img

ویندوز فون ۸٫۱

/
/
/

سیستم عامل تلفن همراه مایکروسافت پنجره های بسیاری را باز می کند
شاید فکر کنید که مایکروسافت برای رسیدن به بازار تلفن های همراه تقلا می کند، و شاید این نظر درست باشد، اما این کمپانی با ارائه ی Windows Phone 8.1 جهش بزرگی را برای بهبود و ارائه ی نوآوری ها در مقایسه با امکاناتی که iOS اپل و Google اندروید عرضه می کنند، انجام داده است که با این کار بسیاری از موانع دسترسی به Windows Phone را از بین برده است.

Cortana
هدف مایکروسافت از ارائه ی دستیار دیجیتالی خود(Cortana)، ترکیب بهترین ویژگی های Apple›s Siri و Google Now می باشد. این محصول ویژگی جستجوی محدود در Windows Phone 8 را با قابلیت جستجو (و نصب) تنظیمات و برنامه های کاربردی جاگزین کرده است. Cortana ایمیل های شمارا مرور می کند و برای مثال، پروازهای رزرو شده ی توسط شمارا پیدا می کند و در صورت وجود تاخیر یا ترافیک، شمارا باخبر می سازد. شما با وارد کردن علایق، موقعیت ها و روابط خود در «Notebook» می توانید بر روی اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می شوند نظارت داشته باشید. و وقتی Cortana بیشتر در مورد علایق و محل کار شما اطلاعات دریافت کرد، می تواند به این علایق بیفزاید. Cortana به شما این قابلیت را می دهد تا یادآورهای خاصی را بسازید، مثلا می توانید موقعیت یک فروشگاه خاص را با استفاده از تکنولوژی geofencing شناسایی کنید، و یا Cortana می تواند رویدادهای خاص را به شما یادآوری کند. مثلا پرسیدن سوال خاصی از خواهرتان دفعه ی بعد که او با شما تماس می گیرد.شما از طریق Cortana می توانید توسط Text و voice با افراد ارتباط برقرار کنید و یا با انتخاب کردن «quiet hours» تنها با کسانی در ارتباط باشید که در «inner cycle» عضوشان کرده اید.
گرچه قابلیت تشخیص صدای Cortana تقریبا بی عیب و بسیار سریع به نظر می رسد، اما بعضی اوقات که Cortana درحال وصل شدن به سرورهای Cloud می باشد، یک وقفه ی طولانی ایجاد می شود. و اکثرا من یک نتیجه ی جستجوی Web دریافت می کردم، گرچه این وضعیت هم برای کاربران Siri و Google Now غیرآشنا به نظر نمی رسد. Siri درحال حاضر در مقایسه با زمانی که راه اندازی شد خیلی بهتر شده، به این دلیل که سرورهای آن در اثر استفاده ی کابران قابلیت یادگیری دارند، پس همین شرایط باید برای Cortana نیز صادق باشد.

ویژگی های جدید
در ویندوز ۸٫۱، صفحه ی اصلی (Home) مکعب مکعب باهوشتر و قابل ویرایش شده است. این صفحه سه آیکن بزرگ را به صورت افقی ، برای کسانی که نمی خواهند صفحه های دیگر را به دنبال آیکن ها مرور کنند، قرار داده است. شما می توانید تصویری را به عنوان پس زمینه ی این آیکن ها انتخاب کنید، آیکن قابلیت پنهان شدن دارند.شبیه ویژگی موجود در اندروید و iOS، Action Center به شما این امکان را می دهد که با کشیدن انگشت بر روی قسمت بالای صفحه به سمت پایین، به تنظیمات مهم و اطلاعیه ها دسترسی داشته باشید. برعکس iOS، Windows Phone به شما امکان انتخاب دستوراتی را می دهد که در چهار آیکن بزرگ در بالای صفحه به صورت Slide-down قرار دارند. دسترسی آسانتر به حالت Airplane، این ویژگی رو به یک احساس خوب تبدیل کرده است، اما مهمتر این است که شما می توانید به اطلاعات اولیه ی دستگاه خود مثل ساعت، باطری و سیگنال های ارتباطی در هر صفحه دسترسی داشته باشید. Windows Phone 8.1 امکانات زیادی به نام Sense را اضافه کرده است که به شما کمک می کند ببینید منابع تلفن شما توسط چه چیزهایی مورد استفاده قرار می گیرد. Storage Sense به شما نشان می دهد که هر برنامه چه مقدار از حافظه را مصرف می کند و شما می توانید تصمیم بگیرید که موسیقی، عکس ها و ویدئوها را روی حافظه ی تلفن و یا روی کارت حافظه ذخیره کنید. Battery Saver، برنامه هایی که باطری بیشتری مصرف می کنند را به شما نشان می دهد. Data Sense، مقدار دیتا ی مصرف شده و برنامه هایی که بیشترین دیتا را مصرف می کنند نشان می دهد و با ارائه دادن یک وبسایت با خدمات متراکم سازی، به شما در کاهش مصرف دیتای Internet Explorer کمک می کند. Wi-Fi Sense، تلفن شما را به HotSpotهای مجانی وصل کرده و حتی شرایط استفاده از آنها را نیز قبول می کند و اگر دوستان شما هم از Windows Phone استفاده کنند، می توانند بدون نیاز به رمز عبور به Wi-Fi خانگی شما وصل شوند.
مانند وارد کردن شکل حروف در اندروید، Word Flow به شما امکان کشیدن انگشتتان به شکل حرف مورد نظری که می خواهید تایپ کنید می دهد. این نوع از Shaped-Text به طرز فوق العاده ای سریع و دقیق می باشد، حتی اگر انگشت شما دقیقا شکل حرف را روی صفحه نکشد. یک مشخصه ی صفحه کلید که در Windows Phone جایش خالی است اما در iOS وجود دارد، دکمه ی میکرفون برای وارد کردن حروف به صورت صوتی است. Cortana به شما این امکان را می دهد که پیام ها، یادداشت ها و ایمیل های خود را با صدا بنویسید، اما داشتن این قابلیت در صفحه کلید، همانطور که در دیگر رقبای این سیستم عامل وجود دارد، به آن معناست که می توانید از آن در هر برنامه ای استفاده کنید.

فروشگاه و برنامه های کاربردی
فروشگاه Windows Phone برای اینکه شما دسترسی بهتری به برنامه های مهم داشته باشید کمی تغییر کرده است. به جای شروع از یک لیست حروفی که محتویات فروشگاه را نشان می دهد، حالا شما Thumbnailهایی را برای برنامه های پیشنهاد شده می بینید. شما همچنین می توانید لیست برنامه ها و برنامه هایی که بیشتر دانلود شده اند را ببینید و یا می توانید به جستجوی برنامه ی خاصی بپردازید. از اینکه می توانم از طریق کامپیوتر شخصی ام به جستجو در Web بپردازم و یک فروشگاه برنامه های کاربردی را به صورت از راه دور روی تلفنم نصب کنم احساس خوبی دارم. اندروید این قابلیت را دارد اما iOS فاقد آن است. یکی از بزرگترین عیب های Windows Phone این است که در اننتخاب برنامه های کاربردی از iOS و انروید تقلید می کند.اکثریت برنامه های اصلی، روی پلت فرم قرار گرفته اند – Vine, Instagram, Facebook Messenger, Pandora, Kik, Twitter و کانال آب و هوای Thc قابل دسترسی هستند و خیلی های دیگر مثل Flipboard در آینده ی نزدیک فعال می شوند. مجموعه ی خوبی از بازی ها هم در دسترس می باشد، شامل بازی های Xbox مثل Halo, Final Factory, NBA Jam و Temple Run.
ویژگی «تمامیت» چیزی است که بیشتر نسخه های برنامه های Windows Phone فاقد آن هستند. برای مثال Words With Friends شامل امکانات اضافه مثل شمردن امتیازها برای یک بازی قبل از حرکت کردن نمی شود. ویژگی های جدید مثل اشتراک گذاری مستقیم در Instagram در Windows Phone به کندی به نمایش در می آیند. حالا که فیسبوک ( که با بحث و جدل فراوان یکی از مهمترین برنامه ها در هر تلفن همراه می باشد) در اوج است و MLB در Bat 2014 شامل Gameday می باشد، جای امیدواریست. به هرحال توسعه دهندگان دلایل زیادی برای نوشتن (Coding) خواهند داشت. در کنفرانس سالانه ی مایکروسافت برای برنامه نویسان، مایکروسافت مدل Universal App را معرفی کرد که به برنامه نویسان این اجازه را می داد تا Windows 8.1, Windows Phone و Xbox One را با استفاده از کدهایی یکسان مورد هدف قرار دهند.
ایمیل تغییر خاصی در Windows 8.1 نکرده است. Windows Phone پردازشگر ایمیل ساده و جذابی دارد اما هیچ حرکت جادویی ای برای آرشیو و یا پاک کردن پیام ها تعبیه نشده است. و هنگامی که حساب های کاربری دیگرم را از سرویس هایی مانند Yahoo! یا Gmail را به حساب کاربری پیش فرض Outlook.com متصل کردم، برای هر حساب آیکنی ظاهر شد. شما می توانید Inboxهای خود را باهم ترکیب کنید. اما این امکان به اندازه ی نحوه ی اجرایش در iPhone ماهرانه نیست. برنامه ی دوربین به شما حالت «پشت سر هم» را ارائه می دهد، که شامل تولید مونتاژهای پرتودهی چندتایی است. Windows Phone همچنین این امکان را ارائه می دهد که از هر برنامه ی دیگر مرتبط با دوربین که به عنوان لنز عمل می کند، استفاده کنید. شما می توانید ISO، بالانس سفید و روزنه ی دید نصب کنید. همه ی عکس های شما به صورت خودکار در OneDrive ذخیره می شوند و شما می توانید از طریق کامپیوتر شخصی و یا مرورگر Web به آنها دسترسی داشته باشید.
به وسیله ی مایکروسافت آفیس می توانید فایل های اکسل و Word خود را که در OneDrive ذخیره می شوند را ساخته و یا تغییر دهید (گرچه هنوز روی اسلایدهای Powerpoint نمی توانید کاری انجام دهید). Internet Explorer 11 حالا مجهز به WebGL و پشتیبانی بهتر از HTML5 میباشد، ویدئوهای YouTube حالا در صفحه ی Web پخش می شوند و شما می توانید سایت های خاصی را در غالب آیکن هایی در صفحه ی شروع به صورت Live-Updating مشخص کنید. برنامه ی تقویم برای جستجوی جامع و آسانتر، همراه با آیکن های آب و هوا و کدهای رنگی که چندین تقویم را پشتیبانی می کنند، به روز رسانی شده است. همانند FaceTime در iPhone، Windows Phone 8.1 به شما این امکان را می دهد تا تماس تلفنی خود را به تماس تصویری ارتقا دهید، البته با استفاده از Skype که فقط وقتی کار می کند که شما با Windows Phoneهای دیگر تماس گرفته اید.
برنامه های Bing از جمله هوا، اخبار، ورزش، اقتصاد، مسافرت، غذا و نوشیدنی، سلامتی و ورزش همچنان عملکرد قدرتمندی دارند. برای سرگرمی، شما Xbox Music و Xbox Video را دارید که هردو شامل عناوین پرطرفدار بسیاری هستند.
اکوسیستم
Windows Phone راه درازی را برای رسیدن به سیستم یکپارچه ی اپل که بین کامپیوتر و تلفن همراه است را باید طی کند، اما امکاناتی که ارائه می دهد بیشتر از اندروید است. وقتی که شما یک Windows Phone را به کامپیوتر متصل می کنید، برنامه های Windows Phone به شما مکانی را برای وارد کردن یا همگام کردن عکس ها و ویدئوها می دهد که شامل مجموعه ی iTunes هم می شود. یک Windows 8 و یک برنامه برای کامپیوتر با نسخه های قدیمی تر ویندوز و حتی یک نسخه برای Mac هم وجود دارد. این برنامه ظرفیت تلفن و درصد شارژ باطری را همراه با نوع رسانه ها را نمایش می دهد که هریک از آنها قابلیت همگام سازی را دارند. برخلاف iOS، Windows Phone فولدرهایش در File Explorer که شامل اسناد، موسیقی، آهنگ زنگ، دانلودها، تصاویر و ویدئوها می باشد را به صورت باز نشان می دهد. اندروید هم یک سیستم فایل شفاف این چنینی دارد، اما برنامه ی همگام سازی را طوری که iOS و Windows Phone اجرا می کنند، ارائه نمی دهد. از دیگر برنامه های موجود در Windows Phone که بین تمام دستگاه های دیگر کار می کند می توان به تماس گرفتن و پیام فرستادن توسط Skype و به OneDrive برای اشتراک گذاری عکس و اسناد اشاره کرد که هردو روی تمامی پلت فرم ها همراه با یک OneDrive که شامل یک برنامه ی Web با طراحی زیبا می باشد، وجود دارند. OneDrive می تواند از تمام تنظیمات تلفن همراه و لیست تمامی برنامه های نصب شده یک کپی پشتیبان تهیه کند. اکوسیستم یکپارچه ی دیگر، Xbox می باشد که در آن شما به همان قابلیت های Skype و OneDrive دسترسی دارید. شما همچنین می توانید صفحه ی تلفن خود را از طریق Xbox روی تلویزیون نمایش دهید و برای کسانی که به بازی علاقه مند هستند، Xbox Live در Windows Phone تعبیه شده است.

مشخصه های حرفه ای
با اینکه توسط شرکتی پیشتاز در زمینه ی تولید سیستم عامل های حرفه ای ساخته شده، اما برخی از ویژگی های «بیشتر حرفه ای» Windows Phone 8.1 مارو شگفت زده نمی کنه. این ویژگی ها شامل VPN به طور خودکار فعال شده ای می باشد که هروقت شما می خواهید از صفحه ای داخلی و یا از نرم افزارهای شرکت ها مهم بازدید کنید، فعال می شود؛ S/Mime برای رمزدار کردن ایمیل ها، پشتیبانی بهتر از Wi-Fi؛ بهبود یافتن مدیریت دستگاه که به شما این امکان را می دهد تا برنامه ی خاصی را در لیست سیاه یا سفید قرار دهدید. گرچه یک دپارتمان IT می تواند براحتی مانع کاربران برای نصب بازی شود!
مشخصه ای که مورد استفاده ی همه قرار می گیرد، NFC می باشد که راه اندازی سخت افزاری ساده تر، پرداخت هزینه سیار و امکان «tap to send» را برای فرستادن عکس ها و دیگر فایل ها بین دستگاه ها را فراهم می کند. پشتیبانی از دو سیم کارت این امکان را به شما می دهد تا از یک تلفن همراه برای کار و مسایل شخصیتان و یا از سیم کارت های مختلف برای تماس با مناطق جغرافیایی متفاوت استفاده کنید. همچنین می توانید تعیین کنید کدام تماس ها با کدام سیم کارت انجام شود.

آیا Windows Phone به اندازه ی کافی هوشمند است؟
Windows Phone 8.1 تقریبا تمام کارهایی را که افراد از یک تلفن هوشمند انتظار داردن را باب روز و بصری انجام می دهد. که این شامل قابلیت های پیشرفته ایست که در iOS پیدا نمی شود و برای استفاده، خیلی راحت تر و ساده تر از اندروید هستند. اگر Windows Phone در کیفیت و انتخاب برنامه های ثالث از iOS تقلید می کند و مرورگر و پردازشگر ایمیل آن تحمل ترقی و رشد را می داشتند، با این وجود آنقدر مزایای خاصی را ارائه می دهد که ما آن را به شدت توصیه می کنیم.
—————————–
برگردان : رویا اسماعیل زاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text