img

پرینت سه بُعدی

پرینت سه‌بعدی در حال ایجاد تحولی در دنیای بازی‌ها و فناورری‌های کامپیوتری است، و همچنین درحال ارزان‌تر شدن، سریع‌تر شدن، آسان‌تر شدن برای استفاده و همچنین روز‌به روز هم درحال دقیق‌تر شدن می‌باشد. این فناوری قبلاً از ایده‌هایی که در سر متخصصان سازنده آن بوده است به چرخه عمل تبدیل شده است، و انقلابی در محصولات صنعتی ایجاد کرده است. اما چرا باید تجارت‌های بزرگ از این فناوری استفاده کنید؟ شما می-توانید یکی از بهترین فناوری‌های امروزه به نام Star Trek Replicator را با قیمت یک گوشی هوشمند خریداری کنید، و تقریباً تمام چیزهایی را که می‌خواهید در منزل خود و در محیط خصوصی خود، پرینت کنید. حال در مورد این فناوری خارق‌العاده توضیحات بیشتری خواهیم داد.
سوالی که اینجا مطرح است این است که ۳D یا خیر. و پاسخ داده مربوط به آن است. فناوری پرینت سه‌بعدی که در سراسر دنیا در حال تغییر است را می‌توان در سه کلمه خلاصه کرد، و این سه کلمه عبارتند از scan (اسکن)، slice (بُرش) و assemble (جمع‌آوری کردن). ابتدا این دستگاه یک شیء یا طرح را اسکن کرده و تبدیل به داده می‌کند. در مرحله بعدی این داده ها را در باریک ترین لایه‌های دیجیتالی ممکن برش می‌دهد و از هم تفکیک می‌کند. سپس، زمانی که تکه‌های داده‌ها به پرینتر داده می‌شوند تا به جای جوهر، با استفاده از پلاستیک این طرح را به یک جسم سه‌بعدی تبدیل می‌کند، به گونه‌ای که هر لایه بر روی لایه قبلی قرار می‌گیرد. و اگر سوال بعدی شما این باشد که پرینت سه‌بعدی اصلاً چه استفاده‌ای برای ما دارد- پاسخ شما این خواهد بود که در هر کاری که فکرش را می‌کنید، قابل استفاده است! قبل از این که نگاهی به قطعات و محصولاتی که با پرینترهای سه‌بعدی قابل تولید هستند بیاندازیم، ابتدا می‌خواهیم پایه‌ها و شالوده این دستگاه ها را تشریح کنیم.
داستان جالب پرینت سه‌بعدی به سال‌ها پیش یعنی سال ۱۳۵۹ برمی‌گردد. و برای این کار ما به استودیو Monsieur Francois Willeme در پاریس رفتیم، در این استودیو یک عکاس خیلی حرفه‌ای که عکس‌های منحصر به فردی می‌گیرد را ملاقات کردیم. او به ما پیشنهاد کرد که از ما یک فرد دیگر را تولید کند. ما را بر روی صفحه‌ای مخصوص قرار داد و درون شیشه‌ای قرار گرفتیم که ۲۴ دوربین عجیب و غریب در سه‌بعد همه بدن ما را پوشش می‌داد. داده‌ها آنالوگ هستند اما به حدی جزئیات دارند که توسط دستگاه‌های مکانیکی به نام پانتوگراف خوانده شوند، و لایه‌های اسکن شده از بدن ما را که قابل تنظیم در هر اندازه‌ای هستند، تولید کند. این قطعات و تکه‌های لایه‌بندی شده در نهایت جمع‌آوری شده و چیزی را می-سازند که آقای ویلیام آن را ‘une photosculpture en galvanoplastie’ می‌نامد. این دستگاه مانند یک رویا کار می‌کند و ما توانستیم فرد شبیه به خودمان را که از جنس خاک رس، چوب و رزین ساخته شده بود، مقابل خود نگاه کنیم. ما همچنان برای انجام این کار مبلغ ۲۸۰ فرانک پرداخت کردیم، و این مبلغ تقریباً به اندازه دو ماه حقوق ما بود. اگر این قیمت برای شما بالا باشد و نتوانید آن را تقبل کنید، می‌توانید با پرداخت ۵۰ یورو یک تندیس ۶۰ میلی‌متری از صورت خود را از این فناوری جالب تهیه کنید. با این اوصاف اگر ما بخواهیم بدانیم که این فناوری پرینت سه‌بعدی به چه صورتی کار می‌کند کار آسانی است زیرا چیز زیادی تغییر نکرده است. ابتدا اسکن می‌کند، سپس به تکه‌ها تفکیک می‌کند، سپس جمع‌آوری و در نهایت شیء مورد نظر را در مقابل خود می‌بینید.

انتخاب Sci-fi
حال کمی به جلوتر یعنی سال ۱۹۴۷ می‌رویم و به چالش ماه سپتامبر مجله‌ Astounding Science Fiction می‌پردازیم. یک داستان کوتاه به نام The Hobbyist از نویسنده بریتانیایی به نام Eric Frank Russell در این مجله بود، این فرد پیش‌بینی کرده بود که پرینت سه‌بعدی در راه خواهد بود و این فناوری قادر خواهد بود هم بافت‌های جانداران و هم اشیای بی حرکت را به چیزی مخوف تبدیل کند. این نویسنده اینگونه مفهوم خود را توصیف کرد: «او خود را در مقابل یک ماشین دید. این ماشین پیچیده و عجیب بود و رشد آن شبیه به کریستال بود. در کنار این دستگاه، دستگاه دیگری در حال تولید یک مارمولک کوچک بود. هیچ شکی در مورد فرآیند شبیه سازی این دستگاه وجود ندارد، زیرا هردو شیء در اندازه نصف خود بوده و هردو به آرامی و مرحله به مرحله کامل شدند. او ادامه داد: ماشین‌های خوب و کامل محصولات متنوعی را تولید می‌کنند. این کار در پرینت سه‌بعدی با استفاده از فرآیند الکترونیکی، به صورت اتم بر روی اتم، مانند آجر بر روی آجر برای ساخت یک خانه، انجام می‌شود. او می-دانست که در هر دستگاه، برخی کدهای رمزگونه، برخی پیچیدگی‌های غیرقابل تصور وجود دارند که باید برای کار کردن موفق با آنها الگوهایی را برای هر قسمت مشخص کند.»
در سال ۱۹۸۴ مهندس آمریکایی به نام Chuckie Hull ادعا کرد که یک دستگاه استریو-لیتوگرافی اختراع کرده است و در سه سال بعد قرار است آن را ثبت اختراع کند. او از یک پرتوی لیزری برای طراحی یک مدل سه‌بعدی بر روی پلاستیک نرم استفاده می‌کند. این کار تقریباً همان کاری بود که آقای Francois Willeme در اواسط قرن نوزدهم انجام می‌داد با این تفاوت که آقای Willeme از لیزر استفاده نمی‌کرد. به محض اینکه پلاستیک شکل گرفته از قالب خود بیرون می‌آید، همه چیز سریع اتفاق می‌افتد. در دهه پیش رو، پرینترهای تجاری سه‌بعدی به بازار فناوری راه می-یابند. آنها می‌توانند پلاستیک، پودر و حتی سلول‌های موجودات زنده را به صورت خروجی به ما بدهند. حتی فناوری پیش‌پا افتاده پرینترهای جوهرافشان هم وارد کار شد و در سال ۲۰۰۸ پیش‌بینی‌های آقای Eric Frank Russell بر دیگر نظریه‌ها چیره شد. یک پرینتر سه‌بعدی میزی به نام RepRap Drawin دارای این قابلیت است که می‌تواند تمامی اجزای خودش را تولید کند از جمله مثلاً دکمه ‘off’ خودش را می‌تواند تولید کند، چون اگر چنین امکانی وجود نداشته باشد، دنیایی هم وجود نخواهد داشت.
متاسفانه، برای برخی از افراد، این دنیایی که ما می‌شناسیم به پایان رسیده است. در شهر اشغال شده Palmyra، که در ۱۳۴ مایلی شمال Damascus قرار دارد، طاق نصرتی قرار دارد که قدمت آن به ۲۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد، این طاق مربوط به ورودی مکان Syrian World Heritage متعلق به معبد Bel بوده است. زمانی که دیوانگانی از ISIS از این شهر باستانی بازدید کردند، به این نتیجه رسیدند که این طاق قدیمی را خراب کرده و به جای آن از وسایل ساخته شده در جهان متمدن برای ساخت شهر استفاده کنند. اما در یک حرکت جهانی و خودجوش، موسسه Digital Archaeology از تمامی بازدید کنندگانی که در دسترس بودند تصاویری از این اثر باستانی را جمع‌آوری کرد، آنها را در کنار هم قرار داد، و بزرگترین پرینتر سه‌بعدی در دنیا را تهیه کرد تا بتواند این بنا را از نو بسازد. در سال ۲۰۱۶، این طاق به عنوان نمادی از امید و مقاومت، در میدان Trafalgar ساخته و قرار داده شد. هم‌اکنون ۵۰۰۰ عکاس به صورت داوطلبانه، با استفاده از دوربین‌های سه‌بعدی در حال عکس‌برداری از نواحی مشکوک موجود در آسیای مرکزی و آفریقای شمالی هستند. ماموریت آنها این است که تا حد ممکن، از آثار باستانی که در خطر فرهنگی قرار دارند عکس گرفته و جمع آوری کنند، تا در صورت نیاز پس از تخریب این آثار باارزش با استفاده از پرینترهای سه‌بعدی آنها را بازسازی کنند.
اگر آثار باستانی و گنجینه‌های قدیمی با استفاده از این فناوری قابل بازسازی هستند، پس هر کار دیگری هم ممکن است. انجام این کارها تنها نیاز به خلاقیت فنی، میل به انجام کار، و پول دارند. و خبر خوب این است که قیمت پرینترهای سه‌بعدی روز به روز در حال ارزان‌تر شدن است. پرینتر سه-بعدی خانگی که وزن آن تقریباً ۱کیلوگرم است، با کمی نزول قیمت اکنون ۲۰ یورو است، این پرینتر دارای یک کارتریج با محتوای پلاستیک است و اگر شما بخواهید یک گوشی را با فرم موردنظر خودتان با این پرینتر به وجود آورید در حدود ۳۰ دقیقه باید صبر کنید. این پرینترها در حوزه‌های زیادی از زندگی ما قابل استفاده هستند و از انواع فناوری مانند لیزر، فلورسنت، اشعه UV و… برای بهتر شدن استفاده می‌کنند.
زمانی پرینتر سه‌بعدی Peachy 3D Printer را در سال ۲۰۱۳ در سایت سرمایه‌گذاری جمعی (سایت‌هایی که کاربران آن به محصولات جدید کمک مالی می‌کنند و گاهی در قبال آن به صورت توافقی سودی نیز دریافت می‌کنند) به نام Kickstarter قرار دادند، این پرینتر مرز ۱۰۰ دلار را در هم شکست. این دستگاه دارای خاصیت حساسیت به نور (light-sensitive) است که با دارای بودن یک پرتوی لیزری به یک پرینتر قدرتمند تبدیل شده است. پرینتر Phoenix 3D Printer از شرکت Ex3D با قیمت ۲۰۰دلار یکی از ارزان‌ترین پرینترها در بین پرینترهای مجهز به انتخاب پیچش مجدد است، این خاصیت به این معنی است که اگر شما قسمت خرابی را در روند پرینت یک شیء مشاهده کردید، این پرینتر می‌تواند مجدداً آن شیء را نرم کند و از نو آن را بسازد، این ویژگی باعث صرفه‌جویی زیادی در مصرف کارتریج می‌شود. این پرینترها اکنون به حدی رایج شده‌اند که شما می‌توانید به لوازم الکتریکی فروشی سرکوچه خود رفته و یکی از بهترین آنها را تهیه کنید، یا این به صورت آنلاین سفارش داده و  فردای آن روز پرینتر را درب منزل خود تحویل بگیرید. حتی مدل‌های پیچیده این پرینترها که دارای اسکنرهایی به صورت توکار هستند، مانند مدل da Vinci AiO، فقط ۶۰۰ یورو برای شما هزینه دارند. و در خارج از منزل، قیمت مهمترین و کلیدیترین عامل برای تعیین آینده پرینت سه‌بعدی می‌باشد. برای مثال، امروزه زیاد در مورد کار کردن کودکان و به بردگی گرفتن آن ها برای کار در کارخانجات تولیدی صحبت می‌شود، با این اوصاف در مقایسه با اقتصادهایی مانند Pakistan که به هر کودک به ازای ۱۴ ساعت کار روزانه برای ساخت لوازم ورزشی تنها ۳یورو پرداخت می‌کند، اما شرکت ورزشی Nike با هزینه‌ای بسیار کمتر و با استفاده از فناوری Vapor Laser Talon کفش‌های فوتبال را با پرینتر سه‌بعدی تولید می‌کند.
پس جدای از قیمت بالای ساخت کفش‌ها و طاق نصرت Mesopotamian، می‌خواهیم به بررسی محصولات دیگری که به وسیله پرینت سه‌بعدی تولید شده‌اند، بپردازیم. هیچ یک از این خلاقیت‌ها جزو تخیلات علمی نیستند و همگی آنها قبلاً اتفاق افتاده‌اند.

رحم (بطن) با یک نگاه
این واقعیت که سازمان ناسا در مقر ایستگاه هوایی بین‌المللی خود از پرینترهای سه‌بعدی استفاده کرده است هیچ تعجبی ندارد، و البته این ویژگی در پرینترهای سه‌‌بعدی که در جو صفر هم به خوبی کار می‌کنند چیز جدیدی نیست. ماموریت‌های فضایی از جمله بدیهی ترین کاربردهای پرینترهای سه بعدی هستند زیرا با استفاده از آنها دیگر نیازی به حمل پرهزینه لوازم مورد نیاز از طریق فضا نیست. در عوض لوازم و تجهیزات موردنیاز به راحتی با استفاده از این پرینترها، پرینت (ساخته) می‌شوند، و همگی لوازم موردنیاز بر روی زمین طراحی می‌شوند و در مواقع نیاز در فضا در عرض یک ساعت پرینت می‌شوند. تنها پلاستیک‌ها نیستند که در فضا قابل تغییر شکل هستند. قبلاً چینی‌ها، کره جنوبی و آمریکایی‌ها از پرینترهای سه-بعدی با قابلیت پرینت کردن فلزات برای ساخت اجزای حیاتی موشک‌ها استفاده کرده‌اند. با این کار صرفه جویی عمده‌ای صورت گرفته است، در واقع در این روند توربین‌های فشار قوی با قیمت ۲۴۰۰۰ یورو با یدک‌های فلزی با هزینه ۱۸۰۰ یورو جایگزین شده‌اند و این هزینه زیادی را کاهش داده است.
اگرچه فناوری پرینت سه‌بعدی انقلابی را در کاهش هزینه‌ها ایجاد کرده است، اما صرفه‌جویی در مصرف پول به اندازه نجات دادن جان افراد اهمیت ندارد. شرکت Organovo از سال ۲۰۰۷ تا به امروز برای تولید سلول‌های جانداران از پرینترهای سه‌بعدی استفاده کرده است. یک کارتریج جوجه-کشی با ژل‌های ساختاری و تکه‌های سلول جاندار پر شده است، پس پوست و غضروف‌های پرینت شده را می‌توان جایگزین گوش و بینی افراد کرد. زمانی که در سال گذشته برای اولین بار بافت‌های کلیه یک انسان را با استفاده از پرینتر تولید کردند، این کلیه تنها به مدت دو هفته دوام آورد. اما در نوامبر امسال، کودکی سه ساله به نام Lucy Boucher از شهر Antrim واقع در ایرلند شمالی، تبدیل اولین فرد در دنیا شد که جان و کلیه خود را مدیون پرینترهای سه‌بعدی است، زیرا جراحان این کودک از قبل دقیقاً می‌دانستند که چه اتفاقی می‌افتد. به همین دلیل بیماری و نقص را در تشخیص دادند، یک کلیه را مدل‌سازی کردند و این کار را با استفاده از کلیه پدر کودک و با CT scan و MRI انجام دادند، و تمامی این فرآیند به صورت کامل قبل از به دنیا آمدن کودک انجام شده بود. امروز، Lucy می‌خواهد به مدرسه پرستاری برای تحصیل کردن برود.
خبر خوشحال کننده دیگر این است که اکنون با استفاده از تهیه اسکن‌های با رزولوشن بالا از جنین، قادر هستیم مدل‌های سه‌بعدی از نوزادی را که هنوز به دنیا نیامده داشته باشیم. نوزادانی که دارای بیماری‌های مادرزادی مانند اختلال در شریان‌های قلبی هستند را نمی‌توان با استفاده از اسکن‌های گرفته شده درون رحم یا بلافاصله بعد از تولد، مورد آزمایش قرار داد زیرا ریسک بالایی دارد. اما اکنون، انسان قادر است کپی دقیق از جزء معیوب بدن نوزاد را اسکن و پرینت کرده و آن را در دست تیم جراحی قرار دهد تا هراندازه که لازم باشد یک هفته قبل از تولد، بر روی آن کار کنند. به این وسیله زندگی‌ها نجات پیدا می‌کنند. البته تاجرانی در این بازار وجود دارند که از پرینت سه‌بعدی از نوزادان متولد نشده بهره می‌گیرند و احمق‌هایی هم هستند که به این آدم ها پول می‌دهند. امروزه یک پرینت زشت از جنین تبدیل به ابزاری برای درآمد خیلی‌ها شده است. به جای اینکه والدین از بچه خود در شکم مادر فقط یک عکس داشته باشند، کمپانی‌هایی مانند ۳D Baby جنین متولد نشده شما را برای شما با هزینه ۲۷۵ یورو با استفاده از پلاستیک (روشن، متوسط، یا تیره) پرینت می‌کنند و آن را به شما تحویل می‌دهند. و اگر شما حتی حامله نیستید اشکالی ندارد، این پرینتر می‌تواند رحم فرد دیگری مثلاً کیم کارداشیان را برای شما کپی کند و آن را بلافاصله چاپ کند (یعنی این پرینتر بسیار قوی است).

پادشاه خود را پرینت کنید
برای شهروندانی که فکر می‌کنند شاهزاده ولز کمی در هم شکسته است، می‌توانند خاندان Plantagenet را در زمانی که پادشاهان برای شروع جنگ با دشمنان خود آماده می‌شدند و قبل از این که نامه‌های بی‌ادبانه به سیاست مداران بنویسند، آنها را بازگردانند. سه سال پیش جسد یکی از پادشاهان به نام King Richard lll  در زیر پارکینگی در منطقه Leicester پیدا شد، و اکنون اسکلت کامل آن به وسیله پلاستیک سفید بازسازی شده است، و این کار به لطف پرینت سه‌بعدی قابل انجام است. این قابلیت آسیب‌شناسان را قادر به تشخیصی در مورد شاه کرده است و آن این است که شمشیری در قفسه سینه او فرو رفته و او را به دو قسمت تقسیم کرده است. و این نشان می‌دهد که حتی در سال ۱۴۸۵ میلادی هم یک مرد سلطنتی می‌توانسته حماقت کند.
مسلماً هزینه پرینت کردن اندام کامل یک پادشاه یک دست و یک پا است اما اگر قصد دارید کار ساده‌تری را انجام دهید می‌توانید پای قطع شده یک اردک را پرینت کنید. فردی به نام Sandeep Reddy که برای Ramakrishna Mission Wildfowl Sanctuary کار می‌کند، یک روز یک اردک یک پا را دید و دلش سوخت، جفت پای آن اردک را اسکن کرده و با مدل بندی دقیق توانست آن را با استفاده از پرینت سه‌بعدی برای آن اردک بسازد و در کنار پای سالم آن قرار دهد و یک بار دیگر بعد از مدت‌ها اردک توانست راه برود، این پرینت در نهایت ۱ ساعت و نیم به طول انجامید.
همین طور برای داروها، اولین داروی پرینت شده سه‌بعدی برای درمان افراد قبلاً ساخته شده است و چیز جدیدی نیست. این دارو Spritam نام دارد و برای درمان بیماری صرع در کودکان استفاده می‌شود. استفاده از داروهایی که در قاب‌های قدیمی قرار دارند ممکن است بسیار ارزان باشد، اما پرینت‌ سه‌بعدی به ما اجازه می‌دهد تا میزان دوزهای داروها را خصوصی سازی کنید، و این ویژگی برای نوزادان و نوجوانان بسیار امری حیاتی است. میزان دوز، میزان منافز در قرص، میزان سرعت حل شدن آن را تنوع ترکیب دارو می‌تواند مشخص کند. حتی کودکان می‌توانند شکل و رنگ داروی مصرفی خود را انتخاب کنند، و مثلاً شکل یک خوک را مرد عنکبوتی را بر روی داروی خود داشته باشند. اما انقلابی که پرینت سه‌بعدی در داروسازی انجان داده است این است که داروخانه‌ها با استفاده از پرینت سه‌بعدی می‌توانند هرمقدار از داروهای مورد نیاز خود را در همانجا پرینت کنند که باعث دسترسی و کارایی بی سابقه‌ای در بحث دارورسانی می‌شود و همچنین به میزان زیادی هزینه‌ها و اتلاف وقت را کاهش می‌دهد.
پس تابحال در مورد دارو صحبت کردیم، درمورد راک اند رول به چگونه است؟ تنها یک نگاه به گیتار دلربای مدل Sunrise که به صورت سه‌بعدی چاپ شده است تمام چیزی است که سرعت در مورد این موضوع درک خواهید کرد. هزینه پرینت این گیتار مبلغ ۱۵۰۰ یورو می‌باشد که هزینه کمی هم نیست، اما اگر هزینه برای شما اهمیتی ندارد می‌توانید به سایت www.thingiverse.com رفته، گیتار الگوی خود را انتخاب نموده و همان را برای شما با هزینه‌ای بالاتر پرینت کنند.

تغییر چهره
چهره افراد را می‌توان با جراحی‌های تخصصی، با استفاده از استخوان‌های پرینت شده، کارتریج، رگ‌های خونی و پوست‌های پرینت شده، تغییر داد، اما اکنون شما می‌توانید با استفاده از یک پرینت لوازم آرایشی برای صورت، که توسط شرکت زیبانی سوئدی به نام Foreo Moda ساخته شده است، تغییر دهید. به این طریق که از داخل برنامه آن شکل جدید خود را انتخاب می‌کنید، با استفاده از بلوتوث متصل می‌شوید، سرخود به پرینتر ۲۱۰ یورویی جهت اسکن کردن آن می‌چسبانید، و به دستگاه اجازه می‌دهید تا کار خودش را شروع کند و این کار را به وسیله ۲۰۰۰ عدد دانه‌های ریز و هوشمند برای اسپری مقدماتی، ساختمان و رنگ صورت برای خلق صورت جدید شما انجام می‌دهد، توجه کنید که همه این کارها را در ۳۰ ثانیه تمام می‌کند. و اگر شما مثلاً دوست دارید گوشواره‌های خود را همزمان با تغییر چهره خود، عوض کنید، قیمت ها برای شما از ۱٫۳۹ یورو برای پرینت یک جفت گوشواره شروع می‌شوند.
در سال ۲۰۱۲، وزیر کاری به نام Vince Cable توضیح داد که پرینت سه‌بعدی می‌تواند اقتصاد را متحول کرده و آن را از نوع بسازد، مثلاً شکلات-های پرینت شدنی سه‌بعدی. او این صحبت‌ها را در مجله Exeter همزمان با وارد شدن پرینتر Choc Creator 3D Printer کرد، این پرینتر قیمتش ۲۸۸۸ یورو است و شکلات را آب کرده و آماده برای پرینت می‌کند و به گونه‌ای دقیق می‌تواند لایه‌های شکلات را با ضخامت ۰٫۰۵mm بر روی هم قرار دهد تا پرینت شکلات کامل شود. این فناوری به ما اجازه می‌دهد تا صورت انسان را با هزینه ۵۰ یورو بر روی یک شکلات به قطر ۶۰ میلی‌متر چاپ کنید، که این فناوری از لحاظ قیمت شبیه به کاری است که آقای Willeme در سال ۱۸۵۹ انجام می‌داد و همچنین اندازه‌های محصول و نحوه استفاده آنها از فناوری اسکن، برش و جمع‌بندی بسیار شبیه به هم هستند.

It is main inner container footer text