img

گشت و گذاری در رویدادها و محصولات دنیای فناوری

/
/
/

رویدادهای حوزه فناوری
مقدمه: هزاران سرور هنوز هم در برابر حفره امنیتی هارت‌بلید (خونریزی قلبی) آسیب‌پذیر هستند. نیمی از تمام سرورهایی که تحت تأثیر اشکال خونریزی قلبی جهانی قرار گرفته بودند، هنوز هم رفع عیب نشده‌اند. در واقع، اشکال‌زدایی از این سیستم‌‌های آسیب‌پذیر-البته اگر اصلاً امکان‌پذیر باشد-ممکن است ماه‌‌‌ها زمان ببرد.
پس از اظهار نظر پژوهشگران در اینمورد که بیش از نیمی از سرورهای متأثر از خطای هارت‌بلید جهانی هنوز هم رفع عیب نشده‌اند-و اینکه عملاً ممکن است ماه‌ها زمان ببرد تا «عقبه طولانی» آسیب‌پذیری سیستم‌ها به کل از بین برود، البته اگر اصلاً چنین رفع عیب کلی عملی باشد-به متخصصین مسائل امنیتی در مورد لزوم بررسی مجدد سیستم‌های خود هشدار داده شد.
یکی از هکرهای کلاه سفید به نام راب گراهام بعنوان مدیر عامل اجرایی Errata Security در پست وبلاگ خود در هشت می ۲۰۱۴ ادعا کرد که یک ماه پس از اولین اشکال‌آفرینی هارت‌بلید در عناوین کتابخانه OpenSLL، پس از اسکن کردن اینترنت متوجه شد که بیش از سیصد هزار از ششصد هزار سروری که در ابتدا تحت تأثیر این اشکال قرار گرفته بودند، هنوز هم در برابر آن آسیب‌پذیر هستند.
یانگوی پیترسن، یکی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار در Opera Software و کارشناس امنیتی در TLS Prober Labs، هم در اظهار نظری مشابه در وبلاگ خود در هفت می بیان داشت که باوجودیکه چهار روز پس از اولین اعلام حمله هارت‌بلید، وی آمار کل سرورهای آسیب‌پذیر را ۳۶/۵ درصد اعلام کرده بود، هنوز هم ۳۳/۲ درصد-یعنی نزدیک به نیمی از-آنها در معرض خطر هستند.
آمارهای وی با آمارهای ارائه شده توسط گراهام از این جهت تفاوت دارد که به عقیده پیترسون بسیاری از سرورها طی روزهای پیش از اولین اسکن او قابل وصله‌کاری بودند؛ در نتیجه نسبت سرورهایی که هنوز رفع عیب نشده‌اند، می‌توانست فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد از سرورهایی باشد که در ابتدا در معرض خطر قرار داشتند، نه نیمی از آنها. وی همچنین به کاربران اطمینان داد که «اغلب سایت‌‌های پربازدید آسیب‌پذیر وصله‌کاری شده‌اند».
اما ایندو بررسی نشان می‌دهد که در خوشبینانه‌ترین حالت، هزاران-و در بدبینانه‌ترین حالت هم، صدها هزار-سرور هنوز اصلاح نشده‌اند. بعلاوه، پیترسون هشدار می‌دهد که تلاش‌ها برای رفع این خطا اخیراً متوقف شده است. وی می‌نویسد: «در حالیکه تعداد آسیب‌پذیری‌ها به نصف، یعنی به ۷۷/۲ درصد، کاهش پیدا کرده بود، پس از گذشت دو هفته، در آخرین اسکن که دو هفته پس از آن انجام شد، این عدد به ۳۳/۲ درصد کاهش پیدا کرده بود و این خود نشان می‌دهد که وصله‌کاری سرورهای آسیب‌پذیر تقریباً به طور کامل متوقف شده است».
پیترسون همچنین اعتقاد دارد که هزاران مدیر سیستم در جریان تلاش‌های فوری خود در زمینه هارت‌بلید، سرورهای سالم را به یک نسخه جدیدتر، اما هنوز هم «پر از باگ» OpenSSL ارتقاء داده‌اند. وی در اینباره گفت: «این بدان معناست که هزاران سایت بجای عدم ابتلا به مشکل هارت‌بلید به این مشکل مبتلا شده‌اند!»
پیترسون همچنین در مورد یک «مسأله‌ بغرنج‌تر» هشداد می‌دهد و آن اینکه، تمامی سرورهایی که از تاریخ ۷ آوریل اشکال‌زدایی شده‌اند، می‌بایست مجوزهای دیجیتالی قدیمی خود را تعویض می‌کردند، چون باید چنین فرض شود که این مجوزها توسط هارت‌بلید کشف رمز شده‌اند. این در حالیست که به ادعای پیترسون تا دو سوم این سرورها هنوز مجوزهای خود را تمدید نکرده‌اند. وی در اینباره گفت: «همین نشانه وجود یک مشکل جدی برای کاربران این سایت‌هااست».
بسیاری دیگر از متخصصین امنیتی مورد مصاحبه هم، علیرغم ارائه آمارهای متفاوت و غیرقطعی، تأیید کردند که هارت‌بلید هنوز هم مشکل مهم و عمده‌ای است. به گفته آنها، با توجه به اینکه تأخیر طولانی مدت برای رفع و رجوع این عیب هنوز هم ادامه دارد، متخصصین امنیتی مسئول باید سرورهای مورد استفاده عموم خود را دوباره بررسی کنند.
پول استون، مشاور ارشد شرکت مشاوره‌ امنیتی مستقل Context Information Security در یکی از ای‌میل‌های خود نوشته بود: «تعجبی ندارد اگر بدانیم که تعداد زیادی از سرورها هنوز هم آسیب‌پذیر و در معرض خطر هستند. پس از اولین تلاش‌های عجولانه برای رفع آسیب‌پذیری طی روزهای پس از اعلان عمومی آن، اکنون با «عقبه طولانی» سرورهای در معرض آسیب مواجه هستیم که به تدریج و ظرف چند ماه آینده رفع عیب خواهند شد، اما این مشکل هیچگاه به طور کامل محو و نابود نخواهد شد. وی افزود: «افراد مسئول در زمینه امنیت شرکت‌های IT باید سرورهای دارای وجهه عمومی خود را دوباره بررسی کنند تا مطمئن شوند که هیچکدام از آنها دیگر در برابر هارت‌بلید آسیب‌پذیر نیستند. حتی این امکان وجود دارد که با وجود رفع عیب وب سرورها، بخش‌هایی مثل میل‌سرورها یا تجهیزاتی که از SSL پشتیبانی می‌کنند، از دست رفته باشند».
استون اضافه کرد: «کاربران تصور می‌کنند که اغلب سایت‌های «مهمی» که از آنها استفاده می‌کنند، از قیبل سایت‌های بانکی و تجارت الکترونیک، احتمالاً رفع عیب شده‌اند، درحالیکه ممکن است دو یا سه سایت کم‌اهمیت‌تری که استفاده می‌کنند، هنوز هم تحت تأثیر این مشکل باشند».
خطای هارت‌بلید (CVE-2014-0160) برای اولین بار در اوایل ماه آوریل شناسایی شد و به سرعت به حملات هک هدف‌دار منجر شد. هارت‌بلید یک باگ در کتابخانه OpenSSL است که هر چند به سرعت در نسخه ۱٫۰٫۱g از OpenSSL رفع شد، به هکرها امکان می‌دهد تا کلیدهای رمزگذاری را به سرقت ببرند و در نتیجه به داده‌های به ظاهر کدگذاری شده‌ای که از وب‌سایت‌ها و یا سایر وسایل و دستگاه‌‌های آلوده به آن عبور می‌کنند-و در واقع هر چیزی از رمز عبور کاربران گرفته تا اطلاعات بانکی موجود در اسناد بسیار محرمانه شرکت‌ها-دسترسی پیدا کنند.

اینتل نسل جدید کروم‌بوک‌های خود را به نمایش عموم گذاشت
چیپ‌های جدید عملکرد بهتری دارند.
شرکت‌های اینتل و گوگل از نسل جدیدی از کروم‌بوک‌های مبتنی بر پردازشگرهای Haswell Core i3 و Bay Trail Atom رونمایی کرده‌اند. این محصولات کل بازار سیستم عامل کروم را تا پایان سال جاری میلادی به بیش از ۲۰ وسیله رسانده‌ است.
مدل‌های Core i3 به تأیید شرکت‌های Acer و Dell هم رسیده‌اند، بطوریکه قرار بود مدل ایسر در تابستان امسال در ایالات متحده به بهای ۳۴۹ دلار به فروش برسد. این وسایل جدید نویدبخش گام مهم و رو به جلویی در زمینه افزایش قدرت در مقایسه با مدل‌های موجود هستند که از پردازشگرهایی با برند Celeron بهره می‌گیرند.
ناوین شنوی، معاون شرکت اینتل و مدیر کل گروه محاسبات از راه دور گفت: «از آنجاییکه برنامه‌های کاربردی مبتنی بر HTML5 کارهایی از قبیل اعمال جلوه‌های تصویری و یا تشخیص چهره را انجام می‌دهند، مردم هم با اهمیت کار آنها بیشتر آشنا خواهند شد». گیمینگ مرورگرمحور و Hangouts گوگل هم بعنوان برنامه‌های کاربردی که از قدرت پردازشی بالاتری برخوردار خواهند شد، معرفی شدند».
شرکت‌های ایسوس، ایسر، لنوو و توشیبا هم برای آندسته از افرادی که به دنبال یک وسیله سبک‌وزن‌تر هستند، کروم‌بوک‌های ۶/۱۱ اینچی و ۱۳ اینچی مبتنی بر Bay Trail SoC خود را عرضه کرده‌اند. تاریخ عرضه این وسایل به بازار آمریکا هم تابستان امسال تعیین شده بود. جالب اینکه، N20P 329 دلاری لنوو به یک صفحه نمایش لمسی مجهز است؛ ویژگی که در چنین وسایلی به ندرت مشاهده می‌شود-هر چند انواع قبلی آنها شامل ThinkPad Yoga 11e خود لنوو، C720P ایسر و Chromebook Pixel می‌شده است.
بنا به پیش‌بینی شنوی، عمر باطری یک کروم‌بوک Bay Trail می‌تواند تا یازده ساعت هم برسد. بعلاوه، طراحی آنها باریک‌تر و سبک‌تر از طراحی‌های قدیمی آنها-از جمله اولین کروم‌بوک‌های مبتنی بر اینل فاقد فن-خواهد بود. وی همچنین نوید داد که نسل آینده کروم‌بوک‌های مبتنی بر Bay Trail برای اولین بار ۸۰۲٫۱۱ac را به این پلتفورم وارد خواهند کرد.
شنوی همچنین یک کروم‌باکس جدید HP را نمایش داد که یک محصول عجیب و فیروزه‌ای رنگ با تشابه ظاهری به NUC اینتل و اولین ChromeBase است. این محصول یک طراحی all-in-one (کامپیوتر بدون کیس) ۲۱ اینچی از ال‌جی است که قرار بود در اواخر ماه جولای به قیمت ۳۴۹ دلار در آمریکا عرضه شود. وی با اعلام این مطلب که وسایل برخوردار از سیستم عامل کروم جزء اولین وسایلی خواهند بود که از پردازشگرهای «فاقد ناسازگاری» استفاده می‌کنند، گفته خود را به پایان رساند. سزار سنگوپتا، نائب رئیس مدیریت محصولات گوگل با استفاده از این فرصت چند ویژگی جدید دیگر سیستم عامل کروم را معرفی کرد. وی گفت: «تمام کروم‌بوک‌ها با گذشت زمان بهتر هم می‌شوند. این همان چیزی است که آنها را از سایر لپ‌تاپ‌های موجود در بازار متمایز می‌کند…ما در حال افزودن Google Now و فعالیت‌های صوتی به کروم‌بوک‌ها هستیم، به همین دلیل طی چند هفته یا ماه آینده قادر خواهید بود کارهایی را با لپ‌تاپ خود انجام دهید که قبلاً حتی فکر آنرا هم نمی‌کردید. بعلاوه، ظرف چند هفته آینده، کاربران کروم‌بوک قادر خواهند بود فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه خود را هم به صورت آنلاین و هم توسط برنامه کاربردی فیلم‌های Google Play به صورت آفلاین تماشا کنند. حالا اگر سوار هواپیما یا حتی در عمق چند صد متری زیرزمین باشید و به اینترنت دسترسی نداشته باشید، می‌توانید با استفاده از Google Docs کارهای اداری خود را انجام دهید و یا به تماشای برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه خود بنشینید».

Z97
SSDهای M.2 مسلماً جذابیت‌ها و طرفداران خود را دارند. با این وجود، چیپ‌ست جدید اینتل با نام Z97 با دارا بودن خلاقیت و بهره‌مندی از مجموعه‌ای از مادربودهای مدل جدید با ویژگی‌هایی که هدف طراحان‌ها آن بیش از هر چیزی شوکه کردن بازار در فصل جدید چیپ‌ست‌ها بوده، سر و صدای زیادی به راه انداخته است. هر چند به گمان ما هدف اصلی از ساخت این چیپ‌ست همین تکان دادن بازار بوده که گویا به هدف خود هم دست پیدا کرده است.

با یکی دیگر از کاربردهای Rift شرکت Oculus آشنا شوید
این فقط فیس‌بوک نیست که برنامه‌های فراوانی برای ابزار تشخیص صدا (VR)ی مجهز به Rift شرکت Oculus دارد. این وسیله کاربردهای نظامی جالبی هم دارد.
ما باید از نروژی‌های باهوش و زیرک برای پیشنهاد کاربردهای جدید و هوشمندانه برای Oculus Rift، خصوصاً استفاده از آن بعنوان یک ابزار مشاهده‌گر جدید برای خدمه مخازن، متشکر باشیم. ارتش نروژ در حال حاضر از این فناوری برای افزایش قدرت دید خدمه مخازن، علی‌الخصوص در مواقعی که مخزن سر و ته می‌شود، استفاده می‌کند.
تانکر‌ها معمولاً دریچه‌های خود را در هنگام درگیری می‌بندد و به این ترتیب امکان دسترسی به اطلاعات موقعیتی خود را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. با استفاده از یک دستگاه Rift و تعبیه تعداد کافی دوربین خارجی، خدمه مخازن می‌توانند به خوبی فضای خارج و اطراف مخزن خود را زیر نظر بگیرند. با اضافه کردن مقدار مهمات و ارتقاء اسلحه هم، همانطور که در ویدئوی
www.tu.no/tutv/forsvar/2014/05/05/norwegian-army-driving-armoured-vehicle-using-oculus-rift
مشاهده می‌کنید، کاربر می‌تواند تجربه‌ای مشابه بازی‌های ویدئویی را درک کند.
حالا که فیسبوک هم مالک این تانکرها شده است، فرماندهان مخازن دیگر می‌توانند در حین تخلیه پوسته‌های APFSDS بکمک همقطاران خود، از آخرین فیدهای اخبار دوستان‌شان هم مطلع بمانند.

رویدادهای حوزه گیمینگ
بر اساس گزارش Nintendo Finance، مشکل WII U هنوز رفع نشده است. این شرکت تولیدکننده کنسول از ضرر بالای خود به دلیل کاهش شدید آمار فروش در مقایسه با مقدار پیش‌بینی‌ شده سخن می‌گوید.
شاید از خود بپرسید در عصر رونق PlayStation4 و Xbox One، Wii U دیگر چه ‌فایده‌ای دارد؟ همانطور که از آخرین گزارش درآمد Nintendo هم کاملاً مشخص است، این برنامه اکنون دیگر طرفداران چندانی ندارد.
Nintendo برای سال مالی متنهی به ۳۱ مارس ۲۰۱۴ ضرر عملیاتی سالانه ۴/۴۶ میلیارد ین را گزارش داد. بر همین اساس، این سومین سال متوالی است که شرکت در وضعیت بغرنجی به سر می‌برد. Nintendo پیشتر تا ماه ژانویه ضرر ۳۵ میلیارد ینی را انتظار داشت که البته از پیش‌بینی درآمد عملیاتی ۱۰۰ میلیارد ینی آن فاصله زیادی دارد.
این رکود مداوم تا حد زیادی ناشی از عملکرد متوسط کنسول Wii U آن است که توانست به ازای فروش مجموعاً فقط ۱۷/۶ میلیون سیستم از زمان عرضه خود به بازار در اواخر سال ۲۰۱۲، فقط ۷۲/۲ میلیون واحد را در سال مالی جابجا کند. این در حالیست که سونی، از زمان انتشار کنسول پلی‌استیشن ۴ خود در نوامبر ۲۰۱۳ بیش از هفت میلیون از آنرا به مصرف‌کنندگان خود فروخته است.
این شرکت در هیچیک از بخش‌های فروش نرم‌افزار و سخت‌افزاری هم نتوانسته به آخرین پیش‌بینی‌های خود دست پیدا کند، هرچند بازی‌هایی مانند New Super Luigi U و Super Mario 3D World جذاب هر کدام بیش از یک میلیون واحد فروخته‌اند. سخت‌افزار Wii U کم‌توان، علیرغم کنترلر منحصر به فرد دو نمایشگری GamePad خود، هنوز نتوانسته جایی در دل پلیرها باز کند. بدتر اینکه بسیاری از انتشاردهندگان مهم بازی‌ها-خصوصاً Electronic Arts-را هم از خود رانده است.
در گزارش این شرکت به سرمایه‌گذاران آن می‌خوانیم: «Nintendo به دنبال افزایش ارزش Wii U GamePad که مهمترین وجه تمایز‌ با Wii U است تا به این ترتیب فروش پلتفورم Wii U را هم افزایش دهد». بنابراین باید منتظر اقدامات آتی این شرکت برای تحقق این هدف باشیم. Nintendo در فروش دستگاه‌های دستی ۳DS هم به هدف خود نرسیده است، بطوریکه علیرغم پیش‌بینی ۵/۱۳ میلیونی، فقط ۲۴/۱۲ میلیون واحد از آنها به فروش رفته است. البته همه چیز به این بدی و تیرگی هم نیست، چون فروش ۸۹/۶۷ میلیونی نرم‌افزار ۳DS این شرکت از انتظار فروش ۶۶ میلیونی آنهم فراتر رفته است. این درحالیست که عناوین قدرتمندی مثل Pokemon X& Y رویهمرفته ۲۶/۱۲ میلیون کپی فروش رفت. با فرض قیمت‌گذاری مناسب این بازی‌ها-که از این نظر در جبهه مقابل قیمت‌های پیشنهادی برای تلفن‌های همراه هوشمند قرار دارند-این آمار و ارقام را باید جدی گرفت.

Card Hunter توسعه چندکارتی جدیدی را به بازار عرضه می‌کند
مقدمه: Attack of the Artifacts ویژگی‌های عجیب و فراوانی را به این RPG رایگان و رویایی آنلاین افزوده است.
Card Hunter(www.cardhunter.com/) یکی از لذت‌های کوچک، ولی شیرین، در زندگی است. Card Hunter یک RPG آنلاین کلاس‌قدیمی مبتنی بر DnDهای قدیمی است که برخی از کاربران ترجیح می‌دهند آنرا در یک تب مرورگر جداگانه باز کنند. این RPG پرسرعت، جذاب و بسیار دلچسب نه تنها برای ایجاد یک سری کلاس‌قدیمی از dungeon-crawlهای پر از غنیمت، بلکه برای اجرای کامل آن در برخی از دستگاه‌های برتر کاردمحور مناسب است. علاوه بر این در حال حاضر یک توسعه جدید به نام Attack of the Artifacts هم به آن اضافه شده است.
در Attack of the Artifacts با ۷۰ کارت و ۲۰۰ آیتم جدید، ماجراجویی‌های‌ جدید و یک لیگ گیمینگ جدید و جذاب مالتی‌پلیری (چند بازیکنی) مواجه هستیم. مهمتر و بهتر از همه اینها اینکه فقط با ثبت‌نام در آن می‌توانید غنیمت‌‌‌های جدیدی ببرید. تصور کنید وجود تمام اینها در یک بازی چقدر می‌تواند آنرا جالب و جذاب کند.
والدین از بازی با کودکان خود لذت می‌برند
مقدمه: بر اساس یک گزارش جدیداً منتشر شده در ایالات متحده، والدین چندان هم از بازی‌ کودکان خود با کامپیوتر ناراضی نیستند.
یک مطالعه جدید در امریکا نشان داد که به عقیده اکثر والدین آمریکایی بازی کردن تأثیر مثبتی بر زندگی کودکان آنها دارد، بطوریکه اغلب آنها حتی با کودکان خود بازی هم می‌کنند.
گزارش سال ۲۰۱۴
Essential Facts About the Computer and Video Game Industry (http://theesa.com/facts/pdfs/ESA_EF_2014.pdf)
که توسط Entertainment Software Association منتشر شد، تصویر کاملاً مثبتی از بازی‌های خانوادگی ارائه می‌دهد. این گزارش که چشم‌انداز مبتنی بر واقعیتی در ایالات متحده است، برای گروه‌های لابی که معمولاً زمام امور را در این کشور در دست دارند، بسیار مفید و راهگشا خواهد بود.
مایکل دی گالاهر، رئیس و مدیر اجرایی ESA، موسسه تجاری عرضه کننده صنعت بازی‌های ویدئویی در ایالات متحده، در اینباره گفت: «والدین آمریکایی از مزایا و منافع فراوان بازی‌های ویدئویی، از قبیل آموزش، ایجاد انگیزش ذهنی و علاقه‌ای که بین والدین و کودکان ایجاد می‌کنند، اطلاع دارند… بازی‌های ویدئویی یکی از تفریحات مورد علاقه زنان و مردان در تمام سنین است و میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان تجربیات بازی‌های خود را با دوستان و خانواده‌شان به اشتراک می‌گذارند».
از آنجاییکه در ایالات متحده، ESA تنها مسئول تشویق و گسترش بازی‌های کامپیوتری است، تمام جزئیاتی که در مورد وضعیت این بازی‌ها ارائه می‌کند، من‌جمله همین گزارش، کاملاً قابل پذیرش و باور است.
بعنوان سایر آمار و اطلاعات مندرج در این گزارش هم باید به جمعیت گیمر شهروند ایالات متحده (بیش از ۱۸۰ میلیون)، متوسط سن گیمرها (۳۱ سال) و ادامه روند افزایش محبوبیت و رواج بازی‌های معروف دستگاه‌‌های تلفن همراه (که البته اتفاق چندان جدیدی هم نیست) اشاره کرد.

رویدادهای دنیای تراشه‌ها
مقدمه: باوجودیکه انویدیا در رتبه اول قرار دارد، AMD هنوز هم تلاش دارد تا با رقابت با آن، رتبه اول را از آن خود کند و رقیب خود را به کل از صحنه گیمینگ بدر کند. اما آیا AMD این غول بزرگ را از پا درآورده است؟ در ادامه مطلب ضمن بررسی مسیری که AMD برای شکست اینتل و انویدیا پیش گرفته، به این پرسش پاسخ می‌دهیم.
CPU و آینده AMD
در حالیکه حضور دائمی اینتل در بازار x86 آنرا در قبضه و کنترل این شرکت درآورده و انویدیا هم به آرامی در حال عمل آوردن پردازشگر Project Denver ARM خود است، برای AMD فرصتی پیش‌ آمده تا در هر دوی این جبهه‌ها خودی نشان دهد. AMD در یکی از آخرین رویدادهای مطبوعاتی بالاخره جزئیات «راهکار دووجهی» خود و فعالیت‌هایی را که از مدت‌ها پیش در پشت درهای بسته انجام می‌دهد، تشریح کرد.
راهکار پیشنهادی این شرکت در دو کدنام K12 و SkyBridge آن به خوبی نمایان است. K2 به دو معماری جدیداً ساخته شده برای CPU بازمی‌گردد. یکی از این معماری‌ها یک معماری جدید سفارشی و دیگری هم یک معماری جدید x86 است که از Bulldozer پیشی خواهد گرفت. چارچوب زمانی نشر ایندو معماری سال ۲۰۱۶ تعیین شده است. تنها چیزی که در حال حاضر از منطق طراحی آنها می‌دانیم این است که این معماری «دامنه فعلی AMD را بسط خواهد داد» و بعلاوه اینکه، طراحان در خلق این طرح‌های K12، «بهترین ویژگی‌‌های هر دو» طراحی فعلی‌ Bulldozer و Jaguar را اقتباس خواهند کرد.
SkyBridge هم یک قالب SoC (قطعاتی که هسته CPU را دربرمی‌گیرند) جدید است. بنابراین چیزهایی از قبیل IGP، کاشه L3، حلقه I/O، کنترلر حافظه و پین‌ خروجی سوکت بدون توجه به اینکه چه CPU ISA بر روی چیپ قرار دارد، دست‌نخورده و بدون تغییر باقی خواهند ماند. سازگاری با پین باعث شده تا فقط یک مادربورد برای کار با هر دو گونه SoC مورد نیاز باشد.
SkyBridge در سال ۲۰۱۵ و درست پیش از K12 به نمایش عمومی درخواهد آمد. نشر اولیه SkyBridge به هسته‌های Puma+ برای x86 (a` la Mullins/Beema) و یک Cortex-A57 برای گونه ARM مجهز خواهد بود که همگی در یک فرآیند nm20 ساخته شده‌اند.
استفاده از این معماری‌های دوگانه به همراه وجود یک محصول SoC مشترک نشانه بارز پیشرفت رویکرد دووجهی AMDهاست و در نتیجه، بدون توجه به مسیر آتی دستگاه‌‌های تلفن همراه، سرورها و کامپیوترهای دسک‌تاپی در زمینه پشتیبانی از ISAها، آینده درخشانی را برای آنها رقم خواهد زد.

Mullins و Beemaی AMD
Mullins (در اولترابوک‌ها) و Beema (در تبلت‌‌ها) به ترتیب بعنوان جایگزین‌های چیپ‌های Temash و Kabini فعلی به بازار عرضه شده‌اند. هر دوی اینها معماری مشابهی دارند و تفاوت آنها فقط در نحوه اتصال‌شان به هم است. هسته‌های CPUی گنجانده شده اصطلاحاً Puma+ خوانده می‌شوند که اساساً همان هسته‌های بکار رفته در Jaguar، ولی با این تفاوت جزئی هستند که AMD با کاهش نشتی برق، بازده آنرا تغییر داده است و به روش‌هایی هم سرعت کلاک را افزایش داده است. اکنون دیگر AMD می‌تواند ادعا کند، در عین ارتقاء ۵۵ درصدی سرعت کلاک و رساندن آن به رقم ۴/۲ گیگاهرتز، تا ۲۰% هم در برق صرفه‌جویی کرده است.

GPU
R9 295X2 حضور Titan Z در بازار را کمرنگ کرده است.
پس از رونمایی انویدیا از غول جی‌پی‌یوی دوگانه Titan Z خود، AMD هم رسماً از محصول خود به نام R9 295X2 رونمایی کرد. این ساخت عظیم‌الجثه با بازگرداندن نام X2 به سری GPUی دوگانه خود، تنها یک گام ضعیف و لرزان رو به جلو در تحقق هدف برتری‌جویانه این شرکت محسوب می‌شود، چون در R9 290X همه چیز تکراری است.
جالب‌تر اینکه ۲۹۵X2 در حال حاضر موجود و قابل تهیه است، هر چند زمان عرضه آن بعدتر اعلام شده بود. Titan Z (تا زمان تهیه این مقاله)، به دلیل یک تأخیر پیش‌بینی نشده، هنوز برای فروش عرضه نشده بود. در حال حاضر هیچ توجیهی نمی‌توان برای این تأخیر ارائه کرد.
روند رو به افزایش نمایشگرهای رزولوشن بالا و تراکم بالا تا حدی بر سر راه نحوه انتقال اطلاعات از GPUها به نمایشگرهای ما اشکال‌تراشی کرده است. امثال واسط‌های HDMI 2.0(18Gbps) و Display Port 1.2(17Gbps) با رزولوشن‌های ۴K، باوجودیکه پهن‌باندترین واسط‌ها در دنیای محاسبه هستند، تا حدی با محدودیت روبرو شده‌اند.
مشکل در اینجاست که این واسط‌ها داده‌های انتقالی به نمایشگر کاربر را به نحو غیرفشرده‌ای منتقل می‌کنند و همین پهنای باند را افزایش می‌دهد. به همین دلیل DSC (Display Stream Compression)، VESA و MIPI (شرکت‌های دست‌اندرکار تدوین استانداردهای پی‌سی و صنایع تلفن همراه) برای حل و فصل این مشکل یک روش فشردسازی برای ارسال پیشنهاد کرده‌اند. در این روش، به جای تلاش برای رسیدن به حداکثر سرعت‌ و پهنای باند، از همان ابتدا با استفاده از روش فشرده‌سازی داده‌‌های کمتری ارسال می‌شود. این استاندارد شکست‌ناپذیر، در عین حالیکه در مجموع تا ۶۶ درصد کمتر از پهنای باند استفاده می‌کند، ظاهر خروجی نمایشگر را اساساً حفظ کرده و تأخیر را هم کاهش می‌دهد.
به عقیده VESA این شیوه راه‌حلی برای حرکت به سمت رزولوشن‌های ۸K+ برای رفع نیاز تلویزیون‌ها‌ و مانیتورها در آینده است. از نظر MIPI بزرگترین مزیت این شیوه برای دستگاه‌‌های تلفن همراه این است که به دلیل نیاز به استفاده از پهنای باند کمتر برای راه‌اندازی صفحه نمایش‌‌های لمسی PPI بالا، قدرت کمتری استفاده شده و در نتیجه عمر باطری هم افزایش پیدا خواهد کرد.

————————————–
برگردان : نیلوفر عزتی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text