کنترل ویندوز ۱۰ را در دست بگیرید

/
/
/
0 مشاهده

کنترل ویندوز ۱۰ را در دست بگیرید
در حالی که ویندوز ۱۰ یک دستاورد بزرگ در زمینه فناوری برای PC شما است، اما به این معنی نیست که این ویندوز کامل و بی¬نقص است. شاید شما برای پیدا کردن یک تنظیمات یا برنامه خاص در این ویندوز مشکل داشته باشید، یا شاید می¬خواهید قبل از ارتقا به ویندوز ۱۰ محتاط عمل کنید، پس اگر به این نتیجه رسیدید که در حال حاضر ویندوز ۱۰ نیازهای شما را برآورده نمی¬کند، می¬توانید به ویندوز قبلی خود بازگردید.
اگر در مورد نحوه ارتقای سیستم عامل خود به ویندوز ۱۰ مشکل دارید یا این که نمی¬دانید این ویندوز چگونه کار می¬کند، ما به شما کمک می¬کنیم. در این مقاله ما سوالاتی را که زیاد در مورد این ویندوز پرسیده شده¬اند، پوشش می¬دهیم، و بهترین راه¬ برای پشتیبان¬گیری از سیستم شما و نحوه مراقبت از سیستم در مقابل بدافزارها و همچنین نحوه تماشا کردن فیلم¬ها با استفاده از DVD را به شما نشان می¬دهیم.
همچنین خواهید دید که در ویندوز ۱۰ بهترین راه ورود به سیستم، یادگرفتن نحوه کارکردن با System Restore و همچنین نحوه خصوصی¬سازی Start menu استفاده از یک حساب کاربری مایکروسافت است. حال وقت آن رسیده است تا ویندوز ۱۰ به بهترین دوست شما تبدیل شود.
سخت¬افزار و سیستم مرکزی
۱- از شر آپدیت خلاص شوید
ممکن است Microsoft Update شامل بسیاری از درایورهای شما شود، اما در ذات خود این درایورها محافظه کار هستند. اگر امکان دانلود مستقیم درایورهای گرافیک و چیپست از سایت تولیدکنندگان این قطعات وجود داشته باشد، شما می¬توانید این درایورها را دانلود و نصب کنید یا این که گزینه راحت¬تر را انتخاب کرده و ابزاری مانند IObit Driver Booster Free را از سایت www.iobit.com دانلود کرده و نصب کنید. این ابزار برای شما درایورها را به صورت خودکار نصب می¬کند و از آپدیت کردن درایورهای غیرضروری جلوگیری می¬کند. فقط مطمئن شوید که در هنگام نصب آن، گزینه مربوط به installing the full advanced SystemCare suite را غیرفعال کرده اید.
۲- درایورهای قدیمی¬تر را پیدا کنید
اگر شما از یک سخت¬افزار قدیمی استفاده می¬کنید، ممکن است ویندوز ۱۰ از درایورهای موجود در آن پشتیبانی نکند. اما نترسید، اگر از یک نسخه قدیمی¬تر ویندوز به ویندوز ۱۰ سیستم را ارتقا داده¬اید، همان درایورهای قدیمی شما احتمالاً به خوبی با ویندوز ۱۰ کار می¬کنند. اما اگر می¬خواهید این درایورهای را مجدداً از اول نصب کنید باید گزینه مربوط به ویندوز ۷ یا ۸ یا ویستا را انتخاب کنید و طبق ویژگی پردازنده خود، یکی ازحالت¬های ۳۲-bit یا ۶۴-bit را برای نصب این درایورها انتخاب نمایید.
بزرگترین مشکلی که با سخت¬افزارهای قدیمی پیش می¬آید زمانی است که شما از یک سیستم عامل ۳۲-bit به یک سیستم عامل ۶۴-bit مهاجرت می¬کنید، اما اگر با پرداخت هزینه برنامه¬ای به نام VueScan (www.hamrick.com) مشکلی نداشته باشید، می¬توانید از همان اسکنر قدیمی برای کار کردن با این سیستم عامل جدید برای مدتی بیشتر استفاده کنید. همچنین می¬توانید از درایورهای PostScript یا PCL که دارای استانداردهای لازم می¬باشند برای کار کردن با پرینترهای لیزری استفاده کنید.
۳- راه¬اندازی دسکتاپ¬های مجازی
یکی از بهترین قابلیت¬های جدیدی که در ویندوز ۱۰ قرار داده شده این است که به خوبی از دسکتاپ¬های مجازی پشتیبانی کرده است، و به راحتی می¬توانید ده¬ها دسکتاپ مجازی را بسازید و از هرکدام که دوست دارید استفاده کنید. بر روی کلید موجود در نواروظیفه به نام ‘Task View’ کلیک کنید، یا کلیدهای Windows+Tab را فشار دهید تا منوی جدیدی به نام Task Switcher ظاهر شود، سپس بر روی ‘New Desktop’ کلیک کنید تا یک دسکتاپ جدید به سیستم شما اضافه شود. سپس شما می¬توانید آیکن مربوط به برنامه¬ها را کشیده و در دسکتاپی که دوست دارید رها کنید، یا اینکه بر روی آن راست-کلیک کرده و گزینه ‘Move to’ را انتخاب کرده و از آنجا دسکتاپ موردنظر را انتخاب کنید تا برنامه به آن دسکتاپ انتقال یابد.
حال که چندین دسکتاپ مجازی را ساخته¬اید و هرکدام را برای انجام کاری خاص قرار داده¬اید می¬توانید با استفاده از کلیدهای میانبر Win+Ctrl+D در بین این دسکتاپ¬ها به سرعت سوئیچ کنید. با استفاده از کلیدهای Win+Ctrl+F4 می¬توانید دسکتاپ مورد استفاده را ببندید و آنگاه با استفاده از کلیدهای Win+Ctrl و کلیدهای جهتی راست یا چپ در بین دسکتاپ¬های باقی مانده سوئیچ کنید.
۴- حرکات تاچ¬پد را مدیریت کنید
آیا شما از یک تاچ¬پد استفاده می¬کنید؟ در ویندوز ۱۰ تعدادی ویژگی برای بالابردن سرعت حرکت این تا¬چ¬پد در لپ¬تاپ وجود دارند. با کشیدن دو انگشت به صورت افقی یا عمودی بر روی تاچ¬پد برای حرکت به بالا یا پایین یک پنجره شروع کنید، سپس برای زوم کردن همان صفحه، یکی دیگر از انگشت¬های خود را به سمت داخل یا بیرون بکشید تا زوم آن زیاد یا کم شود. با استفاده از سه انگشت به سمت بالای صفحه بکشید و به Task View بروید و این سه انگشت را به سمت پایین صفحه کشیده تا به صفحه دسکتاپ برگردید. با استفاده از سه انگشت خود به سمت چپ و راست صفحه بکشید تا همان کاری را که سوئیچر وظیفه¬ها یعنی Alt¬+Tab انجام داد، اینجا با تاچ¬پد هم انجام داده باشید. اما ممکن است همه حرکت¬ها در این ویندوز کار نکنند- به مسیر تنظیمات Settings>Devices>Mouse & Touchpad بروید و تا مطمئن شوید. اگر همه این کارها در سیستم شما قابل انجام باشد پیام ‘Your PC has a precision touchpad’ را مشاهده خواهید کرد. اما فکر نکنید که یک تاچ¬پد یک نیاز است، گاهی اوقات شما همان کارهای ماوس را از یک تاچ¬پد می¬خواهید و در واقع از آن به عنوان یک ماوس استفاده می¬کنید.
۵- پنجره¬های غیرفعال را با استفاده از scroll ببندید
حال ویندوز ۱۰ این قابلیت را دارد که شما می¬توانید پنجره¬های غیرفعال را در صفحه Task View به طریقی ساده ببندید- به سادگی نشانگر ماوس خود را بر روی پنجره موردنظر برده و غلطک ماوس خود را فشار داده و سپس آن را رها کنید، در این حالت نیاز نیست اول برنامه را با کلیک انتخاب کنید. اگر این ویژگی را نمی¬پسندید و شما را اذیت می¬کند می¬توانید آن را از مسیر تنظیمات غیر فعال کنید، به مسیر زیر بروید، Settings>Devices>Mouse&touchpad اکنون به راحتی گزینه¬ای به نام ‘Scroll inactive windows when I hover over them’ را خاموش کنید.
۶- استفاده از چندین نمایشگر
در این دنیای ورود نمایشگرهای ultra-HD به بازار، تنظیم کردن یک dpi برای استفاده بر روی چندین نمایشگر کفایت نخواهد کرد. حال اگر به مسیر تنظیمات Settings>System>Display بروید گزینه¬ای را به نام ‘Change the size of text, apps, and other items…’ مشاهده خواهید کرد اما این گزینه تنها بر روی نمایشگری که شما از آن استفاده می¬کنید تاثیر می¬گذارد، پس قبل از اینکه اسلایدر آن را حرکت دهید و کلید Apply را بزنید، مطمئن شوید که نمایشگر مناسب را انتخاب کرده¬اید (این نمایشگر با رنگ آبی از بقیه متمایز شده است). Log out را بزنید و زمانی که سیستم مجدداً بالا بیاید، تغییرات شما اعمال شده است.
۷- دستگاه¬های هیبرید خود را به خوبی تنظیم کنید
اگر شما یک دستگاه همه¬کاره خریداری کرده¬اید که هم خاصیت لپ¬تاپ را دارد و هم تبلت، در اینجا می¬توانید تعدادی از ترفندها را برای آن امتحان کنید. ابتدا حالت Continuum mode را غیرفعال کنید، این حالتی است که با فعال بودن آن ویندوز ۱۰ سعی می¬کند، بسته به این که صفحه کلید را وصل کرده باشید یا نه، به صورت خودکار به حالت نمایش تبلت (Tablet mode) سوئیچ شود. شما می¬توانید به صورت دستی هم این حالت را فعال کنید، برای انجام این کار بر روی Notification Center کلیک کرده و Tablet mode را انتخاب کنید. حال با استفاده از مسیر تنظیمات Settings>System>Tablet mode می¬توانید ترفندهای دیگری را هم اعمال کنید، در این جا می¬توانید با off کردن گزینه¬ای به نام ‘Hide app icons on the taskbar in tablet mode’ کاری کنید که taskbar بر روی صفحه اصلی شما همیشه قرار داشته باشد.
۸- در استفاده از Hotspot خود امنیت را برقرار کنید
در قابلیت Wi-Fi Sense موجود در ویندوز ۱۰ مشکلات امنیتی جدی وجود دارد، اما یک فرد می¬تواند بدون به خطر انداختن امنیت، راه آسان¬تر را انتخاب کرده و فقط از طریق کانکشن¬های VPN بدون رمز عبور به hotspotهای بدون رمز متصل شود. اگر شما با سرعت کانکشن¬های پایین و گاهی تاخیر در اتصال مشکلی ندارید، پس یک سرویس رایگان مانند CyberGhost (www.cyberghostvpn.com) برای انجام کارهای ساده و ابتدایی و جستجوهای طبیعی و چک کردن ایمیل¬ها مناسب خواهد بود و در عین حال، ریسک مورد حمله قرار گرفتن توسط جاسوس¬های اینترنتی را کاهش می¬دهد.¬
در این مورد شما می¬توانید شبکه خانگی خود را از حالت Wi-Fi Sense خارج کنید و برای این کار می¬توانید به پایان SSID شبکه وای فای خود عبارت ‘_optout’ را اضافه کنید.
۹- صرفه¬جویی در مصرف باطری Battery Saver
قابلیت جدید ویندوز ۱۰ به نام Battery Saver شاید خیلی هم مورد پسند شما قرار نگیرد، پس قبل از اینکه با آن به مشکلی برخورد کنید آن را به خوبی در مسر منوی ‘Settings>System>Battery Saver’ طبق میل خود تنظیم کنید. برای زمان تعیین زمان فعال شدن این قابلیت بر روی ‘Battery saver settings’ کلیک کنید (این قسمت به صورت پیش¬فرض بر روی ۲۰ درصد قرار دارد)، همچنین می¬توانید برنامه¬هایی را که در زمان تمام شدن باطری به شما هشدار می¬دهند در این جا پیکربندی کنید.
اگر از آیکن موجود در نوار وظیفه مربوط به Battery Saver متنفر هستید، همان آیکن قدیمی را بازگردانید- این کار را با استفاده از ویرایش کردن رجیستری با رفتن به قسمت ‘HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell’ و ساختن یک مقدار DWORD جدید از نوع ‘UseWin32BatteryFlyout’ با مقدار ۱ انجام دهید یا این که این کار را با استفاده از Ultimate Windows Tweaker 4 انجام دهید، برای این کار ابتدا این برنامه را از سایت (http://bit.ly/uwt-win10) دانلود و اجرا کنید و سپس به قسمت ‘Customization>Windows 10’ رفته و تیک مربوط به ‘Use New Battery Flyout’ را غیرفعال کنید.
۱۰- نمایش میزان مصرف درایو
آیا می¬خواهید بدانید که چه چیزی فضای هارد درایو شما را اشغال کرده است؟ به مسیر ‘Settings>System>Storage’ رفته و بر روی درایو موردنظر خود کلیک کنید، آنگاه تمام حجمی را که در این درایو اشغال شده است به صورت کدهای رنگ¬بندی شده خواهید دید. با کلیک کردن بر روی هر قطاع می¬توانید جزئیات مربوط به آن را مشاهده کنید.
۱۱- سرعت CPU را افزایش دهید
همیشه اطمینان حاصل کنید که CPU شما بر روی بهترین عملکرد خود یعنی حالت Best performance قرار دارد، برای این کار ابتدا جهت باز کردن منوی Quick Access کلیدهای Win+X را باهم فشار دهید. گزینه ‘Power Options’ را انتخاب کرده و آن را بر روی حالت ‘High Performance’ قرار دهید. یا اینکه می¬توانید بر روی ‘Change plan settings’ کلیک کنید و سپس با رفتن به مسیر ‘Change Advanced Power Settings>Processor power management>Minimum processor state’ میزان عملکرد CPU را به صورت دستی بر روی حالت ۱۰۰ درصد قرار دهید.
ترفندهایی را بر روی تنظیمات این ویندوز اعمال کنید
۱۲- تنظیمات قابل دسترسی
اگر شما کاری را در تنظیمات به صورت مکرر انجام می¬دهید و مسیر انجام آن کمی پر پیچ و خم است، می¬توانید برای آن یک میانبر تعریف کنید و با استفاده از یک کلیک یا زدن یک کلید به روش¬های مختلفی به آن دسترسی داشته باشید. راه اول، می¬توانید با یافتن مسیر آن درون تنظیمات، آن را به عنوان یک tile در Start Menu قرار دهید (به این کار pin to start می¬گویند)، بعد از یافتن گزینه مورد نظر خود در Settings، بر روی سربرگ آن در نوار سمت چپ راست-کلیک کرده و گزینه ‘Pin to Start’ را انتخاب کنید.
همچنین این امکان وجود دارد که تک تک تنظیمات را از جعبه موجود در ‘Start> Run’ باز کنید، یا این که از هر یک آنها یک میانبر بر روی دسکتاپ خود قرار دهید (برای این کار بر روی دسکتاپ راست کلیک کرده و ‘New>Shortcut’ را انتخاب نمایید). در نوشتن کدها در قسمت Run فرمت و شکل نوشتن شما بسیار مهم است، برای مثال، اگر عبارت ‘ms-settings:display’ را تایپ کنید تنظیمات مربوط به نمایشگر (Display) را باز می¬کند ولی نوشتن ‘ms-settings:network-wifi’ شما را مستقیماً به تنظیمات مربوط به وای فای موجود در بخش ‘Network & Internet’ هدایت می¬کند. یک لیست کامل از نحوه نوشتن این کدها را می¬توانید در آدرس http://bit.ly/1MrlYqc ملاحضه بفرمایید.
۱۳- جستجوهای خود را به Start بچسبانید
ابزار جستجوی File Explorer یک ابزار بسیار قدرتمند است- برای مثال، شما می¬توانید یک جستجو برای فایل¬های Word که به تازگی اصلاح شده¬اند را در یک پوشه یا درایو بخصوص انجام دهید، برای این کار کافی است به مسیر موردنظر خود در File Explorer بروید، و آنگاه عبارت type:work datemodified:this week را در جعبه جستجو تایپ کنید. بر روی گزینه ‘Save search’ کلیک کرده و برای آن یک نام مناسب را انتخاب کنید (برای مثال، نام ‘Recently modified Word documents’ مناسب است)، و سپس برای اضافه کردن آن به پوشه Search خود بر روی Save کلیک کنید.
از این پس اگر شما وارد user folder شده و Searches را باز کنید، می¬توانید به این جستجو دسترسی داشته باشید- اما برای اینکه دسترسی به آن حتی آسانتر هم شود، بر روی آن راست-کلیک کرده و گزینه ‘Pin to Start’ را انتخاب کنید.
۱۴- منوی Quick Access را تنظیم کنید
اکنون ناحیه Quick Access سعی می¬کند که پوشه¬هایی را که مکرر به آنها دسترسی داشته¬اید یا اینکه اخیراً از آنها استفاده کرده¬اید، و همچنین پوشه¬هایی را که به انتخاب خودتان بر روی آن pin کرده¬اید برای شما لیست کند. File Explorer را باز کنید، سربرگ ‘View’ را انتخاب کنید، و برای اینکه تعیین کنید آیا فایل¬هایی که فایل¬هایی که اخیراٌ باز شده¬اند و پوشه¬هایی که مکرر استفاده شده¬اند در این قسمت دسترسی سریع قرار داشته باشند یا نه، گزینه ‘Options’ را انتخاب کنید. همچنین می¬توانید با باز کردن منوی آبشاری ‘Open file explorer to’ و انتخاب گزینه Quick Access کاری کنید که با باز کردن File Explorer بلافاصله لیست فایل¬های Quick Access را مشاهده کنید.
۱۵- سربرگ ناوبری (Navigation) را مرتب کنید
آیا در نوار Navigation تعداد زیادی از آیتم¬ها وجود دارند؟ اگر چنین است پس به سایت http://winaero.com/download.php?view.1796 رفته و ابزار رایگان Winaero Tweaker را دانلود کنید. این برنامه را باز کنید و در زیر ‘Navigation pane’ گزینه ‘Default Items’ را انتخاب کنید. در این جا به سادگی آیتم¬هایی را که دوست ندارید ببینید، مانند ‘Homegroup’ یا ‘Removable Drives’ (که به هرحال در زیر قسمت This PC نمایش داده خواهند شد) غیرفعال کنید. حال برای این که تغییرات اعمال شوند یکبار سیستم را Sign Out کنید.
۱۶- از نوار ابزار Quick Access استفاده کنید
این بار نمی¬خواهیم در مورد منوی Quick Access صحبت کنیم، بلکه در مورد قسمت¬های جدا از پنجره¬های ریبون¬دار مانند File Explorer و Office است. این قابلیت شما را قادر می¬کند تا میانبرهای مربوط به ریبون¬های پراستفاده¬تر را در جایی قرار دهید که بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. کافی است بر روی آیتمی که دوست دارید راست-کلیک کنید، و گزینه ‘Add to Quick Access Toolbar’ را انتخاب کنید. در این لیست به صورت پیش¬فرض ۷ آیتم را می¬توانید در دسترس قرار دهید و بقیه آنها یعنی ادامه لیست بعد از علامت ‘>>’ قابل مشاهده هستند، البته، اگر بر روی فلش به سمت پایینی که در کنار نوار ابزار قرار دارد، کلیک کنید و گزینه ‘Show below the Ribbon’ را انتخاب کنید می¬توانید ده¬ها آیتم را در این لیست به صورت دائم تماشا کنید.
۱۷- کورتانا و گوگل
به احتمال قوی کورتانا تمرکز خود را به استفاده از موتور جستجوی Bing معطوف کرده است، اما این به این معنا نیست که شما در جستجوها وب مجبور به استفاده از Bing هستید. مرورگر Firefox را به عنوان مرورگر پیش¬فرض خود قرار دهید، آنگاه می¬توانید برای انجام جستجوها از هر موتور جستجویی که دوست دارید استفاده کنید. متاسفانه، این قابلیت برای مرورگر Chrome کارساز نیست، اما افزونه Chrometana را نصب کنید، آنگاه می¬توانید موتورجستجوهایی نظیر Google، Yahoo! یا DuckDuckGo را به عنوان موتور جستجوی خود انتخاب کنید. حتی کاربران Opera هم می¬توانند افزونه Chrometana را نصب کنند، اما ابتدا باید افزونه Download Chrome Extension را برای دسترسی به افزونه-های کروم بر روی مرورگر Opera نصب کنند.
۱۸- جستجوی کورتانای خود را محدود کنید
کورتانا به صورت پیش¬فرض برای جستجوی مربوط به عبارات عمومی عادت دارد به جای جستجو در محتویات داخلی، به جستجوی وب بپردازد. برای این که محتویات داخل را جستجو کنید باید بر روی ‘My Stuff’ کلیک کنید. اگر از کورتانا به عنوان یک ابزار جستجوی وب هیچ استفاده¬ای نمی-کنید، پس آن را غیرفعال کنید- کورتانا را بازکرده و بر بعد از انتخاب Settings بر روی آیکن نوت¬بوک در سمت چپ کلیک کنید، به بالای صفحه موردنظر رفته و گزینه ‘Off’ را انتخاب کنید، با انتخاب این گزینه، گزینه¬ای دیگر به نام ‘Search online and include web results’ برای شما سوئیچ می¬شود. این گزینه را هم ‘Off’ کنید حال این جعبه جستجو تنها گزینه¬ی Search Windows را به شما پیشنهاد می¬دهد، این یعنی کورتانا دیگر علاقه¬ای به جستجو در وب ندارد.
۱۹- محیط خصوصی خود را امن¬تر کنید
مشکلات و چاله¬های خصوصی زیادی در ویندوز ۱۰ وجود دارد، و پیدا کردن همه آنها و شناسایی مکان آنها کار سختی است. ابتدا با قفل کردن کامپیوتر خود شروع کنید که البته این کار با استفاده از نرم¬افزار O&O ShutUp! که از سایت www.oo-software.com قابل دانلود است، بسیار آسان¬تر انجام می¬شود. این ابزار قابل حمل رایگان یک کلیک را از شما بر روی ‘recommended settings’ برای قفل¬گذاری طلب می¬کند، و اگر مایلید می¬توانید آن را به صورت دستی پیکربندی کنید و نحوه به کارگیری تنظیمات محیط خصوصی را برای آن تعریف کنید.
۲۰- جستجو کردن درون OneDrive Fetch
ویندوز ۱۰ تنظیماتی تحت عنوان OneDrive Fetch را در درون خود دارد، این تنظیمات امکان دسترسی از راه دور شما نه¬تنها به فایل¬های موجود در OneDrive بلکه به همه فایل¬های کامپیوترتان را نیز به شما می¬دهد. با راست کلیک کردن بر روی آیکن OneDrive در ناحیه نوتیفیکیشن موجود در taskbar، و انتخاب ‘Settings>Settings tab’ و سپس انتخاب ‘Let me use OneDrive to fetch any of my files on this PC’ می¬توانید این قابلیت را فعال کنید. حال شما می¬توانید از طریق هر مرورگری به حساب OneDrive خود وارد شوید، بر روی علامت ‘≡’ کلیک کنید، و PC خود را در زیر منوی ‘PCs’ انتخاب کنید. اگر سوئیچ انجام شد و شما به آن وارد شدید، می¬توانید به تمامی فایل¬های خود دسترسی داشته باشید.
۲۱- جدا کردن OneDrive و Office 365
نرم¬افزار OneDrive محکم خود را به Office 365 گره زده است، و سعی دارد شما مجبور کند که به جای استفاده از فایل¬های داخل کامپیوتر از فایل¬های حافظه آنلاین خود استفاده کنید. شما می¬توانید با چند ترفند آن را رام کنید. اول از همه، همانند ترفند قبلی، تنظیمات مربوط به OneDrive را باز کنید، سپس گزینه ‘Use Office to work on files with other people at the same time’ را غیرفعال کنید. همچنین می¬توانید تغییراتی بر روی تنظیمات خود Office انجام دهید: سربرگ ‘File’ را باز کنید، گزینه ‘Options>Save’ را انتخاب کنید. حال گزینه ‘Don’t show the Backstage when opening or saving files’ را انتخاب کنید، و گزینه ‘Show additional places for saving’ را غیرفعال کنید، و درنهایت، گزینه ‘Save to Computer by default’ را انتخاب کرده و ‘OK’ را بزنید.
۲۲- پوشه دانلود را تغییر دهید
تغییر پوشه پیش فرض برای مرورگر Edge امکان¬پذیر است، اما مجبور خواهید بود بازهم در عمق رجیستری کاوش کنید. بازهم ما توصیه می¬کنیم راه آسان¬تر را انتخاب کنید و نرم¬افزار Winaero Tweaker را نصب کنید، در بین همه گزینه¬ها به سمت پایین¬ترین¬ها حرکت کنید، و در آنجا به راحتی گزینه¬ای برای تغییر پوشه دانلود قرار داده شده است که می¬توانید آن را تغییر دهید.
۲۳- Photo Viewer را تصرف کنید
برای جایگزین کردن برنامه Photo در ویندوز ۱۰ با Windows Photo Viewer، بازهم نرم¬افزار Ultimate Windows Tweaker را نصب کرده و باز کنید، به بخش ‘Additional’ آن رفته، و بر روی ‘Enable Windows Photo Viewer’ کلیک کنید. شما اکنون باید قادر باشید این برنامه را از مسیر ‘Settings>System>Default apps’ به عنوان برنامه پیش¬فرض برای نمایش تصاویر خود قرار دهید.
ترفندها و روش¬های پیشرفته
۲۴- تغییر مسیر نصب برنامه¬ها
اگر هارد درایو شما در حال پر شدن است یا یک تبلت دارید که حافظه داخلی کمی دارد، این ترفند به شما یاد می¬دهد که چگونه ویندوز ۱۰ را برای نصب کردن برنامه¬ها بر روی درایوی دیگر آموزش بدهید. کافی است به مسیر ‘Settings>System>Storage’ بروید و در پایین آن صفحه قسمت ‘Save locations’ را انتخاب کنید. بر روی منوی آبشاری در زیر ‘New apps will save to’ کلیک کنید و درایو مورد نظر خود برای نصب برنامه¬ها بر روی آن انتخاب کنید.
شما همچنین می¬توانید برخی (نه همه) از برنامه¬های Windows Store را در صورت کمبود بیش از حد فضای درایو، انتقال دهید- به قسمت ‘Apps & features’ رفته و سپس بر روی برنامه¬ای که قصد انتقال آن را دارید کلیک کنید. اگر گزینه ‘Move’ ظاهر نشده بود پس اول مسیر خود را انتخاب کنید تا این گزینه ظاهر شود و آنگاه بر روی آن کلیک کنید.
۲۵- سربرگ¬هایی را به File Explorer اضافه کنید
در ویندوز ۱۰ قابلیت File Explorer نسبت به ویندوز ۷ از پیشرفت بسیار زیادی برخوردار بوده است. اما هنوز هم یکی از ناحیه¬های کلیدی را در خود ندارد- گزینه¬ای برای مرتب کردن دسکتاپ با استفاده از چندین پنجره برای شما وجود ندارد. افزونه Clover 3 یک افزونه رایگان است که سربرگ¬هایی شبیه به Chrome را بر روی File Explorer قرار می¬دهد. این افزونه را از آدرس www.ejie.me دانلود کنید.
۲۶- پوشه Start Menu
آیا دوست دارید در قسمت ‘All apps’ در Start menu پوشه¬ای را برای خودتان بسازید؟ بر روی ‘Start>Run’ کلیک کنید، سپس در کادر آن عبارت %appdata% را تایپ کرده و Enter را بزنید، سپس به قسمت ‘Microsoft\Windows\Start menu\Programs’ بروید. در این جا پوشه جدیدی را برای خودتان بسازید، سپس میانبرهایی را برای برنامه¬ها و نرم¬افزارهایی از پوشه¬های دیگر کپی کرده یا انتقال دهید تا همه آنها را در یک پوشه جمع¬آوری کرده باشید.
۲۷- یک پوشه GodMode بسازید
بر روی دسکتاپ راست-کلیک کرده و ‘New>Folder’ را انتخاب کنید. حال نام ‘GodMode’ یا هرنام دیگری را که دوست دارید برای آن به صورت زیر وارد کنید:
‘GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}’
این عبارت باعث می¬شود در هرجا از کامپیوتر شما، در هر جایی از control panel، و هرگزینه¬ای که در PC شما موجود است، این پوشه به سرعت قابل جستجو باشد و دسترسی بسیار سریعی به آن داشته باشید. بهتر است این پوشه را در پوشه جدیدی که در Start menu خود ساخته¬اید کپی کنید یا اینکه آن را به منوی Windows Quick Access اضافه کنید تا هر زمان کلیدهای Win+X را فشار می¬دهید این پوشه ظاهر شود.
برای اضافه کردن این پوشه به منوی Windows Quick Access، باید برنامه¬ای به نام Win+X Menu Editor را از سایت (http://winaero.com/download.php?view.21) دانلود کنید. همچنین می¬توانید این کار را با کمک Ultimate Windows Tweaker و قرار دادن یک میانبر در منوی context دسکتاپ انجام دهید (برای این کار در زیر منوی ‘Context Menu>Desktop Context Menu’ گزینه ‘All Tasks (God Mode)’ را انتخاب کنید).
۲۸- فضای درایو خود را خالی کنید
به تازگی از ویندوز ۱۰ استفاده می¬کنید؟ برنامه¬ای برای بازگشت به نسخه¬های قبلی ویندوز ندارید؟ پس گیگابایت¬ها فضا را در درایو خود با باز کردن File Explorer و مشاهده پوشه¬ای به نام ‘Windows Old’ در درایو C خالی کنید. با دیدن این پوشه، بر روی درایو C خود راست-کلیک کنید و ‘Properties’ را انتخاب کنید. بر روی ‘Disk Clean-up’ کلیک کنید، منتظر بمانید تا اسکن را انجام دهد، و سپس بر روی ‘Clean-up system files’ کلیک کنید. حال ‘Previous Windows installation(s)’ را انتخاب کنید.
۲۹- اعمال یک برنامه را ثبت کنید
ویندوز ۱۰ به این مشهور است که دارای یک قابلیت به نام Game DVR است که با هربرنامه¬ای در Windows Store کار می¬کند- زمانی که درون برنامه مورد نظر خود هستید، دو کلید Win+G را باهم فشار دهید و بر روی ‘Yes, this is a game’ کلیک کنید. اگر دوست دارید کلیپ بازی خود را با بقیه به اشتراک بگذارید، پس منطقی این است که نرخ قاب مناسب را انتخاب کنید: معمولاً نرخ¬های ۱۶:۹ و ۱۶:۱۰ بهترین¬ها هستند.
انجام دادن این کار به صورت دستی کمی وقت¬گیر است، اما استفاده از نرم¬افزار رایگانی مانند Sizer (نسخه بتای آن را با نسخه ۳٫۴ از سایت www.brianapps.net دانلود کنید) انجام کار را آسان می¬کند به راحتی پنجره هر برنامه یا نرم¬افزاری را با راست¬-کلیک کردن بر روی گوشه¬ی پایین سمت راست آن، تغییر اندازه می¬دهد. برای قرار دادن اندازه موردنظر خود، گزینه ‘New Entry’ را انتخاب کنید- فقط مطمئن شوید که پهنای آن حدود ۱۴ پیکسل بیشتر از مقدار مورد انتظار شما تنظیم شود اما طول آن باید ۷ پیکسل بیشتر باشد (برای مثال، مقدار ۱۲۸۰*۸۰۰ باید در این نرم¬افزار به صورت ۱۲۹۴*۸۰۷ وارد شود).
۳۰- میانبرهای کلیپبورد را قفل گشایی کنید
ویندوز ۱۰ از استفاده از کلیدهای Ctrl+C و Ctrl+V برای copy و paste کردن دستورات موجود در Command Prompt پشتیبانی کرده است، اما این قابلیت همیشه هم به صورت پیش¬فرض فعال نیست. برای فعال کردن آن، پنجره Command prompt را باز کنید، سپس بر روی نوارابزار آن راست¬کلیک کنید، ‘Defaults’ را انتخاب کنید، و گزینه ‘Enable Ctrl key shortcuts’ را انتخاب کنید.
۳۱- آپدیت¬ها را سرجایشان بنشانید
آیا از هشدارهای بی¬وقفه مربوط به آپدیت ویندوز خسته شده¬اید؟ کابران Windows 10 Pro از این لحاظ شرایط خوبی دارند، می¬توانند رویکرد ‘notify me’ را پیش گیرند یعنی عبارت gpedit را در نوار جستجو تایپ کنند، و برای روی ‘Edit group policy’ کلیک کنند. حال شما باید کشوی مربوط به ‘Administrative Templates>Windows Components’ را که در زیر ‘Computer Configuration’ قرار دارد، باز کنید و گزینه ‘Windows Update’ را انتخاب کنید. در سمت راست بر روی ‘Configure Automatic Updates’ کلیک کرده و ‘Enabled’ را انتخاب کنید، سپس وقتی برای نصب آپدیت¬ها هشداری را دریافت می¬کنید گزینه¬های ۲ یا ۳ را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک کنید.
۳۲- سوئیچ کردن آسان به رجیستری
در این جا یک ترفند مفید برای گشت و گزار در رجیستری سیستم معرفی می¬¬شود. بسیاری از گزینه¬ها در بین منوهای ‘HKEY_CURRENT_USER’ و ‘HKEY_LOCAL_MACHINE’ قرار داده شده¬اند. و اگر گزینه¬ دیگری هم درون سلول¬های دیگر درون رجیستری قرار داشته باشد می¬توانید با راست-کلیک کردن و انتخاب Go to به آن دسترسی داشته باشید. این قابلیت برای زمانی که در پیدا کردن زیرمنوی موردنظر خود در رجیستری گیج شده¬اید، بسیار مفید است.
۳۳- منوی Send to را گسترش دهید
هم زمان با این که بر روی یک آیتم راست-کلیک می¬کنید کلید Shift را نگه دارید، و ‘Send To’ را برگزینید، در اینجا با دسته¬ای از گزینه¬های اضافی مواجه می¬شوید، که اکثر آنها به پوشه¬های شخصی کاربر اشاره دارند. آیتم¬های Send to را با استفاده از پوشه مخصوص به خودش مدیریت کنید (عبارت shell:sendto را در ‘Run’ تایپ کنید و Enter بزنید)، یا این که از نرم ¬افزار رایگان Send To Toys (www.gabrieleponti.com/software) استفاده کنید تا ورودی¬های جدید را مانند انتقال فایل¬ها یا نام فایل¬ها به کلیپ¬بورد، یا گزینه¬ای که به صورت دستی می¬خواهید با آن آیتم¬ها را ارسال کنید، به منوی Send To اضافه کنید.
۳۴- Snap Assist
ویژگی Snap Assist ویندوز ۱۰ قابلیت¬های مربوط به snapping را گسترش می¬دهد تا بتواند از سه یا چهار پنجره پشتیبانی کند- snapping به معنای قرار دادن دو پنجره در کنار هم با کشیدن و رها کردن آنها در یکی از دو طرف صفحه نمایش است. چهار پنجره را می¬توان به گوشه¬های مخالف انداخت و هرکدام از آن ها فضای یک چهارم صفحه نمایش را اشغال می¬کنند، یا حتی می¬توانید سه پنجره را در کنار هم قرار دهید. با رفتن به مسیر تنظیمات ‘Settings>System>Multitasking’ و دیدن توضیحات آن، نحوه کار آن را بهتر درک خواهید کرد.
۳۴- رمز¬گذاری دوباره بر روی فایل¬ها
ساده¬ترین راه برای محافظت از اطلاعات در فضای ابری این است که یک لایه دوم از رمزگذاری امنیتی را قبل از آپلود کردن آن فایل بر روی OneDrive (یا هر سرویس ابری دیگری که استفاده می¬کنید) بر روی آن اعمال کنید. بسته نرم¬افزاری Viivo (https://viivo.com) یک نرم¬افزار رایگان برای امن کردن فایل¬های شخصی را به شما ارائه می¬کند که فایل¬ها را از چشمان دزدان اینترنتی به دور نگه دارید. درعین حال این نرم¬افزار به راحتی با ویندوز و ارائه دهنده سرویس ابری یکپارچه می¬شود. برای دسترسی خارج خانه، این برنامه با نر¬م¬افزار موبایل Viivo جفت کنید.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text