بهترین نرم افزار های مجانی کنترل فرزندان برای کاربران اندروید

/
/
/

با استفاده از Android Lollipop می توانید نمایه های کاربری (user profile های) متفاوتی را برای دستگاه های هوشمند تعریف کرده و دسترسی های متفاوتی برای آنها در نظر بگیرید.

تا به امروز، اطمینان پیدا کردن از این که کودکان ما به سراغ چیز های نا مناسبی که در دنیای آنلاین وجود دارد نمی روند، کار چندان پیچیده ای نبوده است. در حقیقت، تنها وسیله ای که می توانست آن ها را به دنیای اینترنت وارد کند، همان کامپیوتری بود که تمام افراد خانواده از آن استفاده می کردند و با نصب یک برنامه ی کنترل فرزندان (کنترل پدر ها و مادر ها یا parental control) می توانستیم اطمینان پیدا کنیم که مرورگر های اینترنت محدود شده، امکان باز کردن سایت های نا مناسب وجود ندارد، امکان نصب یا استفاده از برنامه های گپ زدن (chat کردن) وجود نداشته و اطلاعات بانکی و کلمه های عبور در اختیار سارقات اینرنتی قرار نمی گیرند. برخی از این برنامه ها، زمان استفاده ی کودکان از کامپیوتر را نیز محدود کرده و برخی دیگر (که قابلیت های پیشرفته تری دارند)، به پدر ها و مادر ها اجازه می دادند که تمام کار هایی که فرزندانشان انجام می دهند را مشاهده کنند.
اما فناوری تلفن های هوشمند، شرایط جدیدی را پیش روی ما قرار داده است. امروزه، در بیشتر خانه ها، دست کم یک تبلت، تلفن هوشمند یا لپ تاپ وجود دارد که بتوان با آن به اینترنت دسترسی پیدا کرد و کنترل هم زمان تمام این دستگاه های کامپیوتری، کار چندان آسانی نخواهد بود. در این مقاله، به شما خواهیم گفت که چگونه با استفاده از تنظیمات سیستم، ویژگی های هر کدام از این دستگاه ها و نرم افزار های کنترل فرزندان، دستگاه های کامپیوتری دارای سیستم عامل اندروید را کنترل کرده و امکان دسترسی فرزندانتان به اینترنت (با استفاده از آن ها) را محدود کنید.
پیش از آن که نرم افزار های کنترل فرزندان را معرفی کنیم، باید به این نکته توجه کرد که هیچ کدام از این برنامه ها و تنظیمات، نمی توانند به اندازه ی توجه خود شما به فرزندانتان، و همراهی آن ها در زمان استفاده از اینترنت، مفید باشند.
بر طبق مطالب آموزشی چاپ شده ی انجمن ملی حمایت از کودکان آمریکا، صحبت کردن با فرزندانتان، یکی از بهترین روش ها برای حفظ امنیت آن ها است. این انجمن بیان می کند که کنترل دستگاه های کامپیوتری، نمی تواند تضمین کند که خطرات استفاده از اینترنت آن ها را تحدید نمی کند. در حقیقت، باید به آن ها یاد بدهیم که چگونه از رفتار های پر خطر در محیط اینترنت دوری کرده و در صورتی که در زمان استفاده از اینترنت، احساس خطر کردند، چه کاری باید انجام دهند.
اگر چه بیان استفاده های مفیدی که می توان از اینترنت کرد، یک روش خوب برای آگاه کردن کودکان و نوجوانان بوده و آن ها را به استفاده از  قابلیت های مثبت اینترنت هدایت می کند اما باید در مورد خطرات محتویات غیر اخلاقی، حملات اینترنتی و صحبت کردن با غریبه ها نیز به آن ها هشدار داده شود. باید به این نکته نیز توجه شود که با بزرگ تر شدن بچه ها، نحوه ی گفتگو کردن با آن ها نیز باید تغییر کند و نمی توان برای همیشه از همان عبارت های ابتدایی و پیش پا افتاده ای که در کودکی به آن ها گفته می شده، استفاده کرد. در کشور های پیشرفته، کلاس های آموزشی در این رابطه در مدرسه ها تشکیل شده که می تواند کار پدر ها و مادر ها را آسان تر کند. البته تمام این موارد، باید در کنار ابزار ها و برنامه های محدود کردن دسترسی به اینترنت استفاده شوند. توجه داشته باشید که رها کردن فرزندانتان در دنیای مجازی، مانند این است که آن ها را در نیمه های شب در یک جنگل ناشناخته ی پُر از حیوانات وحشی تنها بگذارید. تردیدی وجود ندارد که آماده کردن فرزندانتان در روبرو شدن با خطرات احتمالی، اهمیت ویژه ای دارد چرا که اگر بتوانید تمام راه های دسترسی به موارد نا مناسب آنلاین را مسدود کرده، دسترسی به اینترنت را محدود نموده و بهترین نرم افزار های کنترل فرزندان را نیز به کار بگیرید، همیشه یک دوست نه چندان خوب در مدرسه یا یک همسایه ی بد پیدا خواهد شد که با تبلت یا تلفن هوشمندش، محتویات نا مناسب دنیای اینترنت را در اختیار فرزندان شما قرار دهد.
در پایان باید بدانید که شما به عنوان پدر یا مادر فرزند خود، تنها کس (کسانی) هستید که باید از آن ها مراقبت کنید. اگر مشاهده کردید که فرزند شما تمام هشدار هایتان را نادیده گرفته و به دنبال محتویات نا مناسب یا غیر اخلاقی در محیط اینترنت است، می توانید دسترسی به اینترنت را قطع کرده و تمام کار هایش در زمان استفاده از هر دستگاه کامپیوتری را به دقت کنترل کنید.
پیشنهاد می کنیم که قبل از نصب برنامه های کنترل دسترسی به اینترنت، به فرزندانتان اطلاع دهید که می خواهید این کار را انجام دهید. روان شناسان معتقدند که اگر کودکان و نوجوانان احساس کنند که پدر ها و مادر هایشان در حال کنترل مخفیانه ی کار ها و رفتار های آن ها هستند، اعتمادشان به خانواده (و به خصوص پدر و مادر) را از دست می دهند.
باز هم این نکته را بیان می کنیم که نباید تنها به نرم افزار های کنترل دسترسی به اینترنت بسنده کرده و باید با فرزندانتان در مورد خطراتی که آن ها را در دنیای مجازی تهدید می کنند، صحبت کنید. تنها در صورتی که آن ها دلیل تلاش شما برای محدود کردن دسترسی به اینترنت را متوجه شوند، استفاده از این نرم افزار ها مفید خواهد بود و در غیر این صورت، تنها موجب از دست رفتن اعتماد آن ها به شما خواهند شد.

روش های محدود کردن (ایمن کردن) استفاده از اینترنت
اگر چه نرم افزار ها و مرورگر های اینترنت دارای روش ها و ترفند های زیادی برای بالا بردن امنیت در زمان دسترسی به اینترنت می باشند اما یکی از قابل اعتماد ترین راه ها این است که به سراغ منبع اصلی، یعنی روتر (router) برویم. این جعبه ی کوچک، با آن چراغ های چشمک زنش، درگاه ارتباط شما با دنیای وب است. با نصب بسیاری از نرم افزار ها (مانند Family Shield که توسط OpenDNS عرضه شده)، امکان کنترل کردن ورود اطلاعات از طریق همین دستگاه کوچک وجود خواهد داشت.
شما می توانید راهنمای کامل نصب Family Shield را در
tinyurl.com/nt2dueh
مشاهده کنید. تنظیمات این برنامه بسیار ساده اما یک طرفه بوده و شما می توانید یکی از سه فیلتر سطح دسترسی کم (low)، متوسط (moderate) و زیاد (high) را انتخاب کنید. مشکل این جا است که فیلتر ها، محدود کردن دسترسی به اینترنت را برای تمام افراد خانواده و نه تنها برای فرزندان شما انجام می دهند. در حقیقت با استفاده از این برنامه ها، دسترسی خود شما به اینترنت نیز محدود می شود! البته روش هایی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد (که در راهنمای کامل برنامه توضیح داده شده است) اما استفاده از این روش ها، کار پیچیده ای خواهد بود.
البته Family Shield تنها برنامه ای نیست که در زمان استفاده از آن، با چنین مشکلی (یعنی محدود کردن کامل دسترسی) روبرو می شویم. بیشتر تامین کنندگان خدمات اینترنت در سراسر دنیا مانند Sky، BT و Virgin دارای انواع فیلتر های محدود کردن دسترسی به اینترنت هستند اما اگر از آن ها استفاده کنیم، محدودیت استفاده از اینترنت، برای تمام افراد خانواده و نه تنها برای فرزندان، ایجاد خواهد شد.
به تازگی پیشرفت هایی در این فیلتر ها مشاهده شده به طوری که برخی از آن ها به شما اجازه می دهند یک زمان مشخص برای محدود کردن دسترسی را تعیین کنید. با استفاده از این ویژگی، شما می توانید زمانی که فرزندانتان بیدار هستند را به عنوان زمان محدود شدن دسترسی به اینترنت انتخاب کرده و زمان خواب آن ها را به عنوان دسترسی کامل، مشخص کنید. ویژگی مهم استفاده از این روش، این است که تمام دستگاه های کامپیوتری خانه ی شما دارای محدودیت های مورد نظر شده و دیگر لازم نیست که برای هر تبلت، کامپیوتر، لپ تاپ یا تلفن هوشمند، تنظیمات مربوط به محدود کردن دسترسی به اینترنت را انجام دهید. باید به خاطر داشته باشید که این دسته از نرم افزار ها، نمی توانند محدودیتی بر روی سیگنال های ۳G و ۴G ایجاد کنند و همچنین اگر فرزندان شما از یک شبکه ی Wi-Fi دیگر (یکی از همسایگانتان) استفاده کنند، چنین نرم افزار هایی بدون استفاده خواهند بود.

تنظیمات کاربر
اگر استفاده از نرم افزار های فیلتر کردن از طریق روتر، برای شما احساس محدودیت به همراه داشته یا انجام تنظیمات مربوط به آن ها برایتان سخت است، می توانید تنظیماتی برای محدود کردن دسترسی به اینترنت بر روی هر کدام از دستگاه های کامپیوتری ایجاد کنید. این تنظیمات در سیستم عامل های مختلف، تفاوت های کوچکی با یکدیگر دارند اما به طور کلی می توان گفت که شبیه به یکدیگر می باشند. در پایگاه های گوگل (Android و Chrome)، می توانیم چندین نمایه ی کاربر (user profile) مختلف با سطح امنیتی متفاوت ایجاد کنیم تا دسترسی به اینترنت افراد مختلفی که از آن استفاده می کنند، مانند یکدیگر نباشد. اگر فرزند شما یک حساب کاربری گوگل دارد، به این دلیل که کاربران می توانند تنظیمات کاربری را تغییر دهند، محدود کردن دسترسی به اینترنت دشوار تر خواهد بود.
برای کودکان، بهترین راه حل، ایجاد نمایه های کاربر کنترل شده (supervised user accounts) بر روی مرورگر اینترنت Chrome است. این نمایه های کاربری به حساب کاربری گوگل شما متصل شده و می توانید برای هر کدام از آن ها محدودیت هایی برای دسترسی به وب سایت ها قرار داده و تمام وب سایت ها و مواردی که از طریق آن ها مشاهده شده است را ثبت کنید. در تبلت Nexus 7، این نمایه با نام restricted user account مشخص شده اند.
ایجاد این نمایه ها از طریق گزینه ی Settings (تنظیمات) در فهرست User (کاربر) امکان پذیر بوده و شما (به عنوان administrator) می توانید تعیین کنید که هر کدام از کاربران به کدام برنامه ها دسترسی داشته، خرید های اینترنتی را محدود کرده یا به طور کلی، دسترسی به فروشگاه های برنامه های کاربردی (app store ها) را غیر فعال نمایید. از آن جایی که محدودیت های ایجاد شده در زمان استفاده از YouTube و Chrome قابل دسترسی هستند، این روش نیز نمی تواند از هر نظر کامل به حساب آورده شود. در حقیقت این روش برای جلوگیری از خرید های آنلاین و نصب برنامه های کاربردی (اپلیکیشن ها) توسط کودکان و نوجوانان، بسیار مناسب است اما یک روش محدود کننده ی کامل دسترسی نخواهد بود.
در اندروید نسخه ی آب نبات چوبی (Lollipop یا ۵٫۰)، گوگل برای نخستین بار قابلیت ایجاد نمایه (profile) های مختلف برای تلفن های هوشمند را نیز ایجاد کرده است. اگر چه شما می توانید برای نمایه های مختلف، امکان برقراری تماس تلفنی یا ارسال پیام کوتاه را محدود کنید اما نمی توانید هیچ محدودیتی برای دسترسی به اینترنت در آن ها قرار دهید.

تبلت های دوست دار کودک (child-friendly)
با توجه به پیشرفت هایی که در چند سال گذشته در مورد توجه به کودکان در ساخت تبلت ها شده است، دیگر لازم نیست که پس از خریدن یک تبلت جدید، به دنبال ابزار های مختلف برای محدود کردن دسترسی فرزندانتان در زمان استفاده از آن بگردید. در برخی از تبلت های جدید که دارای سیستم عامل اندروید هستند، نرم افزار های کنترل فرزندان به صورت پیش فرض نصب شده است. به عنوان نمونه، با استفاده از Tesco Hudl 2 می توانید مدت زمان استفاده از اینترنت و سایت های قابل دسترسی برای کودکانتان را مشخص کنید. از تبلت های Amazon Fire (مانند Fire HD 6) نیز می توانیم به عنوان تبلت های دوست دار کودک نام ببریم. در این تبلت ها نیز، برنامه ای با نام FreeTime به صورت پیش فرض نصب شده است که در کنار قابلیت های محدود کردن دسترسی (درست مانند Tesco Hudl)، با استفاده از آن ها می توانید فیلم ها و کتاب های مورد نظرتان در آمازون را نیز با فرزندانتان به اشتراک بگذارید.
در FreeTime، امکان محدود کردن دسترسی به برنامه های سرگرم کننده، به غیر از آن هایی که برای اهداف آموزشی (خواندن آنلاین کتاب) استفاده می شود، وجود دارد. بعد از بررسی های انجام شده بر روی تعداد زیادی از تبلت ها، می توانیم بگوییم که تعداد زیادی از این تبلت های دوست دار کودک در بازار موجودند. اگر فرزندانتان از تبلت شما استفاده می کنند، بهتر است یکی از این تبلت ها را خریداری کنید.
شبکه های اجتماعی و سایت های اشتراک فیلم و موسیقی
تردیدی وجود ندارد که اطلاعاتی که از طریق شبکه های اجتماعی بر روی دستگاه های کامپیوتری ما ظاهر می شوند، بستگی کامل به دوستان ما داشته و کنترل کردن آن ها (و محدود کردن ورود اطلاعات نا مناسب برای کودکان و نوجوانان) از طریق تنظیمات این وب سایت ها امکان پذیر نیست. در حقیقت شما تنها می توانید برخی از افراد یا برنامه های خاص را محدود (یا block) کرده و امکان ایجاد محدودیت کلی برای مطالب نا مناسب و غیر اخلاقی در آن ها وجود ندارد.
به خاطر داشته باشید که افراد بالای ۱۳ سال می توانند حساب کاربری Facebook برای خود ایجاد کنند پس نمی توانیم از آن به عنوان سایت ها یا برنامه های دوست دار کودک نام ببریم. در برخی از برنامه های محدودیت دسترسی فرزندان، ویژگی ها و قابلیت هایی برای محدود کردن دسترسی به شبکه های اجتماعی وجود دارد. اگر فرزندان شما از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، پیشنهاد می کنیم که از این ویژگی ها برای کنترل کردن آن ها استفاده کنید.
شاید بتوان گفت که سایت های اشتراک موسیقی و فیلم، با توجه به وجود فیلم ها و موسیقی های زیاد در آن ها، برای کودکان و نوجوانان جذاب تر هستند. اگر با یک حساب کاربری وارد YouTube شده و گزینه ی حالت اَمن (safe mode) را انتخاب کنید، دیگر نمی توان در زمان وارد شدن با آن حساب کاربری، از YouTube در حالت های دیگر استفاده کرد. در کامپیوتر های شخصی (دسکتاپ)، تنها کافی است به YouTube مراجعه کرده و در پایین صفحه بر روی Safety: کلیک کنید تا چگونگی کار کردن آن را مشاهده کرده و محدودیت ها را ایجاد کنید.
ایجاد safe mode برای تبلت، تا حدودی متفاوت است. در تبلت ها و تلفن های هوشمند باید ابتدا اپلیکیشن YouTube را اجرا کرده و بر روی نشانه ی سه نقطه در گوشه ی بالایی سمت راست آن ضربه بزنید تا وارد تنظیمات (Settings) بشوید. در تنظیمات ابتدا گزینه ی Search و پس از آن SafeSearch را انتخاب کنید.
البته این کار نمی تواند تمام محتویات نا مناسب و غیر اخلاقی این سایت را فیلتر کند اما جلوی مشاهده ی بسیاری از آن ها را خواهد گرفت.
باید توجه داشته باشیم که در بسیاری از موتور های جستجوی اینترنت، حالت اَمن (safe mode) قرار داده شده تا به سادگی امکان ایجاد محدودیت دسترسی برای کودکان و نوجوانان، فراهم شود.
حالت اَمن (safe mode) در YouTube نمی تواند تمام محتویات نا مناسب و غیر اخلاقی این سایت را فیلتر کند اما جلوی مشاهده ی بسیاری از آن ها را خواهد گرفت.

نرم افزار کنترل فرزندان (Parental Control یا کنترل پدر ها و مادر ها)
امروزه نرم افزار های زیادی برای محدود کردن دسترسی کودکان و نوجوانان به اینترنت برای تمام پایگاه ها وجود داشته و در بسیاری از آن ها امکان انجام تنظیمات از راه دور (و بدون نیاز به دسترسی داشتن به خود دستگاه) نیز وجود دارد. می توانیم از Norton Family، McAfee Family Protection، AV Family Safety و Net Nanny به عنوان بهترین نرم افزار های کنترل فرزندان نام ببریم. از تمام این نرم افزار ها می توان بر روی تمام پایگاه ها استفاده کرده و هر کدام از آن ها سطح امنیتی بی نظیری برای حمایت از خانواده و فرزندان شما را در اختیارتان قرار می دهند. از آن جایی که مجبور خواهید بود نرم افزار های کنترل فرزندان را بر روی هر کدام از دستگاه های کامپیوتری خانه ی خود (به صورت مجزا از هم) نصب کرده و با توجه به این که انجام تنظیمات ابتدایی برای هر کدام از آن ها زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد، استفاده از آن ها از انجام چند تنظیم ساده که در قسمت های قبل بیان شد، سخت تر و زمان گیر تر است. البته بعد از نصب و انجام تنظیمات، می توانید از دسترسی پیدا نکردن فرزندانتان به محتویات نا مناسب و غیر اخلاقی دنیای مجازی، اطمینان پیدا کنید. یکی از راه هایی که این نرم افزار ها برای محدود کردن دسترسی از آن استفاده می کنند، جایگزین کردن مرورگر موبایل با یک مرورگر ساخته شده توسط خود برنامه است تا امکان دسترسی به سایت هایی که به عنوان غیر مجاز مشخص شده اند، امکان پذیر نباشد.
البته باید توجه داشته باشید که ویژگی های کاربردی و اصلی در این نرم افزار ها بر روی نسخه های نهایی قرار داده شده و باید برای به روز نگه داشتن و استفاده از تمام ویژگی های آن ها، هزینه ی اشتراک سالیانه ای (مانند نرم افزار های ضد ویروس) برایشان پرداخت کنید. تردیدی وجود ندارد که ارزش محافظت از افراد خانواده (فرزند یا فرزندانتان)، بیشتر از مبالغ اندکی است که برای تمدید اشتراک پرداخت می کنید.
یکی از بهترین نرم افزار ها برای محدود کردن دسترسی به اینترنت، Qustodio نام دارد. انعطاف پذیری، سطح امنیتی قابل قبول و آسان بودن استفاده از آن، ویژگی های بی نظیر این نرم افزار هستند. شما می توانید بدون این که اطلاعی در مورد مبانی کامپیوتر یا شبکه داشته باشید یا درک کنید که ویژگی های این برنامه چگونه کار کنند، از آن استفاده کنید. یک نسخه ی رایگان این برنامه وجود دارد که می توان آن را بر روی یک دستگاه نصب کرده و یک پروفایل (نمایه) بر روی آن ایجاد کرد. شما می توانید برای مدتی از این نسخه ی رایگان استفاده کرده و در صورت رضایت داشتن از عملکردش، نسخه ی نهایی و اصلی را خریداری کنید (یا همان نسخه را به روز کرده و ارتقا بدهید).
رابط کاربری بسیار ساده ی Qustodio به شما اجازه می دهد که به سادگی با آن کار کرده و با استفاده از یک درگاه (پورتال) وِب، سایت هایی که فرزندتان آن ها را مشاهده کرده و زمانی که برای مشاهده ی هر کدام اختصاص داده اند را مشاهده کنید. همچنین می توانید محتویات قابل نمایش و زمان استفاده از اینترنت را نیز از راه دور (و بدون دسترسی داشتن به تبلت یاتلفن همراه)، مشخص کنید. اگر چه مواردی وجود دارد که نشان می دهد این برنامه به صورت کامل (صد درصدی) نمی تواند قابل اعتماد باشد اما در بیشتر موارد، جلوی دسترسی فرزندان شما به محتویات غیر اخلاقی و نا مناسب را خواهد گرفت.
تردیدی وجود ندارد که به وجود اینترنت، کار پدر ها و مادر ها برای تربیت و کنترل فرزندانشان، مشکل تر از قبل شده است. با وجود مطالب بیان شده، روش های کنترل فرزندان و برنامه های محدود کردن دسترسی به اینترنت، باز هم نمی توانیم به طور کامل اطمینان داشته باشیم که هیچ خطری فرزندانمان را در دنیای مجازی تحدید نمی کند. منظور ما این نیست که بگوییم روش های مطح شده بدون استفاده هستند و می خواهیم همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، باز هم بگوییم که این روش ها باید در کنار حضور خود شما و صحبت کردن با فرزندانتان همراه باشد.
استفاده از تمام روش های بیان شده، به همراه مشارکت و حضور شما در کنار فرزندانتان، می تواند از دسترسی آن ها به محتویات نا مناسب و غیر اخلاقی دنیای آنلاین، جلوگیری کند. همان طور که بار ها و بار ها اشاره شد، بهترین راه برای کنترل کردن فرزندانتان و محدود کردن دسترسی آن ها به اینترنت، این است که با آن ها صحبت کرده و به آن ها در مورد موارد نا مناسب و غیر اخلاقی دنیای مجازی، هشدار داده شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text