از شر کامپیوتر قدیمی خود خلاص شوید؟

/
/
/

فایل های حذف شده ممکن است هنوز جایی در سخت افزار شما پنهان شده باشند. به نفع شماست که از شر آن ها خلاص شوید.
گاهی ممکن است بتوان فایل های حذف شده از یک کامپیوتر شخصی یا درایو را مجدداً بازیابی کرد. زمانی که این گونه دستگاه ها را به شخص دیگری می دهید، این موضوع ایجاد مشکل می کند. قطعاً نمی-خواهید دیگران به اطلاعات شخصی شما، از اطلاعات مالی حساس و اسناد تجاری گرفته تا عکس های خانوادگی، دسترسی داشته باشند.
خوشبختانه، چه و قتی کامپیوتر، حافظه خارجی، دیسک USB و یا حتی گوشی تلفن خود را دور می اندازید، می توانید برای حفاظت از اطلاعات خود کارهایی انجام دهید(go.pcworld.com/selltech).

درایوهای مکانیکی، حافظه های داخلی، حافظه های خارجی
در برخی انواع درایوها، نه همه، می توان فایل های حذف شده را بازیابی کرد.
درایوهای مکانیکی: اگر کامپیوتر شما SSD ندارد، پس یک درایو مکانیکی قدیمی با یک صفحه گرداننده مغناطیسی است. وقتی شما فایل هایی را از این درایوها حذف می کنید، فقط عنوان اطلاعات روی دیسک را تغییر می دهد و تا زمانی که اطلاعات جدید در قسمت مربوطه روی دیسک بازنویسی نشوند، می توان درایو را اِسکن کرده و اطلاعات را بازیابی نمود.
حافظه های داخلی(SSD): حافظه های داخلی(go.pcworld.com/ssd) و یا SSDها از مشخصه ای به نام TRIM استفاده می کنند. هنگامی یک فایل را از روی SSD حذف می کنیم، سیستم عملیاتی را درایو را آگاه ساخته و اطلاعات فایل از حافظه پاک شود. چنین کاری، سرعت درایو را افزایش می-دهد. سرعت نوشتن اطلاعات بر حافظه خالی بیشتر از بازنویسی اطلاعات است و در این حالت اطلاعات حذف شده غیر قابل بازیابی هستند.
درایوهای خارجی و سایر وسایل جدا شدنی: تنها SSDهای داخلی ازTRIM استفاده می کنند. اگر یک حافظه SSD خارجی را از طریق یک USB به کامپیوتر خود وصل کنید، TRIM، فایل های حذف-شده را پاک نمی کند، بنابراین آن ها قابل بازیابی هستند. فایل های حذف شده را همچنین می توان از فلش درایوهای USB، کارت های SSD و سایر انواع دستگاه های جداشدنی بازیابی کرد.
اگر کامپیوتری با یک SSD دارید، برای پاک کردن اطلاعات، تنها سیستم عامل خود را مجدداً نصب کنید. برای کامپیوترهایی که درایو مکانیکی دارند، مطمئن شوید که درایو را قبل از نصب مجدد OS کاملاً پاک کرده اید. باید اطلاعات تمامی درایوهای خارجی را نیز کاملاً پاک کرد. در ادامه، نحوه انجام این کار آمده است.

کامپیوتر خود را با ویندوز ۸ ریست کنید
تا مدت زیادی پیش از این، متخصصین کامپیوتر برای پاک کردن دائمی اطلاعات از روی درایوهای مکانیکی، ناچار به استفاده از تجهیزات خاصی بودند. در ویندوز ۸ امکانی درنظر گرفته شده است که حذف دائمی فایل های حذف شده و ترمیم سیستم عامل را بسار ساده تر می نماید.
از گزینه Reset Your PC در ویندوز ۸ ویا ۸٫۱ برای ریست کامپیوتر خود به حالت اولیه کارخانه-ای آن استفاده کنید(go.pcworld.com/cleanslate). گزینه Fully clean the drive را انتخاب کنید تا ویندوز درایو را با اطلاعات بی ارزش بازنویسی کرده و سپس سیستم عامل ویندوز را دوباره نصب کند. در این حالت، شما یک سیستم شبه جدید عاری از هرگونه اطلاعات قابل بازیابی خواهید داشت.

درایو خود را کاملاً پاک کرده و ویندوز ۷ را دوباره نصب کنید
برای کامپیوتری که ویندوز ۷، که مشخصه ذکر شده را دارا نمی باشد، بر آن نصب است، قبل از نصب مجدد ویندوز باید از یک ابزار پاکسازی دیسک(go.pcworld.com/erasedrive) مانند Darik’s Boot و Nuke(dban.org) استفاده کنید. این ابزار رایگان، اطلاعات موجود بر هارد درایو کامپیوتر شما را از طریق بازنویسی آن با اطلاعات بی ارزش به شکل دائمی پاک می کند. اگر قصد داشته اید یک کامپیوتر یا حافظه داخلی را دور بیاندازید، دیگر لازم نیست کار دیگری انجام دهید و می توانید کامپیوتر را در همین حالت رها کنید. اما اگر می خواهید آن را نگه دارید، می توانید مجدداً ویندوز را نصب کنید.
(go.pcworld.com/reinstall)
با استفاده از دسترالعمل سایت PCWorld، می توانید با خیال راحت هارد درایو خود را کاملاً پاک کنید(go.pcworld.com/secureerase). توجه داشته باشید که این ابزارها کل درایو، از جمله تمام بخش های ریکاوری را بازنویسی می کند. بنابراین قبل از انجام این کار، از اطلاعاتی که می خواهید آن ها را نگه دارید، بک آپ بگیرید.
(go.pcworld.com/backupguide)
پاکسازی درایوهای خارجی
برای پاکسازی کامل اطلاعات حذف شده از یک درایو خارجی، آن را فرمت کنید. درایو را به کامپیوتر متصل کنید، بر Windows Explorer یا File Explorer راست کلیک کرده و Format را فشار دهید. تیک Quick Format را بردارید، زیرا در غیر این صورت تمامی فایل های حذف شده پاک نخواهندشد. این مراحل را برای پاکسازی هر درایو انجام دهید.
در ویندوز XP، می توانستیم اطلاعات یک درایو را حتی پس از فرمت شدن، بازیابی کنیم. بر طبق گفته مایکروسافت از ویندوز Vista به بعد، فرمت کردن یک درایو باعث بازنویسی اطلاعات روی آن می شود. شما نمی توانید از نصب کننده ویندوز ۷ یک فرمت کامل را اجرا کنید، به این دلیل است که در هنگام نصب مجدد ویندوز، به جای گزینه فرمت از ابزاری مانند DBAN استفاده می شود.

پاکسازی فضای خالی
اگر ویندوز را پیش از این مجدداً نصب کرده اید و نمی خواهید این کار را مجدداً انجام دهید، می توانید از ابزاری به منظور پاکسازی فضای خالی دیسک استفاده کنید که هرگونه اطلاعات باقی مانده را محو می کند. یک مثال از چنین ابزاری، Drive Wiper در Piriform’s CCleaner است(piriform.com). اگرچه پاک کردن صرف فضای خالی یک درایو، راه حل ایده آلی نیست. این کار بیشتر ساده لوحانه است زیرا به شما این اطمینان را می دهد که همه چیز را حذف کرده اید.

سعی کنید فایل های حذف شده را خود بازیابی کنید
می توانید از یک برنامه بازیابی مانند Recuva، که از سایت Piriform قابل دسترسی است برای تست کردن این که فایل های حذف شده از یک درایو قابل بازیابی هستند یا نه استفاده کنید(go.pcworld.com/recover). Recuva درایوهای خارجی و داخلی شما را در جستجوی اطلاعات حذف شده بررسی کرده، اطلاعاتی درمورد آن ها نمایش داده و به شما امکان بازیابی آن ها را می دهد. هنگامی که برنامه را نصب کردید، یک اسکن کامل انجام دهید. این کار کندتر است اما فایل های حذف شده بیشتری را شناسایی می کند. اگر درایو را به درستی پاکسازی کنید، Recuva نباید هیچ فایل قابل بازیابی پیدا کند. Recuva از همان ترفندهایی استفاده می کند که سارقان اطلاعات برای بازیابی اطلاعات حذف شده استفاده می کنند. البته برخی مهاجمان، به خصوص سازمان های خرابکارانه که کسب و کارها را مورد هدف قرارمی دهند، ممکن است به ابزارهای مستدل و پیشرفته تری دسترسی داشته باشند.
با مخفی کردن از تمامی فایل های خود حفاظت کنید
با مخفی کردن (go.pcworld.com/encryptany) از تمامی اطلاعات شما شامل فایل های حذف-شده و فایل های موجود حفاظت می شود. شما می توانید این کار را با استفاده از BitLocker (go.pcworld.com/bitlocker) که یک امکان اضافه شده به نسخه های حرفه ای ویندوز و یا TrueCrypt است و در تمامی نسخه های ویندوز کارایی دارد، انجام دهید. TrueCrypt(go.pcworld.com/usetruecrypt) می تواند یک محتوای مخفی شده ایجاد کند یا کل درایو را مخفی نماید. در چنین حالتی، برای دسترسی به فایل های خود باید یک عبارت رمز درنظر بگیرید. اگر فایل های مخفی شده را حذف نمایید، به هنگام بازیابی، برای افرادی که رمز را ندارند، به صورت علائم نامفهوم درمی آیند.

از بین بردن درایوها
برای حفاظت از اطلاعات خود، گزینه دیگری هم پیش روی شماست. در سازمان های نظامی، وقتی یک سخت افزار ( مثلاً حاوی کدهای موشک های هسته ای) از رده خارج می شود، آن را کاملاً تخریب می-کنند- حتی ممکن است آن را ذوب کنند یا به پ.در تبدیل کنند. شما با پرداخت مبلغی میتوانیند درایو مغناطیسی خود را اصطلاحاً مغناطیس زدایی کنید
(go.pcworld.com/destroydrive)
این کار، میدان مغناطیسی و در نتیجه تمام اطلاعات را از بین می برد. یا اگر می خواهید در هزینه ها صرفه جویی کنید، می توانید درایو را با یک چکش یا وسیله ای مشابه خرد کنید.
تخریب کردن درایو، از بین بردن سخت افزارهایی است که هنوز قابلیت استفاده دارند. از طرفی، اگر یک کسب و کار را اداره می کنید و اطلاعات مشتریان را بر یک هارد درایو قدیمی ذخیره کرده اید، قطعاً نمی خواهید این اطلاعات به دست افراد نادرست برسد. برای حفاظت از اطلاعات خود، گزینه دیگری هم پیش روی شماست- تخریب اطلاعات.
————————————
برگردان : مینا محمدی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text