img

پرسش و پاسخ – ۲۵۰

/
/
/

دُرست کردن یک لپ تاپ از کار افتاده
پرسش: همسر من به تازگی وارث یک لپ تاپ Asus Notepad N550JV با سیستم عامل ویندوز ۷ شده است. وقتی آن را به برق متصل کردیم، صفحه نمایش چیزی را نشان نداده و تنها چراغ Power روشن شُد. می توانید من را درباره ی این مشکل راهنمایی کنید؟
پاسخ: درست کردن لپ تاپ ها بسیار سخت تر از کامپیوتر های PC است. اگر یک متخصص تعمیر لپ تاپ باشید، می توانید آن را باز کرده و اشکال را تشخیص دهید اما در غیر این صورت نمی توانید کار زیادی انجام دهید. به هر حال در این جا چند ترفند ساده را بیان می کنیم که ممکن است مشکل شما را برطرف کنند. از روشن بودن منبع تغذیه (Power Supply) و اتصال درست شارژر به لپ تاپ مطمئن شوید. منبع تغذیه و باطری لپ تاپ را جدا کرده و چند ثانیه دکمه ی روشن/خاموش (power) را نگه دارید تا برق موجود در لپ تاپ به طور کامل تخلیه شود. از آن جایی که ممکن است مشکل در باطری باشد، منبع تغذیه را متصل کرده و لپ تاپ را با استفاده و بدون استفاده از باطری روشن کنید. یک نمایشگر دیگر را به لپ تاپ وصل کنید، لپ تاپ را روشن کنید و ببینید آیا نمایشگر چیزی را نمایش می دهد یا مانند صفحه نمایش لپ تاپ، سیاه است. اگر نمایشگر کار کند، اشکال در صفحه نمایش لپ تاپ است.
اگر اطلاعات قابل قبولی در مورد اصطلاحات فنی و قطعات لپ تاپ دارید، یک انجمن (Forum) در bit.ly/dead334 وجود دارد که توسط متخصصان حرفه ای تعمیر لپ تاپ ایجاد شده و ممکن است بتواند به شما کمک کند. البته اطلاعات این انجمن بسیار تخصصی بوده و توصیه می کنیم لپ تاپ خود را به یک تعمیرگاه مجاز لپ تاپ برده تا توسط یک متخصص تعمیر لپ تاپ، بررسی شود.
راه اندازی سیستم در حالت ویندوز برای سیستم های دارای ویندوز ۸، کار چندان ساده ای نیست.

پاک کردن یک ویروس سَر سَخت
پرسش: یک ویروس با نامی شبیه به fbfllkktpl.vbs در کامپیوتر من وجود دارد که در هر بار اسکن کردن، نام خودش را به صورت خودکار عوض می کند. هر دستگاه کامپیوتری دیگری را که به این کامپیوتر متصل می کنم، فایل هایی با پسوند .vbs به آن منتقل می شود. البته برای پاک کردن این ویروس چند برنامه ی مختلف ضد ویروس را امتحان کردم اما ویروسِ سَر سَخت همچنان وجود دارد. چگونه می توانم این ویروس را پاک کنم؟
پاسخ: در زمانی که یک ویروس در حال اجرا شدن است، تلاش می کند تا جلوی عملکرد برنامه های ضد ویروس را بگیرد و برای همین پاک کردن آن بسیار سخت خواهد بود. کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد کرده و در حالت Safe Mode قرار دهید زیرا در این شرایط بیشتر (و البته نه همه ی) بد افزار ها، غیر قابل اجرا خواهند بود. برای قرار دادن سیستم در حالت Safe Mode در ویندوز ۷ باید بعد از روشن کردن سیستم و قبل از بار گذاری ویندوز، چند بار کلید F8 را فشار داده و در فهرست نمایش داده شده، Safe Mode را انتخاب کنید. بعد از وارد شدن به محیط ویندوز، برنامه ی ضد ویروس را اجرا کنید تا بد افزار ها را پاک کند. ضد بد افزار Malwarebytes (که بر روی www.malwarebytes.org قرار گرفته است)، یک برنامه ی بسیار خوب و مجانی برای پاک کردن بد افزار ها است.
در ویندوز ۸ و در صفحه ی Start، عبارت command را تایپ کرده، بر روی command Prompt کلیک راست کرده و Run as administrator را انتخاب کنید. عبارت bcdedit /set {bootmgr}displaybootmenu yes را وارد کرده، سیستم را راه اندازی مجدد (restart) کرده و کلید F8 را فشار دهید تا گزینه های راه اندازی سیستم مانند Safe Mode را مشاهده کنید. برای این که سیستم از این حالت خارج شده و در حالت عادی بار گذاری شود، می بایست در فرمان تایپ شده، yes را به no تبدیل کنید.
اگر اسکن سیستم در حالت Safe Mode هم نتوانست این بد افزار را پاک کند، از یک سیستم دیگر استفاده کرده، به اینترنت متصل شده و یک rescue دیسک ضد ویروس bootable را دانلود کنید. با استفاده از این دیسک می توانید سیستم خود را بدون بالا آمدن ویندوز (و بدون اجرا شدن بد افزار ها) اسکن کنید. بسیاری از تولید کنندگان ضد ویروس، rescue دیسک های خود را به صورت مجانی در اختیار کاربران قرار می دهند. برای نمونه می توانید با مراجعه به bit.ly/avgcd334 از ضد ویروس AVG و با مراجعه به bit.ly/kaspcd334 از ضد ویروس Kaspersky استفاده کنید.
در نسخه های جدید تر سیستم عامل ویندوز، امکان ایجاد Rescue دیسک بر روی CD و تنها با دو بار کلیک بر روی download وجود دارد اما برای ایجاد این دیسک در ویندوز XP باید از برنامه هایی مانند CDBurnerXP (که بر روی cdburnerxp.se قرار دارد) استفاده کنید. برای استفاده از این CD باید آن را در داخل درایو قرار داده و کامپیوتر را روشن کنید.

ثابت شدن صفحه ی شروع ویندوز ۸٫۱
پرسش: من به تازگی ویندوز ۸ خود را به روز کرده و به نسخه ی ۸٫۱ ارتقا داده ام اما بعد از هر بار روشن کردن کامپیوتر، باز گذاری ویندوز انجام نشده و صفحه ای که نشانه ی ویندوز را دارد، ثابت مانده و سیستم وارد محیط ویندوز نمی شود. در این شرایط مجبور می شوم سیستم را به صورت سخت افزاری راه اندازی مجدد (restart) کنم. در حقیقت برای روشن کردن کامپیوتر، باید دو بار آن را restart کنم تا وارد محیط ویندوز شود.
در یکی از انجمن هایی که در مورد مشکلات کامپیوتری ایجاد شده بود، به من پیشنهاد شد که برنامه ی شخص سوم ایجاد کننده ی دکمه ی Start (یعنی Classic Shell) را پاک (uninstall) کنم اما با این کار نیز هیچ تغییری ایجاد نشده و مشکل موجود برطرف نگردید. آیا می توانید من را راهنمایی کنید؟
پاسخ: در بیشتر موارد، این مشکل به دلیل وجود درایور ها و نرم افزار هایی که با ویندوز ۸٫۱ تطبیق ندارند ایجاد می شوند. برای پیدا کردن مقصر اصلی مجبور هستید از روش آزمون و خطا استفاده کنید.
برای اجرای System Configuration، کلید ویندوز و R را فشار داده و در قسمت Service، تیک Hide all Microsoft services را فعال کرده و تمام تیک های دیگر را بردارید. تغییرات را تایید کرده، بر روی نوار ابزار دسکتاپ کلیک راست کرده و Task Manager را انتخاب کنید. در قسمت Startup، هر کدام از موارد را تک به تک انتخاب کرده و بر روی Disable کلیک کنید. پس از انجام این کار ها، ویندوز را راه اندازی مجدد (restart) کرده تا ویندوز بدون بار گذاری موارد غیر ضروری، بالا بیاید.
اگر مشکل برطرف شود، بدون شک اشکال از یکی از موارد غیر فعال شده بوده و می توانید با روش آزمون و خطا (فعال کردن تک به تک هر کدام از موارد و راه اندازی مجدد سیستم)، مقصر اصلی را شناسایی کنید. اما اگر مشکل برطرف نشود، اشکال در یکی از درایور ها است. به وب سایت سازندگان کارت ویدئو، چاپگر، دوربین (webcam) و هر چیز دیگری که نصب کرده اید مراجعه کرده، به روز رسانی های نرم افزار ها را جستجو کرده و آن ها را نصب کنید.
با غیر فعال کردن موارد System Configuration، بار گذاری ویندوز سریع تر انجام خواهد شد.

حذف کردن تبلیغات
پرسش: در زمان راه اندازی ویندوز و استفاده از مرورگر ها، تبلیغات زیاد و آزار دهنده ای نمایش داده می شوند. تا کنون چند مرتبه با استفاده از نرم افزار های ضد ویروس، کامپیوتر را اسکَن کرده ام اما مشکل برطرف نشده است. چگونه می توانم آن ها را حذف کنم؟
پاسخ: با توجه به این که برنامه های نمایش دهنده ی تبلیغات در گروه ویروس ها دسته بندی نمی شوند، برنامه های ضد ویروس آن ها را به عنوان ویروس تشخیص نداده و حذف نمی کنند. با استفاده از مواردی که در پرسش قبل در خصوص جلوگیری از اجرای برنامه ها در زمان راه اندازی ویندوز بیان شد، می توانید برنامه ای که این تبلیغات را اجرا می کنند، شناسایی کرده و آن ها را حذف کنید. البته استفاده از برنامه های خودکاری که بر نامه های نمایش دهنده ی تبلیغات را شناسایی و آن ها را حذف می کنند، بسیار ساده تر است. یکی از بهترین برنامه ها برای انجام این کار، برنامه ی Malwarebytes است اما کاربران می توانند از برنامه ی AdwCleaner (که بر روی bit.ly/adw334 قرار داده شده است) نیز برای حذف کردن برنامه های تبلیغاتی استفاده کنند.
اگر از تبلیغاتی که هر لحظه ظاهر می شوند خسته شده اید، با استفاده از AdwCleaner آن ها را پاک کنید.

مشکلات اساسی با یک کامپیوتر قدیمی
پرسش: من یک کامپیوتر Fujitsu Siemens دارم که سیستم عامل ویندوز XP روی آن قرار داشته و مشکلات زیادی برای من ایجاد کرده است. صدای بسیار زیاد، از کار افتادن های (crash کردن های) مداوم، نصب نشدن IE8 و غیر فعال بودن به روز رسانی های ویندوز، اشکال های اساسی کامپیوتر من هستند. آیا می توانید من را راهنمایی کنید تا این مشکلات را برطرف کنم؟
پاسخ: صدای زیاد و crash کردن های مداوم می توانند به یکدیگر مربوط باشند. کامپیوتر ها به مرور زمان پُر از گرد و غبار شده و با وجود مشخصاتی که شما در مورد کامپیوترتان بیان کردید، تردیدی وجود ندارد که سیستم شما یک کامپیوتر قدیمی بوده و این مشکلات می توانند به گرد و غبار وارد شده به کِیس کامپیوتر در طول سال هایی که از خریداری آن می گذرد مربوط باشند. زیاد شدن گرد و غبار موجب می شود که فَن با سر و صدای زیاد کار کرده و دمای سیستم بالا تر از حد معمول باشد. هنگامی که دمای سیستم بالا تر از حد معمول باشد، فَن با بیشترین سرعت ممکن کار کرده، سر و صدای بسیار زیادی ایجاد کرده و همچنین باعث crash کردن کامپیوتر می شود.
برق کامپیوتر را قطع کرده، پیچ های کِیس را باز کرده و قاب آن را بردارید. از یک دستگاه دمنده ی باد استفاده کرده و بدون دست زدن به قطعات داخلی سیستم، گرد و غبار های آن را پاک کنید. پاک کردن گرد و غبار موجب پایین آمدن دمای سیستم و همچنین کار کردن راحت تر و آرام تر فَن شده و در نتیجه از crash کردن سیستم جلوگیری کرده و باعث کم شدن سر و صدای آن می شود.
مرورگر IE را باز کرده و به سایت update.microsoft.com مراجعه کنید. اگر Windows Update غیر فعال هم باشد، این کار می بایست به روز رسانی های ویندوز را نصب کند. شما می توانید در update.microsoft.com/microsoftupdate تنظیمات Windows Update را به Microsoft Update تغییر دهید. تنها کافی است بر روی لینک Start Now کلیک کرده و نرم افزار را نصب نمایید. با این کار در کنار نصبِ به روز رسانی های ویندوز، به روز رسانی های تمام نرم افزار های محصول این شرکت نیز انجام می شود.
همچنین شما می توانید IE8 را از Microsoft.com/ie دانلود کنید اما پیشنهاد می کنیم از مرورگر های جدید تر و بهتر Firefox (که بر روی www.mozilla.org قرار دارد) و Chrome (که بر روی bit.ly/chrome334 قرار دارد) استفاده کنید.

ایجاد کردن پارتیشن های هارد درایو
پرسش: من یک لپ تاپ با هارد درایو ۵۰۰ گیگا بایتی دارم و می خواهم فضای ذخیره سازی آن را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنم تا یک بخش برای ویندوز و سه بخش دیگر برای ذخیره کردن عکس ها، فیلم ها و آهنگ ها استفاده شوند. آیا این کار فکر خوبی است؟ اگر فکر خوبی است چگونه باید این کار را انجام بدهم؟
پاسخ: اگر چه ۵۰۰ گیگا بایت فضای زیادی به حساب می آید اما با تقسیم آن به چهار بخش ۱۲۵ گیگا بایتی، فضا های ذخیره سازی نه چندان زیادی برای هر قسمت خواهید داشت، پس پیشنهاد می کنیم از یک هارد درایو ۱ یا ۲ ترا بایتی استفاده کنید.
یکی از مشکلاتی که ممکن است بعد از پارتیشن بندی هارد درایو ایجاد شود این است که یکی از قسمت ها پُر شده در حالی که قسمت های دیگر فضای خالی بسیار زیادی داشته باشند. این فضای خالی بدون استفاده می ماند مگر این که تصمیم بگیرید تقسیم بندی خودتان را به هم ریخته و فایل های فیلم را در پارتیشن عکس ها قرار دهید.
در زمانی که یک هارد درایو نه چندان بزرگ در اختیار دارید، بهتر است آن را تقسیم بندی نکرده و فولدر هایی برای تقسیم بندی آن ایجاد کنید (در این مورد می توانید فولدر های Music، Film و Picture را برای دسته بندی فایل ها ایجاد کنید).
اگر می خواهید پارتیشن مربوط به سیستم عامل را جدا کنید، بهتر است هارد درایو خود را به دو قسمت تقسیم کرده و یکی را به سیستم عامل و دیگری را به فایل ها (موسیقی، فیلم و عکس) اختصاص دهید.
برای ایجاد چند پارتیشن، Administrative Tools را در Control Panel باز کرده و بر روی Computer Management دو بار کلیک کنید. در این پنجره، Storage را باز کرده و Disk Management را انتخاب کنید. بر روی پارتیشن C: کلیک راست کرده و گزینه ی Shrink Volume را انتخاب نمایید. اندازه ی مورد نظرتان را انتخاب کرده و Shrink را انتخاب کنید. با این کار، فضای خالی زیادی را ایجاد خواهید کرد. برای فرمت کردن این فضای خالی، بر روی آن کلیک راست کرده و پس از مشخص کردن اندازه ی مورد نظرتان، Shrink را انتخاب کنید. با ادامه ی این روش می توانید پارتیشن های بعدی را نیز ایجاد کنید.

نمایش حساب کاربری admin
پرسش: من برای محدود کردن استفاده ی پسرم از کامپیوتر، یک حساب کاربری مخصوص به خودش ایجاد کرده و با استفاده از یک ترفند Registry، حساب کاربری administrative را مخفی (hide) کرده تا تنها همان حساب کاربری ایجاد شده برای پسرم بر روی صفحه، نمایش داده شود. مشکل این جا است که اکنون می خواهم تغییراتی در حساب کاربری پسرم ایجاد کنم اما نمی توانم به حساب کاربری admin دسترسی پیدا کنم. در حقیقت از آن جایی که حساب ایجاد شده برای پسرم یک حساب استاندارد نیست، نمی توانم از Regedit استفاده کنم. چگونه می توانم حساب admin را مشاهده (unhide) کنم؟
پاسخ: هنگامی که با استفاده از یک حساب کاربری به ویندوز وارد می شوید، می توانید یک برنامه را به عنوان افراد دیگر اجرا کنید. بنابراین اگر با حساب کاربری پسرتان وارد شوید، می توانید با داشتن کلمه ی عبور حساب کاربری admin، یک برنامه را با این حساب کاربری اجرا کنید. یک پنجره ی Explorer را باز کرده، به C:Windows رفته و پس از آن که بر روی regedit کلیک راست کردید، Run as administrator را انتخاب کنید. در این حالت حساب کاربری شما نمایش داده شده و از شما خواسته می شود که کلمه ی عبور آن را وارد کنید. اکنون می توانید تمام کارهایی که برای مخفی کردن حساب کاربری admin در Registry انجام داده اید را برگردانده تا دوباره بتوانید آن را مشاهده کنید.
برای اجرای یک برنامه در یک حساب کاربری دیگر از Run as administrative استفاده کنید.

تماس های تلفنی از طرف مایکروسافت
پرسش: به تازگی یک تماس تلفنی با من گرفته شد و کسی که پشت خط بود اعلام کرد که از شرکت مایکروسافت با من تماس گرفته است. این فرد می گفت که عملکرد ضعیف کامپیوتر من توسط این شرکت شناسایی شده و آن ها احتمال می دهند که این مشکل به دلیل وجود یک ویروس بوده و می خواهند مشکل کامپیوتر من را برطرف کنند. آیا باید به این تماس تلفنی اعتماد کنم؟
پاسخ: تماس های تلفنی از طرف کلاه بردارانی که خود را نماینده ی شرکت های بزرگ معرفی می کنند، بار ها و بار ها اتفاق افتاده است. آن ها از شما می خواهند که برنامه ای را دانلود و نصب نموده تا بتوانند با استفاده از آن اطلاعات شما را به دست بیاورند. این گونه تماس ها را فراموش کرده و به آن ها اهمیتی ندهید.

از Integrated تا Top-Shelf
پرسش: پس از سعی بسیار درنهایت توانستم اولین کامپیوتر شخصی خود را بسازم. از یک Core i5-3570K روی یک بورد Asus P8Z77.V با ۱۶GB RAM، دو ۱۲۸GB SSD، یک بک آپ درایو ۳TB و ۸۵۰W PSU استفاده کردم. اکنون تصمیم دارم یک کارت گرافیکی اضافه کنم. بنابراین از یک کارت گرافیکی آنبورد استفاده نمودم ولی ممکن است بخواهم از نوع قوی تری استفاده کنم. GeForce 780 Ti خیلی خوب به نظر میرسد. آیا این کارت گرافیکی در سیستم من جواب خواهد داد؟ بازدهی کلی سیستم بهتر خواهد شد؟ به جز خنک کننده Hyper 212 CPU تنها از فن های Phantom استفاده می کنم، آیا به خنک کننده بیشتری نیاز خواهم داشت؟
پاسخ: بله، بازده قطعا افزایش پیدا خواهد کرد – این کارت گرافیکی یکی از بهترین های بازار است و از کارت گرافیکی آنبورد شما تا چهار برابر یا بیشتر سریع تر عمل خواهد کرد. ولی اگر بازی نمی کنید یا کارهای گرافیکی سنگین ندارید، بهتر است از GeForce 780 Ti استفاده نکنید. سیستم شما قطعا مشکلی با ۷۸۰ Ti نخواهد داشت ولی اگر تنها با اپلیکیشن هایی کار میکنید که نیاز به گرافیک بالاتری دارند پیشنهاد می کنیم از کارت گرافیکی ارزان تری استفاده کنید مانند GTX 760 که تقریبا یک سوم قیمت ۷۸۰ Ti است ولی توانایی بازی در تنظیماتی در پنل ۱۰۸۰p را دارد. اگر بازی نمی کنید و تنها اندکی توانایی گرافیکی بیشتر برای امور روزمره می خواهید با کارت گرافیکی ارزان تری نیز مشکلتان حل می شود.

HD Storage MIA
پرسش: من اخیرا یک هارد درایو Green 3TB WD به هدف پشتیبان گیری خریداری کرده و آن را در یک پوشش Thermaltake BlacX USB 3.0 خارج از PC قرار داده ام. صدها مورد مختلف را در زمینه پارتیشنینگ سخت افزار تا به روز رسانی درایورها و BIOS امتحان کردم ولی نمی توانم کاری کنم که کامپیوتر بیشتر از ۷۴۶GB را بشناسد. از آنچه که در سایت های مختلف دیدم متوجه شدم، افراد زیاد دیگری نیز همین مشکل را دارند. من یک Phenom II X6 1090T در مادربورد MSI 890FXA-GD65 با BIOS ورژن ۱۸٫۹، یک AMD 7970 و رم ۱۶GB دارم.
پاسخ: مشکل این طور به نظر می رسد که Thermaltake BlacX به درستی از فرمت های درایو پیشرفته مانند سری Green WD با سکتور های ۴KB به جای ۵۱۲B پشتیبانی نمی کند. Thermaltake بسته به مدل، داک های BlacX خود را بر اساس پشتیبانی از «تا ۲TB» یا «تا ۴TB» فهرست می کند ولی بستگی به کنترل گر یو اس بی داخل جعبه و سفت افزار آن دارد. این نیز ممکن است که بتوانید سفت افزار را برای کنترل گر یو اس بی در جعبه به روز رسانی کنید ولی وبسایت Thermaltake کمی ضعیف است برای مثال ما نتوانستیم ابزارهای به روز رسانی برای BlacX 5G را پیدا کنیم. صفحه پشتیبانی WD می گوید که اگر درایو را مستقیما به پورت های SATA مادربورد وصل کنید و آن را بصورت یک پارتیشن GPT در Windows Disk Management فرمت کنید سپس آن را جدا کرده و در داک یو اس بی قرار دهید ممکن است بتوانید به هدف خود برسید.

به روزرسانی Wireless-AC
پرسش: من یک Dell Inspiron 15R-5520 با Intel Centrino Wireless N-2230 دارم. به تازگی روتر R7000 Nighthawk Netgear را خریداری کرده ام. می خواهم آداپتور بی سیم را به روز رسانی کنم. آیا فکر می کنید که Intel Network 7260 HMWG Wi-Fi Wireless-AC 7260 H/T Dual Band 2×2 AC همراه با Bluetooth HMC با Inspiron 15R سازگار است؟ در حال حاضر نمی توانم از باند ۵GHz استفاده کنم.
پاسخ: این طور به نظر می رسد که باید بتوانید Wireless-AC card اینتل را در Inspiron 15R قرار دهید. Inspiron کارت بی سیم mini-PCIe با نصف ارتفاع مانند ۷۲۶۰ را پوشش می دهد و این اسلات قابل دسترسی توسط کاربر است. البته مجبورید تقریبا بیشتر قسمت های لپ تاپ را از هم جدا کنید تا به آن برسید. راهنمال Dell برای مدل شما در
http://bit.ly/1crLreZ موجود می باشد. توجه کنید که حتما درایورهای مناسب را از سایت پشتیبانی اینتل دانلود کنید. برخی سازندگان لپ تاپ از یک لیست سفید در BIOS به منظور محدود کردن اینکه کدام کارت های بی سیم را می توانید در لپ تاپ خود به کار برید، استفاده می کنند، ولی مدل مورد نظر شما جزء آنها نیست. به نظر می رسد مدل شما دو آنتن دارد و Intel 7260 دو هادی آنتن دارد بنابراین همه چیز خوب به نظر می رسد. پاسخی که پشتیبانان Dell به سوالات آنلاین مشابه داده اند نشان می دهد که ۱۵R 5520 می تواند با با آداپتورهای ۵GHz نیز سازگاری داشته باشد. پیش بینی های احتیاطی استاندارد می گویند نه Dell و نه Intel نصب کارت وای فای را توسط هیچ شخصی به جز تکنسین های حرفه ای توصیه یا پشتیبانی نمی کنند و همواره این احتمال وجود دارد که کار نکند. ولی اگر کار کند سرعت وای فای افسانه ای بر روی Inspiron خود خواهید داشت.

فایل های مرموز
پرسش: من تصمیم دارم ویندوز خود را از ۸ Pro به ۸٫۱ Pro به روز رسانی کنم. در حال پاک کردن فایل های غیر ضروری و اضافی متوجه فایل هایی در درایو C بانام هایی مثل bdlog.txt، bdr-im یا –bz و از این قسم شدم. من یک کپی از نام فایل ها را ضمیمه کرده ام ولی موفق نشدم بفهمم مربوط به چه برنامه ای هستند. امیدوارم شما بتوانید راهنمایی کنید که چگونه می توانم بفهمم چه فایل هایی هستند که اشتباها فایل های مهم را پاک نکنم. حجمی که اشغال کرده اند بیش از ۸GB است. تاکنون جستجوهای من در اینترنت و استفاده از برنامه های مختلف برای باز کردن این فایل های به جایی نرسیده است با این وجود یکی از فایل های یادداشتی داشت که می گفت می توان آن را با استفاده از یک برنامه bootloader باز نمود.
پاسخ: این فایل ها طبیعی بوده و نشان می دهند از آنتی ویروس BitDefender استفاده می کنید. Bdlog.txt یک فعالیت عادی است و فایل های گوناگون bdrim و bdr-bz مربوط به Rescue Mode محیط bootable لینوکس هستند. BitDefender این فایل ها را در مسیر درایو C می ریزد و نه در Program Files و در پوشه BitDefender. بنابراین این موضوع تنها آزار دهنده است نه خطرناک.

SkyDrive
پرسش: من در مورد ویندوز جدید مطالبی خواندم و می خواهم تصمیم بگیرم که ویندوز خود را به آن ارتقا دهم یاخیر. من نیازی به یک سیستم عامل با صفحه نمایش لمسی ندارم بنابراین باعث خوشحالی است که اکنون امکان راه اندازی ویندوز مستقیما در مد دسکتاپ وجود دارد.
با این وجود هنوز یک دغدغه دارم. این طور به نظر می رسد که ویندوز ۸٫۱ بعد از نصب بصورت اتوماتیک خود را برای ذخیره فایل ها بصورت پیش فرض در SkyDrive تنظیم می کند. این موضوع من را خیلی نگران کرده زیرا نمی خواهم از هیچ سرور کلادی استفاده کنم. آیا این امکان وجود دارد که از ویندوز ۸٫۱ بدون استفاده از سرور کلاد استفاده نمود؟
پاسخ: بله شما می توانید SkyDrive را غیر فعال کنید ولی روش آن خیلی آشکار نیست. به محض اینکه ویندوز ۸٫۱ را نصب نمودید gpedit.msc را اجرا کنید (یا با تایپ آن در نوار جستجو در صفحه Start یا با استفاده از کامند Run (Win+R) و تایپ در آن). به Local Computer Policy سپس Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > SkyDrive بروید. انتخاب هایی برای ذخیره اسناد و تنظیمات برای PC مورد نظر بصورت پیش فرض به جای SkyDrive می بینید. ولی این طور به نظر می رسد که به دنبال اطمینان قوی تری هستید. دومین انتخاب Prevent the usage of SkyDrive for file storage است. این همان چیزی است که به دنبالش بودید. روی آن دوبار کلیک کرده و روی جعبه ای که بالا می آید Enabled را انتخاب نمایید. با این کار شما سیاست حریم خصوصی را فعال می کنید که SkyDrive را غیر فعال می کند.

پیغام نیمه شفاف (watermark) ویندوز ۸٫۱
سوال: من بتازگی بر روی کامپیوتر مبتنی بر اینتل خود، ویندوز ۸٫۱ را نصب کرده ام اما متوجه شده ام که عبارتی بر روی دسکتاپ با محتوای زیر و تمام مدت نمایش داده می شود:
Windows 8.1 Pro
SecureBoot isn’t configured correctly
Build 9600
هیچگاه چنین پیغامی را از هنگام نصب ویندوز ۸ روی سیستم خود دریافت نکردم در عین حال تنظیمات بایوس من از زمان ارتقاء تغییری نکرده است. آیا مشکل امنیتی برای پی سی من وجود دارد ، اگر چنین است چکونه می توانم از دست آن خلاص شوم؟
پاسخ: اول از همه، به لحاظ امنیتی سیستم شما موقع اجرای ویندوز ۸٫۱ نسبت به ویندوز ۸ افتی نخواهد داشت. تمام آنچه که تغییر کرده است این میباشد که نسخه جدید سیستم عامل در آگاه کردن شما جهت فعال نمودن و نصب Secure Boot درون فریمور پی سی، خصمانه تر عمل می نماید. این پیام تا زمانی که پی سی شما از Secure Boot پشتیبانی نکند ظاهر نخواهد شد. در واقع طراحی آن به این قصد است که به شما بگوید این امکان در حال حاضر موجود است ولی بر روی سیستم نصب نمی باشد. اما Secure Boot کامپیوتر شما را در برابر تهاجم و آلوده شدن در هنگام بوت شدن سیستم محافظت مینماید، اگر شما در حال استفاده از ویندوز ۸ یا نسخه های قدیمی تر میباشید ، نصب کامل این گزینه میتواند ایده خوبی باشد.
بماند آنکه برخی سخت افزارها نظیر کارت های گرافیک مشخص با Secure Boot سازگار نمی باشند و شما قادر به استفاده از آن در نسخه های قدیمی ویندوز یا سیستم عامل های دیگر مانند لینوکس نخواهید بود. بنابراین اگر شما یک سخت افزار ناسازگار داشته و یا سیستم شما دارای بوت دوگانه با سیستم عامل دیگری باشد قادر به نصب Secure Boot آنهم به منظور حذف پیغام مزاحم از روی سیستم خود نخواهید بود. اگر شما قصد استفاده از گزینه فوق را نداشته یا اینکه آنرا نمی توانید نادیده بگیرید برای حذف پیغام به برنامه ارائه شده توسط مایکروسافت در آدرس زیر مراجعه کنید: tinyurl.com/k7zsgbw. این برنامه همچنین از طریق آپدیت ویندوز نیز قابل دسترسی است.
اما در صورت استفاده از Secure Boot جهت محافظت کامپیوتر ، نیاز خواهید داشت اندک تغییراتی در پیکربندی UEFI ایجاد نمائید. مراحل دقیق این تغییرات بر روی هر کامپیوتر متفاوت است ولی در حالت کلی شامل شرح زیر میباشد.
ابتدا باید وارد فهرست پیکربندی بایوس دستگاه خود شوید. اینکار معمولاً با روشن کردن کامپیوتر و فشردن کلیدی، به سرعت و همزمان با بوت شدن سیستم مقدور میباشد. کلیدی که قرار است فشرده شود، عموماً روی صفحه به آن اشاره میشود. اگر چنین نیست نیاز دارید برای یافتن کلید صحیح نگاهی به دفترچه راهنما بیاندازید.
در غیر اینصورت شما می توانید از داخل ویندوز اقدام به Advanced Startup نمائید به ترتیبی که: به Setting Charm رفته و سپس تنظیمات Change PC و Update amd Recovery را که به دنبال Recovery می آید و در نهایت Advanced Startup را انتخاب کنید. حال دکمه Restart now را بفشارید.
وقتیکه کامپیوتر شما مجدد آغاز به کار کرد Troubleshoot و سپس Advanced Options: UEFI Firmware Settings را انتخاب کنید. در نهایت نیز دکمه Restart را کلیک کنید.
اکنون پی سی شما وارد صفحه پیکربندی UEFI خواهد شد. دنبال تنظیمات بوت گشته (شاید مجبور باشید ابتدا وارد فهرست پیشرفته شوید) و Secure Boot را بیآبید. مطمئن شوید که Secure Boot فعال باشد.
حالا گزینه ایی با عنوان ‘Install Intel Platform Key’ را جستجو کنید. آنرا انتخاب و ریستارت نمائید.
اگر این کار موجب رفع پیغام گردید که خوب، اگر نه بهتر است با سازنده پی سی خود تماس گرفته یا اقدام به نصب آپدیت بایوس خود نمائید. برای اطلاعات بییشتر نگاهی به آدرس tinyurl.com/le5wrqn بیاندازید.

مشاهده تلویزیون بر روی مونیتور پی سی
سوال: من یک مونیتور جدید خریداری کرده ام که دارای پورت های صدا و HDMI میباشد. آیا راهی وجود دارد که از آن بعنوان یک تلویزیون نیز استفاده کنم؟ نمی خواهم مجبور باشم زمان دیدن تلویزیون ، کامپیوتر را روشن کنم. قصد من استفاده از هر دوی آنهاست اما نمی خواهم هنگام تماشای تلویزیون از کامپیوتر اسفاده کنم.
پاسخ: این کار آسانی است به شرطی که شما یک پورت اضافی HDMI داشته باشید. کافی است یک set-top box Freeview خریداری کرده و آنرا به کانکتور HDMI متصل کنید. مابقی کار این است که از روشن بودن صدا اطمینان حاصل نموده و آنرا بر روی میزان مناسب روی مونیتور تنظیم کنید. این باکس ریموت کنترل مخصوص خود را داشته و قادر به تنظیم صدا از روی مونیتور نمی باشد. تمام آنچه که نیاز است شما انجام دهید انتخاب ورودیهای مونیتور بوده تا از روی پی سی به تلویزیون و بر عکس جابجا شوید.
نکته دیگری که باید در یاد داشته باشید این است که تنظیمات انتخابی برای مونیتورتان ممکن است مناسب تماشای تلویزیون و پی سی نباشد. چنانچه مونیتور شما دارای مودهای مختلفی نظیر ‘Text’ ، ‘Movie’ و یا ‘Photo’ است شاید بهتر باشد هرکدام را آزموده تا بهترین حالت نسبت به نوع استفاده را تعیین نمائید.

CRYPTOLOCKER
سوال: اخباری درباره یک برنامه مخرب بنام CryptoLocker شنیده ام و این مرا نگران ساخته که مبادا فایل های من آسیب پذیر بوده و منجر به از دست رفتن گردد. چطور میتوانم اطمینان حاصل کنم که در برابر آن محافظت میشوم؟ من میدانم که خیلی از برنامه های آنتی ویروس قادر به خلاصی از آن نیستند.
پاسخ : نگرانی شما بی جا نیست چون CryptoLocker برنامه ایی است که کارش بویژه تخریب و از بین بردن فایل های روی پی سی های مبتنی بر ویندوز است و دیگر به هیچ عنوان نیز قابل بازیابی نخواهند بود. بی شباهت به ویروسهای دیگر که به پاک کردن فایل های شما اکتفا میکنند و به این ترتیب احتمال بازیابی برایشان وجود دارد، CryptoLocker طوری آنها را رمزگذاری نموده که بدون داشتن کلیدی که در دست مهاجمان است، بازیابی آنها غیرممکن است. تنها در صورتی قادر به بازیابی هستید که مبلغ مورد درخواست مهاجمان را برای تبادل در مقابل کلید پرداخت نمائید!
تازه مشخص نیست که در مقابل پرداخت آن، فایل های شما قابل بازگشایی باشند یا خیر؟ برنامه های مخرب دیگر نیز از روش مشابه ایی در گذشته استفاده می کردند اما رمزگذاری CryptoLocker به گونه ایی ایمن و محکم است که قابلیت نفوذ در آن و هک کردن وجود ندارد.
مراحل حفاظت در برابر CryptoLocker در اصل تمرین خوبی است که می بایست آن را برای هر برنامه مخرب یا اشکالات سخت افزاری دیگراعمال کرد، به ترتیب زیر:
در قدم نخست از داشتن یک آنتی ویروس به روزرسانی شده یقین حاصل کنید. به لطف این برنامه های آنتی ویروس ، امروزه CryptoLocker قابل شناسایی و حذف بوده مشروط بر اینکه قبل از عملیات رمزگذاری کشف شود.
همچنین از تهیه مرتب و منظم یک کپی از داده ها و فایل های خود غافل نشوید. این نسخه های پشتیبان باید به گونه ایی قابل جدا شدن از کامپیوتر باشد زیرا CryptoLocker قادر به ردیابی تمام پورتها ی USB و اشتراک گذاریهای شبکه و در نهایت رمزگذاری آنها است. این رمزگذاری همچنین قابل تعمیم به فایل هایی میباشد که از طریق سرویس های فضای مجازی وب سینک میشوند ، گرچه شما قادر به بازیابی نسخه های قدیمی و درنتیجه رمزگذاری نشده این فایل ها از طریق تهیه کنندگان خدمات Cloud خواهید بود.
کاربران ویندوز که با سرویس پک ۲ XP آغاز کرده اند نیز ممکن است بتوانند نسخه های قدیمی فایل هایشان را بازیابی کنند (رمزگذاری نشده) به این ترتیب که بر روی فایل رمزگذاری شده راست کلیک کرده از آن گزینه Properties را انتخاب و سپس بر روی ‘Previous Versions’ کلیک نمائید.
برای آسودگی خیال خوب است همین الآن دست به کار شده و یک Image از فایل های خود گرفته و برروی درایو USB که نیاز نیست دائماً به سیستم وصل باشد، ذخیره نمائید.
اولین خط حمله CryptoLocker ایمیل میباشد، پس جداً از بازکردن ضمائم ایمیل هایتان وقتی از یک منبع ناشناخته ارسال شده اند و یا اینکه بطور مرموزی در کامپیوتر یا صندوق پستی شما ظاهر میشوند، خودداری کنید. این موارد میتواند شامل ضمائمی باشد که از بانک ها یا موسسات مالی ارسال شده که در مورد CryptoLocker، بطور مشخص میتواند شرکتهای حمل و یا Companies House باشد. همچنین مطمئن شوید که گزینه اسکن ایمیل در تنظیمات آنتی ویروس شما فعال است.
اگر قصد دارید که همین الآن دریابید آیا CryptoLocker مسیر خود را به درون کامپیوتر شما باز کرده یا خیرمیتوانید برنامه ضد تخریب MalwareBytes را از آدرس malwarebytes.org دانلود و اجرا کنید.
این برنامه سیستم شما را برای تروجان آن اسکن کرده و در صورت یافتن آنرا پاک میکند.
اگر CryptoLocker قبلاً اقدام به رمزگذاری فایل های شما کرده باشد آنگاه شما با پیغامی مواجه خواهید شد که درخواست وجه مینماید. متاسفانه در این لحظه و در صورت عدم تهیه نسخه پشتیبان دیگر برای هر گونه اقدامی دیر شده است و دیگر باید تصمیم بگیرید که آیا مبلغ درخواستی آنها را به ازای احتمال ناچیز بدست آوردن کلید رمز، پرداخت نمائید یا خیر؟

مسدود کردن درخواست های Candy Crush (بازی)
سوال: مدتی است که اقدام به ترک بازی Candy Crush Saga نموده و برنامه آن را نیز از روی گوشی خود پاک نموده ام اما همچنان درخواست های جان و مشابه آن روی فیسبوک از بازیکنان دیگر دریافت میکنم. چرا این اتفاق همچنان رخ می دهد؟
پاسخ : ساده ترین راه برای دوری از درخواستهای مزاحم مسدود نمودن برنامه Candy Crush Saga بر روی فیسبوک است.
با استفاده از مرورگر خود وارد صفحه فیسبوک شوید ، تصویر چرخ دنده بالا سمت راست را انتخاب تا منویی گشوده شود. در اینجا Account Setting را کلیک نمائید.
اینک در سمت چپ صفحه گزینه Blocking را انتخاب کنید. این انتخاب شما را با ۵ نوع مختلف انسداد مواجه میسازد که میتوانید بر روی حساب خود اعمال کنید. از پائین اولین گزینه برای مسدود نمودن برنامه ها (apps) بوده به ترتیبی که شما می توانید مانع آن شوید که از آن برنامه با شما تماسی حاصل شده یا به اطلاعات شما دسترسی ایجاد گردد. برای اضافه نمودن Candy Crush Saga به لیست ، نام آن را داخل کادر کنار ‘Block apps’ اضافه نمائید. پس از آن شما میتوانید در صورت لزوم برنامه مورد نظر را از لیست پائین افتادنی (drop-down) و با توجه به انطباق آن با آنچه که تایپ کرده اید انتخاب نمائید.
وقتی این کار را به پایان رساندید ، نام Candy Crush Saga در فهرست مسدودی مزبور نمایش داده میشود. چنانچه بخواهید بعدها رفع انسداد نموده و به بازی ادامه دهید میتوانید عبارت ‘unblock’ کنار برنامه انتخابی را کلیک کنید.
در راه حلی تقریباً مشابه در صورتیکه فقط بخواهید که دریافت آگاهی ها را بدون مسدود نمودن بازی قطع کنید ، باید تا رسیدن یک آگاهی صبر نموده آنگاه با رسیدن یکی، ماوس خود را به روی آن برده تا یک دایره کوچک همراه یک علامت x ظاهر شود. بر روی x کلیک نمائید. در این مرحله با دو انتخاب مواجه میشوید یکی برای خاموش نمودن آگاهی ها و دیگری برای روشن نگاه داشتن آنها. بر روی Turn off کلیک نموده تا دریافت آگاهیها از این پس قطع شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text