایست آن را تایید کنید. این اجازه، برای برطرف شدن مشکلات قانونی بوده و از امنیت کامل برخوردار است. برای تایید کردن درخواست مایکروسافت، باید بر روی Accept کلیک کنید.

۳٫ پیامی نمایش داده می شود که به شما می گوید Outlook در حال انتقال ایمیل های شما از Gmail است. در همان زمان ایمیلی از طرف Outlook به حساب کاربری Gmail شما ارسال می شود که در آن چگونگی انجام تنظیمات انتقال خودکار ایمیل از Gmail به Outlook شرح داده شده است. با انجام تنظیماتی که در این ایمیل توضیح داده شده است، ایمیل های دریافتی از طریق Gmail به صورت خودکار به حساب کاربری Outlook شما منتقل می شود. در پنجره ی هشدار بر روی Open Gmail کلیک کرده تا این ایمیل را ببینید. در صورتی که تمایلی به استفاده از این ویژگی ندارید، بر روی No, thanks کلیک کنید. پس از چند دقیقه، تمام ایمیل هایی که در Gmail شما وجود داشت را در Outlook مشاهده خواهید کرد. بر اساس تنظیمات شما (مطابق با آن چه در مرحله ی ۲ گفته شد) ایمیل های شما در فولدر های اصلی Outlook (1) یا در فولدر های مجزا (۲) قرار خواهند گرفت.
——————————————–
برگردان: سید حمید یوسفی نژاد

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text