پاسخ متخصصان کامپیوتر به پرسش های کاربران

/
/
/

پاسخ متخصصان کامپیوتر به پرسش های کاربران
پیشنهاد های متخصصان کامپیوتر برای برطرف شدن مشکلات کامپیوتری شما

آیا باید از BT Mail استفاده کنم؟
پرسش: من یکی از کاربران همیشگی سرویس ایمیل BT Yahoo بودم اما استفاده از برنامه ی جدید جایگزین آن، یعنی BT Mail، به هیچ وجه آسان نبوده و مشکلاتی را برای من ایجاد کرده است. هنگامی که BT را تایپ می کنم، وب سایت به سختی باز می شود. یکی از مشکلات اصلی این است که دکمه ی Email در گوشه ی صفحه قرار داشته و برای دسترسی به آن مجبور می شوم که اندازه ی پنجره ی مرورگر اینترنت را تغییر بدهم. هر چند دقیقه یک بار از من خواسته می شود که با وارد کردن نام کاربری و کلمه ی عبور خود وارد سایت شده و پیدا کردن دکمه های مربوط به کاربر های اصلی (مانند Delete) نیز بسیار سخت است. من چندان جوان نیستم و اگر بخواهم همیشه به دنبال هر چیزی بگردم، استفاده از کامپیوتر برایم دشوار تر از هر چیز دیگری خواهد بود. بر روی یکی از کامپیوتر های خود از Outlook Express استفاده می کنم که رابط کاربری آن بسیار ساده بوده و کار کردن با آن لذت بخش است اما همان طور که می دانید، این سرویس به صورت رایگان در اختیار کاربران آن قرار داده نمی شود. پرسش اصلی من از شما این است که چرا BT این تغییرات را ایجاد کرده است؟ آیا اگر سرویس ایمیل خود را عوض کنم، مجبور هستم نشانی قدیمی ایمیلی که سال ها است از آن استفاده می کنم را نیز عوض کنم؟ ممکن است مرا در مورد این مشکل راهنمایی کنید؟
پاسخ: در ابتدا باید اشاره کنیم که تغییر BT Yahoo به BT Mail برای محافظت بیشتر از کاربران در مقابل حمله های اینترنتی و هکر ها (نفوذگر ها) بوده است. یکی از اساسی ترین نکته ها در مورد BT Mail این است که این سرویس به صورت مستقیم توسط BT کنترل شده و به شرکت این اجازه را می دهد تا نظارت دقیق تر و بهتری داشته باشد. تغییرات انجام شده به صورت تدریجی و در چند ماه گذشته ایجاد شده اند و اکنون که سرویس جدید جایگزین نسخه ی قدیمی شده است، دیگر امکان برگشتن به BT Yahoo وجود ندارد. می توانید با ورود به https://login.yahoo.com یک حساب جدید کاربری یاهو ایجاد کنید و به جای استفاده از حساب کاربری BT (یا در کنار آن)، از حساب کاربری جدید خود در یاهوو استفاده کنید.
البته شما گفته اید که می خواهید همچنان از نشانی ایمیل BT قدیمی خودتان در یک برنامه ی ایمیل متفاوت استفاده کنید. خبر خوب برای شما این است که امکان چنین کاری وجود داشته و شما می توانید از نشانی ایمیل قدیمی خودتان در سرویس های ایمیل جدید استفاده کنید. نکته ی مهم دیگر این است که امکان استفاده از Outlook Express در ویندوز های 7، 8 و 8.1 وجود نداشته و به جای آن ها باید از سرویس رایگان Windows Live Mail (یا به صورت مخفف WLM) استفاده کنید. شما می توانید WLM را از www.snipca.com/14556 دانلود کنید.
پس از دانلود این برنامه، اضافه کردن ایمیل BT به آن بسیار ساده خواهد بود. برای باز کردن فهرست بر روی فِلِش رو به پایینی که در گوشه ی بالایی سمت چپ قرار دارد کلیک کرده، نشانگر موس را بر روی Options نگه داشته و بر روی Email accounts کلیک کنید. پس از آن بر روی Next کلیک کرده، Email Account را انتخاب نموده و بر روی Next کلیک کنید. نشانی ایمیل BT خود را تایپ کرده و بعد از آن که تیک کنار Make this my default email account و Manually configure server settings را فعال کردید، بر روی Next کلیک کنید.
در این مرحله، IMAP را به عنوان نوع سرور (Server Type) انتخاب کرده و mail.btinternet.com را در هر دو قسمت Server address تایپ کنید. سپس، تیک هر دو قسمت Requires a secure connection (SSL) را فعال کرده و برای اضافه کردن حساب کاربری (account) جدید، بر روی Next کلیک کنید. در صورت روبر شدن با هر مشکلی در انجام این مراحل می توانید به www.snipca.com\14557 مراجعه کنید.
اگر می خواهید برنامه های ایمیل مبتنی بر وب را تغییر داده اما همچنان نشانی قبلی خود را داشته باشید، Windows Live Mail را انتخاب کنید
چگونه می توانم امنیت کامپیوتر خودم را بررسی کنم؟
پرسش: از آن جایی که برای یک موسسه ی خیریه ی بین المللی کار می کنم، از دست دادن اطلاعات برای من یک فاجعه خواهد بود. آیا روشی ساده برای بررسی وضعیت امنیتی یک کامپیوتر وجود دارد؟
پاسخ: از آن جایی که برای یک موسسه ی بین المللی کار می کنید، به احتمال فراوان، یک ضد ویروس قوی بر روی سیستم شما نصب شده است اما اگر می دانید که کامپیوتر شما بدون نصب هیچ ضد ویروسی کار می کند، بدون تردید خطر بزرگی اطلاعات شما را تهدید خواهد کرد. چند روش ساده و سریع وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید بررسی کنید که سیستم شما در مقابل یک حمله ی ویروسی چه واکنشی نشان می دهد (یاد آوری می کنیم که این روش ها هیچ آسیبی به اطلاعات و داده های شما وارد نمی کنند).
یک مرورگر اینترنت را باز کرده و به وب سایت ShieldsUp در www.grc.com/shieldsup مراجعه کنید. این وب سایت، سطح امنیتی سیستم شما را بررسی کرده و حُفره های امنیتی که ممکن است از طریق آن ها به شما آسیب وارد شود را شناسایی می کند. ابتدا هشدار را مطالعه کرده و با استفاده از دکمه ی GRC’s Instant UPnP Exposure Test، بررسی سیستم را آغاز کنید. آزمون های این سایت هیچ آسیبی به اطلاعات و داده های شما وارد نمی کنند اما اگر در انتها نتیجه ای به غیر از good news را مشاهده کردید، سیستم شما به محافظت بیشتری احتیاچ داشته و باید اقدامات امنیتی لازم (که توسط همین سایت نیز پیشنهاد می شوند) را انجام دهید.
همچنین می توانید نسخه ی قلابی (اما ایمن) ویروس آزمون Eicar را برای بررسی وضعیت امنیتی کامپیوترتان، دانلود کنید. برای این کار به www.snipca.com/14628 مراجعه کرده و یکی از فایل های آزمون (تست) را دانلود کنرد. البته باید توجه داشته باشید که بسیاری از ضد ویروس ها تشخیص می دهند که Eicar یک آزمون (تست) بوده و توجهی به آن نشان نمی دهند.
برای بررسی قدرت امنیتی کامپیوترتان، آزمون (تست) های وب سایت SchiledsUp را اجرا کنید
چرا Chrome برخی از صفحه های وب را نمایش نمی دهد (متوقف می کند)؟
پرسش: من سال ها زیادی است که از مرورگر اینترنت Chrome استفاده می کنم و تا به حال هیچ مشکلی با آن نداشته ام اما به تازگی در چند مورد مشاهده کرده ام که این مرورگر خیلی ساده و بدون این که مشکلی وجود داشته باشد، کار نمی کند. مرورگر باز می شود اما صفحه ی وب سایت ها را بار گذاری (load) نمی کند. پس از مطالعه ی مطالب انجمن (forum) هایی که درباره ی Chrome در دنیای مجازی وجود دارند، به پیشنهاد کاربران این انجمن ها، بعضی از گسترش (extension) های مرورگر را غیر فعال کردم اما نتیجه ی مثبتی به دست نیاوردم. به عنوان آخرین راه حل، یک بار مرورگر را پاک کرده و دوباره نصب کردم اما مشکل بار گذاری نکردن وب سایت ها همچنان وجود دارد. نکته ی عجیبی که وجود دارد این است که زبانه ی Settings یا About را در این مرورگر باز کنم، هر ذو صفحه به سادگی و به سرعت بار گذاری می شوند. ارتباط اینترنت هیچ مشکلی ندارد چرا که می توان وب سایت های مورد نظرم را با مرورگر های FireFox و IE مشاهده کنم. می توانید من را در مورد این مشکل راهنمایی کنید؟
پاسخ: این مشکل می تواند به دلیلی خراب شدن نمایه (profile) کاربری Chrome شما به دلیل یک “خارج شدن” نادرست باشد. (برای نمونه ممکن است بدون بستم مرورگر، کامپیوتر را خاموش کرده باشید). از آن جایی که در نصب مجدد مرورگر، اطلاعات موجود در نمایه ی کاربری باز نویسی (overwrite) نمی شوند، پاک کردن و دوباره نصب کردن Chrome، مشکل شما را برطرف نمی کند.
راه حل مشکل شما، درست کردن یک نمایه (profile) کاربری جدید است. شما نگفتید که از کدام نسخه ی سیستم عامل ویندوز استفاده می کنید اما روش ایجاد نمایه ی کاربری جدید در تمام نسخه های ویندوز شبیه به هم است. ابتدا مرورگر Chrome را بسته و برای باز شدن Windows Explorer (یا File Explorer در ویندوز 8 و 8.1)، کلید های ویندوز و E را فشار دهید. در Explorer (با فرض این که شما از آخرین نسخه ی ویندوز ها استفاده می کنید)، بر روی نوار بالایی کلیک کرده و پس از تایپ عبارت %localappdata%\Google\Chrome\User Data\ کلید Enter را فشار دهید. اگر از ویندوز XP استفاده می کنید باید عبارت %userprofile%\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\ را تایپ کنید.
سپس بر روی پوشه (فولدر) Default کلیک کرده و برای تغییر دادن نام آن F2 را فشار دهید. یک نام مانند DefaultBackup (مطابق شکل) انتخاب کنید. اکنون اگر مرورگر را باز کند، وب سایت های مرود نظر شما بار گذاری خواهند شد.
همان طور که انتظار داریم، در نمایه ی کاربری تازه ساخته شده، خبری از سفارشی شدن و بوکمارک (bookmark) های شما نخواهد بود. البته شما می توانید بوکمارک های خودتان را به سادگی در امنیت کامل، انتقال دهید.
برای انجام این کار، فولدر تازه ایجاد شده ی DefaultBackup را باز کرده و فایل Bookmarks.bak را در فولدر جدید Default کُپی کنید. در انتها فولدر اصلی را باز کرده و پس از انتخاب Bookmarks.bak را انتخاب کنید. برای تغییر نام فایل، F2 را فشار داده و قسمت .bak را پاک کنید.
اگر Chrome برخی از صفحه ها را باز نمی کند، پروفایل Chrome را به وسیله ی Explorer حذف کنید
چگونه می توانم کامپیوتر خود را به حالت تنظیمات کارخانه برگردانم؟
پرسش: آیا می شود لپ تاپی که سیستم عامل ویندوز XP بر روی آن نصب شده است را به حالت تنظیمات کارخانه برگرداند؟ آیا نرم افزاری برای انجام این کار وجود دارد؟ لپ تاپ من خیلی قدیمی بوده و بسیار کُند شده است. اطلاعاتی که بر روی آن ذخیره شده است برای من اهمیتی نداشته و تنها می خواهم مانند قبل، سرعت قابل قبولی داشته باشد.
پاسخ: با توجه به توضیحات شما، دو راه حل وجود دارد: از پارتیشن بازیابی (recovery partition) شرکت سازنده (در صورتی که وجود دارد) استفاده کرده یا با استفاده از یک CD یا DVD ویندوز XP، سیستم عامل را دوباره نصب کنید.
برای بررسی وجود پارتیشن بازیابی ابتدا بر روی Start کلیک کرده و پس از کلیک راست کردن بر روی My Computer، بر روی Manage کلیک کنید. اکنون بر روی مثلث کوچک کنار Storage کلیک کنید تا زیر پوشه های آن باز شده و در قسمت پایین آن بر روی Disk Management کلیک کنید. در صورتی که پارتیشن بازیابی بر ریو لپ تاپ شما وجود داشته باشد، در پنجره ی وسط، یک پارتیشن با نشانه ی Recovery (مطابق آن چه در شکل مشاهده می شود) وجود خواهد داشت. اگر چنین پارتیشنی وجود داشت، لپ تاپ را restart (راه اندازی مجدد) کرده و به دنبال پیغامی بگردید که به شما می گوید با فشار دادن کدام دکمه (که در بیشتر موارد F12 است) می توانید به حالت بازیابی (recovery mode) وارد شوید. با فشار دادن دکمه ی مورد نظر و دنبال کردن مراحل، بازیابی لپ تاپ شما انجام شده و به حالت ابتدایی بر می گردد.
در صوورتی که پارتیشن بازیابی وجود نداشته باشد می توانید CD یا DVD ویندوز XP را در داخل درایو CD یا DVD قرار داده و پس از راه اندازه مجدد لپ تاپ، یکی از دکمه های صفحه کلید را فشار دهید تا سیستم از روی آن بوت (boot) شود. بعد از آن که صفحه ی آبی رنگ نصب را مشاهده کردید، کلید Enter را فشار داده، هارد درایو اصلی لپ تاپ (که در بیشتر موارد C: است) را انتخاب کرده، دوباره کلید Enter را فشار داده و مراحل نصب یک ویندوز جدید و تازه را دنبال کنید.
پس از انجام یکی از این دو کار، می توانید از ابزار رایگان nLite برای ایجاد نسخه ی slipstreamed ویندوز XP که شامل تمام به روز رسانی های این سیستم عامل است استفاده کنید تا تجدید (refresh) ویندوز در آینده آسان تر از قبل باشد (این برنامه را یم توانید از www.nliteeos.com دانلود کنید).
قبل از برگرداندن لپ تاپ خود به حالت تنظیمات کارخانه، وجود پارتیشن بازیابی در My Computer را بررسی کنید
چرا این پیغام های خطا را مشاهده می کنم؟
پرسش: من از برنامه ی بی نظیر TalkTalk (نسخه ی webmail) برای دریافت و فرستادن ایمیل استفاده می کنم. ایمیل های زیادی در hnbox من وجود دارد که در مورد نرسیدن (deliver نشدن) ایمیل های فرستاده شده هستند. مشکل این است که این ایمیل ها توسط من ارسال نشده و من هیچ اطلاعی در مورد آن ها (و سایت هایی که در این ایمیل ها به آن ها اشاره شده) ندارم. آیا کس دارد از من کلاه برداری می کند؟
پاسخ: این ایمیل ها نشان دهنده ی کلاه برداری کردن نیستند. به احتما فراوان، چند حُقه باز اینترنتی از نشانی ایمیل شما برای فرستادن ایمیل های نامناسبی (junk email هایی) استفاده می کنند که اگر از spammer های شناخته شده فرستاده شوند، از فیلتر های شناسایی هرز نامه (spam) ها عبور نخواهند کرد.
روش کار spammer ها به این ترتیب است که آن ایمیل های نامناسب (junk email ها) را برای یک فهرست گسترده و بسیار زیاد از نشانی های ایمیل ارسال می کنند. نکته ی مهم این است که تعداد زیادی از نشانی هایی موجود در این چنین فهرست هایی، نشانی های معتبری نیستند و به همین دلیل، سرویس های ایمیلی که نشانی های نا معتبر در دامنه های آن ها قرار دارند، ایمیل نرسیدن (deliver نشدن) را با موضوع failure notice برای شما که “فرستنده” ی ایمیل هستید، ارسال می کنند.
متاسفانه هیچ راه حلی برای این مشکل وجود نداشته و شما تنها می توانید به این ایمیل ها توجهی نداشته یا آن ها را پاک (delete) کنید. اگر مشاهده ی این ایمیل ها برای شما آزار دهنده است و نمی توانید آن ها را تحمل کنید، بهتر است یک قانون (rule) در ایمیل های دریافتی خود ایجاد کنید تا تمام ایمیل های دریافتی که در موضوع آن ها عبارت failure وجود دارد را به صورت خودکار پاک کنید (برای این کار بر روی Settings کلیک کرده، Mail را انتخاب نموده و در قسمت Filters بر روی Add کلیک کنید). البته کسانی که از نشانی ایمیل شما استفاده می کنند، پس از مدتی دست از سر آن برداشته و به سراغ نشانی های دیگر می روند پس به شما توصیه می کنیم که چند وقت صبر کنید تا این مشکل خود به خود برطرف شود.
پیغام های عجیب و غریب خطا در ارسال ایمیل شاید نشان دهنده ی این باشد که کسی در حال سوء استفاده کردن از نشانی ایمیل شما باشد
استفاده از Windows Live Mail 2011 از نظر امنیتی مشکلی ندارد؟
پرسش: من یک حساب کاربری جی میل (Gmail account) دارم اما ترجیح می دهم فهرست دوستان (contacts)، ایمیل های دریافتی و ایمیل های فرستاده شده را بر روی کامپیوتر شخصی خودم داشته باشم و برای این کار از Windows Live Mail 2011 استفاده می کنم. به تازگی گوگل اجازه ی دسترسی به حساب کاربری جی میل از طریق Windows Live Mail را به کاربرانی می دهد که موافقت خود با استفاده از برنامه هایی با “ویژگی های امنیتی ضعیف تر” را اعلام کنند. البته گوگل اعلام کرده که این کار می تواند مشکلات امنیتی مختلفی را برای این دسته از کاربران ایجاد کند. اگر به استفاده کردن از Windows Live Mail ادامه بدهم، مشکل امنیتی برایم ایجاد می شود و اگر این طور است، چه برنامه ی دیگری را می توانید به من معرفی کنید که نیاز هایم را برطرف کرده و از نظر امنیتی مورد قبول گوگل نیز باشد؟
پاسخ: گوگل به تازگی تصمیم گرفته که از دسترسی برنامه های قدیمی به سرور هایش جلوگیری کند و به همین دلیل است که کاربران سرویس های گوگل پیام هایی در باره ی این که ویژگی امنیتی بعضی از برنامه ها پایین هستند را مشاهده کرده و بدون تایید آن ها نمی توانند از برنامه های مورد نظرشان استفاده کنند. اگر چه مایکروسافت همچنان به ارائه ی به روز رسانی های امنیتی برای windows Live Mail (WLM) 2011 ادامه می دهد و به همین دلیل می توان از بالا بودن ویژگی های امنیتی آن اطمینان داشت اما این موضوع که گوگل می خواهد دسترسی این برنامه به سرورهایش را متوقف کند نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. شما می توانید با قبول کردن خطرات امنیتی استفاده از WLM 2011 (البته پس از تایید پیام هشدار گوگل)، از این برنامه استفاده کنید اما بدون تردید استفاده از این برنامه (و برنامه های مشابه دیگر) مشکلات امنیت قابل توجهی در زمان اتصال به سرور های گوگل خواهند داشت. اگر می خواهید همچنان از WLM 2011 استفاده کنید، به www.snipca.com/14631 مراجعه کرده و پس از وارد شدن به حساب کاربری گوگل خودتان، Enable را (مطابق شکل) انتخاب کنید. البته می توانید به جای استفاده از WLM 2011 از نسخه ی جدید تر آن WLM 2012 استفاده کنید که می تواند بدون هیچ مشکلی به سروسر های گوگل دسترسی پیدا کند. (برای دانلود کردن WLM 2012 می توانید به www.snipca.com/14632 مراجعه کنید).
برای کار کردن با ابزار و برنامه های قدیمی تر که تنظیمات امنیتی موجود، حساب کاربری گوگل خود را فعال کنید
راهی برای پاک کردن پیشنهاد خودکار (auto suggestion) در Chrome وجود دارد؟
پرسش: بعضی وقت ها بعد از کلیک کردن بر روی نوار نشانی (address bar) و با استفاده از دکمه ی یک یا دکمه ی فِلِش پایین و سپس فشار دادن کلید Enter، از پیشنهاد خودکار (auto suggestion) مرورگر Chrome استفاده می کنم. پیشنهاد خودکار یکی از بهترین ویژکگی های این مرورگر است اما در بین سایت هایی که نمایش داده می شود، مواردی نشان داده می شود که شامل اشتباهات تایپ شده و وب سایت هایی است که دیگر نیازی به آن ها ندارم و نمی خواهم آن را مشاهده کنم. یک بار یکی از راهنمایی هایی که در مورد پاک کردن پیشنهاد خودکار بر روی اینترنت بود را دنبال کردم اما تمام سایت ها پاک شدند. حالا بعد از چند ماه، دوباره چند اشتباه تایپی انجام داده ام و می خواهم روشی را به من پیشنهاد کنید که بتوانم با استفاده از آن فقط سایت هایی که نمی خواهم را از پیشنهاد خودکار پاک کنم.
پاسخ: یک خبر خوب برای شما داریم: راه حل مشکل شما بسیار ساده است. در مرورگر Chrome بر روی دکمه ی menu (سه خط موازی در گوشه ی بالایی سمت راست) کلیک کرده و History را انتخاب کنید. در این قسمت می توانید با بررسی تمام سایت ها یا با جستجوی سایت ها و اشتباهات مورد نظر، آن ها را پیدا کرده و تیک کنار آن ها (و هر سایت دیگری که می خواهید از فهرست پیشنهاد خودکار حذف شود) را فعال کرده و بر روی Remove selected items کلیک کنید. در انتها برای تایید، بر روی Remove کلیک کنید.
می توانید با استفاده از دکمه ی فهرست (menu)، پیشنهاد های خودکار (auto suggestions) اشتباه را از تاریخچه ی (history) جستجوی Chrome پاک کنید

چگوه می توانم دریافت هرز نامه (spam) ها را در iPad متوقف کنم؟
پرسش: هر روز هرز نامه (spam) های زیادی را بر روی iPad دریافت می کنم که بیشتر آن ها از فرستنده ای با نام United States (به معنی ایالات متحده) برایم فرستاده می شوند. دز بیشتر این ایمیل ها، لینک خارج شدن از عضویت (unsubscribe) وجود دارد اما من به جای کلیک کردن بر روی آن هاترجیح می دهم که ایمیل ها را به فولدر Junk منتقل کنم. کامپیوتر شخصی من که دارای سیستم عامل ویندوز 7 است، بسیاری از این ایمیل ها را به صورت خودکار دریافت نمی کند و در حقیقت فرستنده ی این ایمیل ها را به صورت خودکار متوقف (block) کرده است. آیا روشی وجود دارد که با استفاده از آن، این هرز نامه ها در iPad به صورت خودکار متوقف (block) شوند.
پاسخ: دلیل این که هرز نامه ها در ویندوز 7 به صورت خودکار متوقف (block) می شوند اما در iPad چنین اتفاقی نمی افتد، بسیار ساده است. در حقیقت، اپلیکیشن iOS Mail که ابزار ایمیل پیش فرض در iPad ها و iPhone ها است، قابلیتی برای فیلتر کردن هرزنامه (spam) ها ندارد.
شما یک فولدر Junk دارید پس به احتمال زیاد از یک تامین کننده ی خدمات ایمیل که از پروتوکُل IMAP استفاده می کند برای همگام سازی (synchronizing) ایمیل استفاده می کنید. پس هر فولدری که روی دسکتاپ کامپیوتر شما ایجاد شود، روی دستگاه های کامپیوتری دیگرتان نیز منعکس خواهد شد. همچنین، از آن جایی که به نظر می رسید تامین کننده ی اینترنت شما دارای سیستم فیلتر کننده ی هرز نامه ها در سطح سرور استفاده نمی کند و ما حدس می زنیم که ویندوز 7 شما دارای یک برنامه ی ایمیل مانند Windows Live Mail است و این برنامه یک فولدر Junk ایجاد کرده که بر روی iPad شما منعکس شده است.
البته همان طور که توضیح داده شد، اپلیکیشن iOS Mail قابلیتی برای تشخیص و فیلتر کردن هرز نامه (spam) ها نداشته و به همین دلیل اگر چنین ایمیل هایی در iPad و iPhone دریافت شوند در inbox قرار گرفته شده و شما باید خودتان آن ها را به فولدر Junk منتقل کنید. تا زمانی که apple تصمیم به اسجاد قابلیت فیلتر کردن هرز نامه ها در اپلیکیشن ایمیل خود نداشته باشد، شما باید خودتان این ایمیل ها را به فولدر Junk منتقل کرده یا از برنامه های ایمیل دیگری که دارای سیستم فیلتر کردن هستند استفاده کنید. برنامه های ایمیل مختلفی در App Store وجود دارند که ویژگی فیلتر کردن در آن ها فعال است اما پیشنهاد می کنیم به www.snipcs.com/14615 مراجعه کرده و اپلیکیشن رایگان myMail را دانلود کنید. پس از نصب این برنامه، ایمیل های مورد نظرتان را انتخاب کرده و پس از ضربه ضدن بر روی نشانه ی مُشت دست رو به پایین (مطابق شکل)، بر روی Yes ضربه بزنید تا آن ها به صورت خودکار به فولدر Junk فرستاده شوند.

با دانلود کردن اَپلیکیشن myMail از App Store می توانید از فیلتر های spam در آن استفاده کنید

چگونه می توانیم نشانی ایمیل خود را از یک فهرست ارسال ایمیل حذف کنم؟
پرسش: من ایمیل های زیادی از یک شرکت با نام Nova Development دریافت می کنم که دیگر نیازی به آن ها ندارم. هر بار که بر روی لینک غیر فعال سازی عضویت (unsubscribe) کلیک می کند، پیامی را مشاهده می کنم که اعلام می کند از فهرست دریافت ایمیل های خودکار حذف شده ام اما هر دفعه تعداد ایمیل هایی که از طرف این شرکت برایم فرستاده می شود، بیشتر نیز می شوند! این شرکت یک نشانی ایمیل برای اعلام چنین مواردی را بر روی وب سایت خود قرار داده اما هر بار که ایمیلی به آن نشانی می فرستم، پیغام دریافت نشدن (not delivered) را مشاهده می کنم. از شما ممنون خواهم شد اگر راه حلی به من نشان دهید تا از دریافت این ایمیل ها جلوگیری کنم.
پاسخ: کلیک کردن بر روی لینک غیر فعال سازی عضویت (لینک subscribe) کار چندان مناسبی نیست چرا که در برخی موارد می تواند باعث بیشتر شدن تعداد ایمیل هایی که برای شما فرستاده می شوند بشود (که برای شما نیز چنین اتفاقی افتاده است). از آن جایی که گرداننده (operator) ها از کلیک های انجام شده بر روی لینک های غیر فعال سازی عضویت (لینک های subscribe) برای تایید معتبر بودن نشانی ها استفاده (یا در حقیقت سوء استفاده می کنند) تا معتبر بودن نشانی های ایمیل را بررسی کنند.
البته ما نمی خواهیم که این شرکت را به سوء استفاده متهم کنیم اما چیزی که اهمیت دارد این است که به هر حال، ساز و کار (مکانیسم) غیر فعال سازی اشتراک وب سایت این شرکت، درست کار نمی کند. با توجه به این که شما چند بار تلاش کرده اید تا از طریق ایمیل با این شرکت تماس بگیرید اما موفق نشده اید، پیشنهاد می کنیم هیچ کار دیگری برای حذف نشانی ایمیل خود از فهرست دریافت کنندگان ایمیل های این شرکت انجام ندهید.
شما می توانید با استفاده از امکانات و ویژگی های نرم افزاری که برای بررسی ایمیل های خود از آن استفاده می کنید، ایمیل های دریافتی از طرف این شرکت را به عنوان هرز نامه (spam) معرفی کنید تا به جای قرار گرفتن در فولدر inbox شما، به صورت خودکار در فولدر spam قرار داده شوند. از آن جایی که شما نامی از نرم افزار بررسی ایمیل خود نکرده اید، نمی توانیم روش دقیق قرار دادن یک فرستنده در فهرست هرز نامه (spam) را بیان کنیم اما برای نمونه در Windows Live Mail ابتدا باید بر روی یکی از این ایمیل ها در inbox خود کلیک کرده و سپس بر روی فِلِش رو به پایین که در دکمه ی Junk در بالای صفحه قرار دارد، کلیک کنید. برای این که تمام ایمیل های ارسال شده از طرف این شرکت در فهرست هرز نامه (spam) ها قرار بگیرد، باید (مطابق شکل) گزینه ی Add sender’s domain to blocked sender list را انتخاب کنید.
با متوقف (block) کردن دامنه ی (domain) ارسال کننده ی ایمیل، دریافت ایمیل ها را متوقف کنید

چگونه می توانم اطلاعات Tesco Hudl خود را پاک کنم؟
پرسش: من می خواهم Tesco Hudl خودم را بفروشم. آیا راهی برای پاک کردن تمام اطلاعات از روی آن وجود دارد؟
پاسخ: در یک کلمه، چنین راهی وجود دارد. ابتدا برای خاموش کردن دستگاه دکمه ی فیزیکی Power را نگه داشته و سپس هنگامی که فهرست بر روی صفحه نمایش ظاهر شد، ابتدا بر روی Power off و بعد از آن بر روی OK ضربه بزنید. پس از این کا، چند لحظه صبر کنید تا اطمینان پیدا کنید که دستگاه شما خاموش شده است.
در مرحله ی بعدی باید از سرعت انگشتانتان استفاده کنید. دکمه ی فیزیکی Power و دکمه ی زیاد کردن صدا (volume-up) را هم زمان با هم فشار داده و نگه دارید. شما باید برای چند ثانیه هر دو دکمه را در حالت فشار داده شدن نگه دارید. پس از ظاهر شدن بازیابی سیستم اندروید (Android system recovery) بر روی صفحه نمایش، هر دو دکمه را رها کنید. در این حالت، صفحه لمسی Hudl غیر فعال شده و شما باید (مطابق شکل) با استفاده از دکمه ی کم کردن صدا (volume-down) گزینه ی wipe data/factory reset را انتخاب کرده و پس از آن برای تایید، دکمه ی فیزیکی Power را فشار دهید.
در این حالت، دستگاه در حدود 10 دقیقه زمان صرف می کند تا حافظه را پاک کرده و به حالت تنظیمات کارخانه برگردد. پس از این که فهرست Android system recovery برای بار دوم ظاهر شد، گزینه ی Reboot system now را انتخاب کرده و یک بار دیگر برای انتخاب آ دکمه ی فیزیکی Power را فشار دهید.
کار پاک کردن اطلاعات در همین جا تمام می شود اما از آن جایی که Hudl یک دستگاه کامپیوتری دارای سیستم عامل ندروید است، ممکن است برخی از اطلاعات شخصی شما بر روی تراشه های حافظه باقی مانده باشد. البته Tesco نیز درباره ی این موضوع به مشتریان خود هشدار داده و از آن ها خواسته تا نکات امنیتی بیشتری را در زمان فروش دستگاه Hudl خود رعایت کنند.
در این جا تایید می کنیم که امکان باقی ماندن اطلاعات پس از انجام مراحل بالا بسیار کم است اما اگر می خواهید از پاک شدن تمامی اطلاعات اطمینان پیدا کنید، بهتر است پس از انجام تمام مراحل بیان شده، اطلاعات غیر خصوصی (مانند موسیقی و فیلم های خریداری شده) را بر روی دستگاه ریخته تا ظرفیت حافظه ی آن به صورت کامل پُر شده و اطلاعات جدید بر روی تمام اطلاعات باقی مانده، دوباره نوشته (rewrite) شوند. سپس، مراحل بالا را دوباره تکرار کرده و تمام اطلاعات را پاک کنید.

با استفاده از بازیابی سیستم اندروید (Android System Recovery)، تمام اطلاعات تبلت Hudl را پاک کنید

این فایل بزرگ بر روی Galaxy S5 چیست؟
پرسش: من یک تلفن هوشمند Galaxy S5 دارم که از هر نظر بی نظیر است اما یک مشکل کوچک دارد. یک فایل thumbnails بر روی آن وجود دارد که 4.65 گیگا بایت از حافظه ی ذخیره سازی دستگاه را اشغال کرده است! هر بار که این فایل را پاک (delete) می کنم، روز بعد دوباره ظاهر می شود! آیا این مشکل به دلیل فایل های زیاد موسیقی و فیلم های خانگی است که بر روی microSD تلفن هوشمندم ذخیره کرده ام؟ اگر مشکل از این فایل ها است، چگونه می توانم تنظیماتی ایجاد کنم تا از ایجاد این فایل جلوگیری کنم؟ آیا می توانید به من بگویید دلیل ایجاد این فایل چیست؟
پاسخ: این فایل فقط در گوشی های سامسونگ ایجاد نمی شود. در حقیقت این فایل توسط سیستم عامل اندروید در زمان استفاده از ابزاری مانند Gallery برای همگام سازی (سینک کردن) سرویس های آنلاین از جمله Google Photos ایجاد می شود. به طور کلی، این thumbnails ها نسخه ی cache شده ی تصویر های full-size (تمام اندازه ای) است که سرعت باز کردن فایل ها را بالا می برد. اگر عکس های شما کم باشد، این فایل نیز کوچک است اما اگر عکس ها و فیلم های زیادی را روی تلفن هوشمند خود ذخیره کرده اید، یک فایل thumbnails بزرگ خواهید داشت.
متاسفانه راه حلی برای محدود کردن اندازه ی این فایل وجود نداشته و اگر آن را پاک کنید، دوباره توسط سیستم عامل و برنامه های مختلفی که از آن استفاده می کنند، ایجاد خواهد شد.
یک راه حل عملی این است که یک فایل خالی با همان نام (که در بیشتر موارد . thumbnails است) را در همان جایی که این فایل ذخیره می شود(که در بیشتر موارد فولدر DCIM است)، ایجاد کنید. با این کار، هیچ برنامه، اپلیکیشن و سیستم عاملی نمی تواند این فایل را دوباره ایجاد کند. برای ایجاد این فایل، اپلیکیشن رایگان ES File Explorer را از www.snipca.com/14605 دانلود کرده، آن را بر روی فولدر DCIM قرار داده، بر روی New ضربه زده، عبارت . thumbnails را تایپ نموده و در آخ بر روی OK ضربه بزنید.
فایل .thumbnails را با یک فایل خالی جایگزین کنید تا فضای بیشتری در اختیار داشته باشید

برگردان: سید حمید یوسفی نژاد

راهنمایی های سریع و کاربردی
File Explorer

از crash کردن سیستم جلوگیری کرده، عکس ها را به صورت کوچک شده (thumbnail) مشاهده کرده و دسکتاپ خود را بازآوری (restore) کنید

جستجوی فایل (File Explorer) مرتب دچار خرابی می شود (crash می کند)
اگر به تازگی سیستم عامل ویندوز 7 کامپیوتر شخصیتان را به ویندوز 8 (یا 8.1) ار تقاء داده اید و File Explorer به صورت مداوم دچار خرابی می شود (در حال crash کردن است)، به احتمال فراوان یکی از فایل های باقیمانده ی Registry ویندوز 7 ایجاد مشکل کرده است.
شما می توانید این فایل را از طریق یکی از ابزار داخلی ویندوز با نام Registry Editor پیدا کرده و آن را غیر فعال کنید. برای باز کردن این ابزار، عبارت regedit را در start تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. بر روی فولدر HKEY_LOCAL_MACHINE کلیک کرده و در ادامه مسیر SOFTWARE → Microsoft → Windows → CurrentVersion → Shell Extentions → Approved را دنبال کنید. اگر Registry با مقدار {289AF617-1CC3-42A6-926C-E6A863F0E3BA} در صفحه ی دست راست وجود دارد، فایل باقی مانده از ویندوز 7 را پیدا کرده اید. برای غیر فعال کردن این فایل بر روی آن دو بار کلیک کنید تا پنجره ی Edit String (مطابق شکل) باز شود. سپس در قسمت Value data مقدار صفر (0) را وارد کرده و بر روی OK کلیک کنید. برای ایجاد تغییرات باید کامپیوترتان را راه اندازی مجدد (restart) کنید.

دسکتاپ شما خالی است
درست مانن Windows Explorer در نسخه های قبلی ویندوز، File Explorer نیز چیزی بیشتر از یک پنجره برای مشاهده ی فایل ها و فولدر ها است. در حقیقت File Explorer مسئول ایجاد نشانه های روی دسکتاپ مانند نوار ابزار (Taskbar) و نشانه های میان بُر (shortcut) است. اگر ویندوز 8 با یک دسکتاپ خالی بالا بیاید، به احتمال فراوان یک برنامه ی شخص سوم (third party) با File Explorer ایجاد اختلال (conflict) کرده است.
شما می توانید از یکی از ابزار سیستم عامل با نام System File Checker استفاده کنید. این ابزار، خطا های Registry را به صورت خودکار پیدا (find) کرده و آن ها را درست (fix) می کند. برای اجرای این ابزار، در حالی که در صفحه ی خالی دسکتاپ قرار دارید، دکمه های ویندوز و R را به صورت هم زمان فشار دهید تا Run باز شود. سپس برای باز شدن Command Prompt، عبارت cmd را تایپ کرده و دکمه ی Enter را فشار دهید. اکنون کافی است عبارت sfc/scannow را تایپ کرده و پس از آن کلید Enter را فشار دهید تا System File Checker اجرا شود. پس از کامل شدن اسکن سیستم، کامپیوتر خود را راه انداری مجدد (restart) کنید.

پنجره ی ناوبری (Navigation Pane) ناپدید شده است
فهرست کتابخانه ها (Libraries) و درایو ها که در قسمت سمت چپ File Explorer قرار دارد، Navigation Pane نام داشته که برای دسترسی سریع به فولدر هایی که در قسمت های مختلف هارد درایو شما قرار دارند، ضروری و لازم است. اگر یکی از برنامه های شخص سوم با Navigation Pane اختلال (conflict) ایجاد کند، درست مانند آن چه در مورد دسکتاپ گفته شد، Navigation Paneنیز ناپدید خواهد شد. این مشکل بیشتر مواقع به دلیل ایجاد اختلال در گزینه ی نمایش پیش فرض Explorer توسط برنامه های شخص سوم است.
شما می توانید این مشکل از طریق فهرست View در File Explorer به سادگی حل کنید. تنها کافی است در این فهرست بر روی Navigation pane کلیک کرده و مطمئن شوید که Navigation pane تیک خورده باشد. اگر با وجود فعال بودن این تیک، باز هم Navigation pane نمایش داده نمی شود، بدون تردید اشکالی در File Explorer Registry ایجاد شده که برای درست کردن آن باید System File Checker (که در قسمت قبل توضیح داده شد) را اجرا کنید.

جستجوی فایل (File Explorer) بدون دلیل باز می شود
اگر File Explorer بدون هیچ دستوری و فرمانی از طرف شما، هر چند وقت یک بار به صورت خود به خود باز می شود، به احتمال فرمان یکی از ابزار جانبی متصل شده به سیستم مانند یک درایو USB یا یک هارد دیسک خارجی باعث ایجاد چنین مشکلی شده اند.
شما می توانید با انجام تنظیماتی در قسمت Power Options در Control Panel، این مشکل را برطرف کنید. عبارت power options را در start تاپ کرده و پس از فشار دادن دکمه ی Enter ، گزینه ی Poer Options را انتخاب کنید. بر روی لینک کوچک آبی رنگ Change plan setting کلیک کرده و پس از آن بر روی Change advanced power settings کلیک کنید. در پنجره ای که باز میشود به ترتیب بر روی نشانه ی + در کنار USB settings و USB selective suspend settings کنید. سپس بر روی Enabled کلیک کرده، گزینه ی Disabled را از فهرست فُرو ریز (drop down) انتخاب نموده و در انتها بر روی OK کلیک کنید. با این کار از خاموش و روشن شدن لوازم جانبی که از طریق USB به دستگاه منتقل شده اند جلوگیری شده و باز شدن خود به خود File Explorer نیز متوقف می شود.
اگر با این کار مشکل شما حل نشود، احتمال دارد که دستگاه شما مشکلات تطبیق پذیری ویندوز 8.1 را داشته باشد. این مشکل ممکن است با قطع ارتباط هارد اکسترانی که از طریق USB به دستگاه متصل شده است، برطرف شود. یک راه حل دیگر این است که AutoPlay ویندوز 8.1 را خاموش کنید (این ویژگی، ابزاری است که گزینه های مختلفی برای استفاده از یک وسیله ی جانبی را در اختیرا شما قرار می دهد که تشریح کاملی از آن در www.snipca.com/14768 قابل مشاهده است). برای غیر فعال کردن این ویژگی، عبارت autoplay را در صفحه ی Start تایپ کرده و بر روی AutoPlay کلیک کنید. سپس بر روی فهرست فرو ریز (drop down) کنار Removable drive کلیک کرده و Take no action را انتخاب کنید.

عکس ها به صورت thumbnail نمایش داده نمی شوند
از آن جایی که در زمان مرتب کردن عکس ها در File Explorer با استفاده از thumbnails تمام آن ها را در یک نگاه قابل مشاهده هستند، می توانیم از thumbnails به عنوان یک ابزار مفید و کاربردی نام ببریم.
اگر File Explorer به درستی کار کند، می توانید با استفاده از فهرست View در آن، حالت های مختلف نمایش thumbnails (مااند Extra large icons، Large icons یا Medium sized icons را انتخاب کنید اما اگر مشکلی وجود داشته باشد، خبری از thumbnails نبوده و تنها نشانه های برنامه ها دیده می شوند. این مشکل می تواند بعد از نصب برنامه های مانند نرم افزار های ذخیره سازی اَبری اتفاق بیفتد. پس از نصب چنین برنامه هایی، تنظیمات File Explorer تغییر داده شده و به جای thumbnails، تنها نشانه ی برنامه ها نمایش داده خواهند شد.
برای برگرداندن تنظیمات به حالت پیش فرض، ابتدا بر روی View و پس از آن بر روی Options کلیک کرده و سپس زبانه ی View را انتخاب کنید. در این قسمت (مطابق شکل) تیک کنار Always show icons, never thumbnails را برداشته و سپس بر روی OK کلیک کنید.
ویندوز 7 را غیر فعال کنید

برای مشاهده ی عکس ها به صورت thumbnail کافی است تیک Always show icons, never thumbnails را بردارید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text