img

نکته ها و ترفندها

/
/
/

نکته ها و ترفندها

برگردان : مهسا قنبری

 

۱ ویندوز ۷

کنترل­های اکانت کاربر را برای همیشه غیرفعال کنید

 

 

تصویر

اگر پیام ها را کاملاً متوقف کنید این احتمال وجود دارد که از خطرها آگاه نشوید

 

اگر کنترل اکانت کاربر را غیرفعال نمائید، تمام سوالات امنیتی غیرفعال خواهند شد. مثلا، هنگام نصب برنامه های جدید، دیگر نیاز نیست حق دسترسی Admin را به صورت جداگانه به آن ها اعطا کنید. شاید فکر کنید که کارتان خیلی راحت تر می شود، اما فعال بودن کنترل اکانت کاربر از سیستم شما در مقابل تغییرات ناخواسته محافظت می کند. بنابراین باید تنها زمانی آن را غیرفعال کنید که با موضوعات آشنایی دارید.

شما اساساً ۲ گزینه برای رسیدن به هدف خود دارید: ساده ترین گزینه زمانی است که شما این تنظیم را از طریق کنترل پنل تغییر می دهید، کنترل پنل را باز کنید و در فیلد جستجو قسمت بالا سمت راست Action Center را تایپ نمائید. حالا روی آن کلیک کنید و به نوار پائین تر به “”Change User Control Settings بروید. پنجره جدیدی باز خواهد شد. اسلایدر را پائین بکشید. تنظیم را با کلیک کردن ok تائید نمایید. ممکن است لازم باشد کامپیوتر را دوباره راه اندازی کنید. تنظیمات اکانت کاربر پس از راه اندازی مجدد سیستم ، غیرفعال می گردد.

 

تصویر

از طریق فرمان “useraccount­controlsettings” مستقیماً به منوی تنظیمات بروید

 

۲ ویندوز ۷

با استفاده از ترکیب کلیدها هر پنجره فعالی را کوچک کنید

در ویندوز برای کوچک کردن یک پنجره ، به یک ترکیب کلید که شامل ترکیب سه کلید است نیاز دارید: کلیدهای ALT+Space+N را فشار داده و نگه دارید. این میانبر تقریباً در تمام برنامه ها کار می کند، پنجره ای که کوچک می شود باید پنجره فعال باشد.

توجه : در اکثر موارد، باید کلید Enter را پس از این کلید ترکیبی فشار دهید تا این عمل فعال شود مثلا در گوگل کروم.

 

 

۳ ویندوز ۷

فایل­های موقتی را در ویندوز ردیابی و حذف نمائید

فایل­های موقتی فقط در ذخیره سازی داده­های میانجی کاربرد دارند تا به این ترتیب حافظه رم آزاد شود و برای انتقال فایل ها به برنامه های دیگر آماده گردد.

گرچه اکثر فایل های موقتی بعد از به پایان رسیدن یک برنامه حذف می شوند، اما برخی از این فایل ها در دیسک سخت باقی می مانند و به مرور زمان روی هم انباشته شده و حافظه را اشغال می کنند. پاک کننده های دیسک سخت که مخصوص حذف فایل­های غیر ضروری هستند می توانند در این زمینه مفید باشند، یکی از پاک کننده­های خوب CCleaner است. پیشنهاد می کنیم این پاک کننده را همانند یک ابزار دانلود و نصب کنید. پس از نصب، می توانید تمام برنامه ها و فایل های موقتی که میخواهید حذف شوند را انتخاب نمائید. سیستم شما تمام این فایل ها را جستجو و حذف می کند.

 

تصویر

پاک کننده های دیسک سخت همانند CCleaner فایل های موقتی قدیمی را از دیسک سخت پاک می کنند

 

 

۴ ویندوز ۷

سطل زباله را در نوار وظیفه قرار دهید تا همیشه در دسترس باشد

اگر غالباً از سطل زباله ویندوز استفاده می کنید؛ میتوانید به راحتی آن را در نوار وظیفه قرار دهید. به این ترتیب همیشه به آن دسترسی خواهید داشت.از آنجائیکه نمی توان سطل زباله یا Recycle Bin اصلی را از دسکتاپ در نوار وظیفه قرار داد، ابتدا باید یک میانبر جدید بسازید: برای اینکار روی یک فضای خالی در دسکتاپ راست کلیک کنید و سپس New Shortcut را باز نمائید. حال میتوانید مسیر فایل زیر را برای ساخت میانبر سطل زباله وارد نمائید:

“%SystemRoot%explorer.exe­shell:RecycleBinFolder”

سپس روی Next کلیک کنید و اسم میانبر را Recycle Bin یا هر اسمی که میخواهید بگذارید. سپس دکمه Enter را فشار دهید. حال روی این میانبر ساخته شده راست کلیک کنید و “Properties | Shortcut” را انتخاب کنید. نماد Recycle Bin را جستجو کرده و انتخاب خود را با Ok تائید کنید. سپس باید با استفاده از کلید راست ماوس و ‘Place it on the taskbar’ میانبر را انتخاب نمائید.

 

۵ ویندوز

فایل rthdcpl.exe را شناسایی و غیر فعال کنید

 

تصویر

فرمان msconfig شما را مستقیما به کنترل پنل می برد

 

اپلیکیشن “rthdcpl.exe” رابط کاربر “Realtek HD Control Panel” است که میتوانید برای پیکربندی و کنترل کارت صدای Realtek خود از آن استفاده نمائید. در واقع این فایل و فرآیند مربوطه هیچ خطری برای کامپیوتر شما ندارد اما بخشی از Realtek HD Audio Manager شماست. اگر غالباً کارت صدای خود را پیکربندی نمی کنید، میتوانید فرآیند rthdcpl را پایان دهید، چون کارت صدا می تواند به خوبی بدون “rthdcpl.exe” کار کند. اگر به هیچ وجه نمی خواهید این فرآیند راه اندازی شود، این مراحل را در ویندوز ۷ دنبال کنید: روی Start کلیک کرده و msconfig را تایپ کنید، Enter را فشار دهید. یک پنجره مکالمه برای پیکربندی سیستم باز می شود. به تب ‘Systemstart’ بروید. در اینجا برنامه های زیادی را می بینید که با راه اندازی سیستم به طور خودکار، لود می شوند. ‘rthdcpl.exe’ را پیدا کنید و چک مارک کنار آن را حذف کنید. سپس سیستم را دوباره راه اندازی نمائید.

اگر از ویندوز XP استفاده می کنید، این مراحل را دنبال کنید: ترکیب کلید Windows +R را فشار دهید. یک پنجره مکالمه باز می شود. در آن “msconfig” را تایپ نمائید. پنجره مکالمه دیگری برای پیکربندی سیستم باز می شود. تب ‘Systemstart’ را انتخاب نمائید. حال rthdcol.exe را در overview صفحه نمایش جستجو کنید و چک مارک کنار آن را بردارید. سپس سیستم را دوباره راه اندازی کنید.

 

۶ ویندوز ۸٫۱

برای دسترسی آسان تر کتابخانه­ها را در اکسپلورر نمایش دهید

کتابخانه های Pictures ، Documents ، Music و Videos به طور پیش فرض در اکسپلورر ویندوز ۸ یافت می شوند. بهرحال به نظر می رسد این کتابخانه­ها بعد از بروزرسانی ویندوز ۸٫۱ ناپدید شده اند. بسیاری از کاربران به فولدرهای گروهی عملی عادت کرده اند و نمیخواهند این فولدرها را از دست بدهند. شما میتوانید این فولدرها را حتی در ویندوز۸٫۱ طی چند مرحله مجدداً فعال نمائید. برای اینکار، با استفاده از ترکیب کلید Win +E اکسپلورر را باز کنید. سپس در یک فضای خالی در نوار کناری سمت چپ راست کلیک کرده و Display Libraries را تیک بزنید. این کتابخانه ها به سرعت ظاهر می شوند و نیاز به راه اندازی مجدد سیستم هم نیست.

 

تصویر

این کتابخانه ها به طور پیش فرض در ویندوز ۸٫۱ پنهان شده اند، اما می توانید به راحتی آنها را به نمایش در آورید

 

۷ ویندوز

برنامه­های خطرناک را با استفاده از فرآیند csrss شناسایی کنید
اگر کامپیوتر شما کند شده و یا کارهای غیر منتظره انجام می دهد، باید مرتباً Task Manager را بررسی کنید. تمام برنامه ها و سرویس هایی که به تازگی اجرا شده اند در اینجا لیست می شوند و همچنین می توانند طبق باری که به CPU تحمیل می کنند، مرتب شوند. با استفاده از این روش می توانید برنامه هایی که در یک حلقه گیر افتاده اند و به طور غیر ضروری CPU را درگیر می کنند را بیابید. بعلاوه Task Manager گزینه ای را برای پایان دادن به این فرآیند به طور دستی یا حتی به صورت اجرای برنامه ارائه می دهد.

اکثر موارد با خواندن نام ابزارها یا فرآیندها می توانید به کاربرد آنها پی ببرید. بهرحال، با خواندن نام فرایند Csrss.exe نمی توانید اطلاعاتی را راجع به آن کسب کنید. Csrss مخفف “Client/Server Run-Time SubSystem” است. این فرآیند پنجره هایی را برای اپلیکیشن ها تنظیم می کند و مسئولیت مدیریت آن ها را در سیستم به عهده می گیرد. بعلاوه این فرایند ویندوز threadهای مجزای اپلیکیشن های جاری را راه اندازی کرده و خاتمه می بخشد. همچنین فرایند Csrss.exe مولفه مهمی در سیستم Windows است و یک بدافزار نیست. بهرحال، ممکن است ویروس ها و تروجان ها خود را به صورت csrss.exe مخفی کنند تا بدون هیچ مزاحمی بتوانند کار خود را انجام دهند.

معمولاً نام به نمایش درآمده یکسان است: شما با بررسی کردن محل ذخیره سازی می توانید بفهمید که آیا این فرایند واقعی است یا خیر، چون “csrss.exe” معمولا در فولدر ویندوز “C:WindowsSystem32” یافت می شود. اگر این فایل در آنجا دیده نمی شود ممکن است ویروس یا یک کرم باشد، پس باید بگذارید ابزار ضد ویرویس کامپیوتر شما آن را بررسی نماید.

 

۸ ویندوز ۸

لینک وب سایت ها را به صورت تایل در دسک تاپ ذخیره کنید

جدای از برنامه ها، می توانید وب سایت ها را نیز مانند تایل در منوی استارت ویندوز ۸ قراردهید. روش کار به اینصورت است: در ویندوز ۸ معمولاً فایل ها یا برنامه ها را میتوان از طریق راست کلیک کردن و سپس کلیک کردن Attach To Start در استارت قرار داد. در مورد فایل هایی که به “*.url” ختم می شوند یا به عبارت دیگر لینک های اینترنت، این ورودی در منوی زمینه (context) پنهان شده است. این مراحل را دنبال کنید تا لینک به صورت یک تایل به منوی استارت وصل شود:

ابتدا لینک زیر را از طریق ویندوز اکسپلورر فرا بخوانید:

C:Users%USERNAME%AppleDataRoamingMicrosoftWindowsStart Menu

سپس در یک فضای خالی راست کلیک کرده و گزینه New را انتخاب و سپس Shortcut را در منوی زمینه انتخاب نمائید.

حال در پنجره جدید، وب سایت مورد نظر مثلا www.google.com را تایپ کرده و روی Next کلیک کنید. در مرحله بعد، نامی مثل “Google”را به این میانبر اختصاص دهید. سپس با فشردن کلید Windows به منوی استارت بروید. حال دوباره در یک فضای خالی راست کلیک کنید و در پائین سمت راست All Apps را انتخاب نمائید. حال باید بتوانید لینک ساخته شده خود را در سمت چپ بین تمام اپ های ویندوز ۸ ببینید. روی لینک خود راست کلیک کرده و Attach To Start را انتخاب نمائید. این احتمال وجود دارد که تایل های ویندوز ۸ مرورگر استاندارد را به صورت آیکن خود در نظر بگیرند. اگر میخواهید آیکن وب سایت مربوطه را داشته باشید اینگونه عمل کنید: بدنبال یک تصویر مناسب (*.ico) در اینترنت باشید. دوباره به فولدر

C:Users%USERNAME%AppleDataRoamingMicrosoftWindowsStart Menu

بروید و روی یک میانبر راست کلیک کنید. در منوی زمینه گزینه Properties را انتخاب نمائید. روی “Other icon” در زیر تب Web Document کلیک کنید. روی Search در پنجره جدید کلیک کنید و آیکن جدید مورد نظر را انتخاب نمائید.

 

تصویر

با کمی دستکاری می توانید وب سایت های شخصی را به صورت تایل ذخیره کنید

 

۹ آفیس ورد

با اختصاصی کردن الگوی از پیش نصب شده یک فرمت، کارت دعوت شخصی بسازید

برای طراحی کارت دعوت به هیچ نرم افزار گرانقیمتی نیاز ندارید. می توانید با استفاده از Word کارت دعوت های جذاب بسازید. Word را باز کنید و روی دکمه Office در گوشه بالا سمت چپ کلیک کنید. گزینه New را می بینید. در نوار جستجو کلمه Invitation را تایپ کرده و به این ترتیب چندین الگوی فرمت برای جستجوی خود دریافت خواهید کرد. حال باید یکی از الگوها را انتخاب و آن را طبق سلیقه خود تغییر دهید.

 

شکل

الگوهای زیادی در Word وجود دارند که می توانید آن ها را شخصاً تغییر دهید

 

۱۰ اکسل

تاریخِ روز را با استفاده از یک تابع در سند اکسل درج کنید

صورتحساب ها و اسناد دیگری که با اکسل ساخته می شوند اغلب به تاریخ همان روز نیاز دارند. اکسل با استفاده از یک تابع ساده میتواند تاریخ روز بسازد و هر بار که فایل باز می شود آن را به طور خودکار بروز نماید. اکسل از طریق تابع “=TODAY()” این تاریخ را می سازد. اگر میخواهید تاریخ قبل تر یا تاریخ بعد از آن را بسازید میتوانید با “+x” یا “-x” روز را تغییر دهید. به مثال زیر توجه کنید:

تاریخ روز را با “=TODAY()” تایپ کنید و این تاریخ به صورت ۱۸٫۰۵٫۲۰۱۲ ظاهر خواهد شد. این سند را ذخیر ه کنید ، اگر آن را مجددا باز نمائید، تاریخ فعلی را در داخل یک سلول خواهید دید. برای درج تاریخ روز قبل، به تابع “-۱” را اضافه کنید، پس تابع اینگونه می شود، “TODAY()-1”. حال اکسل تاریخ ۱۷٫۰۵٫۲۰۱۴ را نشان می دهد. اکسل این تاریخ را نیز بطور خودکار بروز می نماید: اگر سند را در روز دیگری باز کنید، اکسل تاریخ روز قبل را محاسبه خواهد کرد. با استفاده از اعداد بزرگتر، یک تاریخ تصادفی در گذشته دریافت خواهید کرد.

 

تصویر ۱۰

اکسل می تواند تاریخ روز و تار یخ روزهای قبل و بعد از آن را نشان دهد

 

۱۱ ورد

نامه­ها را مستقیماً با Word و پرینتر خود چاپ کنید

 

تصویر

با MS Word میتوانید نامه های اختصاصی خود را چاپ نمائید

 

برچسب گذاری یک نامه با دست کار آسانی است اما چاپ آن با Word به نامه شکل حرفه ای تر می بخشد. با استفاده از نکته هایی که عنوان می کنیم می توانید یک نامه با سلیقه خودتان چاپ کنید. در ردیف هدر در تب “Mailings” کلیک کنید. سپس به سمت چپ به سراغ Envelopes بروید. یک پنجره مکالمه باز می شود و شما باید دوباره Envelops را انتخاب نمائید. می توانید نام دریافت کننده را در بالا و نام فرستنده را در پائین وارد کنید. اگر میخواهید فرستنده مشخص نباشد Skip را تیک بزنید. وقتی آدرس ها وارد شدند، جزییات چاپ را بررسی کنید تا چیزی اشتباه نباشد. برای اینکار، روی Options در پنجره مکالمه کلیک کنید. تب اول “Envelop options” باز می شود. میتوانید فرمت نامه را در اینجا تنظیم کنید. مثلا “DL” برای Din-long . DL با فرمت استاندارد نامه مطابقت دارد ولی برگه DIN-A4 در یک سوم تا می شود. در زیر Printing options می توانید نحوه ی تغذیه نامه به داخل پرینتر را مشخص نمائید. وقتی همه چیز را مطابق میل تان پیکربندی کردید، می توانید مستقیماً نامه را چاپ نمایید (print) یا “Add it to the document” را انتخاب کنید. در اینصورت این نامه را میتوانید چندین بار چاپ کنید.

 

۱۲ عکاسی   

تکنیک عکس برداری

عکس هایی در میان مه یا همراه با مه

عکسبرداری در هوای مه آلود خود یک چالش محسوب می شود: اگر صبح زود نزدیک یک رود آب باشید، میتوانید از طلوع خورشید به عنوان پس زمینه استفاده کنید. اگر در جایی قرار بگیرید که منبع نور مستقیماً قابل مشاهده باشد ، به عبارت دیگر هنگام طلوع و یا غروب خورشید، بهتر است. در اینصورت میتوانید اشعه های خورشید را دریافت کنید و افکت­های رنگی جالبی که به واسطه مه ایجاد شده را ضبط نمایید. توجه داشته باشید که: وقتی هوا مه آلود می شود کنتراست به مقدار زیادی پائین می آید و مشکل فوکوس کردن به وجود می آید. بنابراین بدنبال عکاسی از موضوعاتی باشید که در نمای آن درختان در امتداد هم قرار گرفته اند و یا در خیابانی که تیرهای چراغ برق کنار هم هستند و یا اشیایی که در فواصل مختلفی از شما قرار گرفته اند. این مناظر به تصاویر شما عمق می دهند.شاید حتی منطقی باشد که استفاده از فوکوسینگ اتوماتیک را به کلی کنار بگذارید. نوردهی و فلش خودکار هم باید خاموش باشند. نوردهی را به شکل دستی تنظیم کنید و آن را کمی بیشتر از آنچه که نورسنج نشان می دهد، قرار دهید چون نور سنج اغلب موقعیت را به دلیل انعکاس نور مه اشتباه تفسیر می کند.در هوای مه آلود به زمان نوردهی بیشتری نیاز است، بنابراین بهترین گزینه کار کردن با یک سه پایه و یک تریگر از راه دور است.

 

۱۳ عکس

حذف فراداده ها از عکس ها برای حفظ حریم خصوصی

اکثر عکس هایی که با اسمارت فون ها گرفته می شوند، شامل مقدار زیادی فراداده یا متادیتا هستند. این داده های حساس و محرمانه باید قبل از آپلود کردن تصاویر، حذف شوند چرا که ممکن است شامل اطلاعاتی در مورد اسمارت فون یا داده های GPS شما باشند.

ویندوز ویژگی دارد که به شما امکان می دهد تا فراداده ها را کاملا از تصاویر خود حذف نمائید. گزینه Properties عکس خود را باز کنید. برنامه­های رایگان زیادی وجود دارند که میتوانید برای حذف فراداده ها (به عبارت دیگر داده های EXIF) از آنها استفاده نمائید. این برنامه ها اساساً مزیت هایی دارند که به کاربران امکان حذف این داده ها را از عکس­ها می دهند. یکی از این برنامه ها “Exif Tag Remover” است. حذف داده ها با این ابزار بسیار ساده است، پس از نصب EfIX Remover این برنامه را باز کنید و Add را کلیک نمائید. به سراغ تصاویری که میخواهید در این پنجره اصلاح شوند، بروید و این تصاویر را با دوبار کلیک کردن روی آنها باز نمایید. این تصاویر در لیست این برنامه ظاهر می شوند، وقتی تمام عکس ها را انتخاب کردید روی Next کلیک کنید. در مرحله بعد، میتوانید انتخاب کنید که عکس اصلی Overwrite شود یا فولدری را انتخاب کنید تا کپی های اصلاح شده را در آن ذخیره کنید یا بگذارید کپی ها با اضافه شدن کلمه cleaned به آخر نام آنها، در کنار تصویر اصلی ذخیره شوند. بعد از کلیک کردن Next میتوانید فرا داده ها را انتخاب کنید تا حذف شوند.

 

تصویر

ویندوز ویژگی را برای حذف فراداده ها از عکسهای دیجیتالی ارائه می دهد

 

 

۱۴ سلفی ها

با ترفندهای زیر عکس های سلفی خود را به یک اثر هنری تبدیل کنید

در ۲۰۱۳ کلمه سلفی در انگلستان به عنوان کلمه سال انتخاب شد و البته جای تعجب هم نیست چون این پدیده در دنیا فراگیر شده است. سلفی عکسی است که فرد با اسمارت فون از خودش می گیرد، سلفی ها مشهورترین فرمت عکس در شبکه های اجتماعی هستند. اما عکس گرفتن از چهره خودتان آن هم در حالی که یک دست خود را به عقب کشیده اید، کار آسانی نیست. با ترفندهای زیر می توانید کاری کنید که تصاویر سلفی شما بسیار زیباتر شوند. اغلب بهتر است دوربین را کمی بالاتر نگاه دارید به این ترتیب دیگر مجبور نیستید در سایه باشید چون بیشتر نور از بالا می آید. دورنمای عکستان هم بهتر می شود چرا که صورتتان در مقایسه با زمانی که عکس ها را از پائین می گیرید، باریکتر بنظر می رسد.

نفس خود را حبس کنید. چون تصاویر لرزش دار خیلی بد بنظر می رسند. پس نفس نکشید. اینکار به ژست عکس گرفتن شما کمک می کند. به اطرافتان توجه داشته باشید.

سلفی ها به خودی خود خنده دار هستند. پس احتمالا قصد ندارید که میز بهم ریخته یا اشیاء کنار میزتان را هم به نمایش بگذارید. بهترین حالت این است که یک پس زمینه ساده را برای تصویر سلفی خود انتخاب نمائید.

اینترنت پر است از سلفی هایی که با عجله گرفته شده اند. در تنظیم تلفن خود هوشیارانه عمل کنید. برخی اسمارت فون ها به شما امکان می دهد تا دکمه تریگر را تغییر دهید. به این ترتیب می توانید با استفاده از دکمه سخت افزاری عکس بگیرید. کیفیت عکس سلفی میتواند به شکل قابل توجه ای بهبود پیدا کند. در آخر باید گفت که از گرفتن ویدئوهای سلفی خودداری کنید. این ویدئوها در حال حاضر خیلی مد هستند اما اصلا ایده خوبی نیستند.

 

تصویر

شبکه های اجتماعی پر است از عکس های سلفی. برای گرفتن عکس های بهتر و با کیفیت تر از دوربین جلوی گوشی خود استفاده نمایید

 

۱۵ حفظ و نگهداری

با مواد پاک کننده به آرامی لنز دوربین را پاک کنید

 

تصویر

پاک کردن لنزها به تجهیزات مناسب و مراقبت زیاد نیاز دارد

 

اگر گرد و غبار روی لنز دوربین شما نشسته است، باید ابتدا یک برس لنز تهیه کنید و با دقت گرد و غبار را از روی لنز پاک کنید تا خط و خش روی آن نیفتد. راه دیگر استفاده از پمپ های هواست که مخصوص لنز دوربین ها طراحی شده اند. اگر لنز دوربین تان همچنان کثیف است، از یک پارچه نرم و یا ست لوازمی که شامل دستمال و مواد پاک کننده است جهت پاک کردن لنز دوربین استفاده نمائید.

 

۱۶ هنرعکاسی

با این ترفند می توانید در روز عکس­هایی بگیرید که حال و هوای شب دارند

برای شبیه سازی عکس های شب در روشنی روز به یک فیلتر آبی و فیلتر ND(Neutral Density) نیاز دارید. فیلتر ND را در دوربین قرار دهید و آن را بچرخانید طوری که مقدار بسیار کمی نور به لنزها برسد. در موقعیتی قرار بگیرید که خورشید در پشت شما باشد. هرچه نور کمتر باشد نتیجه بهتر است. از فیلتر آبی برای شبیه سازی ابر در آسمان شب استفاده کنید.

این فیلتر تمام رنگ های روشن روز را همزمان تاریک می کند و همچنین میتوان با این فیلترعکس های بسیار تیره گرفت. مهم است که جلو زمینه عکس شما و جلوی سوژه نور کمی وجود داشته باشد. در این صورت افکت یک شب سیاه به تصویر داده می شود.

 

۱۷ GoPro

میان افزار را خودتان دانلود کنید و به صورت دستی بروز نمائید

قبل از آنکه بخواهید GoPro3 خود را بروز کنید مطمئن شوید که دستگاه شما از باتری کافی و کارت SD خالی برخوردار است. به صفحه خانه GoPro بروید و آخرین میان افزار (firmware) را دانلود نمائید. فایل Zip را در کارت SD خالی Unzip کنید و آن را در GoPro (زمانی که غیرفعال است) قرار دهید. دکمه تریگر را پائین نگه دارید و همزمان دکمه مورد نظر را یکبار فشار دهید. اگر دوربین روشن است، در آن صورت دکمه مورد نظر را سه بار متوالی فشار دهید. سپس در نمایشگر دوربین Up را می بینید. دوربین خود را به صورت خودکار بروز می کند. این فرآیند تقریبا ۱۰ ثانیه طول می کشد. GoPro Hero3 بعداً خاموش خواهد شد.

 

تصویر

میان افزار  GO Pro Hero3 را می توان بدون وصل کردن به کامپیوتر بروز کرد

 

۱۸ موبایل

تلفن های آندرویدی

صدای راه اندازی اسمارت فون را برای همیشه غیرفعال کنید

گزینه های زیادی وجود دارند که می توانید از طریق آنها صدای راه اندازی دستگاه موبایل را درهنگام روشن شدن، غیر فعال نمایید. ساده ترین راه این است که گوشی خود را قبل از خاموش کردن در حالت بی صدا قرار دهید. بنابر این وقتی دستگاه خود را راه اندازی مجدد می کنید، این صدا دیگر پخش نمی شود. بهرحال این روش باعث می شود تمام صداها قطع شوند. اگر نمیخواهید این وضعیت پیش بیاید میتوانید صدای سیستم را کم کنید: در کل صدای راه اند ازی یا Startup Tone را نمی توان در تنظیمات صدا غیرفعال کرد بلکه فقط می توان صدای سیستم را غیرفعال نمود. غیر از این صدا، صدای نوتیفیکیشن هم هست که نشان می دهد باتری دستگاه کاملاً شارژ شده.

با ما همراه باشید تا بتوانید صدای سیستم را تغییر دهید. به منوی تنظیمات اسمارت فون خود بروید. منوی Sounds را اانتخاب کنید. روی Volume کلیک کنید، پنجره ای باز می شود که می توانید صدای ویژگی های مختلف را در اینجا تنظیم نمائید.

صدای سیستم را در اینجا روی صفر قرار دهید. اگر واقعا میخواهید صدای راه اندازی را غیرفعال کنید، فقط یک گزینه پیش رو دارید، اپ های مخصوص برای حل این مشکل وجود دارند. از آنجائیکه تلفن های آندرویدی هم از نظر سازنده و هم از نظر ورژن های آندروید متفاوتند، این اپ ها ممکن است از موفقیت کمتری برخوردار باشند و سازگارپذیری لازم را نداشته باشند. از آنجائیکه این اپ ها رایگان هستند آزمون و خطا در این زمینه خیلی خطرناک نیست. فقط کافیست امتحان کنید.

اگر اسمارت فون شما با آن سازگاری داشت می توانید صدای راه اندازی یا Startup tone را با تغییر نام فایل مربوطه OGG غیرفعال نمائید. معمولاً این فایل در آدرس “system/media/audio/ui” قرار دارد. تنها چیزی که نیاز دارید یک جستجوگر Root است. به دایرکتوری که در بالا عنوان کردیم بروید و بدنبال فایل OGG به نام Startup.ogg یا Power-on.ogg یا شبیه آن باشید و آن را مثلا به X بزرگ تغییر نام دهید. تنها مشکلی که وجود دارد این است که نمیتوانید تغییرات را خنثی کنید.

 

 

 

 

ساختن کلیپ از فایل های ویدویی با استفاده از ابزارهای پنهان VLC

اغلب مجبور بودم بخش های کوتاهی از تصاویر ویدئویی را برش دهم، تبدیل کنم و برای ارائه کنار هم قرار دهم. تا همین اواخر مجبور بودم بسته به نوع فرمت ویدئویی که با آن کار می کردم، از برنامه های محتلف استفاده کنم که این فرآیند همیشه خسته کننده و زمان بر بود. بعد از تحقیق کردن فهمیدم که برنامه رایگان VLC media player (www.viedolan.org) ، دارای قابلیت ساخت کلیپ از هر نوع فرمت ویدئویی هست.

VLC را باز کنید و ویدئویی را که میخواهید از آن کلیپ بسازید را اجرا کنید. در نوار ابزار روی View و سپس Advanced Controls کلیک کنید. در این صورت ۴ دکمه در گوشه چپ پایین پنجره VLC قرار می گیرند. حال تنها کاری که باید انجام دهید این است که فیلم را با کشیدن اسلایدری که در زیر صفحه پخش فیلم وجود دارد آن را به نقطه ای ببرید که میخواهید کلیپ آغاز شود، سپس دکمه ضبط را فشار دهید. اجازه دهید ویدئو اجرا شود و سپس دکمه قرمز رنگ را دوباره در نقطه ای که میخواهید کلیپ تمام شود، فشار دهید.

به همین سادگی! تا وقتی که VLC بتواند ویدئو را به پخش کند، حتی اگر از روی یک دی وی دی باشد، شما می توانید از آن کلیپ تهیه کنید.

VLC ، کلیپ های شما را در فولدر user video (که ممکن است مثلاً در C:UsersbobVideos باشد) به صورت فایل MP4 با یک نام طولانی تر ذخیره می کند. اگر MP4 مناسب کار شما نیست می توانید با استفاده از ابزار رایگان Format Factory کلیپ ها را به فرمت دیگری تبدیل کنید.

SPYBOT SEARCH & DESTROY

حذف ویروس های سمج

ISP من BSNL است و من از ابزار McAfee Internet Security استفاده می کنم. همچنین ماهی یکبار یا هر وقت که مشگلی پیش بیاید Malwarebytes Anti-Malware و Spybot Search & Destroy را اجرا می کنم. اخیراً Spoybot ویروسی به نام Win32.Downloader.gen را نشان داد. وقتی خواستم آن ویروس را از بین ببرم، Spybot یک پیغام خطا داد. Spybot را دوباره اجرا کردم و باز هم همین خطا به نمایش درآمد.

گوگل را جستجو کردم تا اطلاعاتی در مورد ‘Win32.Downloader.gen’ پیدا کنم و صفحاتی را پیدا کردم که شامل هشداری های ترسناکی در مورد رفتارهای این ویروس بودند. بعد سعی کردم راه از بین بردن این ویروس را بیابم و البته صفحاتی را هم در مورد راه حل های پیچیده این کار پیدا کردم که بیشتر شامل ویرایش فایل Windows Registry بودند. خیلی به این روش ها اطمینان نداشتم و بدنبال کمک های حرفه ای تری بودم که بطور اتفاقی به گردهمایی Spybot برخوردم که در آن شخصی به دنبال یافتن راه حذف کردن این ویروس بود. یکی از پاسخ های پیشنهادی، اجرای Spybot به صورت administrator بود. این راه نسبتاً ساده است، آیکن را راست کلیک کنید و ‘Run as administrator’ را انتخاب نمائید، مشکل حل خواهد شد.

 

ویندوز

جلوی بیدار شدن بی دلیل کامپیوتر خود را بگیرید

آیا تا به حال این اتفاق برای شما افتاده که کامپیوترتان را در حالت خواب یا Sleep قرار می دهید و یکدفعه نیمه های شب بدون هیچ دلیل خاصی کامپیوترتان بیدار می شود؟ به نظر من، باید ماوس را سرزنش کرد.

تنظیمات پیش فرض ویندوز این امکان را به ماوس می دهند تا کامپیوتر را بیدار کند و هر لرزش کوچکی هم می تواند باعث اینکار شود.

برای غیرفعال کردن این ویژگی در ویندوز ۸، دکمه ویندوز+ کلید Pause/Break را فشار دهید و سپس در پنجره ای که باز می شود Device Manager را کلیک کنید. حال Mice را کلیک کنید، ماوس خود را راست کلیک کرده و Properties را انتخاب نمائید. تب Power Management را انتخاب نمائید، تیک را از کنار کادری با عنوان ‘Allow This Device to wake the computer’ را بردارید، سپس OK را کلیک نمائید. این مشکل برطرف می شود.

 

App ها ویندوز

حل مشکلات مربوط به تایل های زنده ویندوز ۸

من با اپ آب و هوا (Weather app) در ویندوز ۸ مشکل پیدا کردم، به نظر می رسید این اپ همیشه بروز نیست و تایل زنده آن در صفحه Start اغلب خالی بود. من به دلیل شغلم باید از پیش بینی های آب و هوایی مطلع باشم.

سعی کردم این اپ را Uninstall و بعد دوباره از فروشگاه Windows نصب کنم. در ابتدا به نظر می رسید مشکل حل شده ولی بعد از مدتی مشکل دوباره برگشت. بعد از کمی تحقیق یک ابزار سودمند از مایکروسافت به نام Apps Troubleshooter را پیدا کردم. لینک Apps Troubleshooter را کلیک کنید تا فایل AppsDiagnostic.diagcab در کامپیوتر شما دانلود شود. برای اجرا آن را دوبار کلیک کنید سپس Next را کلیک کرده و مراحل روی صفحه را دنبال نمائید.

در مورد من، این عیب یاب متوجه شد که برخی از تنظیمات امنیتی از بین رفته است. من ‘View detailed information’ را کلیک کردم و دیدم که این ابزار، تنظیمات امنیتی را Reset کرده است. بنابراین در صفحه Start، اپ Weather را راست کلیک کردم و تایل زنده را خاموش و روشن کردم واز آن زمان تا به حال مشکلی با این اپ ندارم.

 

نکاتی در مورد تلفن های همراه و تبلت ها

ذخیره باتری در IOS7

سیستم عامل جدید iOS7 اپل با تمام ویژگی ها و زرق و برقش در مقایسه با نسخه های قبل خود باتری آیفون یا آیپد شما را سریع تر مصرف می کند. اما با غیر فعال کردن ویژگی هایی که استفاده نمی کنید، میتوانید در مصرف باتری صرفه جویی کرده و مانع استفاده سریع باتری شوید. مثلاً AirDrop یک روش جدید و فوق العاده برای به اشتراک گذاری عکس ها، لینک ها و چیزهای دیگر با کاربران iOS7 است، اما AirDrop همیشه در پس زمینه اجرا می شود، بنابراین با غیرفعال کردن آن می توانید در مصرف باتری صرفه جویی کنید.

انگشت خود را از پائین صفحه به بالا بکشید تا Control Center ظاهر شود، روی AirDrop و سپس Off ضربه بزنید.

در صورت نیاز می توانید این ویژگی را دوباره فعال کنید. شما میتوانید با رفتن به Settings، General و سپس Background App Refresh اپ هایی را که لازم ندارید در پس زمینه اجرا شوند را غیر فعال نمائید.

غیرفعال کردن نمای سه بعدی تصاویر پس زمینه و دیگر افکت های حرکتی عمر باتری شما را بیشتر می کند، این کار را با رفتن به Settings، General ، Accessibility و سپس Reduce Motion و سوییچ کردن اسلایدر به سمت On انجام دهید.

و بالاخره اینکه، با حرکت دادن اسلایدر Control Center به سمت in یا out ، بلوتوث به راحتی و بصورت تصادفی روشن می شود. اگر هنوز هم باتری دستگاه شما به سرعت تمام می شود، باید مطمئن شوید که بلوتوث تصادفاً روشن نشده نباشد.

IOS

ساخت لیست علاقمندیها

زمان هایی پیش می آید که شما یک اپ جدیدی کشف می کنید یا پیشنهادی را از دوستتان دریافت می کنید، اما وقت ندارید بررسی کنید که این اپ بدرد دانلود کردن میخورد یا خیر. در iOS7، ویژگی های جدید زیادی وجود دارند که به شما امکان می دهند اپ و گیم هایی که به آن ها علاقه دارید را ذخیره نمائید و آن ها را از دست ندهید. وقتی مشغول گشت و گذار در فروشگاه App هستید، روی آیکن اشتراک گذاری ( یک مربع با فلشی که به سمت بالا اشاره دارد) و سپس Add to Wish List کلیک کنید.

برای دیدن آیتم ها در لیست علاقمندی­ها یا Wish List، روی آیکن سه نقطه و سه خط در گوشه راست بالای صفحه کلیک نمائید. حتی می توانید اپ های پولی و غیر رایگان را اضافه کنید. ابزار Wish List تنها در اپ iTunes Store وجود دارد.

 

آندروید

یک اپ تقویم بهتر

تمام دستگاه های آندرویدی به همراه برنامه یک اپ Calendar توکار عرضه می شوند اما این ابزار تا حدی محدود است، بخصوص وقتی پای ویجت ها به میان می آید. خوشبختانه یک جایگزین جدید و فوق العاده به نام DigiCal وجود دارد که شامل ویژگی های مفید زیادی از جمله ویجت هایی با قابیت اختصاصی شدن است. این تقویم خودش را با تقویم های گوگل، Outlook و Exchange همگام سازی می کند و دارای location search توکار است که به شما کمک می کند تا در زمان صحیح به محل صحیح برسید. DigCal رایگان است (www.snipca.com/10595) اما ورژن پریمیوم آن یعنی DigiCal+ ، آگهی های تبلیغاتی را حذف می کند و ابزارهای بیشتری از جمله فونت ها و رنگ های اختصاصی و شفافیت پس زمینه هوشمند را می افزاید.

 

اندروید

ذخیره کردن نقش برای مصرف آفلاین

اپ های Map همانند Google Maps برای یافتن مکان هایی که بدنبال آن هستید فوق العاده هستند. اما دسترسی به شبکه برای استفاده از این اپ ها ضروریست و هنگامیکه در جاده هستید همیشه امکان دسترسی به سیگنال وای فای وجود ندارد. در عوض شما میتوانید قبل از خارج شدن از منزل ازاین ترفندی که می گوییم برای دانلود کردن یک کپی از نقشه در دستگاه خود استفاده نمایید، بنابراین حتی در صورت آفلاین بودن هم میتوانید از نقشه استفاده نمایید. ابتدا به شبکه وصل شوید بعد Google Maps را باز کنید و آدرسی را که میخواهید تایپ نمائید. بعد از لود شدن نقشه، دوباره روی کادر Search کلیک کنید و بعد روی علامت ضربدر ضربه بزنید تا همه محل های پیشنهادی حذف شوند. در نهایت Make this map area available offline را کلیک کنید تا Google Maps نقشه را روی صفحه ذخیره کند.

 

اندروید

افزودن لغت های بیشتر به فرهنگ لغات

زمانیکه مشغول تایپ کردن هستید، اندروید پیشنهاد های مفیدی را در کادر بالای صفحه کلید ارائه می دهد، اما این پیشنهادها گاهی درست و گاهی نادرست هستند. یک راه برای داشتن یک مجموعه لغات پیشنهادی مناسب، اضافه کردن، لغات ها به فرهنگ لغات یا دیکشنری توکار دستگاه است. فرض کنید یک لغت خاص یا یک نام غیر معمول وجود دارد که اغلب از آن استفاده می کنید. دفعه بعدی که کار تایپ را انجام می دهید (مثلاً در ایمیل یا پیام های متنی) انگشت خود را مدتی روی آن لغت نگه دارید، سپس از منویی که ظاهر می شود، Replace را انتخاب نمائید و روی Add to dictionary در پائین لیست کلیک نمائید.

 

 

ویندوز خود را بهتر و کارآمدتر کنید

ویندوز ۱/۸

دسترسی به دوربین از صفحه لاک

بروزرسانی اصلی ویندوز ۸ با ویژگی های جدیدی همراه بود اما برخی از ویژگی های مفید همچون قابلیت دسترسی به دوربین از صفحه لاک، از قلم افتاده است.

برای فعال کردن این ویژگی، کلید Windows +I را فشار دهید و ‘Change PC settings’ را کلیک کنید، سپس PC and Devices و Lock Screen را کلیک و به سراغ عنوان ‘Camera’ بروید. اسلایدری را که زیر ‘Swipe down on the Lock Screen to use the camera’ قرار دارد را کلیک کنید تا این ویژگی On شود. با دیدن صفحه لاک کامپیوتر یا تبلت خود سعی کنید با انگشت از بالا به پائین صفحه سویپ کنید ( یا اینکه ابتدا کلیک کنید و بعد از بالا به پایین سویپ کنید) تا کنترل های دوربین ظاهر شوند.

 

ویندوز ۸ و ۱/۸

میزان حافظه وCPU در دسکتاپ را بدانید

اگر دستگاه خود را به ویندوز ۸ یا ۱/۸ ارتقاء داده اید گجت هایی (همچون CPU Meter ) را از دست می دهید، روش های غیر رسمی برای برگرداندن این گجت ها از طریق نصب ابزارهای رایگان وجود دارد، گرچه باید بدانید که با انجام این کار کامپیوتر خود را در معرض نوعی تهدید امنیتی قرار می دهید که مایکروسافت سعی دارد از آن ها دوری کند. البته روش امنی وجود دارد که می توانید در صورت نیاز میزان یک منبع را در دسکتاپ خود بدانید و آن هم استفاده از Task Manager است. روی تسک بار کلیک کرده و Task Manager را انتخاب نمائید. ویوی پیش فرض به شما می گوید که چه برنامه هایی در حال اجرا هستند. اما اگر روی More Details و سپس Performance کلیک کنید، پنجره ای را می بینید که جزئیات زیادی را در مورد منابع مختلف سیستم به شما نشان می دهد. این اطلاعات خیلی بیشتر از آن چیزی هستند که شما نیاز دارید ولی اگر ستون سمت چپ را راست کلیک کنید و Summary View را انتخاب نمائید، خلاصه فشرده شده گجت مانندی از CPU زمان واقعی، حافظه، درایو سخت و مصرف شبکه کامپیوتر خود دریافت خواهید کرد.

 

XP

از کامپیوتر قدیمی خود بیشتر کار بکشید

اگر کامپیوتر قدیمی با سیستم عامل ویندوز XP دارید، احتمالاً کار کردن با برنامه های خاص حتی کارهای روزمره مثل اجرای ویدئوهای شبکه های اجتماعی یا DVD برای شما دشوار است. اگر اینطور است، میتوانید با ساخت یک پروفایل سخت افزاری احتصاصی که اجرای دستگاه ها را در کامپیوتر شما محدود می کند و به شما امکان می دهد تا منابع سیستمی ارزشمند را احیاء کنید، این مشگل را حل نمایید.

برای تنظیم یک پروفایل سخت افزاری جدید، My Computer را راست کلیک کرده و Properties را انتخاب نمائید. سپس، تب Hardware را کلیک نموده و دکمه Hardware Profiles را کلیک نمائید. در پنجره ای که باز می شود، قسمتی را که گفته شده Profile 1 Current کلیک نمائید تا هایلایت شود، سپس Copy را کلیک نمائید. نامی را به پروفایل جدید خود اختصاص دهید و Ok را کلیک نمائید. سپس ok و دوباره ok را کلیک کنید. حال کامپیوتر خود را restart کنید.

قبل از آنکه ویندوز استارت شود، یک صفحه می بینید که از شما می خواهد یک پروفایل انتخاب کنید. با استفاده از کلیدهای فلش دار، پروفایل جدید خود را هایلایت نمائید، سپس Enter را در صفحه کلید خود فشار دهید.

طبق معمول وارد ویندوز شوید و دوباره My Computer را راست کلیک کنید و Manage را انتخاب نمائید. Device Manager را در سمت چپ کلیک نمائید و سپس علامت بعلاوه (+)در کنار انوع سخت افزارها در سمت راست – Ports ، Network Adapters و غیره – را کلیک کرده و روی دستگاه های خاصی که به برای این پروفایل نیاز ندارید راست کلیک کرده و Disable را انتخاب نمائید. حال هر وقت که به حافظه و قدرت پردازشی بیشتری نیاز باشد، کامپیوتر خود را با استفاده از پروفایل محدود شده جدید خود به جای پروفایل معمولی استارت نمائید.

ویندوز XP ، Vista ،۷،۸ ، ۸٫۱

کاری کنید که ویندوز درایوهای سخت بزرگ را بشناسد

اگر قصد دارید درایو سخت بزرگتر از ۲ ترابایت را بیافزائید، احتمالاً شاهد آن خواهید بود که کامپیوتر در شناسایی ظرفیت کامل خود دچار مشکل می شود. دلایلی برای این مشکل وجود دارد و البته راه حل های مختلفی، بسته به سخت افزار و ورژن ویندوز شما.

در مورد کامپیوترهایی که از ورژن های ۶۴بیتی ویندوز و بایوس UEFI جدیدتر استفاده می کنند، باید بتوانید درایو سخت بزرگتر از ۲ ترابایت را بدون مشکل نصب نمائید. درمورد کامپیوترهایی که از ورژن ۶۴ بیتی ویندوز ۷ با بایوس قدیمی تر غیر UEFI ( در اکثر کامپیوترهایی که بیش از ۱۸ ماه قدمت دارند) استفاده می کنند، ممکن است بتوانید درایوی که بزرگتر از ۲ ترابایت است را نصب کنید، این کار با کلیک کردن بر روی Start سپس راست کلیک کردن My computer و انتخاب Manage صورت می گیرد. سپس Disk Management را کلیک کنید، پیام Initialize Disk ظاهر می شود (در غیر این صورت درایو جدید را راست کلیک کرده و Initialize Disk را انتخاب نمائید). گزینه GPT را تیک بزنید و Ok را کلیک نمائید. سپس درایو را مجدداً راست کلیک کرده و New Simple Volume را انتخاب و مراحل را دنبال کنید تا درایو طبق معمول فرمت شود.

اگر این روش کار نکرد، یا اگر از ورژن ۳۲ بیتی ویندوز استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد به نرم افزار سازنده درایو سخت خود اطمینان کنید تا پشتیبانی از ظرفیت های بیش از ۲٫۱ ترابایت را تامین کند. مثلاً با ارائه یک ابزار رایگان قابل دانلود برای درایوهای بزرگ که ظرفیت کامل را باز می کند.

 

آفیس را بهتر و کارآمدتر کنید

word

متن را با یا بدون فرمتینگ اولیه paste کنید

اگر تاکنون متنی را از سند، برنامه یا صفحه وبی کپی کرده و در سند Word خود Paste کرده اید، احتمالاً متوجه شده اید که این متن تمام فرمتینگ اولیه خود (فونت ها، رنگ ها، تورفتگی ها و غیره) را به همراه دارد، چیزی که ممکن است همیشه آن را نخواهید. اما روش های ساده و آسانی برای اینکار وجود دارند. ابتدا، گزینه های جایگزین Paste در Word را از طریق راست کلیک کردن منو امتحان کنید. متن را طبق معمول کپی کنید، سپس محلی را که می خواهید متن در سند شما جای بگیرد را راست کلیک کنید و در بخش Paste Options، Merge Formatting (یک آیکن از تخته برش همراه با یک فلش) یا Keep Text Only (یک تخته برش با حرف A) را انتخاب نمائید. اگر از گزینه اول استفاده کنید برخی از عناصر فرمتینگ متن اولیه حفظ می شوند، مثل کلمات بولد یا ایتالیک. اگر میخواهید از فرمتینگ سندی استفاده کنید که متن در آن Paste شده، گزینه دوم را انتخاب نمائید.

اگر میخواهید از میانبرهای صفحه کلید استفاده کنید، میتوانید برای Paste کردن به جای Ctrl+V از Ctrl+Alt+V استفاده نمائید. در این صورت پنجره ی Paste Special باز می شود. از کلیدهای فلش دار برای هایلایت کردن Unformatted Text استفاده نمائید سپس Enter را فشار دهید. در نهایت، می توانید عملکرد میانبر Ctrl+V را با کلیک کردن File ، Options و سپس تب Advanced در سمت چپ تغییر دهید. به قسمت ‘Cut, copy and paste’ بروید. در اینجا می توانید گزینه های فرمتینگ پیش فرض را برای Paste کردن بین سندها و برنامه های دیگر انتخاب نمائید. در صورت نیاز Merge Formatting یا Keep Text Only را انتخاب کنید، سپس Ok را کلیک نمائید.

 

Excel

افزودن ویژگی های اضافی رایگان به اکسل                                                                  

اکسل همراه با ابزارهای پنهان مفیدی عرضه می شود که بطور پیش فرض در آن نصب نشده اند. Analysis Toolpak میتواند تجزیه و تحلیل داده های پیچیده را در کل یک کاربرگ (Worksheet) یا بخش های خاص، ساده تر نماید. ابزار Slover به شما کمک می کند مقدار مطلوب یک فرمول را در یک خانه (cell) براساس فاکتورهای تعریفی مختلف در کاربرگ خود بسازید. با Euro Currency Tools میتوانید یکی از ویژگی های تبدیل پول های رایج اروپایی را انتخاب نمائید. برای فعال کردن این ابزارها، File و Options را کلیک کرده واز کادر سمت چپ Add-Ins را انتخاب نمائید. در کادر سمت راست، مطمئن شوید که Excel Add-ins در کنار Manage انتخاب شده باشد، سپس دکمه Go را کلیک نمائید. در پنجره ای که باز می شود تیک را در کنار ابزاری که میخواهید اضافه کنید قرار دهید و ok را کلیک نمائید.

اپلیکیشن ها و افزودنی های مفید بیشتردر مورد اکسل و اپلیکیشن های دیگر آفیس را میتوانید از این آدرس http://office.microsoft.com/en-gb/store دانلود نمائید.

 

آفیس

انتخاب محدوده خاصی از متن

طبیعتاً زمانیکه ماوس خود را روی متنی در Word یا Outlook می کشید یا آن را کلیک می کنید، فقط میتوانید متن را در بلوک ها یا خط های متوالی انتخاب نمائید. اگر کلید ALT را فشار داده و سپس کلیک کرده و بکشید، میتوانید بلوک خاصی از متن را در هر جایی در سند خود انتخاب نمائید. مثلاً میتوانید دور بخش میانی یک پاراگراف کادر انتخابی بکشید و از سبک ها، فرمتینگ و رنگ های خاص برای آن متن انتخابی استفاده نمایید. توجه داشته باشید که اگر دکمه ALT را فشار دهید و بدون کشیدن کلیک کنید، نوار Research ظاهر می شود.

 

 

آفیس

با اپ های وب آفیس در زمان واقعی مشارکت کنید

مایکروسافت ورژن های Web App رایگان خود شامل Word، Excel و PowerPoint را بروز کرده است و امکان ویرایش اسناد در زمان واقعی را افزوده است. با لاگین شدن در https://skydrive.live.com با اکانت مایکروسافت خود و سپس انتخاب گزینه مربوط از منوی Create، به آنها دسترسی پیدا خواهید کرد.

این بروزرسانی ها بسیار شبیه ورژن های کامل برنامه های آفیس ۲۰۱۳ و آفیس ۳۶۵ کار می کنند، اما شامل منتخبی از ابزارها و ویژگی های بیشتر هستند. تا چند وقت پیش، ویرایش زمان واقعی امکان پذیر نبود، و شرایط را برای کار کردن همزمان چندین کاربر بر یک سند را دشوار می ساخت. حال دیگر لازم نیست برای اعمال تغییرات در اسناد خود Save را کلیک کنید، در حقیقت دکمه Save به کلی حذف شده و ویرایش های صورت گرفته فوراً اعمال می شوند. برای دعوت به کار از دیگران بر روی یک سند، دکمه Share را در ریبون کلیک کنید و آدرس ایمیل دعوت شدگان را بیافزائید، Recipients can edit را تیک بزنید و Share را کلیک نمائید.

 

Outlook

کناره گیری از یک محاوره ایمیلی

آیا تا بحال برایتان پیش آمده که در محاوره ایمیلی قرار گرفته باشید که بیشتر ترجیح می دهید از ان کناره گیری کنید؟ البته میتوانید درخواست حذف از فهرست پستی را داشته باشید اما احتمال ناراحتی و کدورت دیگران وجود دارد. در عوض می توانید با استفاده از ابزار Ignoreدر Outlook مودبانه ایمیل های بعدی را ازهمان thread نادیده بگیرید. پیام ناخوشایند را کلیک کنید و بعد Ignore را در بخش Delete از نوار ابزار Home کلیک نمائید. با کلیک کردن Ignore Conversation، تمام پیام ها با این موضوع مستقیما به فولدر Deleted Items فرستاده می شوند.

 

نکات سری در مورد فایرفاکس

روش های جدید برای وب گردی های آسان تر و امن تر در کامپیوتر یا تبلت

دستگاه خود را با اطمینان به اشتراک بگذارید

آیا تابحال به همکاران یا آشنایانتان اجازه داده اید از تلفن یا تبلت شما برای کنترل آنلاین برخی چیزها استفاده کنند؟ اگر اینطور است، رمز عبور، تاریخچه مرور و حتی ایمیل های بسیار خصوصی خود را در معرض دید آن ها قرار داده اید. در جدیدترین ورژن فایرفاکس اندروید (www.snipca.com/10507) میتوانید به سرعت Guest Session را راه اندازی کنید تا وقتی دستگاه خود را برای استفاده به دیگران می دهید، تمام داده های وب گردی شما شخصی و محرمانه بماند.

اپ فایرفاکس را باز کنید، آیکن گزینه ها را در گوشه بالا سمت راست کلیک نمائید. Tools، New Guest Session و سپس Continue را انتخاب نمائید. در این صورت یک جلسه وب گردی کاملاً جدید ساخته می شود، ضمن اینکه تمام اطلاعات و جزئیات لاگین شما پنهان می ماند.

با استفاده از ابزار New Guest Session فایرفاکس اطلاعات وب گردی خود را پنهان نگاه دارید

 

صفحه خانه پیش فرض آندروید را تغییر دهید

متاسفانه ، فایرفاکس اندروید به شما امکان تنظیم یک صفحه خانه اختصاصی را نمی دهد، بنابراین مجبورید از صفحه خانه پیش فرض استفاده کنید. خوشبختانه یک افزودنی به نام Home Changer به شما امکان می دهد تا هر آنچه میخواهید به صفحه خانه اضافه نمائید. در فایرفاکس اندرویدی به www.snipca.com/10482 بروید و Add To Firefox و سپس Install را کلیک نمائید. سپس آیکن گزینه ها، Tools ،Add-Ons ، Home Changer را کلیک کنید و در کنار Preferences، Open را کلیک نمائید. آدرس وب سایتی را که میخواهید به عنوان صفحه خانه شما باشد ( بعلاوه http://) را در کادر متنی وارد نمائید. حال، زمانی که فایرفاکس را اجرا می کنید، اولین تب صفحه خانه شما را نشان می دهد.

خواندن صفحات وب را آسانتر کنید

جدیدترین فایرفاکس اندرویدی قادر است کاری کند تا خواندن مقالات طولانی در تلفن یا تبلت شما آسانتر شود. داستانی را جستجو کنید، سپس آیکن کوچکی را که در نوار آدرس ظاهر می شود و شبیه یک کتاب باز است را کلیک نمائید تا از همه بهم ریختگی های صفحه وب خلاص شوید. شما می توانید با ضربه زدن روی آیکن Aa در زیر صفحه نمایش، سایز فونت را تغییر دهید. روی Dark ضربه زده یا کلیک کنید تا صفحه به صورت متن سفید در زمینه سیاه در بیاید. اگر روی Light کلیک کنید متن سیاه در زمینه روشن به نمایش در می آید.

دریافت گزارش از مرورگر

فایرفاکس تقریبا از تمام کارهایی که شما انجام می دهید، یک رکورد نگه میدارد بنابراین میتوانید حقایق جالبی را در مورد عادت های وب گردی خود بفهمید. about:healthereport را در نوار آدرس تایپ کنید، Enter را فشار دهید. میتوانید بفهمیند در یک ماه چه اندازه زمان صرف استفاده از فایرفاکس کرده اید و تعداد دفعاتی که خراب شده و تعداد افزودنی هایی که فعال یا غیرفعال کرده اید را ببینید. یک گراف هم وجود دارد که به شما نشان می دهد که هربار چقدر طول می کشد تا فایرفاکس اجرا شود. اگر نمیخواهید فایرفاکس این اطلاعات را جمع آوری کند. دکمه سبز رنگ را در گوشه بالا سمت راست کنار Data Sharing On را کلیک کنید تا این ویژگی غیرفعال شود. Health Report در فایرفاکس اندروید هم موجود است. گزینه های Mozilla سپس View My Health Report را کلیک کنید.

عادت های وبگردی و وضعیت مرورگر خود را با health report فایرفاکس بررسی کنید

 

آخرین ورژن فایرفاکس را قبل از همه دریافت کنید

ورژن های جدید فایرفاکس قبل از آنکه در دسترس همگان قرار بگیرند، منتشر می شوند. شما میتوانید ورژن های جدید فایرفاکس مخصوص دسکتاپ و اندروید را با دانلود کردن ویرایش های بتا دریافت کنید. گرچه این نرم افزار هنوز در حال آزمایش است و ممکن است شامل اشکال هایی هم باشد، اما برای دانلود کردن کاملاً امن است و از ورژن های بتای فایرفاکس استفاده کنید. به www.mozilla.org/firefox/beta بروید تا ورژن کامپیوتر دسکتاپ را دانلود نمائید. برای دانلود کردن فایرفاکس بتای مخصوص اندروید نگاهی به www.snipca.com/10506 بیاندازید. بتای اندروید یک مدیر پسورد پیشرفته دارد، در حالی که بتای دسکتاپ قبل از اجرای هر پلاگین مرورگر مثل جاوا در صفحه وب، از شما سوال می کند.

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text