سرمقاله 252

/
/
/

با سلام و عرض احترام خدمت کلیه خوانندگان محترم ماهنامه رایانه
امسال نیز رویداد بزرگ نمایشگاه الکامپ در آذر ماه همانند سالهای پیش برگزار گردید و شرکتهای مختلفی در آن شرکت کرده اند.
شرکتهای نرم افزاری و سخت افزاری گسترده ای اقدام به ارائه محصولات داخلی و خارجی خود نمود ه اند که نتیجه این رویارویی علاوه بر مبحث تجاری و بازاریابی ، آشنائی کاربران و مردم عزیزمان با تکنولوژیهای جدید عرضه شده در بازار تکنولوژی رایانه را به همراه خواهد داشت. این نمایشگاه هر ساله بر گزار می شود و نسبت به سالهای قبل دارای برخی معایب و مزایا است که تلاش بر آن شده تا در جهت توسعه و پیشرفت این مرز و بوم باشد. در این راستا بر اساس رسالت رسانه ای خود ما نیز خود را مسئول دیدیم که برخی از این معایب رامشخص نماییم تا در سال آینده این مشکلات برطرف شده و هر ساله این نمایشگاه با شکوه تر بر گزار گردد و دیگر مجالی برای عرضه اندام نمایشگاههای دیگری همانند نمایشگاههای حاشیه خلیج همیشه فارس نباشد.
اگر در اینجا فقط معایب آن اشاره شده است قصد بدگویی و تضعیف این رویداد بزرگ را نداشته و فقط تلاش در برطرف کردن این معایب برای سالهای دیگر را داریم.
برخی از این مشکلات عبارتند از :
1- در ابتدا باید به تاریخ برگزاری نمایشگاه اشاره کرد که فقط 10 روز مانده به شروع آن ، به شرکت کنندگان و غرفه داران اعلام گردید که این خود باعث تضعیف نمایشگاه خواهد شد.
شرکت کنندگان نیاز به غرفه آرایی ، چاپ کاتالوگها ، دعوت همکاران و دوستان و برنامه ریزی برای آن دارند که این امر خود حداقل به یک ماه زمان بندی نیاز دارد و نه 10 روز ،چگونه می توان در کمتر از 10 روز برای چنین رویداد بزرگی آمادگی کسب نمود ، چگونه می توان جهت دعوت مهمانها و شرکتهای خارجی روادید صادر نمود.
2- ساعت برگزاری نمایشگاه : طبق اعلام برگزار کنندگان ساعت 8 تا 16 جهت باز و بسته شدن نمایشگاه اعلام شده که ساعت مناسبی برای هیچ نمایشگاهی نمی باشد ، عمدتا نمایشگاهها و شرکت کنندگان از ساعت 10 به بعد تا ساعت 19 از نمایشگاهها بازدید می کنند در حالی که سه ساعت برگزاری این نمایشگاه عملا بی فایده می باشد.
3- از طرفی روزهای برگزاری نمایشگاه نیز در وسط هفته بوده که خود باعث می شود افراد بازدید کننده در آن کمتر شود ، برخی از بازدید کنندگان از شهرها و استانهای دیگر شرکت می کنند که ترجیح می دهند در روزهای تعطیل و یا پنج شنبه و جمعه ها که تاثیر کمتری بر کار آنها دارد در نمایشگاه شرکت کنند، به این شکل حضور برخی از این افراد در این نمایشگاه امنتفی شده است.
4- عدم وجود یک سایت رسمی در طول سال ، امسال نیز به ناگهان سایت نمایشگاه اعلام شد، اصولا باید یک سایت رسمی وجود داشته باشد که در طول سال بتوان به آن مراجعه کرد.
از طریق آن بتوان از شش ماه قبل ثبت نام و جایابی نمود ، نه 10 روز مانده به آغاز
5- از دیگر مشکلات ، بحث محاسبه ريالی و ارزی نمایشگاه است که خود جای سوال است ، در کشور ماه واحد پول ريال است و باید بر اساس آن همه چیز محاسبه شود نه آنکه اعلام کنیم که شرکتها باید با یورو پرداخت کنند ، می توان با اعمال قوانینی تفکیکی بین شرکتهای تولید کننده داخلی و محصولات خارجی قائل شد نه آنکه کلا واحد پول کشور را زیر سوال برد.
6- از دیگر مشکلات اساس که در برگزاری این نمایشگاه به چشم می خورد ،بحث همیشگی متولی آن است ، پس از گذشت سالها هنوز معلوم نشده که برگزار کننده آن چه کس است ؟ شوارای صنف یا شرکتهای برگزار کننده نمایشگاهها ؟ آیا این نمایشگاه باید توسط یک سازمان تخصصی فعال در این راستا پیاده سازی شود ؟ هنوز در این چند ساله تنش در میان این دو مجموعه وجود دارد و هیچ نهاد نظارتی و اجرایی حاضر نشده که با قضاوت صریح به این قائله پایان دهد و اما نتیجه آن برگزاری نمایشگاهی ضعیف است که خواسته هیچ کسی نیست.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text