Penguin یا تخم آن

/
/
/

Penguin یا تخم آن
استفاده از dual-booting در سیستم عامل های ویندوز و لینوکس واقعاً افتضاح عمل می کند. دلیل این حرف این نیست که من از ویندوز متنفر هستم. دلیل آن است که من فکر می کنم این کار خیلی غیرضروری است. این عملی است که به بسیاری از کابران لینوکس اجازه می دهد تا برای بازی از ویندوز استفاده کرده یا کارهای خود را در این محیط انجام دهند. نباید اینگونه باشد، اما لینوکس اکنون با چالش “مرغ یا تخم مرغ” روبه رو است.
تا زمانی برنامه ها و بازی ها به خوبی برای کابران عمل کنند، به سیستم عامل لینوکس روی نمی آورند. اما کمپانی هایی مانند Adobe قصد تغییر نرم افزار های خود را از ویندوز به سیستم عامل لینوکس ندارند زیرا برای این کار یک دلیل خوب دارند، آن دلیل هم پولی است که از این راه به جیب می زنند. پول مهم ترین دلیل است. قطعاً سیستم عامل لینوکس برای جذب کابران نیاز به نرم افزارهای جذب کننده دارد.
خداوند از این کار ناراحت شدند و آقای Richard Stallman هم مشت عصبانیت خود را گره کرد. می دانم که وکیل مدافع یک سیستم عامل سر باز (open-source) شدن من کار غیر معمولی است. افرادی که به دلایل مطرح شده از dual-boot استفاده می کنند در اول کار از لینوکس استفاده نخواهند کرد: هرگز برنامه های ضروری و مهم در سیستم عامل لینوکس در دسترس نبوده اند. گذشته از این که سیستم عامل لینوکس دارای امنیت بالا و دارای محیط قابل خصوصی سازی است، یا این که هزینه پولی آن صفر است، به هر حال این افراد به این نرم افزار ها نیاز دارند. زمانی که می خواهم در مورد سیستم عامل مورد علاقه خودم حرف بزنم، فقدان برخی از نرم افزارها بر روی لینوکس بزرگترین مانع پیش روی من است.
خواه یا ناخواه، اگر در سیستم عامل لینوکس از نرم افزارهای تخصصی استفاده نکنید، با مشکلاتی مواجه خواهید شد. نرم افزار Skype و درایورهای ویدئویی Nvidia مثال های ساده ای از این قبیل هستند. در حال حاضر، شما نمی توانید به کاربران لینوکس تازه وارد بگویید: “متاسفم، این نرم افزار فقط در حالت open-source قابل استفاده است” زیرا کاربران حرفه ای، طراحان، و طرفداران بازی ها نمی خواهند چنین مزخرفاتی را بشنوند. آنها فقط می خواهند که از کامپیوتر خود استفاده کنند و کارهایی را که برای انجام آنها برنامه ریزی کرده اند، انجام دهند و دوست دارند که این کارها را بدون از دست دادن وعده های غذایی و زمان خواب و هدر دادن وقت برای پی بردن به ویژگی های این سیستم عامل، انجام دهند.
برای بهبود بخشیدن به نرم افزارهای موجود در بازار، باید کاری کنیم که نرم افزارهای این سیستم عامل بر پایه خواسته های کاربر ساخته شوند. یعنی به عبارتی کاربران و بازی کنندگان عادی را نمی توان به یادگیری استفاده از یک سیستم عامل open-source تشویق کرد. من یک چیز را به خوبی فهمیدم و آن این است که اگر می خواهیم کمپانی های برنامه سازی، نسخه هایی از نرم افزارهای خود را برای سیستم عامل لینوکس منتشر کنند، باید به آنها به صورت کامل اطمینان دهیم که می توانند از این کار به پول خوبی برسند و در غیر این صورت این کار را نخواهند کرد. نرم افزار Evernote یک مثال خوب است. کمپانی آن علی رقم تقاضاهای کاربران لینوکس، نسخه لینوکس نرم افزار خود را منتشر نمیکند.
ما نیز مانند کاربران می توانیم از شرایط بازار الگو بگیریم. برای گشت و گزار اینترنتی در لینوکس، ما باید سیگنال مربوطه را به کمپانی های تحقیقاتی بفرستیم تا آمارهایی را برای ما منتشر کنند. برای گیمرها، استفاده از Steam در سیستم عامل لینوکس همین نوع از سیگنال را برای برنامه نویسان بازی ساز ارسال می کند.
افرادی که هنوز از ویندوز XP استفاده می کنند دارای شانس بزرگی هستند. اگر بخواهند از سیستم عامل دیگری به این سیستم عامل سوئیچ کنند، با استفاده از کامپیوتر قدیمی خود می توانند از سرعت بیشتری در استفاده از اینترنت، تایپ، و خواند ایمیل ها استفاده کنند.
بیش از 1000 بازی برای سیستم عامل لینوکس در Steam وجود دارد، از جمله Dota 2، Bioshock: Infinite و تمامی بازی های کمپانی Valve از این گونه هستند. این تعداد زیادی است اما خیلی کمتر از 11000 بازی موجود در Steam است. همچنین، اکثر بازی ها تخصصی هستند. مردم دوست دارند بازی GTA V را بازی کنند، نه فقط بازی هایی مانند Tux Racer. و با انتشار بازی های تخصصی بیشتری برای لینوکس، کاربران بیشتری نیز به طرف این سیستم عامل جذب می شوند.
زمانی که مشتریان بالقوه وجود داشته باشند، فروشندگان نرم افزار و سخت افزار انگیزه حمایت بیشتر از سیستم عامل لینوکس را هم خواهند داشت. زمانی که فروشندگان بزرگ، نرم افزارهایی را برای لینوکس منتشر می کنند، دیگران هم از این سیستم عامل پیروی خواهند کرد. و هرچه تعداد کابران لینوکس بیشتر شود، کارایی آن هم بیشتر خواهد شد.
اگر نتوانسته ام شما را قانع کنم، دیوانه ای آشکار هم نیستم، در ماه آینده به شما نحوه دسترسی به نرم افزارهای رایگان جهت جذب کاربران را توضیح خواهم داد، و نیازی به کمک فروشندگان نرم افزار های تخصصی نخواهد بود. خوشبخانه، آقای Stallman قبل از این که این مقاله را بنویسم به من حمله نکرده است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text