img

شبکه های سازمانی، اتصال پذیری و گرایش ها

/
/
/

شركت‌ها به قابليت شبكه‌هاي خصوصي خود، اتصال به شبكه‌هاي شركا و اينترنت براي ارتباطات داده‌ها، صوتي و ويدئويي جهت انجام كسب‌وكار متكي هستند. راهبردهاي شبكه و مشاركتي نتيجه حاصل را تحت تأثير قرار مي‌دهند و قدرت بهره‌وري را بهبود مي‌بخشند. بهره‌وري برحسب ميزان خروجي (مثلاً، كميت توليد شده) نسبت به ميزان ورودي (مثلاً، تعداد ساعت كاري) سنجيده مي‌شود. بدين ترتيب، اصلاحات در بهره‌وري روي بازار اثرگذار است و هزينه‌ها، قيمت‌ها و كيفيت محصولات يا خدمات ارائه شده تحت تأثير قرار مي‌گيرند. استفاده از فناوري‌هاي ارتباطات پيشرفته باعث بهبود عملكرد كسب‌وكار و بهره‌وري كاركنان مي‌شود كه در اين شماره شرح داده می‌شود.

دستگاه‌هاي شبكه‌اي
دستگاه‌هاي شبكه‌اي، دستگاه‌هايي هستند كه با يك شبكه ارتباط برقرار مي‌كنند. دستگاه‌هاي شبكه‌اي و فناوري‌ها از جمله لپ‌تاپ‌ها، PDAها، تلفن‌هاي سلولي و هوشمند، ويكي‌ها، اينترانت‌ها، اكسترانت‌ها، GPSها، ترمينال‌هاي POS (محل فروش) و RFID (شناسايي فركانس راديويي) اين امكان را فراهم مي‌كنند تا اطلاعات به سرعت جمع‌آوري و پردازش شده و سپس به اشتراك گذاشته شده و وارد عمل شوند. دستگاه‌هاي بي‌سيم با قابليت بالاي جديد مشاركت را آسان‌تر و توليد را بيشتر مي‌كنند. حالا چنين امكاناتي را در دستگاه‌هاي شبكه‌اي در محيط كسب‌وكار با اتصال دائم با شيوه زندگي امروزي در نظر بگيريد:
در ژوئن ۲۰۰۷، در عرض ۳۰ ساعت، شركت Apple، ۲۷۰۰۰۰ تا iphone را به فروش رساند. iPhoneها از يك تلفن سيار، iPod media player و قابليت دستيابي وب تشكيل مي‌شوند كه در شبكه بي‌سيم AT&T اجرا مي‌شوند. در ماه اكتبر ۲۰۰۸، فروش iPhoneها به ۱۰ ميليون رسيد. به‌طور ميانگين قيمت آن‌ها ۳۹۹ دلار بود و با يك قرارداد AT&T دو ساله همراه بود. علي‌رفم بالا بودن قيمت آن‌ها، تا سال ۲۰۱۲ فروش چشمگيري داشتند تا اين كه iPhone 2.0 جديد عرضه شد كه در سرويس اينترنت بي‌سيم نسل سوم سريع‌تر اجرا مي‌شود. ويژگي‌هاي نرم‌افزار جديد نظير پشتيبان براي برنامه‌هاي كاربردي شركت‌هاي ديگر نيز توجه كاربران را به سوي خود جلب مي‌كنند. نسل سوم يك سرويس تلفن سيار با نرخ داده حداقل Kbps 144 (كيلوبايت در هر ثانيه) است، در حالي كه در يك مكان ثابت، Mbps 2 (مگابايت در هر ثانيه) است.
* آمريكايي‌ها در طي سه چهارم سال ۲۰۰۷، حدود ۲/۴ ميليون تلفن هوشمند خريداري كردند كه ۱۱ درصد از ۳۸ ميليون تلفن فروخته شده بود. تقريباً ۱۸۰ درصد از فروش آن در سه چهارم سال ۲۰۰۶ از ۵/۱ ميليون فروش بود.
* مديران اجرايي كه از مزاياي بهره‌وري پيشرفته از طريق دستگاه‌هاي اينترنت بي‌سيم نظير BlackBerry يا Treo برخوردار شده‌اند، يا اجرا در شبكه‌هايي با سرعت بالا، ادارات را وادار مي‌كنند تا اين دستگاه‌ها را انتخاب كنند. در پايان سال ۲۰۰۸، يك BlackBerry يا صفحه نمايش لمسي در مقايسه با iPhone معمولي عرضه شد. فروشندگان نرم‌افزار كسب‌وكار و كارپسندي را به دستگيره تلفن‌ها اضافه كردند تا براي مديران جذاب‌تر و هزينه‌اش مناسب شود.
* شبكه‌سازي اجتماعي از طريق تلفن‌هاي سيار، دنيا را به اندازه يك صفحه نمايش كوچك كرده است. Twitter (twitter.com)، Pownce (pownce.com)، jaiku (jaiku.com) كه مالك آن Google است و Dodgeball (dodgeball.com) سايت‌هاي ريزوبلاگ‌نويسي معروفي با برنامه‌هاي كاربردي شبكه‌‌سازي اجتماعي سيار هستند. ريزوبلاگ‌نويسي، ارسال پيام‌ها تا حداكثر ۱۴۰ كاراكتر است. به عنوان مثال، Twitter سرويس رايگاني است كه به افراد امكان مي‌دهد تا با ارسال tweetها به وب‌سايت Twitter با استفاده از وب، تلفن يا IM، با ديگران تماس برقرار كنند. Tweetها بلافاصله تحويل داده مي‌شوند تا به همين طريق دريافت شوند. با بيش از سه ميليارد تلفن دستي سيار مورد استفاده در دنيا (يكي به ازاي هر دو نفر) و فناوري‌هاي شبكه‌سازي سيار كه به يكديگر متصل مي‌شوند، علاوه بر تغييرات ايجاد شده در تدابير و سياست‌هاي موجود، تغييرات بسيار چشمگيري هم در كسب‌وكار و مشاركت‌ها صورت گرفته است. رسانه‌هاي جديد، دانشگاه‌ها، امكان عمومي و سازمان‌هاي ديگر از اين فناوري استفاده مي‌كنند تا اطلاعات خيلي سريع به جمعيت انوهي تحويل داده شوند. در اكتبر ۲۰۰۷، در لس‌آنجلس، سازمان آتش‌نشاني از Twitter استفاده كرد تا ساكنين اين شهر از حريق‌هاي خانمان برانداز مطلع باشند.
تلفن‌هاي دستي سيار به فناوري انتقال داده با سرعت بالا (مثلاً، HSDPA) مجهز شده‌اند كه در سال ۲۰۰۶ به بازار عرضه شد. HSDPA (دستيابي بسته‌اي يا ارسال داده ماهواره‌اي با سرعت بالا ) باعث مي‌شود تا سرعت داده‌ها حداكثر به ۱۰ Mbps برسد كه در جدول ۱ نشان داده شده است. در ژانويه ۲۰۰۷، Cingular، Motorola’s V3xx را اجرا كرد، اولين تلفن نسل سوم براي Cingular كه قابليت اجرا در ۳٫۶ Mbps HSDPA را دارد. V3xx يك GSM/EDGE/HSDPA سه باندي است بدين معنا كه مي‌تواند در هر يك از اين سه شبكه اجرا شود كه در جدول ۱ نيز ليست شده‌اند. كاركنان و مشتريان تلفن‌هاي دستي داراي باند پهن در اختيار دارند كه قادرند تمام انواع رسانه‌ها را با سرعت‌هاي بسيار بالا با استفاده از تلفن‌هاي دستي سيار HSDPA ارسال و دريافت كنند كه يك نمونه از آن‌ها در شكل ۱ نشان داده شده است. در پايان سال ۲۰۰۸، ۴۰ ميليون نفر از اين تلفن‌هاي دستي قدرتمند در اختيار داشتند. در حالي كه فناوري ارتباطات تلفني به سرعت بهبود يافت، نرخ‌هاي انتقال داده نيز از كيلوبايت به مگابايت افزايش يافت. استانداردهاي شبكه سيار ۴G (نسل چهارم) نظير WiMax، WiBro و UMTS LTE نرخ‌هاي انتقال داده سريع‌تري را امكان‌پذير مي‌سازند (جدول ۱). هر چند شبكه‌ها از نسل دوم گرفته تا نسل سوم هر كدام با اهداف خاص خود عرضه شده‌اند، ولي خيلي زود به شبكه‌هاي نسل چهارم تبديل شدند. نكته مهمي كه بايد در مورد شبكه‌هاي نسل چهارم در نظر گرفت اين است كه آن‌ها برخلاف شبكه‌هاي نسل دوم و سوم فاقد زيرسيستم‌هاي سوييچ شده مداري هستند. در عوض نسل چهارم برمبناي پروتكل اينترنت (IP) مي‌باشند.
* پيشرفت‌هاي حاصل در فناوري‌هاي بي‌سيم با محدوده كوتاه وتعيين مكان GPS نظير بلوتوث و Wi-Fi باعث به وجود آمدن هوش بي‌سابقه‌اي مي‌شود. مثلاً، آن‌ها مي‌توانند ترافيك را به كلي دگرگون كرده و امنيت را برقراري ارتباط اتومبيل‌ها را با يكديگر فراهم مي‌كنند و در هنگام ترمزهاي ناگهاني هشدارهايي را ارسال مي‌كنند. در يك تصادف، سيستم اتومبيل مي‌تواند به‌طور خودكار خدمات اضطراري را فراخواني كند. چنانچه دو اتومبيل خيلي به يكديگر نزديك شوند، اين فناوري به‌طور خودكار ترمز را اعمال مي‌كند.
* زماني كه فردي دچار حمله قلبي شود، سنسورهاي يكپارچه شده يا فناوري بلوتوث، خدمات اضطراري را هشدار مي‌دهند. سنسورهاي پيوند شده در بدن افراد در هنگام حملات قلبي يا حملات ناشي از بيماري ديابت به دكترها امكان مي‌دهند تا از راه‌دور بتوانند بر آن‌ها نظارت كنند. اگر شبكه داخل بدن فردي مختل شود، به بيمارستان هشداري ارسال مي‌شود.
پيشرفت‌هاي حاصل در شبكه‌ها، دستگاه‌ها و شبكه‌هاي سنسور بي‌سيم (مثلاً، RFID) باعث تغيير زيرساخت‌هاي اطلاعات سازماني و محيط‌هاي كسب‌وكار مي‌شوند. مثال‌هاي قبلي و استانداردهاي شبكه حاكي از آن هستند كه نياز به كامپيوتر فيزيكي كاهش يافته است، در حالي كه همانند دستگاه‌هاي ديگر دستيابي به داده‌ها، افراد يا خدمات را در هر لحظه و در هر جايي از جهان در شبكه‌هاي داراي ظرفيت بالا با استفاده از فناوري IP فراهم مي‌كنند. سرعت‌هاي پايين بي‌سيم متناسب با سرعت‌هاي تلفن كابلي يك الزام است. با توسعه شبكه‌هاي نسل چهارم و تلفن‌هاي دستي پيشرفته كه در چند استاندارد شبكه عمل مي‌كنند، امكان اتصال‌پذيري سراسري فراهم مي‌شود.
فناوري شبكه مبتني بر IP (به اختصار، شبكه IP) ستوني را تشكيل مي‌دهد كه تلغيقي از صوت، داده‌ها، تصاوير ويدئويي و امواج راديويي با رقمي كردن محتوا در يكسري بسته است. بسته‌ها را مي‌توان از طريق هر شبكه ديجيتالي ارسال كرد. اين تقارب در سطح جهاني به وقوع مي‌پيوندد و تغيير مي‌دهد روشي را كه براساس آن افراد، دستگاه‌ها و برنامه‌هاي كاربردي ارتباط برقرار مي‌كنند. همان‌طور كه در جدول ۱ نشان داده شد، عملكرد شبكه افزايش يافته كه برحسب ظرفيت انتقال داده‌هاي آن اندازه‌گيري مي‌شود، در نتيجه فرصت‌هاي بسياري براي تجارت سيار، مشاركت، مديرتي زنجيره تأمين، كار از راه‌دور و افزايش بهره‌وري پيش مي‌آيد.
————————–
رامین مولاناپور

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text