مقایسه دو فن آوری Nvidia Geforce Experience AMD Gaming Evolved Beta

/
/
/

شرکتهای AMD و Nvidia همیشه در جبهه سخت افزار نبرد سختی با یکدیگر داشته اند، این نبرد اینک به قلمرو نرم افزا نیز کشیده شده است. هر دو شرکت به تازگی نرم افزارکلاینت همه کاره ایی عرضه نموده اند که شما را در تصویر برداری(capture) و پخش (stream) و بهینه سازی (optimize) بازیهایتان یاری می دهند. هر دو هم رایگان هستند. اما این دو بسته دیدگاه های متفاوتی دارند که در اینجا ما در چند راند آنها را به چالش کشیده تا دریابیم کدامیک میتواند به جمع علاقه مندیهای ما افزوده شود.

راند اول
کتابخانه بازی
هدف اصلی هر دو در این قسمت زدودن رمز و رازی است که حول بهینه سازی بازی قرار دارد، باین معنی که کاربران نهائی بالاخره نفهمیدند چه نوع تنظیماتی را برای سخت افزارشان انتخاب کنند (MSAA, HBAO, PhysX,TressFX,…..) و خود بازیها نیز بطور عام توانایی اتخاذ این تصمیم را ندارند. هر دو بسته نرم افزاری، بازی را تنها به سادگی کلیک یک دکمه جهت استفاده از تنظیمات پیش فرض بهینه می نماید. درست مانند کار با پروفایل های SLI و CrossFire ، اینجا نیز ابتدا تنظیمات ایجاد و سپس بر روی کلاینت ها بارگذاری میشود در حال حاضرنیز تنها تعداد محدودی از بازیها توسط این دو بسته حمایت میشوند. پشتیبانی از مجموعه وسیعی از بازیها گرچه هدف نهایی این بسته هاست اما عجالتاً این تعداد مشخص و غیر قابل تغییر است بنحوی که برای Nvidia 136 عنوان بازی و AMD 69 عنوان میباشد. هر دو کامپیوتر بخاطر پشتیبانی از بازیهایی که برای GPUهای رقبایشان ساخته شده اند، شایسته تجلیل اند.
برنده: GeForce Experience

راند دوم
امکانات رسانه ایی و جمعی
هر دو برنامه شامل امکاناتی می باشند که به شما کمک نموده تا دوستان و غریبه ها را نیز در بازی خود سهیم نمائید با این تفاوت که پیشنهادات Nvidia نسبت به AMD بسیار محدودتر است. Nvidia به شما امکان پخش مستقیم روی Twitch را می دهد ، همچنین اجازه میدهد صحنه هایی از بازی را بوسیله ShadowPlay و برای آپلود روی یوتیوب ضبط نمائید ، در این قسمت عملکرد هردو خیلی خوب بوده گرچه GeForce Experience بهتر نشان داده است.
Gaming Evolved از شرکت AMD صرفاً یک برنامه کاربردی نیست بلکه یک شبکه اجتماعی محسوب میشود بطوریکه شما میتوانید دوستانی را از پلتفورم های مختلف نظیر Steam, Origin, Xbox, Playstation, و حتی پی سی اضافه نمائید. وقتی شما از طریق کلاینت (سیستم خودتان) و یا وبسایت وارد بازی شوید ، قادرخواهید بود تا ببینید چه کسی مشغول چه بازیی میباشد، و بسادگی آنرا بر روی Twitch انتشار داده یا فیلم سایر افراد را تماشا کنید. این برنامه ، اشتراک گذاری فیلم تان بر روی فیسبوک و تویتر را تسهیل نموده و شما میتوانید بدون ترک بازی به تمام این امکانات دسترسی داشته باشید.
برنده این قسمت : Gaming Evolved

راند سوم
پخش (Streaming)
پخش بازی خودتان یکی از سرگرم کننده ترین کارهایی است که این روزها اتفاق می افتد، و با وجود اینکه هر دو برنامه اجازه پخش بر روی Twitchرا به شما میدهند، Nvidia در حال حاضر یک سرو گردن بالاتر از AMD است تنها به این دلیل که ضبط و پخش فیلم هیچگونه تاثیری بر سرعت فریم شما، نظیر برنامه AMD نخواهد داشت. برنامه ShadowPlay از Nvidia به شما امکان ارسال جریان تصویر بر روی Twitch یا دیسک سخت را میدهد، در حالیکه این کار بر روی راندمان هیچ تاثیر نامطلوبی بجا نمی گذارد زیرا که از کد کننده از پیش تعبیه شده H.264 در سری کارتهای GTX 600 و GTX 700 استفاده می کند. از سوی دیگر برنامه Gaming Evolved، قاتل سرعت فریم مان بوده و این واقعیت که هیچ راهی برای دیکته کردن کیفیت استریم ( کاری که شما میتوانید در Nvidia انجام دهید) وجود ندارد میتواند کار پخش را (broadcasting) بدلیل عدم کنترل کافی با مشکل روبرو کند. ما میدانیم که AMD مشغول کار بر روی توسعه آن میباشد، اما در حال حاضر، Nvidia بدون شک برنده است.

راند چهارم
دقت بهینه سازی
هر دوی این برنامه ها دیدگاه متفاوتی نسبت به بهترین تنظیمات برای سخت افزار شما دارند. AMD از crowdsourcing(گروهی متشکل از افراد مختلف که از طریق اینترنت با یکدیگر در ارتباط هستند) استفاده کرده و سرعت فریم و پیکربندی بازیکنان مرتبط بهم را آنالیز میکند برای اینکه ببیند چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند، این در حالی است که Nvidia برای یافتن بهترین پیکربندی تنها به آزمایش کنندگان خودش اکتفا میکند. در آزمایش ما بر روی یک آلترا پی سی حرفه ایی هیچکدام از برنامه ها عملکرد بی نقصی نداشتند اما رویهم رفته Nvidia دقیقتر از رقیب خود بود چنانکه به ما ثابت کرد میتوان همه چیز را (تنظیمات) همان گونه رها کرده یا تنها مقدار کمی از آنها بکاهیم ( فراموش نشود تمام تنظیمات بر روی ماکزیمم قرار گرفته بود). در مقابل AMD در تمام بازیهایی که ما تست کردیم (Far Cry3, Crysis 3, etc.) از ما خواست که تنظیمات را کاهش دهیم ، که خب توصیه خوبی محسوب نمی شود. همچنین قسمت My Rig برنامه Nvidia که کانفیگ ما را فهرست میکرد، توجه ما را جلب کرد به همان نحوی که برنامه AMD وقتی که میدانست در حال استفاده از چه نوع ماشینی هستیم، ما را متعجب ساخت.
برنده این قسمت: GeForce Experience

راند پنجم
امکانات ویژه
با وجود اینکه این برنامه ها طراحی شده اند تا بازیهای شما را بهینه نموده و به شما امکان پخش و یا ضبط کارهایتان را بدهند، اما هر دو شامل چندین امکانات جالب دیگر نیز بوده که ما آنها را در زمره امتیازات ویژه قرار می دهیم. برای مثال در Nvidia برنامه مزبور همیشه درایورهای شما را به روز رسانی میکند، و شما را نیز از آخرین به روزرسانی آگاه می نماید. همچنین به شما امکان پخش یک بازی بر روی دستگاه های Shield خود را می دهد. برنامه Gaming Evolved از سوی دیگر، برای فائق آمدن برمشکلات پیش روی خود کارهای زیادی انجام داده است. شما میتوانید با سایر افراد بر روی پلات فرمهای دیگر بازی چت کنید، یا امتیاز جایزه کسب کرده که در بازی قابل معامله است، در عین حالی که میتوانید ویجت هایی نیز به دسکتاپ خود افزوده که آنرا جالبتر می نماید به ترتیبی که هر زمان در حین بازی و در صورت تمایل می توانید به سرعت مرورگر وب ویا چت خود را گشوده و از آنها استفاده کنید. بعنوان سالخوردگان بد خلق، ما نرم افزار جمع و جور Nvidia را ترجیح میدهیم، اما جای هیچ انکاری نیست که Gaming Evolved امکانات اضافی بیشتری دارد.

برنده این قسمت: Gaming Evolved

و بالاخره برنده
بدیهی است هر دوی این برنامه ها قابلیت ها و ارزشهای بیشتری به GPU فعلی سیستم شما می بخشند اما در این نبرد، ما GeForce Experience از شرکت Nvidia را ترجیح می دهیم آنهم بدلیل اینکه هسته عملیاتی آن با خطای کمتری کار میکند. این برنامه توصیه های بهتری درباره تنظیمات بازی ارائه کرده ، استریمی به نرمی و روانی ابریشم داشته همچنین ما عاشق ابزار تصویر برداری (capture) آن هستیم. برنامه مربوط به AMD قطعاً شامل تمام امکانات میباشد اما خیلی به آنها پرداخته نشده است. البته این هنوز نسخه بتا است لذا میتوان امیدوار بود تا ورژن های آتی تمام باگهای برنامه را مرتفع سازد.
—————————-
برگردان : همایون غلامی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text