ویروس یابی سریع با ابزار رایگان مایكروسافت

/
/
/

هر كامپيوتري نياز اساسي به يك برنامه ويروس يابي دارد تا امنيت و سلامت سيستم تامين شود. گاهي به دلايلي اين برنامه را برروي سيستم خود نداريم و مي خواهيم كه از ابزاري مطمئن استفاده كنيم. در اين work shop ما گام به گام شما را راهنمايي ميكنيم تا با استفاده از ابزار رايگان مايكروسافت سيستم خود را اسكن كنيد .
در اینجا خواهید یافت كه چگونه ابزار رایگان مایكروسافت امنیت هر سیستمی را فورا بررسی میكند
نیازی به گفتن نیست كه باید بر روی هر كامپیوتری یك آنتی ویروس نصب شده و به روز رسانی شود. با این حال شرایطی پیش می آید كه یا نرم افزار بر روی سیستم نصب نشده و یا وظیفه خود را به درستی انجام نمیدهد. ممكن است دلیل آن این باشد كه به تازگی یك سیستم دست دوم خریده اید و برروی آن آنتی ویروسی نصب نشده است.
ممكن است برنامه ای كه در حال حاضرروی سیستم خود دارید نتواند ویروسی را شناسایی كند و یا با ویروسی مشكوك مواجه شود.
در چنین شرایطی شما به دنبال یك راه سریع برای رفع مشكل سیستم خود خواهید بود تا از عملكرد سیستم خود اطمینان داشته باشید. این همان چیزی است كه ابزار اسكن رایگان مایكروسافت ” Microsoft Safety Scanner” به شما ارائه می دهد و ما چگونگی آن را در این نشان work shop میدهیم.
گام ۱ : یك مرورگر وب را باز كرده و در قسمت آدرس یك بار كلیك كرده و عبارت www.snipca.com/x5151 را تایپ كرده و كلید enter را بزنید. هنگامی كه صفحه Microsoft Safty Scanner باز شد دكمه بزرگ آبی رنگ Download Now را كلیك كنید. سپس نسخه ای را كه با نسخه ویندوز كامپیوترتان هماهنگی دارد انتخاب كنید- ۳۲ یا ۶۴ بیتی ( اگر مطمئن نیستید ۳۲ بیت را اتنخاب كنید). در صورتیكه پنجره Download Security warning ظاهر شد گزینه save را كلیك كنید و بعد محل دانلود فایل را انتخاب كنید . كاربران فایرفاكس باید Save File را برای ذخیره فایل دانلود در فولدر پیش فرض فایرفاكس انتخاب كنند ؛ دانلود آن تنها چند ثانیه طول میكشد. حال فایل ذخیره شده را پیدا كرده و دبل كلیك كنید و مطابق wizard نصب پیش بروید. باید قسمت پذیرش لایسنس را تیك بزنید و سپس در هر مرحله Next را كلیك كنید . هر بار دانلود برنامه ۱۰ روز اعتبار دارد ، پس نصب آنرا دراین مدت تكمیل كنید.
گام ۲ :هنگامی كه پنجره نوع اسكن Scan Type ظاهر شد تصمیم بگیرید كه كدام نوع اسكن را می خواهید. اگر عجله دارید گزینه اسكن سریع Quick Scan تنها قسمت هایی كه احتمال بیشتری برای پنهان شدن ویروس هست را اسكن می كند. اسكن كامل Full scan كامل ترین گزینه است اما مدتی طول میكشد تا انجام شود. اگر به فایل خاصی مشكوك هستید گزینه Customized scan را انتخاب كنید سپس كلید choose folder را در پایین آن كلیك كرده و فایل مورد نظر را انتخاب كنید و سپس Next را بزنید.
گام ۳ : Safety Scan كامپیوتر شما را از نظر ویروس و فایلهای تهدید كننده سیستم ( مانند spyware) بررسی می كند. اینكه چقدر این كار طول می كشد بستگی دارد به اینكه در گام قبلی كدام گزینه را انتخاب كرده اید. Quick Scan تنها چند دقیقه زمان می برد درحالیكه Full scan چندین ساعت طول می كشد. یك نوار پیشرفت progress bar در حین انجام عمل اسكن میزان تكمیل شدن اسكن را نشان می دهد. در این زمان كاری نمی توانید انجام دهید جز اینكه به تعداد فایلهای ویروس دار(infected ) خیره شوید و امیدوار باشید كه رقم صفر را نشان دهد.
گام ۴ : امیدواریم كه عدد فایلها ۰ باقی بماند و درپایان Safety Scanner كادر نتیجه اسكن را با یك تیك سبز رنگ به معنی اطمینان از پاك بودن سیستم نشان دهد. با این حال توجه داشته باشید كه چند لینك قابل انتخاب هم وجود دارد. بطور مثال ،لینك Community وبسایت پاسخهای مایكروسافت را باز میكند جایی كه دیگران هم با مشكل مشابه درباره آن نظر داده اند.
گام ۵ : در مواردی كه یك یا چند مشكل در سیستم یافت شود Safety Scanner پنجره ای را مشابه شكل نشان میدهد : در آنجا بر روی view detailed results of the scan ( جزئیات نتیجه اسكن) كلیك كنید تا لیستی از مشكلات و گزارش برطرف شدن آن ها را توسط Safety Scanner ببینید . در این مثال Safety Scanner یك ویروس را یافته و آنرا از بین برده است. برای دیدن جزئیات بیشتر در مورد ویروس یافت شده مدخل زیر عنوان ویروس را كلیك كنید.
گام۶: كلیك كردن بر مدخل نام ویروس وبسایت مركز پشتیبانی “ Microsoft Malware Protection Center « را در صفحه مرورگر شما باز میكند تا جزئیات خطری كه سیستم شما را تهدید می كرد نشان دهد . اگر احتمالا Safety Scanner نتواند سیستم را از این ویروس پاك كند در اینجا برای آن راهكاری پیدا می كند . اگر نتوانست راهی بیابد آنگاه از مرورگر گوگل برای كمك بیشتر استفاده كنید . راه ديگر اينكه بر روی لینك Community در مرحله ۴ و ۵ كلیك كنید تا از وبسایت Answers مایكروسافت راه حلی بیابید.

————————–
برگردان : طاهره تنهایی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text