به کارگیری رنگ های نمایشی در اصلاح رنگ ها

/
/
/

به کارگیری رنگ های نمایشی در اصلاح رنگ ها
برای چند روزی در فوریه سال 2015، دنیا در حال دست و پنجه نرم کردن با یک سوال بود: آیا این رنگ سفید و طلایی بود یا اینکه سیاه و آبی بود؟ در واقع به گونه ای یک تصویر باعث شده بود تا همه افراد در سراسر دنیا به دو گروه تقسیم شوند و همگی در بهت و حیرت باقی بمانند (از سایت tinyurl.com/whatcolourdress دیدن نمایید). چیزی که مشخص بود این بود که این عکس، پیچیده تر از آنی بود که ما فکر می کردیم.
حقیقت این گیج شدن از جایی می آمد که رنگ هایی که ما می بینیم نتیجه دو چیز هستند: رنگ مربوط به خود اشیاء و رنگ نوری که از خود ساطع می کنند. یک دیوار سفید را در منزل خود با یک لامپ دارای نور سفید روشن کنید تا این که از لامپ موردنظر رنگ زرد ساطع شود. در زیر نور خورشید استحمام کنید و بیشتر رنگ آبی را از آب مشاهده خواهید کرد. اکثر اوقات ما می توانیم این فرآیند را به صورت ذهنی برای خودمان پردازش و تجزیه و تحلیل کنیم، و منبع نور را به حساب بیاوریم و بفهمیم که نوری که از لامپ ساطع می شود به علت سفید بودن دیوار است. همین اتفاق زمانی می افتد که یک دوربین تنظیمات نور سفید خود را تنظیم می کند- یا اینکه خود شما به صورت دستی آن را تنظیم می کنید.
دلیل این که آن لباس زنانه اکثر مردم را گیج کرده بود این است که به نظر می رسید که این عکس در سایه با نور تابشی قوی –احتمالاً آفتاب- گرفته شده است. این توجیحی منطقی برای این سوال است که چرا رنگ های سفید گاهی آبی به نظر می رسند، دلیل آن هم دمای سرد رنگی مربوط به تابش خورشید است. در واقع این لباس آبی و سیاه بود، و در نزدیکی یک نور مصنوعی عکس برداری شده بود که رنگ های آن را روشن تر و گرم تر کرده بود، به همین دلیل سیاه تبدیل به طلایی و آبی در اکثر اوقات، سفید به نظر می رسید.
در هنگامی که عکس ها را ویرایش می کنید استفاده از این واقعیت ها برای شما مفید خواهد بود. به کارگیری رنگ های نمایشی می توانند حال و هوای عکس را تغییر دهند اما این عکس را تبدیل به سوژه ای می کنند که قابل تشخیص است. تغییر رنگ ها به سمت سرد تر یا گرم تر رابطه مشخصی با هم دارند، زیرا رنگ های گرم حس رومانتیک و عاشقانه بودن را به ما می دهد و رنگ های سرد حس تلخ و افسردگی را به ما القا می کنند. بالا بردن ویژگی های دیگر رنگی و غلظت هم می تواند کمک کننده باشد، قرمز نشانه خطر یا حس های جنسی است، سبز حس باروری و باشکوهی دارد، صورتی حس عاشقانه و زنانگی را نشان می دهد و غیره. البته تغییر این رنگ ها باید به نسبت رنگ های موجود در تصویر صورت بگیرد. بالابردن غلظت یک رنگ خاص ممکن است باعث برجسته شدن یا از بین بردن رنگ های موجود شود و باعث بی توجهی بیننده به جزئیات مهم در تصویر شود. این گونه ویژگی ها معمولاً با نرم افزار Instagram به شهرت رسیده و مرسوم شدند اما امروزه بسیاری از نرم افزارهای دیگر این ویژگی را دارند و حتی در برخی دوربین ها هم به صورت توکار قرار داده شده است. به عنوان یک قانون، فیلم های رنگی به این دلیل طراحی شدند که تا حد امکان دقت رنگ ها را بالا ببرند، اما محدودیت های موجود در تولید فیلم ها و روند توسعه آنها این مفهوم را می رسانند که قسمت های پرنور تصویر ممکن است به صورت یک نوع آبی به خصوص دیده شوند و سایه ها دارای یک رنگ دیگر هستند. این کار به یک روش غلط تبدیل شده بود زیرا مردم برای بالا بردن رنگ ها از مواد شیمیایی اشتباهی استفاده می کردند- به این تکنیک پردازش متقاطع می گویند.
عکس هایی که در جلوی نور خورشید رها شوند بعد از مدتی محو شده و از بین می روند، اما رایج این است که برخی از رنگ ها زودتر از بقیه از بین می روند. دلیل آن هم این است که برای مثال، عکس های قدیمی دیگر آن طراوت لازم را ندارند، و جوهره مربوط به magenta (ارغوانی) خیلی زودتر از آبی آسمانی (cyan) و زرد (yellow) از بین می روند.
سرعت پیچ و تاب
خوانندگان این قسمت از مقاله نیازی به کمک با استفاده از فیلترهای از پیش ساخته شده از لایک های مربوط به اینستاگرام ندارند، بلکه برنامه های دیگری برای کنترل خلاقانه تر از اینستاگرام وجود دارند. اگر شما دارای یک دستگاه iOS هستید، با استفاده از نرم افزارColor Thief را از کمپانی Yellow Cedar Software (tinyurl.com/colorthiefapp با قیمت 1.49 یورو) بررسی کنید. این نرم افزار، رنگ مربوطه را از یک تصویر برداشته به تصویر دیگری برده و در آن اعمال می کند. به سادگی دو عدد عکس را انتخاب کنید تا این اثر را ببینید. می توانید تصاویر مربوط به افراد دیگر را ببینید و رنگ مربوط به آنها را ذخیره کنید. در Safari، بر روی یک تصویر ضربه بزنید و نگه دارید و گزینه Save Image را بزنید. انتخاب یک جفت از تصاویر در این برنامه کار ساده ای است زیرا آنها را در چپ و راست صفحه قرار می دهد.
استفاده از Curve ها (منحنی ها)
برای کنترل کامل و دستی داشتن بر تصاویر باید یک نرم افزار که بر پایه اصلاح رنگ ها به وسیله Curve کار می کند را داشته باشید و کنترل خود را بر روی کانال های رنگی قرمز، سبز و آبی به صورت جداگانه انجام دهید. بسیاری از نرم افزار ها از این قبیل وجود دارند اما نرم افزار مورد علاقه ما Photoshop Touch می باشد- که البته از سایت برنامه های مربوط به سیستم عامل های Android و iOS حذف شده است. اگر این برنامه را بر روی گوشی خود دارید، ما توصیه می کنیم برای یادگیری گام های زیر را دنبال کنید، اما برای افراد دیگر که این برنامه را از قبل نصب شده ندارند، توصیه ما استفاده از برنامه دیگری است.
ما برای سیستم عامل اندروید نرم افزار Photo Editor (tinyurl.com/332photoeditor) را توصیه می کنیم. این زیباترین برنامه دنیا نیست اما رایگان است و ابزار مورد نیاز ما را در خود دارد. کاربران سیستم عامل iOS باید از نرم افزار Photogene 4 ساخت Omer Shoor (tinyurl.com/photogene4 با قیمت 2.29 یورو) استفاده کنند، که این یک برنامه بسیار عالی و تقریباً بی نقص برای ویرایش تصاویر است.
یکی از این برنامه ها را باز کنید و یک تصویر را در آن وارد کنید. در Photo Editor، بر روی دکمه Curve بزنید. در Photogene بر روی Adjustment، به پایین صفحه آمده و در زیر قسمت Curve بر روی Show ضربه بزنید. در هر دو برنامه یک خط مورب را که بر روی تصویر کشیده شده است، مشاهد خواهید کرد. با کشیدن و رها کردن وسط این خط در بالا، روشنایی midtones های تصویر شما بالا می رود. به همین ترتیب می توانید ناحیه ها را تاریک تر و روشن تر کنید. برنامه Photo Editor دارای سه نقطه کنترل است که curve را شکل داده اند، در حالی که Photogene به شما اجازه می دهد تا سقف 4 نقطه را برای کنترل بهتر به این نمودار اضافه کنید.
بزرگتر از زندگی
گاهی اوقات با انجام یک سری کارهای کوچک بر روی یک عکس، جزئیات و رنگ های آن به معنای واقعی بهتر می شوند. این به این معنی نیست ما مجبور به اضافه کردن ویژگی های خلاقانه به عکس هستیم، بلکه به این معنی است که همان رنگ هایی را که در تصویر وجود دارد، بهبود ببخشیم.
دوربین های دیجیتالی با این ویژگی وفق داده شده اند، و خروجی های JPEG آنها به طور مداوم دارای یک کنتراست حرفه ای در مقایسه با حالت طبیعی عکس می باشند. با این حال، شما تا قبل از این که ناحیه های روشن و سایه کاهشی در کیفیت پیدا کنند قادر به بالا بردن کنتراست هستید.
ما امیدواریم که این مقاله به شما اثبات کرده باشد که نتایج نمایشی که می توان ساخت، با استفاده چند ضربه بر روی صفحه لمسی گوشی میسر می باشند، و می توانند تفاوت را بین یک تصویر خوب و یک تصویر بسیار عالی ایجاد کنند. ویرایش کردن عکس ها همان گونه که شرح داده شد، بسیار بهتر از استفاده کردن از حالت های از قبل ساخته شده برای این تصاویر می باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text