img

دسترسی از راه دور

/
/
/

برگردان : نیلوفر عزتی-
در این مقاله با کلیات راه‌حل‌های موجود برای اشکال‌زدایی از دستگاه‌‌های کامپیوتر مشکل‌دار از راه دور، مثلاً از خانه، آشنا خواهید شد.
شاید برای شما هم بارها اتفاق افتاده باشد که عصر یک روز گرم تابستانی، شاد و بی‌غم در خانه به تماشای تلویزیون نشسته‌اید یا پشت میز کار اتاق خود مشغول کاری هستید که ناگهان تلفن زنگ می‌زند و یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان از آنطرف خط با صدایی نگران به شما می‌گوید که «کامپیوترم خراب شده!». شما هم بلافاصله دست به کار می‌شوید تا مشکل را از پشت تلفن تشخیص دهید. اینکار بسیار عذاب‌آور است، خصوصاً اگر فردی که از شما درخواست کمک کرده، چندان فنی نباشد.
شاید اولین فکری که در چنین موقعیتی به ذهن همه ما می‌رسد این باشد که به سرعت سوار ماشین‌‌ شویم، به خانه دوست یا آن عضو خانواده‌‌مان برویم و خودمان نگاهی به آن بیندازیم-که البته گاهی اوقات هم بهترین راه هست.
با این وجود، بهتر است پیش از راهی شدن، بکمک یک نرم‌افزار دسترسی از راه دور اول ببینید که آیا اصلاً می‌توانید مشکل را حل کنید یا نه. هرچند اگر پی‌سی مورد نظر روشن نباشد و یا به اینترنت وصل نباشد، این روش به هیچ وجه عملی نخواهد بود. این روش در شناسایی مشکلات سخت‌افزاری از قبیل اشکال در کابل‌های‌ مانیتور و یا تمام شدن باطری موس هم کمکی نمی‌کند. با اینهمه، در بسیاری از موارد، امکان بررسی از راه دور یک پی‌سی و انجام تغییرات لازم در پیکربندی آن می‌تواند تا حد زیادی در وقت و انرژی زیادی شما صرفه‌جویی کند.

Windows Remote Assistance
خبر خوب اینکه ویندوز یک ابزار دسترسی از راه دور درون‌سازی شده دارد. برنامه کاربردی Remote Assistance به شما امکان می‌دهد تا از طریق شبکه به کامپیوتر کاربر دیگری وصل شده و بدون نیاز به نصب هیچ چیزی، دسک‌تاپ او را مشاهده و کنترل کنید-این ابزار را با برنامه کاربردی Remote Desktop Connection اشتباه نگیرید، چون Remote Assistance یک جلسه کاربری جدید را روی پی‌سی دور از دسترس باز می‌کند که فقط روی صفحه نمایش شما نمایان می‌شود و همین هم کارآیی آنرا برای رفع اشکال‌های مشارکتی کمتر می‌کند.
متأسفانه، شبکه‌های خانگی در حالت عادی به صورت پیش‌فرض برای پذیرش این نوع درخواست اتصال تنظیم نشده‌اند. برای اتصال به پی‌سی دور از دسترس مورد نظر خود از طریق اینترنت، روتر فرد دریافت‌کننده کمک باید به نحوی پیکربندی شود که اتصالات ورودی را به پورت ۳۳۸۹ پی‌سی مورد نظر ارسال کند. گاهی اوقات حتی لازم است تمامی نرم‌افزارهای امنیتی محلی را به نحوی پیکربندی کنید که این اتصال را ممکن و مجاز بدانند. البته پیکربندی همه این اینها، اگر خودتان قبلاً آنرا تنظیم نکرده باشید، برای یک فرد غیرمتخصص ممکن است مشکل و طاقت‌فرسا باشد. علاوه بر اینها، لازم است آدرس IP خارجی روتر آن فرد را هم بدانید که یافتن و مطلع کردن شما از آنهم ممکن است مشکلی به سایر مشکلات او اضافه کند.
به همین دلیل، برای سهولت کار معمولاً از نرم‌افزارهای طرف ثالثی استفاده می‌شود که از یک سرور مرکزی برای واسطه‌گری اتصالات بین کامپیوترها بهره می‌گیرند. از آنجاییکه هر پی‌سی اتصال خارجی خود به این سرور را باز می‌کند، روترها و فایروال‌ها در مسیر قرار نمی‌گیرند-بنابراین اگر پی‌سی دور از دسترس مورد نظر شما آنلاین باشد، می‌توانید با کلیک کردن روی نام آن، به راحتی به آن وصل شوید و دیگر نیازی به آدرس شبکه آن نخواهید داشت.

Teamviewer 9
ابزارهای دسترسی از راه دور فراوانی وجود دارند، اما اکثر آنها پولی هستند. این به این دلیل است که دسترسی به دسک‌تاپ راه دور نه تنها برای کمک‌های موردی و شخصی، بلکه برای مدیریت و پشتیبانی حرفه‌ای هم مفید و کارآمد است.
TeamViewer (www.teamviewer.com) یکی از این دست سیستم‌هاست. همانطور که از نام آنهم مشخص است، TeamViewer اساساً بعنوان یک ابزار تجاری و کاری طراحی شده است و از قابلیت‌های جلسات آنلاین و همچنین دسترسی راحت و مستقیم به دسک‌تاپ پشتیبانی می‌کند. قیمت بسته پایه با احتساب مالیات بر ارزش افزوده از ۴۳۹ پوند شروع می‌شود و به ازای یک پکیچ شرکتی با تمام ویژگی‌ها به ۱۷۶۹ پوند می‌رسد.
با این وجود، ناشر آن با سخاوت فراوان این سرویس را به صورت رایگان و بدون هیچ هزینه‌ای در اختیار کاربرهای شخصی و غیرتجاری هم قرار داده است. این برنامه، از برخی جهات، چیزی بیش از نیاز شماست-چون کمتر کسی عملاً به قابلیت‌های جلسات آنلاین، واسط مدیریت و غیره آن نیاز دارد. با این وجود بی‌شک می‌توانید از آپ‌تایم کلاس‌تجاری، ارتباطات سفت و سخت و ویژگی‌های کم‌نظیر آن مثل صدا از راه دور، چاپ از راه دور و انتقال فایل لذت و استفاده ببرید.
این برنامه بر روی پی‌سی‌های مجهز به OS X و Linux هم عمل می‌کند. بکمک برنامه‌های کاربردی مخصوص اندروئید، iOS و ویندوز ۸ هم می‌توانید کامپیوتر متصل دیگری را از طریق گوشی یا تبلت مشاهده و کنترل کنید. در نتیجه حتی هنگامی هم که بیرون از خانه و مشغول کاری هستید، قادر خواهید بود عملکرد پی‌سی دور از دسترس دیگری را زیر نظر بگیرید.
وقتی TeamViewer را روی پی‌سی که قصد کنترل آنرا دارید، نصب کردید، می‌توانید آنرا به نحوی پیکربندی کنید که با ویندوز به صورت خودکار راه‌اندازی شود تا به این ترتیب همواره موجود و در دسترس باشد. علاوه بر این، یک کلاینت TeamViewer Host هم وجود دارد که بعنوان یک سرویس ویندوز اجرا می‌شود، به همین دلیل می‌توانید حتی در صورتی هم که هیچ کسی در پی‌سی مورد نظر شما وارد (لاگ‌این) نشده باشد، به آن متصل شوید. اگر هم که قبلاً این نرم‌افزار را نصب نکرده باشید، می‌توانید از آن فرد را به وب‌سایت TeamViewer هدایت کنید تا با چند کلیک ساده آنرا به راحتی دانلود کند. حالا دیگر او می‌تواند صرفاً با خواندن کد دسترسی و ID تصادفاً ایجاد شده اجازه دسترسی به آنرا به شما بدهد.

Chrome Remote Desktop
اگر به دنبال برنامه سبک‌تر و کم‌حجم‌تری هستید، Chrome Remote Desktop احتمالاً همان سیستم مورد نظر شما خواهد بود. این سیستم که توسط گوگل توسعه و نشر داده شده، کاملاً هم رایگان است-تنها پیش‌نیاز برای آن استفاده از مرورگر کروم است. هرچند سرور بک‌اند بعنوان یک برنامه کاربردی عادی در ویندوز یا OS X نصب می‌شود، کلاینت مشاهده‌‌کننده بعنوان یک توسعه مرورگر نصب می‌شود. وقتی به یک نمای راه دور سیستم دور از دسترس وصل می‌شوید، در یکی از تب‌های مرورگر باز می‌شود.
اگر توسعه (اکستنشن) روی بیش از یک کامپیوتر نصب شده باشد، می‌توانید به راحتی و با باز کردن برنامه کاربردی Chrome Remote Desktop در مرورگر خود و وارد کردن PIN که قبلاً تعیین و تهیه کرده‌اید، یک نمای کمک از راه دور-و یا یک جلسه دسک‌تاپ جدید راه دور-باز کنید. از آنجاییکه این برنامه بر پایه مرورگر استوار است، شما می‌توانید از هر سیستمی که کروم را اجرا می‌کند، من‌جمله پی‌سی‌های لینوکسی، وسایل برخوردار از اندروئید و کروم‌بوک‌ها، استفاده کنید. حتی می‌توانید جلسه کمک از راه دور را در داخل یک جلسه Hangouts راه‌اندازی کنید. همین ویژگی آنرا به یک گزینه بی‌دردسر برای افرادی تبدیل کرده که از سرویس‌های گوگل برای ارتباط با دیگران استفاده می‌کنند.
Chrome Remote Desktop در مقایسه با TeamViewer ابزاری ساده‌تری است، با این تفاوت که اگر سرور و کلاینت هر دو از ویندوز استفاده کنند، از صدای راه دور هم پشتیبانی می‌کند. بعلاوه، چون می‌توانید از یک پی‌سی کپی و در پی‌سی دیگری پیست کنید، از امکان اشتراک‌‌گذاری کلیپ‌بورد هم برخوردار است.
البته نباید از یک نقطه ضعف Chrome Remote Desktop هم غفلت کرد و آن اینکه در جریان تست‌‌ آن، نمی‌توانستیم از پشت فایروال یک شرکت به یک پی‌سی دور از دسترس وصل شویم، در حالیکه TeamViewer بدون کوچکترین تلاش و زحمتی اینکار را امکان‌پذیر می‌کند. بنابراین، اگر روش ساده و مرورگرمحور را ترجیح می‌دهید، بهتر است ابتدا Chrome Remote Desktop را آزمایش کنید و سپس در اینمورد که آیا در مواقع اضطراری هم قابل اعتماد است یا نه، تصمیم‌گیری کنید.
Onlinevnc
در بعضی موارد که از شما درخواست کمک می‌شود، شاید نتوانید نرم‌افزار کلاینت مورد نیاز برای اشکال‌زدایی از راه دور را نصب کنید-بعنوان مثال، وقتی از یک پی‌سی اشتراکی استفاده می‌کنید که برای جلوگیری از نصب برنامه‌های کاربردی توسط دیگران، قفل شده است. با این وجود، حتی در موارد اینچنینی هم می‌توانید به پی‌سی راه دور دیگر دسترسی پیدا کنید. یک راه‌حل برای این مشکل استفاده از
OnlineVNC(www.onlinevnc.com)
است. این سیستم مبتنی بر مرورگر از Adobe Flash برای نمایش دسک‌تاپ راه دور بهره می‌گیرد.
خود سرور یک برنامه کاربردی عادی ویندوز است (که فقط روی ویندوز اجرا می‌شود). به همین دلیل یا باید آنرا پیشتر نصب کنید و یا در مورد فرآیند نصب سرور با طرف مقابل خود صحبت کنید. پس از انجام اینکار، دیگر می‌توانید از طریق هر مرورگر مجهز به فلش به پی‌سی راه دور مشکلدار وصل شوید.
با این وجود یک هشدار مهم را همیشه به یاد داشته باشید و آن اینکه اگر از یک پی‌سی عمومی استفاده می‌کنید، بهوش باشید که شاید فرد دیگری برای رصد و ثبت کارهای شما یک نرم‌افزار جاسوسی روی آن نصب کرده باشد. اگر یک نرم‌افزار متقلب مجوزهای دسترسی راه دور مستقیم به پی‌سی دوست یا عضو خانواده شما را بگیرد، ممکن است همه نوع مشکلی را برای آن ایجاد کند. به همین دلیل به یاد داشته باشید که بعد از اتصال از یک کلاینت نامطمئن، حتماٌ تمام رمزهای عبور را تغییر دهید.

پیکربندی TeamViewer
۱- در وبسایت TeamViewer چند بسته نصبی برای استفاده جهت پلتفورم‌ها و کاربردهای مختلف، از جمله گزینه‌های مک، ویندوز و لینوکس و همچنین برنامه‌های کاربردی تلفن همراهی که برای اتصال به یک میزبان راه دور در حین جابجایی، گنجانده شده است. دانلود کامل برای ویندوز فقط نزدیک به ۶ مگابایت حجم دارد و تمامی ویژگی‌های مورد نیاز هر کاربردی را در خود دارد.
۲- مادامیکه نخواهید از قابلیت چاپ کردن از راه دور استفاده کنید، نیازی هم به تنظیمات پیشرفته نخواهید داشت. با این وجود به یاد داشته باشید که TeamViewer فقط برای کاربردهای شخصی و غیرتجاری رایگان است. اگر می‌خواهید از آن برای کار در خانه و یا ارائه پشتیبانی‌های پولی از راه دور استفاده کنید، باید مجوز آنرا بخرید-و یا اصلاً ابزار دسترسی از راه دور دیگری را انتخاب کنید.
۳- وقتی نرم‌افزار نصب و اجرا شد، پنجره بالا باز می‌شود. برای اتصال به پی‌سی دور از دسترس مورد نظر خود، لازم است اپراتور راه دور ID نه رقمی و رمز عبور را به ترتیبی که در اینجا نمایش داده شده، در اختیار شما قرار دهد. پس از اتصال، دیگر می‌توانید جزئیات کامپیوتر راه دور را ذخیره کنید تا اینکه دفعه بعد فقط با یک کلیک جزئی مجدداً به آن وصل شوید.
۴- تب View در دسک‌تاپ راه دور شامل یک نوار منو است که می‌توانید با استفاده از آن پارامترهایی مثل مقیاس‌بندی پنجره و قابلیت‌های صوتی را تنظیم کنید. پنجره شناور در گوشه پایین سمت راست به شما امکان می‌دهد تا با فردی که پشت کامیپوتر نشسته، یک جلسه چت داشته باشید، از کاری که در حال انجام آن هستید یک اسکرین‌شات بگیرید و بسیاری دیگر. با کلیک کردن روی X هم می‌توانید این جلسه را پایان دهید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text