نـگـاهـی دقـیـق تـر بـه ۲۰ ویژگی فتوشاپ که هرگز از آن ها استفاده نکرده ایم!

/
/
/

در فوتوشاپ (Adobe Photoshop)، محدوده ی گسترده ای از ابزار و ویژگی های متنوع وجود دارد که در برخی موارد می تواند گیج کننده باشد. می توان گفت که کاربران حرفه ای این نرم افزار نیز با تمام فهرست ها و کنترل های آن آشنا نیستند. در این مقاله، بیست عدد از ویژگی های کاربردی اما کمتر شناخته شده ی فوتوشاپ را معرفی می کنیم که استفاده از آن ها می تواند موجب صرفه جویی در وقت شما شده و نتیجه ی کار شما را زیبا تر و جالب توجه تر از قبل نماید. در بسیاری از موارد، محدوده ی کاربرد این ویژگی ها به اندازه ای گسترده است که امکان بیان همه ی آن ها در چنین مقاله ی کوتاهی وجود ندارد و به همین دلیل، برای هر کدام از آنها، لینک مربوط به Adobe را نیز در اختیارتان قرار داده ایم تا در صورت تمایل به آن مراجعه کرده و با کاربرد های بیشتر آن ها آشنا شوید.
نکته ی جالب توجه این است که بیشتر این ویژگی ها در نسخه های قدیمی تر فوتوشاپ نیز وجود دارند و تعدادی از آن ها را می توان در نسخه ی سوم آن (که در سال ۱۹۹۴ میلادی عرضه شد) مشاهده کرد. در هر کدام از ویژگی های مطرح شده، نسخه ای که برای نخستین بار این ویژگی در آن ارائه شده است را نیز بیان کرده ایم.

۱- Puppet Warp (CS5)
ویژگی Puppet Warp (به معنی ریسمان عروسک خیمه شب بازی)، امکان تغییر شکل و خمیده کردن قسمت های مختلف یک تصویر را با ایجاد یک اسکلت برای آن فراهم کرده است. پس از ایجاد این اسکلت، می توانید با جابجا کردن آن، تغییر شکل مورد نظرتان را ایجاد کنید. در ادامه، چگونگی عملکرد این ویژگی را شرح خواهیم داد. اگر بخواهیم بازوی کسی که در عکس قرار دارد را تکان بدهیم، ابتدا آن را در یک لایه ی جدید کُپی کرده و اطراف بدن را بر می داریم تا بقیه ی لایه ی مورد نظر، خالی بماند. لازم نیست که اطراف بدن به صورت دقیق بریده شود و تنها کافی است قسمت هایی که به آن ها نیاز ندارید را حذف کنید. سپس Edit | Puppet Warp را انتخاب کنید تا یک توری (mesh) ایجاد شود. پس از انجام این کار، می توانید بر روی قسمت های «سوزنی» شکل کلیک کرده و برای تغییر موقعیت قسمت های مختلف، سوزن ها را حرکت دهید. توجه داشته باشید که هیچ محدودیتی در تعداد تغییرات و جابجایی ها وجود ندارد. همچنین می توانید، با استفاده از نوار گزینه ها، برخی از سوزن ها را به یکدیگر متصل کرده و با ایجاد یک گروه، تغییرات آن ها را به صورت هم زمان انجام دهید. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/231id1 مراجعه کنید.
ابزار Puppet Warp امکان تغییر جای قسمت های مختلف را در اختیار شما قرار می دهد.

۲- Content-Aware Scale (CS4)
ویژگی Content-Aware Scale به شما اجازه می دهد که ترکیب (قالب یا shape) یک تصویر را بدون خراب شدن شکل آن یا از بین رفتن برخی از قسمت هایش، تغییر دهید. ابتدا شکل مورد نظرتان را انتخاب کنید (زیرا در غیر این صورت تمام لایه ای که مشغول کار کردن در آن هستید تغییر می کند). پس از انتخاب شکل مورد نظر، مسیر Edit → Content-Aware Scale را دنبال کرده و دسته (handle) ها را برای تغییر شکل مورد نظرتان، حرکت دهید. فوتوشاپ به صورت خودکار، جزئیات نه چندان مهم را حذف کرده یا آن ها را تغییر می دهد اما در صورتی که بخواهید جزئیات مورد نظرتان را بدون تغییر نگه دارید، می توانید آن ها در یک کانال آلفا (alpha channel) قرار داده و این کانال را از فهرست Protect در نوار گزینه ها انتخاب کنید. اگر بر روی نشانه ی آدَمَک کلیک کنید، برای همیشه از ایجاد تغییرات در رنگ ها و سایه روشن های پوست افراد، جلوگیری خواهید کرد. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid2 مراجعه کنید.
۳- Layer styles (6)
دسترسی به یک لایه در فوتوشاپ، امکان سایه زدن، تنظیم نور، ایجاد جلوه های تصویری مختلف و مواردی از این دست را بسیار ساده تر می کند. اگر چه رابط دسترسی به لایه ها در داخل برنامه مخفی شده اما شما می توانید به آن دسترسی داشته باشید. برای این کار، تغییرات مورد نظر را بر روی لایه ی مربوطه قرار داده، سپس بر روی فضای خالی سمت راست نام آن لایه در فهرست لایه ها دوبار کلیک کنید. پنجره ی Layer Styles باز شده که به شما امکان استفاده از ۱۲ نوع ویژگی مختلف را خواهد داد. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid3 مراجعه کنید.

۴- ۳D (CS3 Extended)
برنامه ی فوتوشاپ می تواند فایل های سه بعدی (۳D) مختلفی، از جمله فرمت های ۳DS و Google Earth KMZ را باز کند. هنگامی که یک فایل سه بعدی در این برنامه باز می شود، قسمت های مختلف آن در لایه های مربوط به خود قرار داشته و می توان آن ها را توسط پَنِل سه بعدی (در مسیر Windows → ۳D) حرکت داده، چرخانده یا اندازه ی آن ها را تغییر داد. جالب است بدانید که در چنین شرایطی، می توانید تصویر های دو بعدی را از شبکه های سه بعدی بیرون بکشید (این تکنیک که در حقیقت روشی برای تبدیل تصویر های سه بعدی به تصویر های دو بعدی است، در نسخه های قبلی فوتوشاپ با نام repoussé شناخته می شود). برای این کار، قسمت مورد نظرتان را انتخاب کرده و از Current Selection، ابتدا ۳D و سپس New 3D Extrusion را انتخاب کنید (البته می توانید تمام قسمت های یک لایه را نیز به یک تصویر دو بعدی تبدیل کنید). امکان ایجاد تنظیمات مختلف برای این تصویر ها از نوار گزینه ها، ۳D و Properties وجود دارد. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid4 مراجعه کنید.

۵- Adjust Vibrance (CS4)
تنظیم اشباع (saturation) یک عکس می تواند قسمت روشن آن را براق تر از حالت طبیعی کند. به جای انجام تنظیمات اشباع (saturation)، پیشنهاد می کنیم که مسیر Image → Adjustment → Vibrance را دنبال کنید تا با استفاده از این تنظیمات رنگ هوشمند، تنها قسمت های کم رنگ به دلخواه شما اشباع شده و از تغییر رنگ بخش های دیگر (به خصوص قسمت های روشن تر) جلوگیری شود. این ویژگی فوتوشاپ به گونه ای طراحی شده تا با دقت و تنها بر روی رنگ های سطحی اثر گذاشته و تغییری در قسمت های دیگر (به خصوص بخش های روشن تر) ایجاد نکند. درجه ی اشباع (saturation slider) در زمان ایجاد تغییرات به کاربران کمک می کند تا تغییر رنگ مورد نظرشان را ایجاد کنند. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid5 مراجعه کنید.

۶- Proof Colors (5)
اگر تیک Proof Colors در فهرست View فعال شده باشد، فوتوشاپ تلاش خواهد کرد تا عکس شما، به جای تنظیمات پیش فرض نمایشگر، در نمایه (profile) رنگ مورد نظرتان نمایش داده شود. اگر عکسی را برای چاپ شدن آماده می کند، این ویژگی یک کمک بی نظیر برای شما به حساب می آید. اگر مسیر View → Proof Setup → Working CMYK را دنبال کنید، برنامه ی فوتوشاپ یک نمایش CMYK از تصویر شما را نمایش داده و در همان زمان، امکان ادامه ی کار کردن بر روی تصویر، در حالت RGB را نیز فراهم می کند. اگر مسیر Activate View → Gamut Warning را انتخاب کنید، رنگ های غیر قابل نمایش در نمایه ی (profile) انتخاب شده با رنگ خاکستری نشان داده شده تا بتوانید آن ها را درست کنید. البته اگر آن ها را اصلاح نکنید، در زمان بازگشت به حالت CMYK، این رنگ ها به نزدیک ترین رنگ موجود در محدوده ی رنگ های نمایه ی انتخاب شده، تبدیل می شوند. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid6 مراجعه کنید.
گزینه ی Gamut Warning (به معنی هشدار وسعت نمایش رنگ) به شما این امکان را می دهد که رنگ های غیر قابل نمایش در نمایه ی انتخاب شده را شناسایی کرده و آن ها را تغییر دهید
۷- Camera Raw for JPEGs (7)
ویژگی وارد کردن (یا import تصویر) Camera Raw در فوتوشاپ تنها برای عکس های خام نبوده و با فرمت های JPEG و TIFF نیز کار می کند. در برخی از نسخه های فوتوشاپ، این ویژگی در فهرست Filter قرار داده شده است. با دنبال کردن مسیر File → Open As و انتخاب Camera Raw به عنوان نوع تصویر (یا کلیک راست کردن بر روی Bridge و انتخاب Open In Camera Raw) نیز می توانید به این ویژگی دسترسی داشته باشید. در Camera Raw، ابزار کاربردی مفیدی مانند نشانگر وضوح یا روشنی (Clarity Slider) در پایین نمای پنجره، ابزار تنظیم رنگ سفید (White Balance) برای تنظیم رنگ های پخش شده و نشانگر کاهش نویز (Noise Reduction slider) برای از بین بردن نقطه ها و لکه ها را در اختیار خواهید داشت که در رابط کاربر اصلی فوتوشاپ وجود ندارند. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid7 مراجعه کنید.
بر خلاف آن چه از نام این ویژگی به نظر می آید، Camera Raw ماژولی است که با فرمت JPEG نیز کار می کند
۸- HDR Pro (CS5)
در برنامه ی فتوشاپ می توانید چندین عکس مختلف که در شرایط نور دِهی متفاوت گرفته شده اند را با یکدیگر ترکیب کرده و به یک تصویر با محدوده ی پویایی بالا (HDR مخفف high-dynamic-range) تبدیل کنید. برای دسترسی به پنجره ی باز کردن فایل، مسیر File → Automate → Merge to HDR Pro را دنبال کرده و دو یا چند عکسی که می خواهید با یکدیگر ترکیب کنید را انتخاب، و برای باز کردن پنجره ی HDR Pro بر روی OK کلیک کنید. در این پنجره می توانید یکی از شانزده الگوریتم موجود را انتخاب کنید. از میان این الگوریتم ها، تنظیمات Scott 5 که کنتراست بالا و دقیقی را ایجاد می کند، مورد توجه بسیاری از عکاسان حرفه ای قرار گرفته است. البته اگر نمی خواهید از الگوریتم های موجود استفاده کنید، می توانید تنظیمات مورد نظر خودتان را ایجاد کنید. همچنین می توانید برای حذف ghosts از میان عکس ها، گزینه ی مربوط به آن را فعال کنید. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid8 مراجعه کنید.

۹- Variables (7)
این ویژگی می تواند به شما در ایجاد حالت ها و تغییرات مختلف، کمک کند. ابتدا تصویر پایه (اصلی) را ایجاد کرده و قسمت های مختلف متغیر را بر روی یک لایه ی مربوط به خودشان قرار دهید. سپس مسیر Image → Variables →Define را دنبال کرده و انتخاب کنید که می خواهید نمایش لایه یا محتویات لایه ها را تغییر دهید (البته امکان ایجاد تغییرات در هر دو حالت به صورت همزمان نیز وجود دارد). در انتها، بر روی صفحه (tab یا لبه) Data Sets کلیک کرده و حالت Variable مورد نظرتان را انتخاب کنید. با دنبال کردن مسیر Image → Variables → Apply Data Set می توانید حالت های مختلف را انتخاب کنید. همچنین با دنبال کردن مسیر File → Export → Data Sets as files می توانید گروهی از فایل های مرتبط به Dataset هایی که ایجاد کرده اید را مورد استفاده قرار دهید. در انتها باید اشاره کنیم که امکان ایجاد dataset ها در قالب فایل های Excel و Notepad و انتقال آن ها در فرمت CSV نیز وجود دارد. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid9 مراجعه کنید.
۱۰- Copy Merged (3)
اگر چه این تکنیک بسیار آسان و ساده است اما در بیشتر موارد از چشم کاربران دور مانده است. در هنگام copy و paste کردن، مسیر Edit → Copy Merged را دنبال کرده (یا در زمان فشار دادن کلید های Ctrl و C، کلید Shift را نگه دارید)، تا تمام آن چیزی که کپی شده و در Clipboard قرار دارد، نمایش داده شود. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid10 مراجعه کنید.
۱۱- Paste In Place/Into/Outside (3)
از این ویژگی می توانید با دنبال کردن Edit → Paste Special استفاده کنید. با استفاده از Paste In Place، محتویات Clipboard بر روی یک لایه ی جدید و درست در همان موقعیتی که قسمت های کپی شده قرار داشته اند، کپی می شوند. این حالت در زمان پشتیبان گیری از قسمت های مختلف تصویر، بسیار مفید است. اگر می خواهید قسمت های کپی شده در یک جای دیگر قرار بگیرند، می بایست از Paste Into استفاده کنید. در این حالت، فایل ها در قسمت انتخاب شده توسط شما قرار گرفته و لایه ای ایجاد می شود تا از پخش شدن قسمت های مختلف، جلوگیری شود. در زمان استفاده از Paste Outside نیز عملکرد مشابهی را مشاهده خواهیم کرد با این تفاوت که تنها قسمت های بیرونی محدوده ی انتخاب شده قابل مشاهده خواهند بود. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid11 مراجعه کنید.

۱۲- Edit brushes (7)
وقتی از یک ابزار فِرچه (بُرِس یا Brush) استفاده می کنید (مانند قلم موی نقاشی یا پاک کُن)، می توانید با استفاده از کلید [and]، آن را کوچک تر یا بزرگ تر کنید. همچنین می توانید با نگه داشتن کلید Shift و استفاده از کلید [and]، میزان اثر گذاری لبه ی قلم مو یا فرچه را کمتر یا بیشتر کنید. برای استفاده از کنترل های پیشرفته تر، می بایست بر روی نشانه ی کوچک پوشه (فولدر) در نوار گزینه ها در بالای صفحه کلیک کرده یا مسیر Windows → Brush را برای باز کردن پَنِل Brush دنبال کنید. در این قسمت می توانید تمام قسمت های فرچه یا قلم مو مانند شکل، ساختار، نرمی و بسیاری از ویژگی های دیگر آن را سفارشی کرده و تنظیمات مورد نظر خود را برای هر کدام از قلم مو ها انجام دهید. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid12 مراجعه کنید.
۱۳- History Brush (7)
اگر اشتباهی در ویرایش کردن انجام دادید و بعد از انجام چند ویرایش دیگر متوجه اشتباه خود شدید، لزومی ندارد که قدم به قدم به عقب برگشته و تمام تغییرات انجام شده تا ویرایش مورد نظر را به حالت قبل از آن برگردانید. در این شرایط کافی است با دنبال کردن Windows → History به پَنِل History وارد شده و بر روی جعبه ی کوچک سمت چپ یکی از حالت های قبلی کلیک کنید تا به عنوان مرجع History Brush مورد استفاده قرار داده شود. اکنون از ابزار History Brush استفاده کرده و قسمت هایی که می خواهید به حالت قبل برگردانده شود را رنگی کنید. ویژگی Art History Brush نیز به همین ترتیب و با یک تفاوت اساسی کار می کند. در این ویژگی، رنگ کردن ها به صورت سبک های طراحی و بر اساس تنظیمات انجام شده در نوار گزینه ها صورت می گیرد. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid13 مراجعه کنید.
۱۴- Perspective Crop (CS6)
شما می توانید عکس ها را با استفاده از این ویژگی، به اندازه های مختلف در آورده و تغییرات مورد نظرتان را ایجاد کنید. دکمه ی موس را روی ابزار Crop نگه داشته و Perspective Crop را انتخاب کنید. اکنون یک مستطیل را بر روی عکس مورد نظر قرار داده (یا با چهار بار کلیک کردن آن را رسم کرده) و چهار گوشه ی آن را در نقطه های مورد نظرتان قرار دهید. بر روی علامت تیک در نوار گزینه ها کلیک کرده (یا در داخل مربع دو بار کلیک کرده و یا Return را فشار دهید) تا محدوده ی مشخص شده در قاب قرار گرفته و تمام سطح آن را پُر کند. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid14 مراجعه کنید.
۱۵- Smart Objects (CS2)
شما می توانید (با دنبال کردن مسیر File → Open as Smart Object) هر عکسی را به صورت یک Smart Object وارد صفحه کرده یا (با کلیک راست کردن بر روی هر لایه و انتخاب Convert to Smart Object)، هر کدام از لایه ها را به یک Smart Object تبدیل کنید. اگر چه نمی توان پیکسل های smart Object ها را ویرایش کرد اما امکان به کار بردن هر تعداد دلخواه از تبدیل ها (transformation ها) بر روی آن ها وجود داشته و Photoshop بدون خراب کردن ساختار عکس، تغییرات نهایی را بر روی تصویر اصلی (با بالا ترین رزولوشن) ایجاد خواهد کرد. همچنین می توانید فیلتر های دلخواهتان را از فهرست Filter انتخاب کنید. این فیلتر ها در فهرست لایه ها نمایش داده شده و در هر لحظه امکان فعال یا غیر فعال کردن آن ها وجود دارد. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid15 مراجعه کنید.
۱۶- Quick Mask (7)
برای فعال کردن Quick Mask باید دکمه ی Q را فشار داده یا بر روی نشانه ی Quick Mask در نوار ابزار کلیک کنید. در این شرایط، زمانی که چیزی را به رنگ مشکی ایجاد کنید، تغییرات به رنگ قرمز نمایش داده خواهند شد. با فشار دادن مجدد Q (یا دوبار کلیک کردن مجدد بر روی نشانه ی Quick Mask)، تمام قسمت هایی که قرمز رنگ نیستند، به عنوان یک محدوده ی یکپارچه انتخاب می شوند. البته در حالت Quick Mask می توانید از ابزار انتخاب کردن و پُر کردن برای اضافه کردن قسمت های دیگر به محدوده ی پوشیده شده استفاده کرده و از پاک کن یا رنگ سفید نیز برای حذف کردن قسمت های مختلف استفاده کنید. همچنین امکان ایجاد تغییرات بر روی قسمت های انتخاب شده در این حالت برای کاربران وجود خواهد داشت. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid16 مراجعه کنید.

۱۷- Actions (4)
در پَنِل Action، مجموعه ای از ماکرو (macro) های از پیش تعریف شده وجود داشته و شما نیز می توانید ماکرو های مورد نظر خودتان را با کلیک کردن بر روی دکمه ی Create New Action ایجاد کنید. پس از تعیین یک اسم برای ماکرو مورد نظرتان، تنظیمات و کار های ایجاد شده توسط Photoshop ثبت شده و تا زمان کلیک کردن بر روی Stop اعمال خواهند شد. البته پس از متوقف کردن هر کدام از ماکرو ها، می توانید با انتخاب آن ها و کلیک کردن بر روی Paly، آن را دوباره اجرا نمایید. اگر فولدری دارید که می خواهید تغییرات مورد نظرتان بر روی تمام فایل های داخل آن اعمال شود، با دنبال کردن مسیر File → Automate → Batch … مشاهده خواهید کرد که تمام فایل ها به صورت تک به تک باز شده، تغییر (یا تغییرات) مورد نظر بر روی آن ها انجام شده و پس از ذخیره شدن، بسته می شوند. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid17 مراجعه کنید.
۱۸- Photomerge (CS)
اگر می خواهید چند عکس که دارای همپوشی هستند را ترکیب کرده وبه صورت یک عکس پانوراما در آورید، باید مسیر File → Automate → Photomerge را دنبال کرده، عکس های مورد نظرتان را انتخاب نموده و پس از تعیین نوع یکی کردن عکس ها، بر روی OK کلیک کنید. برنامه ی Photoshop تمام عکس های انتخاب شده را به یک عکس پانوراما تبدیل می کند. اگر عکس ها دارای اشکال هایی هیتند (برای نمونه اگر با فاصله ی کانونی کوتاه گرفته شده اند)، گزینه ی Geometric Distortion Correction را فعال کرده تا اصلاحات لازم انجام شود. برای جزئیات بیشتر به
www.pcpro.co.uk/links/23lid18 مراجعه کنید.
۱۹- Video (CS6)
در آخرین نسخه های Photoshop، در کنار عکس، از ویدئو نیز پشتیبانی شده است. کاربران در این نسخه ها می توانند فایل های ویدئویی را نیز مانند عکس ها باز کرده و از طریق پَنِل Timeline بین فریم ها حرکت کنند. امکان تغییرات در رنگِ تک تکِ فریم ها وجود داشته و می توان از لایه های تنظیمات برای ایجاد تغییرات و انجام اصلاحات لازم بر روی تمامی فریم ها، استفاده کرد. پس از اتمام تغییرات و اصلاحات، مسیر File → Render Video را انتخاب کنید تا تغییرات انجام شده اعمال شوند. البته توجه داشته باشید که این کار می تواند چند دقیقه و یا چند ساعت طول بکشد. برای جزئیات بیشتر به www.pcpro.co.uk/links/23lid19 مراجعه کنید.
۲۰- Zoomify (CS3)
به اشتراک گذاشتن عکس های بزرگ (با حجم بالا) بر روی صفحه های وب می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. اگر دقت عکس پایین آورده شود، زیبایی خود را از دست داده و تردیدی وجود ندارد که عکس هایی که دارای حجم بسیار زیاد هستند نیز مشکلاتی در زمان نمایش بر روی مرورگر های اینترنت ایجاد می کنند. اگر مسیر File → Export → Zoomify را دنبال کنید، می توانید تعدادی کُد وب ایجاد کنید تا عکس مورد نظر شما را در نمایش دهنده ی Zoomify نشان داده و به کاربرانی که آن را از طریق مرورگر ها مشاهده می کنند اجازه دهد که تمام قسمت های آن را بدون هیچ مشکلی مشاهده کنند. شما می توانید این ویژگی را به صورت رایگان بر روی وب سایت خود قرار داده و از قابلیت های آن استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر به
www.pcpro.co.uk/links/23lid20
مراجعه کنید.
نمایش دهنده ی تصاویر Zoomify می تواند به عنوان یک روش ساده و ایمن برای اشتراک تصویر های دارای حجم زیاد بر روی اینترنت مورد استفاده کاربران قرار گیرد.
——————————–
برگردان : حمید یوسفی نژاد

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text