راهنماي طراحان وب براي شبكه‌سازي حرفه‌اي

/
/
/

براي يك طراح، شبكه‌سازي حرفه‌اي، جزئي حياتي جهت رسيدن به موفقيت شغلي است. چه به دنبال مشتريان جديد باشيد و چه به دنبال يافتن فرصت‌هاي جديد براي رشد و بهبود، يك شبكه ارتباطي از مخاطبان، بسيار ارزشمند است. در اين مقاله، فوايد بالقوه شبكه‌سازي را با دقت بررسي مي‌كنيم و نكاتي را ارائه مي‌دهيم كه مي‌توانيد در فعاليت‌هاي شبكه‌اي خود به كار ببريد.
فعاليت‌هاي شبكه‌اي شامل ايجاد ارتباط و روابط با افرادي است كه تفكرات و تخصص‌هاي متفاوتي دارند مانند ديگر طراحان و توسعه‌دهندگان. اين مقاله براي طراحان وب نوشته شده است اما قواعد آن براي هر تخصصي صدق مي‌كند؛ هر چند ممكن است جزئيات متفاوت باشند.

چرا شبكه؟
اگر شما به صورت فعالانه درگير فعاليت‌هاي شبكه‌اي نشده‌ايد، شايد تعجب كنيد كه چرا بايد خود را با اين كار به دردسر بيندازيد؟ قبل از آن‌كه نكات و توصيه‌هاي فعاليت‌هاي شبكه‌اي را ذكر كنيم، بياييد نگاهي به فوايد آن بيندازيم.

مراجعه‌كنندگان
تبليغات رودررو و دهان به دهان، منبع اصلي كار براي طراحان است. بديهي است كه اگر افراد بيشتري شما را بشناسند، شانس شما براي يافتن مراجعه‌كنندگان جديد افزايش مي‌يابد. وقتي با افرادي كه در شبكه شما هستند ارتباط برقرار كنيد و در دسترس آن‌ها باشيد، هنگامي كه شخصي براي خدمتي كه شما ارائه مي‌كنيد به آن‌ها مراجعه مي‌كند، آن‌ها شما را به خاطر خواهند داشت. وقتي كسي كه شما را مي‌شناسد يا با شما كار كرده است شما را به يك مشتري پيشنهاد مي‌كند، آن مشتري به احتمال بيشتري نسبت به بقيه مشتريان با شما به توافق مي‌رسد.
بسياري از فعاليت‌هاي شبكه‌اي توسط كساني انجام مي‌گيرد كه خدماتي همانند خدمات شما ارائه مي‌كنند. يافتن كارهاي ارجاعي در شبكه‌هاي طراحان، بيش از آن‌كه فكرش را بكنيد معمول است. هرچند خدماتي كه شما ارائه مي‌كنيد ممكن است با خدمات افرادي كه در شبكه شما هستند يكسان باشد، اما شما هر كدام نقاط ضعف و قدرت خاص خود را داريد و از لحاظ سطح تجربه و نوع مشتريان متفاوتيد.
به علاوه ممكن است كارهايي وجود داشته باشد كه آن‌ها قبول نكنند يا وقت انجام آن را نداشته باشند. در چنين شرايطي بسيار معمول است كه يك طراح، يك دوست يا هم‌كلاسي را معرفي كند.

همكاري
داشتن يك شبكه قوي خصوصاً براي طراحان مستقل مي‌تواند فرصت‌هاي بيشماري را براي همكاري به ارمغان بياورد. اين همكاري مي‌تواند يك بار، به خاطر نيازي كه طي پروژه‌اي خاص به وجود آمده روي دهد يا مي‌تواند يك همكاري طولاني مدت باشد. به‌طور ايده‌آل، شبكه شما شامل افرادي خواهد بود كه مكمل توانايي‌هاي شما باشند. اين امر باعث مي‌شود تا شما با ديگران كار كنيد و هركس روي آن‌چه تواناتر است، تمركز كند.

حل مسأله
اگر براي افراد درون شبكه خود ارزش قائليد و به آن‌ها اعتقاد داريد، پس وقتي در مواجهه با مشكلي نياز به كمك داشتيد بدون شك و با اعتماد به آن‌ها مراجعه خواهيد كرد. آيا كسي را مي‌شناسيد كه قبلاً در موقعيت مشابه شما بوده و بتواند از تجربيات شخصي خود، توصيه‌هايي را به شما بكند؟ اين مي‌تواند براي طراحان و توسعه‌دهندگان اين مي‌تواند يك مسأله تكنيكي باشد، مانند سروكار داشتن با چالش كدنويسي يا يافتن بهترين راه‌حل براي پاسخگويي به نياز مشتري. همچنين مي‌تواند نياز به راهنمايي در بعضي از جنبه‌هاي يك كار مستقل باشد. پروژه‌هاي زيادي هستند كه به طراحان و برنامه‌نويسان كمك مي‌كنند تا مشكلات خود را حل كنند، از جمله Stack Over Flow (www.stackoverflow.com) كه پلت‌فرمي براي طراحان و برنامه‌نويسان است تا تجربيات، نظرات و تفكرات خود را به اشتراك بگذارند.
Stack Over Flow يك سايت پرسش و پاسخ قابل ويرايش مشاركتي است كه برنامه‌نويسان مي‌توانند مشكلات خود را در آن حل كنند و به فعاليت‌هاي شبكه‌اي بپردازند.

فرصت‌هاي پيش‌رو
يك متخصص كه به خوبي با ديگران ارتباط برقرار كرده، نسبت به متخصصان ديگري كه از ايجاد ارتباط باز مانده‌اند، فرصت‌هاي كاري بيشتري دارد. شايد امروز دليل محكمي براي ساخت شبكه‌اي از مخاطبان نيابيد، اما ممكن است در آينده درگير شرايطي شويد كه داشتن افرادي كه بتوان روي آن‌ها حساب باز كرد، حياتي باشد. اگر شما طراح مستقلي باشيد، برايتان اين مسأله مطرح است كه شايد نخواهيد تا ابد به تنهايي كار كنيد و وقتي تلاش مي‌كنيد تا استخدام شويد، اگر با شبكه‌اي از افرادي كه شما و كار شما را مي‌شناسند ارتباط برقرار كرده باشيد، فرآيند استخدام بسيار ساده‌تر خواهد شد. البته مي‌توانيد فعاليت‌هاي شبكه‌اي را وقتي آغاز كنيد كه كار كردن به صورت مستقل را رسماً متوقف كرده باشيد، اما اگر قبل از اين كار چند ارتباط ديگر برقرار كرده باشيد، آسوده‌تر خواهيد بود.

به ديگران كمك كنيد
تا به الان هرچه بحث كرديم در مورد اين بود كه شبكه شما چه كاري را براي شما انجام مي‌دهد. مسلماً فعاليت‌ شبكه‌اي حقيقي، يك جانبه نيست. يكي از مزاياي داشتن ارتباط خوب با ديگران، اين است كه فرصت‌هاي زيادي براي كمك كردن به آن‌ها براي شما پيش مي‌آيد. شايد شما طراح مستقلي نباشيد كه بخواهد استخدام شود، اما شايد بتوانيد يك دوست مستقل را به كسي كه به دنبال استخدام طراح مي‌گردد، معرفي كنيد.

دوستي
در كنار تمام مزاياي تخصصي، فعاليت‌هاي شبكه‌اي مي‌توانند راه جالبي براي ملاقات با افراد جديد و دوستي باشند. اين مسأله مي‌تواند براي افراد مستقل و ديگران كه در خانه كار مي‌كنند، بسيار ارزشمند باشد. فعاليت شبكه‌اي شايد از محدود فرصت‌هايي باشد كه مي‌توانيد به وسيله آن با ديگر متخصصان در زمينه كار خود، تعامل ايجاد كنيد.

نكات فعاليت شبكه‌اي براي طراحان
حال كه شما فوايد فعاليت‌ شبكه‌اي را ملاحظه كرديد، چند نكته ارائه مي‌كنيم كه مي‌توانيد به آن‌ها عمل كنيد.
در دسترس باشيد
يكي از كليدهاي ارتباط گسترده اين است كه ديگران بتوانند به شما دست پيدا كنند. البته فعاليت شبكه‌اي، در مورد تلاش شما براي ملاقات با ديگران است؛ اما بايد در دسترس باشيد تا ديگران هم بتوانند هنگامي‌كه خواستند با شما ارتباط برقرار كنند.
اين مسأله شامل وجود فرم ارتباط يا آدرس ايميل در وب‌سايت نمونه كار خود، فعاليت در شبكه‌هاي اجتماعي، لينك از وب‌سايت نمونه كار به پروفايل اطلاعات اجتماعي و پاسخ دادن به افرادي است كه با شما تماس مي‌گيرند.

به دنبال سود دو طرفه باشيد
رابطه برد-برد موفق‌ترين نوع رابطه شبكه‌اي است كه هر دو طرف به يك شكل يا اشكال مختلف سود مي‌برند. اگر مي‌خواهيد فعاليت‌هاي شبكه‌اي، تأثير زيادي روي كار شما بگذارد به دنبال موقعيت‌هايي با سود دو طرفه باشيد. اين موقعيت، دو طرف را تشويق مي‌كند تا رابطه را قوي نگه دارند و از هر راه ممكن آن را تقويت كنند و در نتيجه كاري بكنند كه به تنهايي قادر به انجام آن نبودند. يافتن موقعيت‌هاي برد-برد كار ساده‌اي نيست، اما وقتي شما افراد را خوب بشناسيد و نقاط قوت، استعدادها و فرصت‌هاي آن‌ها را بدانيد، اين موقعيت‌ها خود را نشان مي‌دهند. اين روابط اغلب قوي‌تر و طولاني‌ مدت خواهند بود.

وبلاگ‌نويسي
خيلي از طراحان روي نمونه كارشان يا ديگر دامنه‌ها يك وبلاگ دارند. وبلاگ‌نويسي، روش مؤثري براي جذب مشتريان نيست، اما راهي عالي براي ارتباط با ديگر طراحان و ساخت شبكه‌هاي ارتباطي است. وبلاگ‌نويسي به صورت ذاتي، موضوعي شخصي است و روابط دو نفره را ايجاد مي‌كند. بنابراين بسيار تعامل‌ساز است. وبلاگ‌نويسان تمايل دارند كه ديگر وبلاگ‌ها را بخوانند و جامعه طراحان وبلاگ‌نويس بسيار فعال است. وبلاگ‌نويسي، روش مناسبي است تا ديده شويد و فرصت ملاقات با ديگر متخصصان را ايجاد كنيد.

روي عمق روابط تمركز كنيد
مثل هر چيز ديگري در زندگي، كيفيت بهتر از كميّت است. هرچند داشتن رابطه با افراد زياد، خوب است اما بهترين مزاياي شبكه از روابط نزديك به دست مي‌آيد. وقتي با مردم ارتباط برقرار مي‌كنيد آن‌ها را بيشتر و عميق‌تر مي‌شناسيد. افرادي كه با آن‌ها روابط مستحكم برقرار مي‌كنيد، بخشي از حلقه داخلي دوستان شما مي‌شوند كه بر اساس بنيان‌هاي قوي به آن‌ها دست يافته‌ايد.
بيش‌فعال باشيد
گوشه‌اي ننشينيد و منتظر نمانيد تا ديگران با شما تماس بگيرند. با شبكه‌هاي اجتماعي درگير شويد. به مراسم شبكه محله‌اي برويد. در سمينارها شركت كنيد و با افرادي كه دوست داريد بشناسيد، تماس بگيريد. اگر در يك مراسم يا يك شبكه اجتماعي Online هستيد، بايد بدانيد هدف بقيه كساني كه در آن‌جا حضور دارند، با هدف شما يكسان است؛ پس فكر نكنيد با تماس گرفتن با آن‌ها، باعث آزارشان مي‌شويد.
اين مسأله شامل گذاشتن نظر در وبلاگ يك طراح، شركت در بحث فوروم‌ها و نوشتن مقاله به‌عنوان مهمان نيز مي‌شود. شبكه شما بخشي ارزشمند از حرفه شما خواهد شد، پس بيش‌فعال باشيد و از آن يك چيز خاص خلق كنيد.

بدانيد دنبال چه مي‌گرديد
اگر فعالانه شروع به شناخت متخصصان كرده‌ايد، اين كه بدانيد در يك مخاطب به دنبال چه مي‌گرديد، بسيار اثربخش خواهد بود.
اين كار باعث مي‌شود كه فرد مناسبي را براي ايجاد ارتباط انتخاب كنيد و در نتيجه شبكه شما مؤثرتر و كاراتر خواهد بود.
براي مثال اگر شما دانشجويي هستيد كه تا يك سال ديگر فارغ‌التحصيل خواهيد شد و به عنوان طراح، دنبال يك كار مي‌گرديد، بهتر است با افرادي ارتباط برقرار كنيد كه استوديو طراحي دارند يا در جايي كار مي‌كنند كه ممكن است طراح استخدام كنند. اگر طراحي هستيد كه كاري در دست ندارد، بهتر است با برنامه‌نويسان خوب آشنا شويد و با آن‌ها در يك پروژه، تشكيل تيم بدهيد.
به توانايي‌ها، نقاط ضعف و موقعيت خود فكر كنيد. چه كسي و چه چيزي به شما كمك مي‌كند تا به آنجايي كه مي‌خواهيد برسيد؟ افرادي را كه در اين موقعيت ايده‌آل هستند، شناسايي كنيد و با آن‌ها آشنا شويد.

بدانيد چه چيزي براي ارائه داريد
همان‌قدر كه مهم است بدانيد در ديگران به دنبال چه مي‌گرديد، بايد بدانيد شخصاً‌ چه چيزي را به ديگران مي‌توانيد ارائه كنيد و چرا مي‌توانيد عضوي با ارزش در شبكه آن‌ها باشيد. فكر كنيد چه توانايي‌هاي خاصي داريد و چه فرصت‌هايي را مي‌توانيد براي ديگران به ارمغان بياوريد. البته اين بدان معنا نيست كه بچرخيد و به همه بگوييد چه كاري مي‌توانيد انجام دهيد و چرا آن‌ها به شما نياز دارند. اما درك مشخصي از توانايي‌هاي خود باعث مي‌شود كه موقعيت‌هاي سودمند دو طرفه را راحت‌تر شناسايي كنيد و كمك مي‌كند تا خود را طوري نشان دهيد كه واقعا به چشم بياييد.
شبكه غيرمستقيم
گاهي اوقات بهترين مخاطبان شما آن‌هايي نيستند كه مي‌خواهيد با آن‌ها در تماس باشيد. بلكه شايد مخاطبي را داشته باشيد كه با افراد خاصي در ارتباط است و شما به دنبال آن افراد مي‌گرديد و او مي‌تواند به‌عنوان دروازه‌اي يا پيغام‌بري به آن‌ها عمل كند.
وقتي بدانيد كه شما تنها با مخاطبان خود در ارتباط نيستيد و با افرادي كه آن‌ها مي‌شناسند نيز رابطه داريد، قدرت و ارزش شبكه‌تان به شكل وسيعي افزايش خواهد يافت.
سايت شبكه‌سازي اجتماعي LinkedIn روش خوبي را براي به تصوير كشيدن اين مفهوم انتخاب كرده است. شما شايد به ۵۰ نفر در Linked In متصل باشيد اما آن‌ها نيز با كساني در ارتباط هستند كه شما نمي‌‌شناسيد. اگر هر كدام از مخاطبين شما با ۵۰ نفر در ارتباط باشند، شما تنها به اندازه يك نفر با چند رابطه ارزشمند بالقوه فاصله داريد.
به بيان بهتر، اگر شما به فردي با توانايي‌ها و تجربيات خاصي احتياج داريد، با ديگر افراد در شبكه خود صحبت كنيد و ببينيد چه كساني را ممكن است بشناسند كه با توضيحات شما هم‌خواني داشته باشد. شبكه‌هاي غير مستقيم اغلب از شبكه‌هاي مستقيم مؤثرتر هستند؛ چون اين روش، از شبكه‌هاي ديگران به‌عنوان اهرم استفاده مي‌كند و اين شانس را به شما مي‌دهد تا از افرادي كه به آن‌ها اعتماد داريد توصيه دريافت كنيد.

صبر نكنيد تا به چيزي احتياج پيدا كنيد
شبكه‌سازي زماني كارآمدتر است كه تحت فشار نياز به توليد سريع نتايج، انجام نشود. طبيعي است كه هنگام نياز، به سراغ دوستان و مخاطبان خود برويد، اما وجود يك شبكه بزرگ كه براي كمك كردن به شما هنگام نياز آماده است، بسيار مؤثر خواهد بود. اگر تنها وقتي كه به كمك نياز داريد به فعاليت شبكه‌اي بپردازيد، احتمال وقوع موقعيت برد-برد را كاهش مي‌دهيد و به ديگران اين حس را القا مي‌كنيد كه شما تنها به فكر كمك كردن به خود هستيد.

هر وقت ممكن بود، كمك كنيد
كمك كردن به ديگران و تبديل خود به‌عنوان يك مخاطب و دوست ارزشمند براي ديگران، بخش مهمي در فعاليت‌هاي شبكه‌اي است. شما همواره در موقعيتي قرار نداريد تا به ديگران كمك كنيد اما از اين وسوسه كه تنها وقتي به ديگران كمك كنيد منفعتي براي شما داشته باشد، دوري كنيد. يك شبكه از افرادي كه مشتاق كمك به يكديگر هستند، مي‌تواند براي همه مفيد باشد.

از افراد استفاده نكنيد
وقتي به دنبال افراد مناسبي براي ساخت شبكه خود مي‌گرديد، كار ساده‌اي است كه فقط به اين فكر باشيد كه ديگران چه كاري را مي‌توانند براي شما انجام دهند. اما اين روش خوبي براي تعامل نيست و مردم اغلب اين مسأله را متوجه مي‌شوند.
بهترين راه براي دوري از به‌كارگيري افراد اين است كه به دنبال موقعيت‌هايي بگرديد كه در آن شما به آن‌ها كمك مي‌كنيد. به جاي اين كه فكر كنيد چگونه آن‌ها مي‌‌توانند به شما كمك كنند، به ارزش خود براي آن‌ها تأكيد كنيد و اين‌گونه از ديدن آن‌ها، از دريچه چيزي كه به شما ارائه مي‌كنند، دوري كنيد. اگر روي كمك به ديگران تمركز كنيد، آن‌ها نيز احتمالاً به دنبال راهي براي جبران محبت شما خواهند بود.

نگذاريد فعاليت‌هاي شبكه‌اي بر بازدهي شما تأثير منفي بگذارند
هرچند شبكه‌هاي تخصصي بايد بخش مهمي از كار شما را تشكيل دهند، اما اين شبكه‌ها به‌طور مستقيم براي شما درآمدزايي نمي‌كنند. به‌طور خاص، افراد مستقل بايد روي خدمت‌رساني به مشتريان تمركز كنند تا پول در بياورند. فعاليت شبكه‌اي، مهم است اما نبايد با كار اصلي شما تداخل پيدا كند. شبكه‌هاي Online و ايميل مي‌توانند شديداً تمركز را بر هم بزنند. سيستمي را طراحي كنيد كه بتوانيد بدون ضربه زدن به كار اصلي خود، با ديگران تعامل داشته باشيد. براي مثال به جاي اين كه ايميل و Twitter خود را در سراسر روز باز نگه داريد، زمان مشخصي را براي بررسي آن‌ها تعيين كنيد. هر كسي متفاوت است و روش خاصي دارد كه با آن بهترين بازده را مي‌گيرد. پس روشي را پيدا كنيد تا با بيشترين بازدهي و كمترين آسيب، بتوانيد به فعاليت‌هاي شبكه‌اي بپردازيد.

در مورد افراد زود قضاوت نكنيد
وقتي روي تقويت شبكه خود با ايجاد روابط ارزشمند تمركز كرده‌ايد، ساده‌ترين كار اين است كه افراد را با كارهايي كه مي‌توانند انجام دهند، بسنجيم. اين عادت خطرناكي است چون شما را براي رابطه با بعضي افراد كه فكر مي‌كنيد چيزي براي ارائه ندارند، بي‌ميل مي‌كند. شايد آن‌ها استعدادهاي نهفته‌اي داشته باشند كه كمي زمان ببرد تا شكوفا شود.
سعي نكنيد همه جا Online باشيد
فرصت‌هاي زيادي براي ايجاد شبكه وجود دارد مخصوصاً به شكل Online. اما شما فقط در چند جا مي‌توانيد فعال باشيد. پس دامنه فعاليت خود را زياد گسترده نكنيد؛ به جاي آن، وب‌سايت‌هاي شبكه‌اي و گروه‌هايي را انتخاب كنيد كه امتحان خود را پس داده‌اند و وقت بيشتري براي فعاليت خواهيد داشت. فعال بودن در چند جاي محدود، نسبت به فعاليت محدود در چندين جاي مختلف، نتيجه بهتري دارد. دليل آن، برتري كيفيت نسبت به كميّت، هنگام ايجاد روابط است.

در مراسم شركت كنيد
طراحان وب و ديگر متخصصان اين شانس را دارند تا از كنفرانس‌ها و مراسم مختلفي كه براي آموزش و فعاليت شبكه‌اي فرصت مناسبي هستند، بهره ببرند. اگر مراسمي در نزديكي شما اجرا مي‌شود، آن را بررسي كنيد. البته اگر شما بخواهيد پرواز كنيد، مي‌توانيد در هر مراسمي در هر جايي شركت كنيد.

به فرصت‌هاي محلي اهميت بدهيد
يكي از تله‌هاي ساخت شبكه Online اين است كه شما را از فرصت‌هاي ساخت شبكه به صورت رودررو در محل زندگي خود غافل مي‌كند. بسياري از محلي‌ها تعداد زيادي وقايع تجاري، مانند تبادل كارت‌هاي شغلي، سمينارها و ديگر مراسمي دارند كه با آن‌ها مي‌توانيد با افراد حرفه‌اي محلي آشنا شويد. به اين فعاليت‌ها در محل زندگي خود اهميت بدهيد كه آن‌ها چيزي را ارائه دهند تا مشاركت شما را تضمين كند.
Steve Snell براي سال‌هاي زيادي مشغول طراحي وب بوده است. او چند وبلاگ از جمله وبلاگ خودش، DesignM را پشتيباني و در آن‌ها براي طراحان وب مقاله‌ها و منابع مختلفي ارائه مي‌كند.
—————————-
رامین مولاناپور

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text