تفاوت دارک وب و دیپ وب در چیست؟

/
/
/

تفاوت دارک وب و دیپ وب در چیست؟
دولت بریتانیا یک واحد جرایم سایبری پیچیده برای مهار دارک وب (Dark web) راه اندازی کرد، اما دارک وب چیست؟ در این مقاله علت تعویق های پنهان اینترنت را مورد بررسی قرار می دهیم.
دارک وب چیست؟
“دارک وب” اصطلاحی است که به مجموعه وب سایت هایی اطلاق می شود که برای همگان قابل رویت می باشند، اما آدرس های IP سرورهایی که آنها را اجرا می کنند ، پنهان هستند. بنابراین این هر کاربر وبی می تواند این وب سایت¬ها را مشاهده کند، اما فهمیدن این موضوع که چه کسی پشت این سایت هاست، بسیار دشوار می باشد. و شما نمی توانید با استفاده از موتورهای جستجو این سایت ها را پیدا کنید.
تقریبا تمام سایت های موجود در دارک وب با استفاده از ابزار رمزگذاری Tor هویت خود را پنهان می کنند که از این ابزار می توانید برای پنهان کردن هویت و جعل آدرس خود استفاده نمایید. وقتی وب سایتی از طریق Tor اجرا می شود،همین اثر را دارد یعنی هویتش پنهان می شود.
در حقیقت، Tor این اثر را چند برابر می کند. برای دیدن یک سایت در دارک وبی که از رمزگذاری Tor استفاده می کند، کاربر وب می باید از Tor استفاده کند. درست مانند IP کاربر نهایی که از میان چندین لایه رمزگذاری شده جهش داده می شود تا در قالب آدرس IP دیگری در شبکه Tor ظاهر شود، وضعیت وب سایت هم به همین گونه است. بنابراین برای دیدن یک وب سایت در اینترنت باز، لایه های متعدد بزرگتر و پنهانی تری درمقایسه با عمل پنهان استفاده از Tor ، وجود دارند.
تمام دارک وب ها از Tor استفاده نمی کنند. برخی از آنها از سرویس های مشابه ای همچون I2P استفاده می کنند، Silk Road Reloaded جدید از این سرویس استفاده می کند. اما اصل موضوع همان است. بازدید کننده باید از همان ابزار رمزگذاری استفاده کند و بداند کجا سایت را بیابد، تا نشانی وب (URL) را تایپ کرده وآن را ببیند.
نمونه های نه چندان معروف سایت های دارک وب شامل Silk Road و مشتقات آن می شود. Silk Road وب سایتی برای خرید و فروش مواد مخدر بود (شاید هنوز هم هست). اما دارک وب کاربردهای قانونی هم دارد.افرادی که در جوامع توتالیته کار می کنند می توانند از آن برای برقراری ارتباط با جهان خارج استفاده نمایند . و همین افشاگری های اخیر در مورد جاسوسی دولت آمریکا و بریتانیا در استفاده از وب، ممکن است این احساس را در شما به وجود بیاورد که اگر ارتباطات خود را به دارک وب ببرید، کار عاقلانه انجام داده اید.
دارک وب و دیپ وب
گرچه این دو اصطلاح را می توان به جای یکدیگر به کار برد، اما این دو دقیقاً به یک چیز اشاره نمی کنند و اختلاف جزیی با هم دارند. دیپ وب (Deep Web) به تمام صفحات وبی اطلاق می شود که موتورهای جستجو قادر به یافتن آنها نیستند. بنابراین دارک وب زیر مجموعه دیپ وب است، اما دیپ وب شامل تمام پایگاه های اطلاعاتی کاربر، صفحات وب میل، گردهمایی های وب که مستلزم ثبت نام هستند و صفحات پشت Paywall ها نیز می شود. تعداد زیادی از صفحات این چنینی وجود دارند و اکثر آنها هم به دلایل روزمرگی و معمولی.
مثلا ما در شرکت PC Advisor یک ورژن مرحله بندی شده از وب سایتمان داریم که در برابر شاخص گذاری توسط موتورهای جستجو بلوکه شده است، بنابراین ما می توانیم همه ی رویدادها را بررسی کنیم.درنتیجه برای هر صفحه ی این وب سایت که قابلیت دسترسی عمومی وجود داشته باشد، صفحه ی دیگری هم در دیپ وب وجود دارد. سیستم مدیریت محتوا که مقالات در آن تایپ می شوند در دیپ وب است. در ضمن اینترانت کاری ما از موتورهای جستجو پنهان است و به رمز عبور نیاز دارد.
آیا از حساب بانکی آنلاین استفاده می کنید؟ بیت هایی که از طریق رمز عبور محافظت می شوند، در دیپ وب هستند. و وقتی تصور می کنید که یک ایمیل چه تعداد صفحه می تواند بسازد، اندازه دیپ وب را درک خواهید کرد.
این مقیاس نشان می دهد که چرا روزنامه نگاران و خروجی های اصلی اخبارکه معمولا داستان¬های ترسناک (حدود 90 درصد اینترنت) را یکریز تکرار می کنند، شامل دارک وب هستند. آنها معمولا دارک وب خطرناک را با دیپ وب بسیار بزرگتر و عموما بی خطرتر اشتباه می گیرند. تلفیقی از عمل پنهان کردن عمدی چیزها همراه با دور نگه داشتن صفحات از تیر رس موتورهای جستجو بنا به دلایل امنیتی یا تجربه کاربران.
دارک اینترنت
دارک اینترنت نیز عبارتیست که گاهی اوقات به اشتباه برای توصیف نمونه های دیگر شبکه ها، پایگاه های اطلاعاتی یا حتی وب سایت هایی که از طریق اینترنت قابل دسترس نیستند، به کار می رود. یا بنا به دلایل تکنیکی یا به این خاطر که خصوصیات، شامل اطلاعات مطلوبی می باشند که عده کمی طالب آنند، یا در برخی موارد به این دلیل که دادهها خصوصی هستند.
قانون کلی این است که عبارت های “دارک وب” یا ” دیپ وب” معمولا توسط روزنامه های تابلویید استفاده می شوند تا به جهان خطرناک و مرموز آنلاین اشاره کنند، “د ارک اینترنت” یک مکان خسته کننده و کسل آور است که دانشمندان داده های خام خود را برای تحقیق در آنجا ذخیره می کنند. دیپ وب یک اصطلاح همه گیر برای تمام صفحات وبی است که برای جستجو شاخص گذاری نشده اند، صفحات دیگر به چیزهای خاصی اشاره دارند.
چگونه به دارک وب دسترسی پیدا کنیم
از نظر فنی، این یک فرایند دشوار نیست. شما باید Tor را نصب و استفاده کنید. به torproject.org بروید و Tor Browser Bundle را دانلود نمایید که شامل تمام ابزارهای لازم است. فایل دانلود شده را اجرا نمایید، محل استخراج را انتخاب و سپس فولدر را باز نمایید و Start Tor Browser را کلیک کنید. Vidalia Control Panel به طور خودکار تنظیم تصادفی شبکه را مدیریت خواهد کرد و وقتی Tor آماده است، مرورگر باز می شود؛ آن را دوباره ببندید تا از شبکه قطع شود.
بسته به اینکه چه کاری می خواهید در وب دارک انجام دهید، برخی کاربران قرار دادن نوار چسب روی وب کم لپ تاپ را پیشنهاد می کنند تا به این صورت از چشمان کنجکاو دور بمانید. بدترین بخش شبکه Tor این است که کجا را باید به دنبال محتوا گشت! چیزی که خود کاربر باید به دنبال آن باشد و نمی توان اطلاعاتی خاصی درباره آن بیان کرد.
به این هشدار توجه کنید، وقتی وارد دارک وب می شوید،می توانید به تمام سایت هایی که تابلوییدها به آن اشاره می کنند، دسترسی داشته باشید. این یعنی اینکه شما فقط به اندازه یک کلیک از سایت های فروشنده مواد مخدر و اسلحه و یا بدتر از اینها فاصله دارید. پس هشدار را جدی بگیرید.
در انتها باید به این موضوع اشاره کرد که هدف از این مقاله تنها برای آشنایی شما با عبارت دارک وب بوده است و به هیچ وجه در بر دارنده تشویق به استفاده از آن نیست بلکه پرهیز از دسترسی به آن توصیه می شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text