img

دنیای بدون پی‌سی فردا

/
/
/

با توجه به رکود ادامه‌دار فروش پی‌سی‌ها، در این مقاله دلایل گرایش گسترده به گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها بعنوان وسایل دارای قابلیت جابجایی بالا و بسیار ایمن، ولی تا حدی به سختی قابل ارتقاء، را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با این وجود در مجموع مشاهده خواهید کرد که تبلت‌ها و تلفن‌های همراه، دیگر به شدت گذشته «نوشدارو» و «چاره هر مشکل فناوری» محسوب نمی‌شوند.
حتماً شما هم مقالات زیادی در مورد ادامه روند نزولی فروش کامپیوترهای دسک‌تاپی برای نهمین فصل متوالی خوانده‌ و یا در اخبار فناوری در مورد آن شنیده‌اید. پیش‌بینی‌های صورت گرفته در مورد آینده هم وضعیت بهتری را برای سازندگان پی‌سی نوید نمی‌دهد. در حالیکه شرکت پژوهشی و مشاوره آمریکایی گارتنر سال گذشته برای همین دوره زمانی از افزایش فروش پی‌سی‌ها در سطح جهانی به ۸/۸۷ میلیون خبر داده بود، همین ارقام در سال جاری به ۲/۸۰ میلیون کاهش پیدا کرد. هرچند این رقم هنوز هم رقم بالایی محسوب می‌شود، اما افت دائمی فروش آنها را باید دغدغه جدی محسوب کرد.
این کساد دلایل پیچیده و متعددی دارد، اما تحلیل‌گران یکی از مهمترین این دلایل را قدرتمند شدن پی‌سی‌ها و لپ‌تاپ‌های فعلی می‌دانند، بطوریکه دیگر نیازی به آپدیت‌کردن دائمی آنها وجود ندارد. علاوه بر این، ویندوز هشت معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نشر سیستم عامل مایکروسافت نبوده و نیست، چون گرایش آن به سمت سخت‌افزارهای لمسی اساساً بعضی افراد را از ارتقاء ویندوز ۷ خود به آن منصرف کرده است. سرویس‌های آنلاین هم دستگاه‌‌های قدیمی را ارزشمندتر از پیش کرده است، چون توانایی‌ها و قابلیت‌های آنها در کلاد ارتقاء یافته است.
این رکود مالی طولانی را باید مشکل جدی تلقی کرد، چون فروشندگان را مجبور می‌کند تا درآمد و البته سخت‌افزار قدیمی خود، را با چنگ و دندان بچسبند و تمایلی به تغییر آنها از خود نشان ندهند.
در واقع، رواج ناگهانی و پیش‌بینی نشده تبلت‌ها، در کنار عرضه تلفن‌های همراه هوشمند بیش از پیش قدرتمندتر که در هر زمان و هر مکان همراه ما هستند، احتمالاً بیشترین و ملموس‌ترین تأثیر را روی افت فروش پی‌سی‌ها داشته است. بر همین اساس، طی همان دوره‌ زمانی که آمار فروش پی‌سی‌ها به حدود ۸۰ میلیون دستگاه کاهش پیدا کرد، بازار تلفن‌های همراه هوشمند به صورت تعجب‌برانگیزی ۳۹ درصد رشد داشته است، بطوریکه-بر اساس آمارهای IDC-سه برابر بسیاری دیگر از وسایل-۴/۲۵۸ میلیون-فروش رفته‌اند. آمار فروش تبلت‌ها هم به ۶/۴۷ میلیون رسید و به نظر می‌رسد که این روند رو به بالا همچنان ادامه پیدا کند. با توجه به اینکه شرکت اپل اخیراً دو آی‌پد جدید به بازار عرضه کرده و شرکت‌های تسکو، گوگل و آمازون هم در حال عرضه تبلت‌های قیمت‌مناسب‌تر به بازار هستند، می‌توان انتظار داشت که در آینده رکوردهای بیشتری را هم در این زمینه شاهد باشیم.

بدتر اینکه…
شاید نشانه‌ بارزتر نابسامانی بازار پی‌سی، سیل طرح‌هایی باشد که از زمان تولد ویندوز ۸ بروز و ظهور پیدا کرده است. در حال حاضر لپ‌تاپ‌هایی وجود دارند که به تبلت‌های بزرگ و سنگین‌وزن، یعنی وسایلی که می‌توان با چرخاندن یا جدا کردن صفحه نمایش‌هایشان، آنها را به یک تبلت جداگانه تبدیل کرد یا دستگاه‌ دسک‌تاپی که می‌توان آنها را تحت زوایای عجیب و غریب به جایی تکیه‌ داد، در بازار موجود هستند. مایکروسافت هم با ساخت محصول Surface خود، چشم‌انداز خاص خود را در مورد آینده پی‌سی‌ها ایجاد کرده و همین وضعیت موجود را بیش از پیش مبهم و غبارآلود کرده است.
در کنار تمام اینها، ماهیت ترکیبی واسط ویندوز ۸ هم که به سختی به طور کامل بر روی یک وسیله اجرا و عملی می‌شود، به وضعیت مبهم فعلی افزوده است. ورود مایکروسافت به دنیای سخت‌افزار را هم به اینها اضافه کنید، بطوریکه اکنون شاهد هستیم شرکت‌هایی مثل HP، Lenovo، Dell و Acer در حال نشر و ارائه دستگاه‌هایی هستند که اصلاً با ویندوز کار نمی‌کنند و در عوض به Android، ChromeOS و Linux تکیه دارند.
فناوری بر اساس ماهیت خود دائماً در حال تحول و تکاملی است، با این وجود مسیر فعلی آن احتمالات ناخوشایندی را برای پی‌سی‌ها مطرح کرده است. از آنجاییکه کامپیوترها اکنون دیگر در هر خانه و دفتر کاری حضور دارند، بسیاری از افراد دیگر نیاز چندانی به خرید و استفاده از یک سیستم قدرتمند در خانه خود ندارند. امروزه دیگر اگر از کامپیوتر خود فقط برای چک کردن ای‌میل‌هایتان، وبگردی برای گذراندن اوقات فراغت و‌ به‌روز نگه داشتن شبکه‌‌های اجتماعی‌تان استفاده می‌کنید، آی‌پد و خانواده آن نیاز شما را به خوبی برآورده خواهند کرد.

تأثیر کلاد
به صورت سنتی هر کاربری طالب داشتن یک هارد درایو با ظرفیت تمام‌نشدنی است که بتواند عکس‌ها و موسیقی خود را بدون کوچکترین نگرانی روی آن ذخیره کند. در حالیکه اکنون دیگر بجای هارد از یکی از انواع سرویس‌های کلاد از قبیل Dropbox یا Google+، iTunes Match، Google Music یا Spotify استفاده می‌شود.
ویژگی مثبت تمام اینها این است که کاربر را از فکر کردن در مورد نحوه عملکرد وسایل و نیاز به وصل کردن آنها به پی‌سی خود برای آپدیت کردن محتوای رسانه خلاص می‌کند. حالا دیگر زندگی زیبا و روشن نوید داده شده در آگهی‌های سامسونگ و اپل برای اغلب کاربران قابل تحقق یا حداقل قابل باور می‌نماید.
سهولت به‌روزآوری
اینها همه چیز نیست. تا به امروز کامپیوترها را می‌توانستیم مطابق میل و نیاز خود به طور کامل تغییر دهیم؛ مثلاً اگر فرد دست به آچاری باشید، می‌توانید با ارتقاء هارد داریو یا سیستم حافظه وسیله‌تان، با صرف هزینه‌ای نسبتاً ناچیز، عمر آنرا هم افزایش دهید. حتی اگر خود شما هم به صورت شخصی پی‌سی‌تان را ارتقاء نداده باشید، حداقل یکی دو بار هم که شده به دوستان و اعضای خانواده‌تان مشاوره تخصصی ارائه کرده‌اید. برخلاف گذشته که این قبیل درخواست‌های کمک نوعاً نتیجه موفقیت‌آمیزی به بار داشتند (و شاید حتی در قبال آن یک هدیه یا حداقل تشکر جانانه هم دریافت می‌کردید)، تنها کمک و مشاوره‌ای که امروزه در مواردی مثل افتادن آی‌پد روی زمین ارائه می‌شود، این است که «آنرا به یکی از نمایندگی‌های اپل نشان بده».
گرچه این قبیل تغییرات در دنیای فناوری چندان هم عجیب و غریب یا ناگهانی نیست، اما افزایش استفاده از وسایل غیر قابل تعمیر و چسب‌کاری شده‌ای که به تدریج جایگزین لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای دسک‌تاپی قدیمی و معتمد ما می‌شوند، اعتماد ما را به سازندگان هم افزایش می‌دهد. همین وضعیت در دنیای نرم‌افزار هم به چشم می‌خورد.

پاگیر کردن مشتری
اگر شما هم جزء افرادی هستید که برای خود و وسیله iOSشان هیچ نظم و قانونی قائل نمی‌شوند، می‌توانید نیازهای نرم‌افزاری خود را از هر جایی تأمین کنید. اما سایر افرادیکه برای امنیت وسیله خود ارزش قائل هستند، نرم‌افزار مورد نیاز خود را تنها از App Store اپل تهیه می‌کنند که آنهم البته قوانین و مقررات سخت‌گیرانه‌ای دارد. مایکروسافت در نسخه RT ویندوز هشت خود هم راهکار مشابهی را پی گرفته است، بطوریکه نرم‌افزارهای آن فقط از Windows Store اجرا می‌شود. اینکار، علیرغم ایجاد امنیت کم‌نظیر، به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا به برنامه‌های کاربردی مورد استفاده شما دسترسی پیدا کنند.
Play Store گوگل محدودیت کمتری دارد، اما نگرانی‌های مطرح شده در مورد تبدیل شدن اندروئید به یکی از اهداف روزافزون بدافزارها تلاش گوگل برای افزایش امنیت خود را افزایش داده است.
آمازون هم با دسترسی به اندروئید، بکمک با طیف محصولات Kindle خود، آنرا به یکی از درگاه‌های خدمات آنلاین خود بدل کرده است. سامسونگ هم با رسانه‌ای کردن اولین کنفرانس توسعه‌دهندگان خود در سان‌فرانسیسکو که با هدف افزایش قابلیت میان‌عملیاتی وسایل خود برگزار کرده است، تلاش کرده خودی نشان داد. این غول کره‌ای فروشگاه برنامه‌های کاربردی ویژه خود را هم راه‌اندازی و آنرا با نسخه‌های سفارشی (قراردادی) نرم‌افزارهای خود پر کرده است تا شاید به این ترتیب اعتماد مشتریان خود را به محصولاتش افزایش دهد. تمامی اینها ناشی از دغدغه مهم پاگیر کردن و جلب اعتماد مشتری است.
چشم‌انداز ایده‌آل هر تولیدکننده‌ای این است که مشتریان فعلی و آتی‌اش فقط از محصولات او استفاده کند، نرم‌افزارها را فقط از طریق فروشگاه‌های او بخرد و سخت‌افزار خود را مرتباً به‌روزآوری کند. این خواست زمانی آشکارتر می‌شود که مشاهده می‌کنید برخی از وسایل در صورت اتصال به محصولات همان شرکت بهتر کار می‌کنند. مثلاً برای استفاده از AirPlay برای تماشای برنامه‌ها روی تلویزیون اپلی خود باید سیگنال از طریق یک محصول اپلی ارسال کنید؛ یا اینکه برای اینکه صاحب Smartwatch سامسونگ شوید، باید Galaxy Note 3 را هم تهیه کنید.
هرچند این وضعیت مزایای فناورانه‌ای دارد، چون حداقل به شرکت سازنده اجازه می‌دهد تا سخت‌افزار خود را بهینه کند، اما در مواردی هم محدودکننده به نظر می‌رسد، چون در ظاهر به جای اینکه در خدمت برآورده‌سازی منافع مشتریان باشد، در عوض نیازهای سهامداران آن شرکت را رفع و رجوع می‌کند.
حقیقت تلخی که با ورود به دنیای جدید محاسبه شخصی هر روز بیش از پیش نمایان می‌شود، این است که سهولت و سادگی این اقدامات صرفه نظر از آنها را هم دشوار خواهد کرد. وقتی به ازای برنامه‌های کاربردی مورد علاقه خود هزینه پرداخت می‌کنید و به نحوه عملکرد آنها هم عادت می‌کنید، دیگر اصلاً به سراغ پلتفورم دیگری نمی‌روید و یا روی پلتفورم جدیدی سرمایه‌گذاری نخواهید کرد. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود که در چند سال آینده وابستگی مشتریان به مراتب از امروز هم بیشتر شود، بطوریکه خرید رسانه‌ها و یا خدماتی که فقط روی یک پلتفورم خاص کار می‌کنند، آنها را به آن پلتفورم خاص محدود و پابند کند.
دستگاه‌های قابل جابجایی امروزی نویدبخش فرارسیدن دوره‌ای هستند که برای موفقیت در آن باید پلتفورم خود را با آگاهی و زیرکی انتخاب کنید، چون همین انتخاب به ظاهر ساده شما را برای چندین سال به آن شرکت وابسته خواهد کرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text