img

هوش تجاري در SharePoint 2013 – بخش دوم

/
/
/

رامین مولاناپور-
شما مي‌توانيد از هوش تجاري (BI) براي كمك به فراهم كردن ابزارهايي استفاده كنيد كه اطلاعات را از طريق يك رابط واحد مستقيماً در اختيار كاربر قرار مي‌دهند. در اين مقاله آموزشی سه قسمتی، به‌طور عمقي به مفاهيم متفاوتي پرداخته می‌شود، از جمله نحوه شروع كار و چگونگي ارائه فوري ارزش به سازمان. در اين مجموعه روش‌هايي بررسي مي‌شود تا بتوانید به تدريج اين ويژگي‌ها را در سازمان خود به كار گيريد.

كار كردن با Visio Services
Visio Services يك برنامه كاربردي سرويس جديد در SharePoint است كه به شما امكان تعامل با داده‌ها را از نمودارهاي Visio مي‌دهد. در سطح پايه، يك Visio Web Access Web Part براي نمايش داده‌ها از يك نمودار Visio منتشر شده استفاده مي‌شود. اين نمودارها ابتدا در Visio ايجاد مي‌شوند و سپس به عنوان ترسيمات وب در SharePoint منتشر مي‌گردند. سپس وب‌پارت Visio مي‌تواند به هر منطقه وب‌پارت در بستري كه ترسيمات را ميزباني مي‌كند، اضافه شود. به خاطر بسپاريد كه به دليل اين كه سند در SharePoint ذخيره مي‌شود، اين سند فقط براي كاربراني كه داراي حداقل مجوزهاي View براي سند هستند، در وب‌پارت نمايش داده مي‌شود. به دليل اين كه شما مي‌توانيد به هر سندي در بستر اشاره كنيد، نمايش اطلاعات در هر جايي براي شما ممكن است، در حالي كه باز هم نقطه ورود واحدي را براي داده‌ها حفظ مي‌كند.
وب‌پارت Visio از اتصالات وب‌پارت پشتيباني مي‌كند كه به كاربران اجازه تعامل با داده منتشر شده را مي‌دهد. برخي از نمونه‌هاي احتمالي پيكربندي عبارتند از:
* Master/Detail: مي‌توانيد از اين پيكربندي هنگامي استفاده كنيد كه يك فرآيند گام به گام داريد؛ مثلاً Master مي‌تواند مراحل ۱ تا ۴ را نمايش دهد. هنگامي كه شكلي را در نمودار Master انتخاب مي‌كنيد، نمودار Detail براي نمايش اطلاعات تفصيلي براي آن مرحله بهنگام مي‌شود.
* SharePoint List: هنگامي كه نمودار Visio شما به يك ليست SharePoint متصل مي‌شود، مي‌توانيد نمودار را به وب‌پارت List متصل كرده و با داده‌ها تعامل كنيد. هنگامي كه اقلامي را در ليست SharePoint انتخاب مي‌كنيد، اقلام متناظر در نمودار متمايز مي‌شوند.
تنظيمات اتصال را در Visio Web Access Web Part در گزينه منوي Connections پيكربندي كنيد. همان‌گونه كه در شكل ۱ نشان داده شده است، درك گزينه منو فراهم شده براي پيكربندي اتصال، بسيار راحت و آسان است.
جدول صفحه بعد گزينه‌هاي مختلف اتصال موجود را توصيف مي‌كند و هم‌چنين مثالي از زمان استفاده از آن اتصال ويژه را به شما ارائه مي‌دهد.
همان‌گونه كه از اين جدول مي‌بينيد، مي‌توانيد وب‌پارت‌ها را به روش‌هاي مختلف پيكربندي و متصل كنيد. در خودآزمايي‌هايي كه در ادامه مي‌آيد، روي مثال‌هاي مختلفي كار مي‌كنيد. هنگامي كه اين خودآزمايي‌ها را كامل كرديد، بايد شناخت خوبي در مورد نحوه اتصال اين دياگرام‌ها داشته باشيد تا اطلاعات پويا و ارزشمندي را براي كاربران فراهم كنيد.
خودآزمايي
ايجاد يك سند Excel Services
فرآيند ايجاد يك سند Excel Services شبيه ايجاد يك سند استاندارد Visio است. در اين خودآزمايي، دو فايل مجزاي Visio را upload مي‌كنيد. اولي، فايلي است كه داراي صفحات مختلف متعددي است و دومي فقط يك صفحه دارد. به دليل اين كه اين محتوا مرتبط نيست، مي‌توانيد از هر دياگرام Visio كه در دسترس شماست، استفاده كنيد. اگر دياگرامي نداريد، مي‌توانيد Visio را باز كرده و دو دياگرام مجزا با شكل‌هاي مختلف ايجاد كنيد.
۱- اولين كاري كه بايد انجام دهيد، ايجاد يك كتابخانه سند است كه در آن، اسناد Visio خود را ذخيره مي‌كنيد. براي ايجاد اين كار، لينك Site Contents را از صفحه Home انتخاب كرده و سپس گزينه «Add an app» را انتخاب كنيد. الگوي Document Library را انتخاب كرده، مقدار ذيل را وارد نموده و روي Create كليك كنيد. (جدول مقابل)
۲- اولين سند Visio را كه مي‌خواهيد در سايت منتشر كنيد، باز نماييد. براي باز كردن نماي Backstage، گزينه File را انتخاب كنيد. گزينه Save As و سپس گزينه Other Web Locations را انتخاب كنيد، همان‌گونه كه در شكل ۲ نشان داده شده است. براي رفتن به مكاني، گزينه‌اي را انتخاب كرده و نوع فايل را با Web Drawing انتخاب كنيد.
۳- URLاي را براي كتابخانه‌اي كه در مرحله ۱ ايجاد كرديد، وارد كنيد. هنگام بارگذاري كتابخانه، نام فايل مناسب را وارد كرده و روي Save كليك كنيد.
۴- مراحل ۲ و ۳ را براي سند Visio ديگري تكرار كنيد. اين امر حداقل دو دياگرام مختلف را در كتابخانه به شما مي‌دهد.

نحوه كار
هنگام انتشار يك سند در يك سايت SharePoint، سند به فرمتي ذخيره مي‌شود كه مي‌تواند در وب‌پارت Visio Access نمايش داده شود. در خودآزمايي بعدي، وب‌پارت را در يك صفحه داشبورد پيكربندي مي‌كنيد.

خودآزمايي اتصال يك وب‌پارت Visio Services به يك وب‌پارت List
در اين مثال، وب‌پارت Visio Web Access را به صفحه‌اي اضافه كرده و آن را به كتابخانه Diagrams كه در مثال قبل ايجاد كرده‌ايد، متصل مي‌كنيد. اتصالي بين دو وب‌پارت ايجاد مي‌كنيد، به‌طوري كه وب‌پارت Visio رسم منتخب شما را در وب‌پارت Diagram بارگذاري خواهد كرد.
۱- با استفاده از مراحل خودآزمايي «ايجاد داشبوردي جديد»، داشبورد جديدي به نام Visio Example ايجاد كنيد.
۲- هنگام بارگذاري صفحه داشبورد، روي سلول هر يك از ستون‌ها كليك كنيد تا وب‌پارتي اضافه شود.
۳- روي گزينه Add Web Part در هر يك از مناطق وب‌پارت كليك كنيد.
۴- در ليست دسته Apps، وب‌پارت Diagrams را انتخاب كنيد.
۵- منطقه كنار منطقه مورد استفاده براي وب‌پارت Diagrams را انتخاب كرده و روي گزينه Add a Web Part كليك كنيد.
۶- از ليست دسته Business Data، Visio Web Access Web Part را انتخاب كرده و روي Add كليك كنيد.
۷- منوي Edit Web Part را براي Visio Web Part انتخاب كرده و روي لينك Connections كليك كنيد.
۸- گزينه Get Web Drawing URL and Page Name را انتخاب كرده و سپس روي گزينه Diagrams كليك كنيد.
۹- در كادر محاوره‌اي Configure Connection، گزينه‌هاي ذيل را انتخاب كرده و روي Finish كليك كنيد. (جدول بالا)
۱۰- گزينه Stop Editing را در ريبون انتخاب كنيد، به‌طوري كه بتوانيد صفحه Web Part را ببينيد. توجه داشته باشيد كه هنگام انتخاب هر يك از نمودارها، سند Visio نمايش داده شونده، براي تطابق با دياگرام منتخب، بهنگام مي‌شود. براي كاربرپسندتر كردن ظاهر صفحه، شيوه‌ها و ديدگاه‌هاي وب‌پارت را بهنگام كنيد تا ظاهر تميزتري براي كاربران خود فراهم كنيد، همان‌گونه كه در شكل ۳ نشان داده شده است.
اين فقط يك نمونه از كاربرد Visio Web Access Web Part است. در اين خودآزمايي، از يك اتصال وب‌پارت براي نمايش اسناد Visio استفاده كرده‌ايد. اگر نمي‌خواهيد از اتصال استفاده كنيد، مي‌توانيد وب‌پارت را براي نمايش يك سند Visio واحد پيكربندي كنيد. اين كار با وارد كردن Web Drawing URL در پانل ابزار Web Part انجام مي‌شود.

نحوه كار
دو وب‌پارت به صفحه اضافه شده و يك اتصال بين آن‌ها ساخته شده است. مقادير براي Web Document URL از وب‌پارت Diagrams List ارسال شده‌اند. انجام اين كار به هر كاربري اجازه انتخاب اين مسئله را مي‌دهد كه كدام دياگرام را مي‌خواهد نمايش دهد.
خودآزمايي اتصال يك وب‌پارت Visio Services و استفاده از مقادير ليست به عنوان يك اتصال وب‌پارت
در اين خودآزمايي، دياگرام Visio خود را به ليستي متصل مي‌كنيد كه اطلاعاتي درباره مراحل مختلف پروژه ذخيره مي‌كند. سپس، وب‌پارت را براي ارسال اطلاعات مرحله فرآيند به كتابخانه سند پيكربندي مي‌كنيد. اسناد در كتابخانه سند با مرحله فرآيند مرتبط خود برچسب‌گذاري شده‌اند و اتصال بين دياگرام و ليست فرآيند به شما اجازه فيلتر كردن اسناد با مرحله فرآيند و با انتخاب شكلي در Visio Web Access Web Part را مي‌دهد.
۱- برنامه‌هاي كاربردي سايت صفحه بعد را ايجاد كنيد.
۲- علاوه بر آيتم‌ها در اين جدول، اين مثال به يك دياگرام Visio نياز دارد كه به ليست SharePoint ايجاد شده در جدول متصل شده است. براي ايجاد اين دياگرام، Visio را باز كرده و دياگرام جديدي را با چهار شكل متصل ايجاد كنيد. مثالي در شكل ۴ نشان داده شده است. دياگرام شما ممكن است متفاوت از دياگرام اين مثال باشد.
۳- هنگامي كه دياگرام را ايجاد كرديد، از ريبون Data در Visio to Link Data to Shapes استفاده كنيد (شكل ۵ را ببينيد).
۴- اين ويزارد را براي اضافه كردن لينكي به برنامه كاربردي Process Steps كه در شروع اين تمرين ايجاد كرده‌ايد، دنبال كنيد. مطمئن شويد كه Microsoft SharePoint Foundation List را به عنوان نوع داده انتخاب مي‌كنيد.
۵- پس از نمايش داده خارجي، همان‌گونه كه در شكل ۶ نشان داده شده است، هر يك از آيتم‌هاي خطي در مجموعه داده را به شكل متناظر در دياگرام بكشيد. اگر نام شكل‌ها و آيتم‌ها يكي باشد، مي‌توانيد از Automatically Link Wizard در ريبون Data استفاده كنيد.
۶- از گزينه‌هاي Backstage View و Save As براي ذخيره كردن فايل استفاده كنيد.
۷- با استفاده از مراحل خودآزمايي «ايجاد داشبوردي جديد»، داشبورد جديدي به نام «Visio Process Example» ايجاد كنيد.
۸- هنگام بارگذاري صفحه داشبورد، براي افزودن يك وب‌پارت، در سلول ستون سمت چپ كليك كنيد.
۹- در ليست دسته Business Data، Visio Web Access Web Part را انتخاب كنيد.
۱۰- Tool Pane را باز كرده و وب‌پارت را براي باز كردن Process Diagram كه قبلاً ايجاد كرديد، پيكربندي كنيد.
۱۱- فيلد ID را به فيلد «Expose the following shape data items to web part connections» اضافه كرده و براي ذخيره‌سازي تغييرات، OK را انتخاب كنيد. اين امر به شما امكان مي‌دهد اتصالي را به وب‌پارت Process Documents اضافه كنيد كه مي‌خواهيد به صفحه اضافه نماييد. شكل ۷ پيكربندي‌هاي مراحل ۹ و ۱۰ را نشان مي‌دهد.
۱۲- منطقه كنار منطقه مورد استفاده براي Visio Web Access Web Part را انتخاب كرده و روي گزينه Add a Web Part كليك كنيد.
۱۳- در ليست Apps، Process Documents Web Part را انتخاب كرده و روي Add كليك كنيد.
۱۴- در منوي Process Documents Web Part، آيتم Web Part Connections را انتخاب كنيد.
۱۵- Get Filter Values From را انتخاب كرده و سپس روي گزينه Visio Web Access كليك كنيد.
۱۶- در كادر محاوره‌اي Configure Connection، گزينه‌هاي ذيل را انتخاب كرده و روي Finish كليك كنيد. (جدول پائین)
۱۷- گزينه Stop Editing را در ريبون انتخاب كنيد تا بتوانيد صفحه Web Part را ببينيد. توجه داشته باشيد كه هنگام انتخاب هر يك از شكل‌ها در دياگرام، اسناد نمايش داده شونده فقط محدود به اسنادي مي‌شوند كه با مقداري مشابه در ستون lookup ليست تگ‌گذاري شده‌اند، همان‌گونه كه در شكل ۸ نشان داده شده است.
در اين خودآزمايي، از يك اتصال Web Part براي نمايش اسنادي استفاده كرده‌ايد كه با مقاديري مشابه تگ‌گذاري شده بودند كه شكل Visio متناظر به آن لينك شده بود. اين رويكرد به شما امكان افزودن سطحي از فرآيند بصري را براي راه‌حل‌هاي SharePoint شما مي‌دهد.

نحوه كار
فايل Visio كه ايجاد كرده‌ايد، به يك برنامه كاربردي ليست سفارشي SharePoint متصل شده است. هنگامي كه Visio Web Access Web Part را پيكربندي كرديد، مشخص نموديد كه شكل‌ها در دياگرام مي‌توانستند از داده‌هاي برنامه‌هاي كاربردي ليست سفارشي در اتصالات وب‌پارت استفاده كنند. به دليل اين كه برنامه كاربردي اسناد نيز داراي يك مرجع Lookup به برنامه كاربردي سفارشي Process Steps هستند، مي‌توانستيد از اين مرجع به عنوان اتصالي بين دو وب‌پارت استفاده كنيد. اين امر به شما امكان انتخاب شكل در دياگرام و استفاده از آن براي فيلتر كردن اسنادي را مي‌دهد كه فقط مربوط به آن فاز هستند.

كار كردن با PerformancePoint Services
PerformancePoint Services به كاربران اجازه ايجاد آسان گزارشات، داشبوردها، كارت‌هاي امتيازي و KPIهاي غني را با استفاده از Dashboard Designer مي‌دهد. هنگامي كه بستر پيكربندي شد، راهبر SharePoint اين فرآيند را براي پيكربندي برنامه كاربردي PerformancePoint Services كامل خواهد كرد. هنگامي كه پيكربندي كامل شد، كاربران با مجوزهاي مناسب داراي توانايي به‌كارگيري محتواي PerformancePoint Services در سايت‌هاي خود خواهند بود.
يكي از منافع كليدي PerformancePoint Services اين است كه به شما اجازه طراحي و ساخت محتوا را با استفاده از Dashboard Designer مي‌دهد. همان‌گونه كه در شكل ۹ مي‌توانيد ببينيد، اين محيط طراحي شبيه محيط ساير برنامه‌هاي كاربردي Office است.
مي‌توانيد از هر ليستي كه با الگوي محتواي PerformancePoint Services ايجاد كرده‌ايد، به سادگي به Dashboard Designer دستيابي داشته باشيد. از درون اين ليست، Dashboard Designer هنگامي اجرا مي‌شود كه آيتم‌هاي محتوايي جديدي را ايجاد مي‌كنيد. شكل ۱۰ منويي را نشان مي‌دهد كه براي اجراي داشبورد استفاده مي‌كنيد.
PerformancePoint Services جزء بسيار بزرگي از گزارش‌گيري و هوش تجاري است به دليل اين كه شما بيشتر كار را براي ايجاد گزارشات با استفاده از PerformancePoint Services در Dashboard Designer PerformancePoint انجام مي‌دهيد.

كار كردن با Repoting Services
داشتن گزارشات در دسترس براي مشاهده وضعيت يك شركت ممكن است ارزشمند نباشد. گزارشات به كاركنان اطلاعاتي امكان گرفتن تصميمات بلادرنگ با دستيابي به تمام داده‌هاي مرتبط را مي‌دهد. در SharePoint، (SSRS) SQL Server Repoting Services يك برنامه خدماتي اضافي است كه مي‌توانيد نصب كنيد. SSRS امكان ايجاد گزارشات و ذخيره‌سازي در كتابخانه‌هاي اسناد را مي‌دهد. در ادامه به برخي از دلايل نصب SSRS مي‌پردازيم:
* گزارشات حرفه‌اي مي‌توانند از منابع داده زيادي ايجاد شوند.
* گزارشات هنگام چاپ، كاملاً پيكسلي هستند.
* گزارشات مي‌توانند به انواع مختلف فايل صادر شوند، از قبيل PDF و Excel.
* نمودارها و گراف‌ها به سادگي مي‌توانند در SharePoint ايجاد شده و نمايش داده شوند.
* گزارش‌گيري سلف‌سرويس به كاربران قوي امكان ايجاد مستقيم گزارشات در SharePoint را مي‌دهد.
* گزارشات مي‌توانند توسط يك توسعه‌دهنده گزارش ايجاد شده و در SharePoint به كار گرفته شوند.
* هشدارهاي تغييرات داده در گزارشات مي‌توانند ايجاد شوند.
هنگامي كه تصميمي در مورد پياده‌سازي SSRS گرفته مي‌شود، عوامل و گام‌هاي مورد نياز كه توسط راهبر سرور برداشته مي‌شوند، مدنظر قرار مي‌گيرند. SQL (فقط Repoting Services) بايد روي يك سرور front-end وب در بستر SharePoint نصب شود. معمولاً، back end پايگاه داده SQL در سروري مجزا از سرور(هاي) SharePoint است، بنابراين، يك گواهي‌نامه اضافه براي SQL نيز بايد روي يك front end وب نصب شود.
Report Builder 3.0 نرم‌افزاري است كه براي ايجاد گزارشات استفاده مي‌شود. نيازي به دانلود يا نصب مجزاي اين نرم‌افزار نيست. به محض اين كه هر كسي گزارش يا مجموعه داده‌اي را براي اولين بار ايجاد كند، Report Builder 3.0 به‌طور خودكار روي كامپيوتر نصب خواهد شد. اين نصب مستقيماً از سرور مي‌آيد و نه از اينترنت.

عيب‌يابي Report Builder
هنگام بروز خطاها يا مشكلات در اجرا يا نصب Report Builder، معمولاً عيب‌يابي در سمت كلاينت انجام مي‌شود. اگر مسئله‌اي وجود داشته باشد، سعي كنيد از مرورگرها و تنظيمات مرورگري مختلف استفاده كنيد. گاهي اوقات، مرورگرها داراي تنظيماتي هستند كه اجازه اجراي برنامه‌هاي كاربردي را نمي‌دهند.

توجه: در اين كتاب به مباحث راهبري سرور نمي‌پردازيم، بنابراين گام‌هاي سروري در سطح بالايي پوشش داده مي‌شوند. براي اطلاعات فني دقيق و مفصل، به مقاله MSDN تحت عنوان «Install Repoting Services SharePoint Mode for SharePoint 2013» مراجعه كنيد (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/jj219068.aspx). هم‌چنين، به دليل اين كه اين كتاب مختص مبتديان است، به توسعه و استقرار گزارشات با استفاده از Business Intelligence Development Studio (Visual Studio) پرداخته نمي‌شود.

حال به مراحل كلي پرداختن به SSRS و اجراي آن مي‌پردازيم:
۱- نصب SQL 2012 را در سروري اجرا كنيد كه SharePoint هم‌اكنون روي آن نصب شده و اين ويژگي‌ها را انتخاب كنيد:
* Repoting Services- SharePoint
* افزودني Repoting Services براي محصولات SharePoint
۲- فرامين ذيل را در SharePoint 2013 Management Shell اجرا كنيد:

Install-SPRSService
Install-SPRSServiceProxy
get-spserviceinstance -all |where
{$_.TypeName -like
«SQL Server Reporting*»} |
Start-SPServiceInstance

پس از نصب SSRS روي سرور توسط راهبر SharePoint Server، گزارشات مي‌توانند در كتابخانه‌هاي اسناد SharePoint ايجاد و ذخيره‌سازي شوند.

خودآزمايي
ايجاد كتابخانه‌اي براي گزارشات
هنگامي كه كتابخانه سندي براي داشتن انواع محتواي SSRS پيكربندي مي‌شود، كاربران SharePoint مي‌توانند گزارشات را مستقيماً در كتابخانه ايجاد كنند. در اين خودآزمايي، كتابخانه‌اي را ايجاد مي‌كنيد كه مي‌تواند براي ايجاد گزارش استفاده شود.
۱- در مرورگر، از سايت نمونه Corporate Intranet، روي دكمه Settings در گوشه سمت راست بالا كليك كرده و «Add an app» را انتخاب مي‌كنيم.
۲- روي Document Library كليك كنيد.
۳- براي Name، Reports را تايپ كرده و سپس روي Create كليك كنيد.
۴- روي نام كتابخانه جديد (Reports) كليك كنيد تا به صفحه كتابخانه برويد.
۵- در برگه Library در ريبون، روي Library Settings كليك كنيد.
۶- روي Advanced Settings كليك كنيد.
۷- «Allow management of content types» را به Yes تغيير داده و روي OK كليك كنيد.
۸- در بخش Content Types، روي «Add from existing site content types» كليك كنيد.
۹- در دسته‌اي به نام SQL Server Repoting Services Content Types، Report Builder Report و Report Data Source را انتخاب كنيد و روي Add كليك كنيد. OK را كليك كنيد.
۱۰- روي نام نوع محتواي Document كليك كرده و «Delete this content type» را انتخاب كنيد. براي تأييد حذف، روي OK كليك كنيد. شكل ۱۱ بخش Content Types صفحه Settings را نشان مي‌دهد.
۱۱- روي لينك Reports در بالاي صفحه Settings كليك كرده و به نماي اصلي كتابخانه برگرديد.

نحوه كار
در اين خودآزمايي، كتابخانه سندي را ايجاد كرديد كه به كاربران نهايي امكان ايجاد منابع داده و گزارشات را مي‌دهد. مي‌توانيد اين نوع كتابخانه را در هر نوع سايتي ايجاد كنيد؛ محدود به سايت يا كلكسيون سايت Business Intelligence نيستيد.
از لحاظ فني، گزارشات و منابع داده مي‌توانند در كتابخانه‌اي بدون انواع محتواي مرتبط وجود داشته باشند. مراحل طي شده براي افزودن منبع داده و انواع محتواي گزارش به يك كتابخانه، براي ممكن ساختن گزارش‌گيري سلف‌سرويس بودند. اين بدان معني است كه كاربران نهايي مي‌توانند منابع داده و گزارشات را ايجاد كنند، مادامي كه آن‌ها مجوز دستيابي به كتابخانه و افزودن آيتم‌هاي جديد را داشته باشند.
كار كردن با يك كتابخانه گزارش
هنگامي كه گزارشات را در SharePoint ايجاد كرديد، در كتابخانه‌هاي اسناد ذخيره مي‌شوند. ما به عنوان يك «كتابخانه گزارش» به آن مراجعه مي‌كنيم، زيرا مكاني براي نگهداري گزارشات است، ولي كتابخانه‌ها به عنوان كتابخانه‌هاي اسناد ايجاد مي‌شوند. هنگامي كه كتابخانه سندي براي هدف گزارشات ذخيره‌سازي ايجاد مي‌شود، مفاهيم مهمي وجود دارند كه بايد درك شوند، از قبيل انواع محتواي خاص كه مرتبط با گزارشات هستند. اين بخش، سناريوهاي رايج متعددي را براي استفاده از گزارشات در SharePoint توصيف مي‌كند. درباره منابع داده، مجموعه‌هاي داده، گزارشات و بخش‌هاي گزارش و چگونگي استفاده از اين‌ها با يكديگر ياد خواهيد گرفت.

منابع داده
هنگام ايجاد گزارشات، اولين سؤال مهم اين است، «داده‌ها كجا هستند؟» با SSRS، گزارشات مي‌توانند برطبق داده‌هايي ايجاد شوند كه در SharePoint هستند و آن‌ها هم‌چنين مي‌توانند برطبق داده‌هايي ايجاد شوند كه در پايگاه‌هاي داده ديگر فعال هستند كه براي SharePoint خارجي محسوب مي‌شوند. منبع داده محلي است كه داده‌ها در آن زنده هستند. براي دستيابي به آن داده‌ها، بايد اتصالي ايجاد شود. در اين شماره بر منبع داده SharePoint List تمركز داریم، بدين معني كه نحوه ايجاد گزارشات از اطلاعات موجود در ليست‌ها و كتابخانه‌ها نشان داده می‌شود.

خودآزمايي
ايجاد يك منبع داده
در خودآزمايي قبل، كتابخانه سندي را ايجاد كرديد كه در آن، گزارشات و اتصالات داده را ذخيره مي‌كنيد. قبل از اين كه بتوانيد گزارشي را ايجاد كنيد، بايد منبع داده‌اي را ايجاد كنيد، همان‌گونه كه در اين خودآزمايي شرح داده مي‌شود.
۱- در مرورگر، به كتابخانه Reports كه در خودآزمايي قبل ايجاد كرديد، پيمايش كنيد.
۲- در منوي Files در ريبون، روي منوي كشويي New Document كليك كنيد. Report Data Source را انتخاب كنيد.
۳- در مورد نام، Intranet Site را تايپ كنيد؛ براي نوع منبع داده، Microsoft SharePoint List را انتخاب كنيد؛ و براي رشته اتصال، URL سايت SharePoint خود را تايپ نماييد، همان‌گونه كه در شكل ۱۲ نشان داده شده است. OK را كليك كنيد.
نحوه كار
منبع داده SharePoint List واقعاً ساده‌ترين نوع منبع داده براي ايجاد است. مي‌توانيد ببينيد كه URL سايت، همه آن چيزي است كه نياز داريد. براي احراز هويت، اين مثال از پيش‌فرض احراز هويت Windows استفاده مي‌كند. اين بدان معني است كه اگر كاربري به ليست يا سايتي خاص دسترسي نداشته باشد، توانايي مشاهده داده‌هاي سايت را در يك گزارش نخواهد داشت. اين شبيه مفهوم پيرايش امنيتي است كه در سراسر SharePoint ديده مي‌شود. مثلاً، اگر كاربري داراي مجوزهاي لازم براي يك كتابخانه يا ليست خاص SharePoint نباشد، آن كتابخانه يا ليست را در پيمايش سايت نخواهد ديد.

توجه: براي اتصال به منابع داده‌اي غير از ليست‌هاي SharePoint، بايد از رشته‌هاي اتصال استفاده كنيد. براي هر نوع منبع داده، ساختار دستوري رشته اتصال كمي متفاوت است. براي يك مرجع رشته اتصال، به www.connectionstrings.com برويد.

مجموعه‌هاي داده
در SSRS، مجموعه داده زيرمجموعه كوچك‌تري از داده‌ها در منبع داده است. مثلاً، اگر منبع داده‌هاي يك سايت SharePoint باشد، يك مجموعه داده مي‌تواند يك ليست يا كتابخانه در آن سايت باشد. ضمناً، اگر منبع داده يك پايگاه داده SQL باشد، مجموعه داده مي‌تواند جدول خاصي در آن پايگاه داده باشد. دو نوع مجموعه داده متفاوت وجود دارد: تعبيه شده و مشترك. يك مجموعه داده تعبيه شده فقط در گزارش خاصي وجود دارد، در حالي كه يك مجموعه داده مشترك مي‌تواند توسط چندين گزارش استفاده شود.

خودآزمايي
ايجاد يك مجموعه داده
بعد از ايجاد منبع داده، مي‌توانيد مجموعه‌هاي داده و گزارشات را ايجاد كنيد. كمي گمراه‌كننده است كه هيچ نوع محتوايي براي يك مجموعه داده وجود نداشته باشد، ولي مجموعه‌هاي داده مي‌توانند با نوع محتواي Report Builder Report ايجاد شوند. در اين خودآزمايي، مجموعه داده‌اي را ايجاد مي‌كنيد؛ در خودآزمايي بعد، گزارشي را ايجاد مي‌كنيد.
۱- در مرورگر، به كتابخانه Reports كه در خودآزمايي قبل ايجاد كرديد، برويد.
۲- روي دكمه Settings در گوشه سمت راست بالاي صفحه كليك كرده و Add an app را انتخاب كنيد.
۳- روي Tasks كليك كنيد. اين ليست را Important Tasks ناميده و روي Create كليك كنيد.
هدف اينجا، ايجاد يك ليست وظيفه و پر كردن آن با وظايف زيادي است، طوري كه بتوان برطبق آن‌ها گزارش‌گيري كرد.
۴- روي نام ليست Important Tasks كليك كنيد تا باز شود. در برگه List در ريبون، روي Modify View كليك كنيد.
۵- چك‌ماركي در كنار ستون‌هاي Priority و Task Status قرار دهيد. چك‌مارك كنار كادر Assigneed To را برداريد و OK را كليك كنيد.
۶- فايل نمونه به نام ImportantTask.xlsx را باز كنيد. از سلول‌هاي A2 تا D33 را انتخاب كرده و انتخاب را با استفاده از ميانبر صفحه كليد Ctrl+C در كليپ‌بورد خود كپي كنيد.
۷- به ليست وظايف در مرورگر برگرديد. در برگه List در ريبون، روي Quick Edit كليك كنيد. اولين سلول Task Name را انتخاب كرده و از ميانبر صفحه كليد Ctrl+P براي الصاق داده‌ها از صفحه گسترده استفاده كنيد. در برگه List در ريبون، روي دكمه View در منتهي‌اليه سمت چپ كليك كنيد تا ليست كامل وظايف نشان داده شود، همان‌گونه كه در شكل ۱۳ نشان داده شده است.
۸- روي كتابخانه Reports در سمت چپ كليك كنيد. در برگه Files در ريبون، روي منوي كشويي New Document كليك كنيد. Report Builder Report را انتخاب كنيد.
۹- در صورت اعلان در مورد اجراي برنامه، روي Run كليك كنيد.
۱۰- بعد از نصب يا شروع برنامه كاربردي، اولين صفحه Getting Started Wizard ظاهر مي‌شود، همان‌گونه كه در شكل ۱۴ نشان داده شده است. روي لينك Browse Other Data Sources كليك كنيد.
اگر منابع داده‌اي را در گذشته انتخاب كرده‌ايد، در اين صفحه نمايش نشان داده خواهند شد. در اين نمونه، منبع داده موجودي را انتخاب نمي‌كنيد؛ بايد منبع داده جديدي را انتخاب كنيد كه در خودآزمايي قبل ايجاد كرده‌ايد.
۱۱- روي نام كتابخانه Reports خود دابل كليك كنيد تا باز شود و روي فايل Intranet Site.rsds دابل كليك كنيد.
۱۲- در صفحه نمايش Getting Started، در حالي كه فايل Intranet Site.rsds انتخاب شده است، روي دكمه Create در سمت راست پايين كليك كنيد، همان‌گونه كه در شكل ۱۵ نشان داده شده است.
۱۳- صفحه نمايش بعدي به شما امكان پيكربندي مجموعه داده را مي‌دهد. كادر كنار ليست Important Tasks را كه در سمت چپ قرار دارد، در حالت تأييد قرار دهيد، همان‌گونه كه در شكل ۱۶ نشان داده شده است. روي دكمه Save در سمت چپ بالا كليك كنيد.
۱۴- روي «Reports» دابل كليك كنيد تا كتابخانه Reports باز شود. فايل را Important Tasks.rsd بناميد. ابزار Report Builder را با كليك كردن روي X در گوشه سمت راست بالا ببنديد.

نحوه كار
هنگام پيكربندي مجموعه داده، توجه داشته باشيد كه مي‌توانيد هر ليست را در سمت چپ بسط دهيد. به جاي انتخاب تمام ستون‌ها در ليست، مي‌توانيد به‌طور اختياري كادرهاي كنار هر ستون خاصي را كه براي گزارش نياز داريد، در حالت تأييد قرار دهيد. اگر نياز به برگرداندن فقط يك زيرمجموعه فيلتر شده از داده‌ها داريد، مي‌توانيد اين ليست را فيلتر كنيد. بعد از چك كردن ليستي كه نياز داريد، مي‌توانيد از دكمه Add Filter كنار Applied Filters استفاده كنيد. اين مسئله به‌طور خاصي در صورتي مفيد است كه ليست بزرگي را شامل شود. با فيلتري كه در اين سطح اعمال مي‌شود، گزارش سريع‌تر بارگذاري خواهد شد، البته چنانچه كه داده‌ها را پس از بارگذاري در گزارش فيلتر كنيد. در صورت نياز، مي‌توانيد از دكمه Run Query در بالا براي تست كردن نتايج داده منتخب استفاده كنيد. توجه داشته باشيد كه فقط يك ليست يا كتابخانه (يا جدول) مي‌توانند در يك زمان انتخاب شود. اگر بعداً نياز به ويرايش مجموعه داده‌اي داشتيد، روي سه نقطه كنار نام مجموعه داده در كتابخانه كليك كنيد، روي سه نقطه بعدي هم كليك كنيد و سپس Edit in Report Builder را انتخاب نماييد.

گزارشات
گزارشات روش كاملي براي نمايش هر نوع داده كسب‌وكار به روشي با ظاهر حرفه‌اي هستند، البته بدون نياز به برنامه‌نويسي. با توجه به ظاهر و تصور گزارشات، اين احتمالات تقريباً بي‌پايان هستند. نه تنها مي‌توانيد چندين نوع گزارش متفاوت ايجاد كنيد، از قبيل جداول و نمودارها، بلكه هم‌چنين مي‌توانيد رابط‌هاي نوع داشبورد را در يك گزارش ايجاد كنيد. گزارشات در يك كتابخانه در SharePoint ذخيره مي‌شوند كه لزوماً نيازي نيست مكان آن‌ها با مكان منابع داده و مجموعه‌هاي داده يكي باشد.

خودآزمايي
ايجاد يك گزارش
در اين خودآزمايي، از Report Builder 3.0 و ويزارد آن براي ايجاد يك گزارش جدولي پايه استفاده مي‌كنيد. در اين گزارش، ليست وظايف در يك ليست نمايش داده مي‌شوند كه برطبق اولويت، گروه‌بندي مي‌گردند.
۱- در مرورگر، به كتابخانه Reports برويد كه در خودآزمايي قبل ايجاد كرديد. در برگه Files، روي New Document كليك كنيد.
۲- New Report را انتخاب كرده و روي Table or Matrix Wizard كليك كنيد.
۳- هم‌اكنون كه مجموعه داده‌اي ايجاد كرده‌ايد، رويدكمه Browse كليك كنيد. روي پوشه Reports دابل كليك كرده و روي مجموعه داده Important Tasks دابل كليك كنيد.
۴- در اين ويزارد، روي دكمه Next كليك كنيد.
۵- در صفحه نمايش Arrange Fields، فيلد Priority را به كادر Row Groups بكشيد. فيلدهاي ذيل را به كادر Values بكشيد: Task_Name، Task_Status و Due_Date، همان‌گونه كه در شكل ۱۷ نشان داده شده است.
۶- صفحه نمايش Choose the Layout، گزينه‌هاي متفاوتي را براي زيرمجموعه‌ها و گروه‌ها نشان مي‌دهد. پيش‌فرض‌ها را رها كرده و روي Next كليك كنيد.
هنگامي كه گزارش ايجاد شد، حذف زيرمجموع‌ها و گروه‌ها در صورت عدم نياز به آن‌ها، آسان است، ولي كمي بيش از ايجاد آن‌ها از ابتدا طول مي‌كشد. رها كردن پيش‌فرض‌ها در اين صفحه نمايش معمولاً موجب صرفه‌جويي در زمان در اجراي طولاني مي‌شود.
۷- در صفحه نمايش Choose a Style، الگوي رنگ مورد نظر خود را انتخاب كرده و روي Finish كليك كنيد.
۸- گزارش شما در حال حاضر در صفحه نمايش در نماي Design نشان داده شده است، همان‌گونه كه در شكل ۱۸ نشان داده شده است. روي دكمه Run در سمت چپ بالا كليك كنيد تا پيش‌نمايش گزارش را ببينيد. توجه داشته باشيد كه مي‌توانيد هر گروه اولويت را بسط دهيد و آن جدول، براي اين فيلدها باريك‌تر است.
۹- بعد از پيش‌نمايش گزارش، روي دكمه Design در سمت چپ بالا كليك كنيد. حال زمان خوبي براي ذخيره كردن گزارش است، پس روي دكمه Save در سمت چپ بالا كليك كنيد. روي پوشه Reports دابل كليك كنيد تا باز شود. گزارش را TaskTable.rdl بناميد و روي Save كليك كنيد.
۱۰- مكان‌نماي خود را در جدول و در داخل سلول اولويت قرار دهيد. شما به دنبال جدولي براي جلوه دادن به كادرهاي خاكستري در ابتداي هر ستون و رديف هستيد. روي كادر خاكستري كوچك در سمت چپ بالاي جدول كليك راست كنيد، همان‌گونه كه در شكل ۱۹ نشان داده شده است و Tablix Properties را انتخاب كنيد.
۱۱- در بخش General، فيلد Name در حال حاضر Tablix1 ناميده مي‌شود. اين نام را Grouped_Tasks بناميد. روي OK كليك كنيد.
اين گزارش فقط يك جدول دارد؛ هر چند، به دليل اين كه هر يك گزارش مي‌تواند چندين جدول و نمودار داشته باشد، دادن نام‌هاي با معني به آن‌ها، ايده خوبي است.
۱۲- مكان‌نماي خود را در كادر Click to add title قرار داده و Task Report را تايپ كنيد.
۱۳- مجدداً ذخيره كرده و با استفاده از X در سمت راست بالا، Report Builder را ببنديد.
۱۴- به مرورگر بازگشته و صفحه كتابخانه Reports را نوسازي كنيد. روي نام گزارش Task Table كليك كنيد تا در مرورگر باز شود. توجه داشته باشيد كه گزارش در مرورگر باز مي‌شود، البته با تعاملي كه گروه‌ها مي‌توانند باز و بسته شوند. دنباله خرده نان در بالاي گزارش، امكان پيمايش به عقب در كتابخانه Reports را به شما مي‌دهد.
نحوه كار
در اينجا، اولين منبع داده، مجموعه داده و گزارش را در كتابخانه Reports ايجاد كرده‌ايد. هنگام ايجاد گزارش (مرحله ۳)، ممكن است توجه كرده باشيد كه گزينه‌اي براي ايجاد يك مجموعه داده يا مرور به مجموعه‌اي موجود وجود دارد. نيازي نيست كه قبل از اين كه گزارشي بتواند ايجاد شود، مجموعه داده‌اي ايجاد شود. يك مجموعه داده مي‌تواند در يك گزارش ايجاد شود و در آن تعبيه شده بماند. اين بدان معني است كه مجموعه داده نمي‌تواند با گزارشات ديگر مشترك باشد. ايجاد مجموعه داده‌هاي مشترك براي داده‌اي كه معمولاً گزارش برطبق آن گفته شده، موجب صرفه‌جويي در زمان مي‌شود.
هنگام مشاهده يك گزارش، بخش‌هاي مهم رابط بايد براي كاربران نهايي كه به اين داده گزارش توجه دارند، بسيار مفيد باشند. اگرچه دكمه‌ها در بالاي گزارش، از قبيل نوسازي و بزرگ‌نمايي، خود توضيح هستند، دكمه Actions داراي گزينه‌هايي هستند كه توجه برانگيز هستند، همان‌گونه كه در شكل ۲۰ نشان داده شده است.
* Open with Report Builder: از اين گزينه براي باز كردن گزارش با استفاده از نرم‌افزار كلاينت به جاي مرورگر يا ويرايش گزارشات موجود استفاده كنيد.
* New Data Alert: هشدارهاي داده در SQL 2012 جديد هستند و اين مفهوم شبيه هشدارهاي ليست در SharePoint است، بلكه حتي بهتر. نام داده گزارش را انتخاب كنيد، مثلاً «Grouped_Tasks» tablix از مرحله ۱۱ در خودآزمايي قبل. هشدارهاي داده به شما امكان تنظيم قوانين را مي‌دهند، به‌طوري كه درباره داده‌هاي خاصي كه به آن‌ها علاقمند هستيد، مطلع مي‌شويد. مثلاً، مي‌توانيد هشداري را تنظيم كنيد كه فقط هنگامي شما را مطلع كند كه وظايف با اولويت بالا در گزارش نشان داده شوند. مي‌توانيد يك الگوي رخداد را تنظيم كنيد و حتي يك قاب زماني و گيرنده‌هاي خاص را براي هشدار تعيين كنيد. شكل ۲۱ مثالي از صفحه هشدار داده را نشان مي‌دهد. براي اين مثال، چنانچه هر يك از وظايف با اولويت بالا شروع نشده باشند، يك ايميل هشدار به هر روز دريافت خواهم كرد. كادر Send message only if alert results change را در حالت تأييد قرار دهيد، به‌طوري كه هشداري درباره يك وظيفه در هر روز دريافت نكنيد.
* Subscribe: اشتراك‌ها متفاوت از هشدارهاي داده هستند و مبتني بر هيچ داده‌اي در گزارش نيستند. اشتراك‌ها به شما امكان ارسال گزارش به مكاني خاص را برطبق يك زمانبندي مي‌دهند. اين مكان مي‌تواند يك اشتراك فايل Windows، يك كتابخانه سند SharePoint يا يك ايميل باشد. اگر گزارش شما داراي پارامتر باشد، گزارشات پارامتري مي‌توانند در اشتراك‌ها ايجاد شوند. مثلاً، اگر گزارشي داراي يك فيلد نام دپارتمان باشد كه به عنوان پارامتر تنظيم شده است، مي‌توانيد اشتراكي را براي دريافت فقط آيتم‌هاي گزارش دپارتمان بازاريابي در يك ايميل يا كتابخانه سند در هر روز به عنوان يك PDF ايجاد كنيد.
*Print: از اين گزارش براي ارسال مستقيم گزارش به چاپگر خود استفاده كنيد.
* Export: يكي از اين فرمت‌هاي فايل را براي صدور گزارش انتخاب كنيد: XML، CSV، PDF، Excel، TIFF، Word يا MHTML.

بخش‌هاي گزارش
هر گزارش معين مي‌تواند حاوي تركيبي از چندين جدول، نمودار و گراف باشد. اين روش خوبي براي ايجاد داشبوردهايي با ظاهر حرفه‌اي است! بخش‌هاي گزارش، روشي براي اجازه دادن به كاربران براي سرهم‌بندي سريع گزارش با استفاده از جداول، نمودارها و گراف‌هايي است كه از قبل ايجاد شده‌اند. فايل‌هاي بخش‌هاي گزارش داراي توسعه فايل .RSC هستند. هنگامي كه بخش‌هاي گزارش در گزارشات استفاده مي‌شوند، رابطه‌اي را با اصل نگهداري مي‌كنند، بنابراين اگر هر بخش مجزاي گزارش در آينده اصلاح شود، هر گزارشي كه از آن استفاده مي‌كند، تغييرات را منعكس خواهد كرد.
انواع اشياي ذيل در يك گزارش مي‌توانند به عنوان بخش‌هاي گزارش استفاده شوند: نمودارها، معيارسنج‌ها ، تصاوير، نقشه‌ها، پارامترها، مستطيل‌ها، جداول، ماتريس‌ها و ليست‌ها.

خودآزمايي
ايجاد يك بخش گزارش
تاكنون گزارش ساده‌اي ايجاد كرده‌ايد. در اين خودآزمايي، يك لوگوي شركت را به گزارش اضافه مي‌كنيد. سپس، يك بخش گزارش را از جدول و يك بخش گزارش را از تصوير ايجاد مي‌كنيد. هنگامي كه اين دو وجود داشتند، كاربران ديگر توانايي انداختن سريع آن‌ها را در گزارشات ديگر خواهند داشت.
۱- در مرورگر، به كتابخانه Reports كه در خودآزمايي قبل ايجاد كرديد، برويد. روي گزارش Task Table كليك كنيد تا باز شود.
۲- در برگه Insert در ريبون، روي Image كليك كنيد. مكان‌نما شبيه يك ضربدر ظاهر خواهد شد. در ناحيه بالاي گزارش در سمت راست عنوان كليك كنيد.
۳- براي نام تصوير، AW_Logo را در صفحه نمايش Image Properties تايپ كنيد، همان‌گونه كه در شكل ۲۲ نشان داده شده است.
۴- روي دكمه Import كنار كادر «Use this image» كليك كنيد. فايل awlogo.png را انتخاب كرده و روي Open كليك كنيد. در صفحه نمايش Image Properties، روي OK كليك كنيد.
در صفحه نمايش Open، ممكن است نياز باشد كادر كشويي نوع فايل را به جاي پيش‌فرض JPEG files به PNG files تغيير دهيد.
۵- تصوير را كشيده و سپس گوشه‌هاي تصوير را بكشيد، طوري كه در گوشه سمت راست بالاي گزارش نمايش داده شود، همان‌گونه كه در شكل ۲۳ نشان داده شده است.
۶- در Report Builder، روي منوي File در گوشه سمت چپ بالا (يا لوگوي قرمز گرد) كليك كنيد. روي Publish Report Parts كليك كنيد.
۷- در صفحه نمايش Choose SharePoint Document Library، كتابخانه Reports خود را از كادر كشويي انتخاب كنيد، روي OK كليك نماييد.
۸- روي گزينه Review and Modify report parts before publishing كليك كنيد. اين امر به شما امكان افزودن توضيحات دقيق هر بخش گزارش را مي‌دهد كه اطلاعات را مفيدتر مي‌سازد. توجه داشته باشيد كه هم AW_Logo (تصوير) و هم Grouped_Tasks (tablix) داراي كادرهاي انتخاب در كنار خود هستند. مجموعه داده‌اي كه ImportantTasks ناميده مي‌شود، غيرفعال شده است، زيرا هم‌اكنون به عنوان يك مجموعه داده مشترك ايجاد شده است، بنابراين نمي‌تواند به عنوان يك بخش گزارش استفاده شود.
۹- روي فلش كوچك كنار AW_Logo كليك كنيد تا اين بخش بسط يابد، همان‌گونه كه در شكل ۲۴ نشان داده شده است. اين توضيح را تايپ كنيد: This is the Adventure Works logo.
۱۰- روي فلش كنار Grouped_Tasks كليك كرده و اين توضيح را تايپ كنيد: This is the table of tasks, grouped by priority. روي دكمه Publish كليك كنيد.
۱۱- در پايين صفحه نمايش Publish Report Parts، پيامي را خواهيد ديد كه بيان مي‌كند: «۰ Report parts failed to publish, 2 published successfully»، روي Close كليك كنيد.
۱۲- روي Save در سمت چپ بالا كليك كرده و Report Builder را ببنديد.
۱۳- به مرورگر برگشته و كتابخانه Reports را باز كنيد. اگر اين كتابخانه هم‌اكنون در صفحه نمايش است، صفحه را نوسازي كنيد. توجه داشته باشيد كه پوشه جديدي به نام Report Parts وجود دارد.

نحوه كار
در اين خودآزمايي، آموختيد كه بخش‌هاي گزارش، روشي براي ايجاد ميانبري براي ايجاد گزارش آتي است. برخي از بخش‌هاي گزارش به كتابخانه سند SharePoint منتشر شده‌اند و هم‌اكنون مي‌توانند در گزارشات ديگر استفاده شوند. در بخش بعد، بيشتر با گزارشات كار مي‌كنيد و از بخش‌هاي گزارشي كه ايجاد كرده‌ايد، استفاده مي‌كنيد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text