img

مقایسه ی کنترل های HTML5 & JQUERY UI

/
/
/

در این مقاله، به مقایسه ی کنترل های HTML و JQUERY UI پرداخته شده است.

کنترل های HTML5
کنترل های جدید شامل انواع مختلفی از ورودی های جدید مانند داده (اطلاعات)، عدد و مواردی مانند می باشند. استفاده از این کنترل ها آسان بوده و از شرایط مختلفی که ممکن است ایجاد شوند، مستقل می باشند. برای نمونه، برای ساختن یک datepicker تنها به نیاز خواهید داشت.

JQUERYUI.COM
تعداد زیادی از برنامه های کمکی بر مبنای jQuery ساخته شده اند. در حقیقت، یازده widget که قابل سفارشی شدن بوده و زمینه های قابل تغییر دارند، برای ساختن برنامه های کاربردی (app های) کنش و واکنشی (interactive) به کار گرفته می شوند. می توان گفت که استفاده از تمامی قابلیت های برنامه یا تنها اضافه کردن یک جعبه ی متنی datepicker به سادگی انجام می شود.

سفارشی کردن
کنترل های HTML5
انواع مختلف ورودی ها به دیگر ویژگی ها مانند list، min، max و step در کنار ارزیابی شناخته شده ی HTML5 مرتبط شده اند. البته نباید فراموش کرد که قابلیت سفارشی کردن کنترل های برنامه محدود شده است.

JQUERYUI.COM
تمامی widget های jQuery UI دارای گزینه های بسیار زیادی برای پیکر بندی، روش های مختلفی برای تغییر رفتار و رویداد های گوناگون برای واکنش به تغییرات ایجاد شده می باشند. با استفاده از widget factory، امکان گسترش widget ها نیز وجود دارد.
نمایش تصویری
کنترل های HTML5
شکل دادن کنترل های شناخته شده و قدیمی HTML5 بسیار مشکل و در برخی موارد غیر ممکن است. چنین محدودیتی، استفاده از ویژگی های مرورگر ها را دشوار کرده است. با استفاده از Shadow DOM، می توان این محدودیت ها را برطرف کرد.

JQUERYUI.COM
نمایش widget های jQuery UI می تواند به کمک یکی از 25 زمینه ی از پیش طراحی شده ی jQuery UI، تولید کننده ی پیش زمینه ی آن با نام ThemeRoller (که در jqueryui.com/themeroller قابل مشاهده است) یا CSS سفارشی شده، پیکر بندی شود. تمامی widget ها، نام های کلاس CSS را تامین می کنند.

موبایل
کنترل های HTML5
مرورگر های موبایل، صفحه کلید های بهینه شده ای را برای انواع ورودی های جدید HTML5 ارائه کرده اند. برای نمونه، می توانید از datepicker یا timepicker استفاده کنید.

JQUERYUI.COM
با وجود این که widget های jQuery UI از مرورگر های موبایل پشتیبانی می کنند، نمی توانند از کنترل های مشخص پایگاه (platform) استفاده کرده و امکان بهینه کردن آن ها وجود ندارد.
پشتیبانی مرورگر
کنترل های HTML5
پشتیبانی HTML5 از هر نظر بی نظیر بوده و در شرایط مختلف، کارایی قابل قبولی دارد. می توانیم از coniuse.com و html5test.com به عنوان منبع های مناسب برای بررسی وضعیت پشتیبانی نام ببریم.

JQUERYUI.COM
تنها از دو نسخه ی آخر هر کدام از مرورگر های Chrome، Firefox و Safari و تا نسخه ی IE 7 توسط jQuery UI پشتیبانی می شود.

جایگزینی
تعداد زیادی از widget library ها در JavaScript وجود دارند که شامل Kendo UI، Dojo، YUI و موارد دیگر می باشند.

وابستگی ها
کنترل های HTML5 به مرورگر های پشتیبانی کننده وابسته نیستند اما iQuery UI مبتنی بر هسته ی jQuery می باشند.
چند گانه (polyfill)
widget های jQuery UI را می توان برای چند گانه کردن کنترل های HTML5 در مرورگر هایی که از آن ها پشتیبانی نمی شود، به کار بُرد. اگر از مرورگر مورد استفاده ی شما پشتیبانی نمی شود، می توانید از widget های jQuery UI استفاده کنید.

نتیجه گیری
استفاده از کنترل های HTML5 بسیار آسان بوده، به موارد یا شرایط خاصی وابسته نبوده و قابلیت های بی نظیری بر روی مرورگر های موبایل دارند. البته این کنترل ها برای کاربرد های نه چندان پیچیده طراحی شده و تنها در برخی از مرورگر ها قابل استفاده می باشند. widget های jQuery UI امکانات پیکر بندی شگفت انگیزی داشته، زمینه های گوناگونی را در اختیار کاربران قرار داده و امکان گسترش آن ها از هر نظر فراهم شده است. همچنین، widget ها قابلیت های بی نظیری برای مستند سازی و پشتیبانی از مرورگر ها دارند.
——————–
برگردان : حمید یوسفی نژاد

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text