img

تغییر شکل دیجیتالی: چگونه به وقوع می پیوندد؟

/
/
/

تغییر شکل دیجیتالی: چگونه به وقوع می¬پیوندد؟
سازمان¬های کسب و کار هندی به لطف پیدایش تغییرات در زمینه¬های فناوری و به تبع آن، ایجاد تغییر سلیقه و رفتار مشتریان، درباره تغییر شکل دیجیتالی (DX) بسیار جدی شده¬اند. به علاوه شرکت¬های کوچک و نوپایی که کم کم در حال یورش بردن به موسسات کسب و کار بزرگ¬تر هستند، و تمایل چندانی برای تجارت با کسب و کارهای بزرگ ندارند، با جدیت بیشتری این بحث را دنبال می¬کنند و می¬دانند که DX شدیدتر خواهد شد. بنابراین انجام تغییر شکل دیجیتالی امروزه در دستور کار هر موسسه و سازمانی قرار دارد. درحالی که فهم واقعی نیاز به اهرم کردن شبکه¬های دیجیتالی برای قدرت بیشتر داشتن هر شرکتی ساده است، اما مرحله سخت آن، به کار گیری و پیاده¬سازی آن است. مثلاً وارد بازار کردن یک برنامه موبایل، یا انجام بازاریابی دیجیتالی در شبکه¬های اجتماعی یا استفاده از حافظه¬های ابری را نمی¬توان یک تغییر شکل دیجیتالی نامید.
تابحال صحبت¬های زیادی در مورد این موضوع شده است، بسیاری از توصیه¬های استراتژیکی در حول این موضوع مطرح شده است. با این حال، تعداد خیلی انگشت شماری از این نظریه¬ها، توانسته است نحوه پیاده¬سازی آن را تشریح کند. پس هدف اصلی ما از نوشتن این مطلب این است که به صورت عمقی¬تر به این موضوع بپردازیم و ببینیم که شرکت¬های هندی چگونه تغییر شکل دیجیتالی را انجام می¬دهند، در راه انجام این کار چه چالش¬هایی را پیش رو دارند، از چه نوع فناوری¬ها و ابزاری استفاده می¬کنند، چه نوعی از مجموعه مهارت¬ها را به تیم خود اضافه می¬کنند، آیا کلیه سیستم و تیم خود را پیاده کرده و از نوع جمع می¬کنند یا این که برخی مشکلات خاص را برطرف می¬کنند، در چه صنعت¬هایی بیشتر در حال رشد است، و اصلاً این که چگونه این تغییر شکل خود را از بقیه جهان متمایز می¬کند و بسیاری از این سوالات در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
ما برای انجام این کار با بسیاری از متخصصانی که در کمپانی ThoughtWorks India، یک کمپانی جهانی که کارش طراحی نرم¬افزارها، تحویل آنها به مشتری و خدمات مشاوره¬ای است، کار می¬کنند در ارتباط بودیم و تعامل داشتیم.به علاوه ما با مقاماتی از موسسات بزرگ از قبیل مدیر ارشد دیجیتال، رئیس شرکت، و کنگره سازمان¬های صنعتی مربوط به چندین موسسه و شرکت بزرگ که همگی آن ها قبلاً به نوعی در زمینه تغییر شکل دیجیتال فعالیت داشته¬اند، صحبت کردیم تا بفهمیم که چگونه این کار را انجام داده¬اند، چه چالش¬هایی در پیش رو داشته¬اند، و اینکه اگر مجدداً به آن زمان برگردند چه کار خواهند کرد.
این داستان به ما کمک می¬کند تا نحوه برخورد و دیدگاه و کنار آمدن یک سازمان با بحث تغییرشکل دیجیتال را بفهمیم.
ما برای پی بردن به این که شرکت¬های بزرگ هندی چه عکس¬العملی را در مقابل DX از خود نشان داده¬اند و چگونه سرعت انجام این فرآیند را افزایش داده¬اند، با دوتا از مدیر مسئول¬های شرکت ThoughtWorks به نام¬های Sudhir Tiwari و Sameer Soman صحبت کردیم. ما همچنین با اعضای مهم و کلیدی دیگری از تیم ThoughtWorks صحبت کردیم تا جنبه¬های فنی و اجرایی مربوط به تغییر شکل دیجیتالی را بهتر درک کنیم. دراین جا، نتیجه¬گیری از این صحبت را به همراه مثال¬هایی از نحوه اعمال آن بر روی صنعت¬های مختلف برای شما قرار داده¬ایم.
تغییرشکل: یک لغت رایج در اکثر بحث¬های حول شرکت¬ها
از آنجایی که ThoughtWorks یک کمپانی پیشرفته فناوری است، بسیاری از کمپانی¬های دیگر برای رفع مشکلات خود با مشکلات جالبی به این کمپانی نزدیک می¬شوند. Sameer گفت: “دیده شده است که لغت ‘تغییرشکل’ در بین فرهنگ لغت عامیانه مشتریان در سراسر جهان تبدیل به لغتی آشنا و معمول شده است”، Sudhir اضافه کرد: “اما امروزه همه در مورد تحول دیجیتالی صحبت می¬کنند، که به نظر من این بحث ربطی به دیجیتال ندارد، اما تحول تجاری وجود دارد و به دلیل فناوری اطلاعات در حال رخ دادن است. این تحول کم نیست، پس دیجیتال سازی و ساختن فندانسیون¬های Building Block یک بحث است، اما مشکل بزرگتر این است که با رشد فناوری اطلاعات، تجارت شما به صورت اساساً تغییر پیدا می¬کند.”
او گفت که در حدود 4 یا 5 سال پیش، افرادی که در هندوستان تجارت می¬کردند اهمیت زیادی به تغییر شکل دیجیتالی نمی¬دادند. درحالی که تجارت الکترونیکی رخت سفر برنبسته بود، خرده¬فروشان حس کردند که مردم، محصولات آن ها را به صورت آنلاین خریداری خواهند کرد اما به صورت غیرمنتظره¬ای دیدند که مردم برای خرید کالاها به فروشگاه¬های فیزیکی مراجعه می¬کنند. متاسفانه، برای این خرده¬فروشان (وبسیاری از این دسته افراد)، کمپانی¬هایی مانند Flipkart، Uber، Amazon، و غیره این روند را تغییر دادند. حال کمپانی¬های صنعتی نگران این هستند که این تحول شامل حالشان شود و به این فکر می¬کنند که چگونه این مشکل احتمالی را برطرف کنند.
Sudhir گفت: “چندین دلیل برای این امر وجود دارد. یکی از این دلایل این است که فناوری در چند سال اخیر رشد سریعی داشته و ارزان تر شده بسیارهم قابل دسترس¬تر از قبل شده است”. برای مثال، یک موبایل، امروزه بسیار قوی¬تر از کامپیوترهای ناسا است که انسان را بر روی کره ماه قرار داده¬اند. دلیل دوم عمده این تحول، تغییر جمعیتی است. او گفت: “امروزه ممکن است ما در مبادله کارت¬ ویزیت¬ها برای رفتن به مطب یک دکتر احساس راحتی داشته باشیم، اما در آینده این کار احمقانه به نظر خواهد رسید به جای کارت ویزیت از گوشی خود استفاده خواهیم کرد.”
چگونه فناوری در بانک¬ها تحول ایجاد می¬کند
برای درک بهتر از پدیده تغییرشکل دیجیتالی (DX)، Sameer از مثال¬هایی مربوط به بانک¬ها و موسسات مالی استفاده کرد. در بین تمامی بانک¬ها، رفتار مشتریان در حال تغییر است، پس بانک¬ها قصد دارند که از دیجیتالی کردن و بانکداری بدون شاخه¬سازی و مستقیم استفاده کنند و همچنین سیستم¬های قدیمی خود را که نیازمند مداخله انسان درآن بود، مانند مدیریت شخصی اموال، تجارت و … را تغییر دهند. حال بانک¬ها این کارها را در فضای دیجیتال به مشتریان ارائه می¬دهند، تا اینکه در ورای آن چیزی که به نظر می¬رسد، کارایی و دقت و صحت را در تحول خدمات به اوج خود برساند.
Sameer گفت: “بانک¬ها می¬دانند که اگر از رقبای خود سبقت نگیرند، از رقابت عقب می¬مانند و از این موضوع می¬ترسند.”
انطباق جالب توجه، یکی دیگر از دلایلی است که بانک¬ها به DX رقبت پیدا کرده¬اند. بسیاری از بانک¬های کوچک عمومی کار خود را با پول پرداخت-کننده¬های مالیات برای ارائه یک سرویس، طبق دستور دولت شروع کرده¬اند (مانند ارائه خدمات بانکی در مناطق روستایی که بانک وجود ندارد). در گذر زمان، با عمل کردن یک بانک به تعهدات خود، بازهم دوران یکه¬تازی آن تمام می¬شود و ارائه¬دهنگان خدمات دیگری به وجود می¬آیند که این اصلاً ویژگی خوبی نیست. پس، حال این بانک در تلاش است تا با استفاده از فناوری¬های دیجیتالی برچسب سفیدی را بر روی خدمات مالی خود بزند و به موسسات مالی کوچکتر هم اجازه دهد که از این فناوری استفاده کنند. دلیل سوم پناه آوردن بانک¬ها به DX، این است که یک رقابت را در سطح بین¬المللی شروع کنند.
Sudhir گفت که بانک¬ها دوست دارند فراتر از خدمات پایه و کارهای طبیعی حرکت کنند و برای ارائه بهتر به مشتریان و جذب آنها از فناوری¬های دیجیتالی استفاده کنند، که البته این خدمات با استفاده از فناوری¬های قدیمی قابل ارائه نبودند. این به دلیل روی کار آمدن ابزار هوشمندی مانند سیستم پرداخت موبایل (مانند PayTM و غیره) می¬باشد، این ابزارهای از نقل¬وانتقالات حجیم پول¬ها و سرمایه¬گذاری آنها دوری می¬کنند و قصد دارند که یک رقابت جهانی را بین بانک¬های قدیمی¬تر ایجاد کنند. در کشور چین، بازار خریدوفروش همتا به همتا (رایانه) رونق یافته است، ¬وحالا در هند در حال پیشرفت است زیرا مقرراتی در آنجا وجود ندارد. این سیستم به حدی پیشرفت کرده است که بانک¬ها برای دخالت در معاملات حداکثر می¬توانند نقش میانجی را بازی کنند.
این ابزارهای جدید کار خود را به خوبی انجام می¬دهند زیرا هیچ مقرراتی بر سر راه خود نمی¬بینند، و تا زمانی که وضع¬کنندگان قانون بخواهند آنها را مجبور به رعایت نرم¬های بانکداری کنند و به آنها مجوز دهند، تا آن زمان بانک¬های سنتی باید نگران باشند. یک جنبه مثبت هم برای مجوز نداشتن آنها وجود دارد، و این است که اگر مجوز داشته باشند، به تهدید بزرگتری تبدیل خواهند شد. پس مقررات، همچنین با جلوگیری از ورود ابزارهای دیگر به این سیستم، به بانک¬های سنتی کمک می¬کنند.
تمامی موسسات دیگر هم مانند بانک¬ها تحت تاثیر قرار می¬گیرند. Sameer گفت: “فرودگاه، حمل و نقل، و به طور کلی حیطه مسافرتی، دچار تحول خواهند شد. به جای این که مردم تحت عنوان یک ترمینال یا پورت با فرودگاه تماس بگیرند، که مدتی زمان¬بر است، تصور کنید که این کار را با استفاده از فناوری¬های جدید انجام دهند”. او اضافه کرد: “تمامی سفر شما تحت تاثیر این فناوری¬ها بهتر خواهد شد و به روشی انجام می¬گیرد که چند سال پیش غیرممکن به نظر می¬رسید.”
نیاز از کجا نشأت می¬گیرد؟
چند موردی وجود دارد که در آنها، تجارت¬ها نیاز به کمک دارند تا کلیه تجارت خود را متحول کنند، اما هم اکنون این نیازها زیاد به چشم نمی-خورند. نیاز واقعی به تحول دیجیتالی در موارد زیر خلاصه شده است:
بهبود بخشیدن تجربه مصرف¬کننده:
این مورد شامل ارائه تجربیات بسیاری از طریق کانال¬های مختلف به مشتری می¬باشد. کمپانی¬ها قصد دارند برای ارتباط بهتر با مشتریان خود از فناوری استفاده کنند. برای نمونه، سینمای Satyam می¬خواهد بر روی هر میز یک iPad قرار دهد تا مشتری استفاده بهتری داشته باشد و در این فرآیند پولی هم عاید کمپانی شود زیرا قیمت بلیط¬ها در این حالت بیشتر خواهد شد. ایالات متحده، شروع به ارائه خدمات خوراکی در داخل سینما کرده است، پس شما 2 ساعت قبل از شروع فیلم موردنظر به سالن وارد می¬شوید، غذا میل می¬کنید، کودکان شما از محیط¬های مخصوص بازی لذت می¬برند، و از این گونه موارد. پس در این روند، فیلم یک قسمت کوچک از تجربه کلی شما از این سینماها خواهد شد.
نیاز به رقابت جهانی
مشتریان در هند و هرجای دیگری می¬خواهند برای استفاده از خدمات، دو فاکتور بین¬المللی کردن و داخلی کردن را به صورت همزمان در نظر داشته باشند.
خدمات غیرتجاری
کمپانی¬ها (به خصوص سازمان¬های خدماتی) احساس می¬کنند که غیرتجاری کردن خدمات، یک عامل حیاتی و مهم برای آنها می¬باشد. برای نمونه، در یک فرودگاه، کیف¬ها به صورت جدا از بلیط¬ها بارگیری و تحویل می¬شوند، و قیمت¬های مختلفی بر روی بلیط¬ها وجود دارد، که این قیمت¬ها بر اساس محل قرار داشتن صندلی مسافر تعیین شده¬اند. این روش برای هر نوعی ازخدمات قابل به کارگیری است. برای نمونه، بانک¬ها، بسیاری از خدمات را ارائه می¬دهند-مانند بازکردن حساب، چک¬ها، ATM، عملیات آنلاین، و غیره. این بانک¬ها می¬توانستند مثلاً عملیات مربوط به سه چک اول را مجانی انجام دهند اما برای چک چهارم به بعد یک دستمزدی از مشتری بگیرند. پس یک دلیل اصلی برای پیاده¬سازی این نوع از خدمات این است که هر لحظه ممکن است یک ابزار جدید، یکی از خدمات شما را به صورت بهتری ارائه دهد و باعث ایجاد اختلال در سیستم شما شود.
مهارت¬های مورد نیاز
طبق گفته¬های آقای Mayur Wadhwa، یکی از کارکنان کمپانی هندی ThoughtWorks، در تیم دیجیتالی برخی از مهارت¬ها مانند محاسبات ابری، علوم داده¬ای، امنیت، مهارت¬های تسلط به چند زبان (چندزبانی) مورد نیاز است. دلیل این است که ساختار فناوری اطلاعات دیگر مشکل خریداری ندارد، زیرا اگر این باشد به راحتی شما آن را حل می¬کنید. چیزی که در این جا اهمیت دارد این است که با زیرساخت¬های فناوری اطلاعات مانند کدها رفتار کنیم، زیرا این زیرساخت یک سیستم عامل است که چندین فناوری در آن به کار گرفته شده است. شما برای اینکه بتواندی رابطی برای حل مشکلات سخت¬افزاری باشید باید مهارت چندزبانی داشته باشید،که ممکن است این مشکل با به کارگیری چند تکنیک با هم حل شود. علوم داده¬ای برای فهم نحوه بصری کردن داده¬ها و استفاده درست از آنها اهمیت دارد. تحویل یک سرویس به مشتری از قبل وجود داشته است اما اگر شما بتوانید آن را با سرعت بیشتری ارائه دهید موفق¬تر خواهید بود. بسیاری از مهارت¬ها ممکن است در چنین فرآیندی مورد نیاز بوده و بهبود یابند. قبلاً مردم بر روی برنامه¬نویسی موبایل کار می¬کردند اما اکنون باید استراتژی کلی آن را در ذهن داشته باشند. گاهی اوقات نیاز است که شما یک مهارت جدید را وارد کرده و آن را به بقیه تیم تزریق کنید. برای مثال، می¬توانید متخصصان امنیت را وارد تیم کنید، اما وقتی بقیه اعضای تیم با این متخصصان شروع به کار می¬کنند، آنگاه آسیب¬پذیری¬هایی را در تیم خود مشاهده خواهید کرد که هرگز از وجود آنها مطلع نبوده¬اید.
هدف ما از نوشتن این مقاله، تشویق افراد به تفکر طولانی مدت و برای استفاده در آینده است. به جای اینکه برای حل یک مشکل ساده، چیزی را اختراع کنید، به این فکر کنید که امروزه در جهان چه می¬گذرد و این که در چند سال آینده وضعیت به چه صورتی خواهد شد. اگر فقط در فکر گسترش دادن و زیادتر کردن تجارت خود به وسیله قابلیت¬های سیار باشید، باید گفت که شانس بزرگی را از دست داده¬اید.
پس دائم در این فکر نباشید که یک نفر پیدا شود و یک نرم¬افزار برای من طراحی کند تا موفقیت به من هدیه داده شود، زیرا موضوع حل کردن مشکلات مربوط به تحویل نیست، بلکه، مشکل امروز مربوط به تغییر و تحول در سیستم¬های شرکتی است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text