آنتی ویروس رایگان Ad-Aware

/
/
/

آنتی ویروس Ad-Aware Free antivirus+ ، آخرین نسخه ابزار امنیتی قابل دانلود از LavaSoft است که در نظرسنجی های آنتی ویروس از نسخه قبلی آن پیشی گرفته است.
این آنتی ویروس از ثبات بیشتری برخوردار بوده و هرکس که می خواهد یک آنتی ویروس با تمام ویژگی های مفید را به صورت رایگان در اختیار داشته باشد، این آنتی ویروس پیشنهاد خوبی خواهد بود.

یک اپراتور مناسب و خوب
Ad-Aware Installer به طور خودکار آخرین تعاریف و توضیحات آنتی ویروسها را دانلود می کند تا مطمئن شوید نیازی نیست آنتی ویروس خود را به سرعت آپدیت کنید. زمانیکه سیستم خود را راه اندازی مجدد می کنید، حفاظت از کامپیوتر شما به طور کامل انجام می شود.
در آزمایشی که در ۱۲ سیستم کامپیوتری جداگانه درباره آنتی ویروس انجام شد، آنتی ویروس در ۱۰ تا از این سیستم ها نصب گردید. دو دستگاه از این سیستم ها مرتباً در فاز Clean-up پس از اسکن کامل، هنگ می کردند. با تکرار اسکن، مشکل یکی از این سیستم ها حل شد و تکرار Safe Mode موجب شد تا فرآیند Cleanup در سیستم دیگر نیز کامل شود.

مزایای آنتی ویروس Ad-Aware Free Antivirus
کار کردن با آن آسان است، آسان نصب می شود، در پاک کردن بدافزارها خوب عمل میکند و در بلاک کردن بدافزارها عالی است، از بلاک کردن برنامه های با ارزش سیستم خودداری می کند و به آن ها عنوان مشکوک می دهد، رایگان است.
معایب
دارای محتوای Antiphishing است، در برابر سایت های فیشینگ جدید کارایی ندارد، محتوای Toolbar Cleaner باعث شده تا از بین بردن تبلیغات مهم، به آسانی انجام شود.

بلاک کردن و پاک کردن بدافزارها
آنتی ویروس Ad-Aware در پایان یک اسکن خلاصه آن را ارائه می کند و به کاربر پیشنهاد میکند تا دکمه «Fix All New» را فشار دهد. اسکنر به صورت پیش فرض برای فایل هایی که ویروسی شده اند به حالت Disinfect (ضد ویروس) در می آید و نه حالت Quarantine(قرنطینه). Ad-Aware، حدود ۸۳ درصد ویروس های سیستم را در این آزمایش تشخیص داد که بیشتر از نتیجه حاصل از هر محصول دیگری بود که برای این مجموعه سیستم ها آزمایش شده بود. اما در جایگاه دوم قرار گرفت. Antivirus 8 رایگان که فقط ۷۵ درصد این نمونه ها را تشخیص داده بود اما توانسته بود آنچه را پیدا کرده کاملاً پاکسازی نماید در جایگاه اول قرار گرفت.
محتوای واقعی در بیشتر محصولات آنتی ویروس، همه فایل های در دسترس را اسکن می کند یعنی حتی کوچکترین فایل اجرا شده توسط Windows Explorer را به صورت یک اسم فایل درون فولدر نمایش می دهد که دارای صحت بالایی هم هست. زمانیکه فولدر حاوی نمونه های بدافزارها را باز کردیم، تنها چند دقیقه طول کشید تا آن هایی را که شناسایی کرده بود قرنطینه کند و ۹۴ درصد از نمونه ها را پاکسازی کند که واقعا بسیار بیشتر از چیزی بود که هر محصول دیگری در مواجهه با این ویروس ها انجام می داد. جایگاه دوم با ۷۸ درصد عملکرد اشغال شد و آنتی ویروس Mega-Suite Kaspersky Pure 3.0 Total Security مطرح شد.
نمونه اندکی که آن را امتحان کرده اند، Cleanup اولیه را بدون تاخیر نسبت به بقیه آنتی ویروس های واقعی Ad-Aware نصب کردند که ۹۴ درصد میزان پاکسازی داشته و نمره ۴/۹ را در بلاک کردن بدافزارها کسب کرده است. این آنتی ویروس کاسپراسکای نمره ۵/۸ را کسب کرد.
Ad-Aware همیشه بدافزارهای شناخته شده و قابل مشاهده را قرنطینه می کند اما علاوه بر آن نیز، توانایی مدیریت فایل های مشکوک را در بین طیف وسیع فایل ها دارد. این آنتی ویروس به صورت پیش فرض این فایل ها را قرنطینه می کند اما در واقع به خوبی می تواند فایل های مشکوک را از فایل های واقعی تشخیص دهد. باید گفت که Ad-Aware عملکرد قابل قبولی در بلاک کردن بدافزارها از خود نشان می دهد.

دیگر ویژگی های مفید این آنتی ویروس
Ad-Aware در حین نصب به صورت پیش فرض، مرورگر شما را به گونه ای تنظیم می کند تا از پورتال Lavasoft SecureSearch برای HomePage و به عنوان موتور جستجوگر پیش فرض استفاده شود. این تولبار دسترسی سریع به جستجو را ممکن ساخته و شامل بنرهای سبز یا قرمز رنگ برای گزارش سایت های امن و نا امن می شود.
محصولات مختلف Ad-Aware دارای سطوح متفاوتی از حفاظت علیه فیشینگ دارند و امنیت آن ها در محصولات اصلی، بالاتر است. در آزمایشات مربوط به آنتی فیشینگ، نمره Ad-Aware به ۸۷ درصد می رسد که پائین تر از نمره آنتی ویروس Norton است.
علاوه بر این نمره Ad-Aware نسبت به Smart Screen Filter مربوط به IE8، ۳۲ درصد کمتر است. خوشبختانه این مساله برای یک محصول آنتی ویروس، ویژگی اصلی آن محسوب نمی شود.
همچنین این تولبار، دارای یک کلید اضافه است که امکان حذف history مرورگر را میسر میسازد. علاوه بر اینکه دارای ابزار خطرناک بالقوه ای با نام Toolbar Cleaner است که از بین بردن و پاک کردن تنظیمات وارد شده مرورگر و برنامه های Startup را مثل آب خوردن آسان می کند.
Ad-Aware پس از نصب، مرتباً به شما هشدار می دهد تا Identity Monitoring را فعال کنید. این یک سرویس رایگان است که توسط ID Watchdog ارائه شده است اما به میزان محدودی وجود دارد.

پیشرفت های چشمگیر
شاید نسخه جدید Ad-Aware از کارایی بالایی برخوردار نباشد اما آنتی ویروس نسخه Ad-Aware Free Antivirus بسیار بهتر از آن به نظر می رسد. نصب این آنتی ویروس بسیار آسان بوده و بخوبی در حذف بدافزارها و تقریباً بهتر از هر آنتی ویروس دیگری در بلاک کردن آن ها عمل می کند. امنیت آن در برابر فیشینگ بسیار چشمگیر است. این محصول آنقدر برجسته و بارز هست که بتواند انتخاب خوبی در بین محصولات رایگان باشد. محصولی شبیه آنتی ویروس رایگان.
—————————
برگردان : عاطفه منتظری

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text