هرگز آشغال (فایل بی­ ارزش) دانلود نکنید

/
/
/
0 مشاهده

هرگز آشغال (فایل بی­ ارزش) دانلود نکنید

اگر شما بیش از یک یا دو مطلب موجود در مجله­ی Computeractive را مطالعه کرده باشید، تمایز دو کلمه pups و PUPS را متوجه خواهید شد، اولی نام یک سگ جوان و بسیار زیبا است ولی دومی مربوط به برنامه­های مشکل­سازی است که در هنگام نصب نرم­افزارهای مشهور، در کنار آنها بر روی PC شما نصب می­شود، و از میان برداشتن آن مانند یک سگ پیر مشکل ساز و سخت خواهد بود. PUP مخفف عبارت Potentially Unwanted Program به معنای برنامه­های ناخواسته است، و عبارتی خنده­دار و حالت مودبانه­تر آشغال­های ناخواسته است که می­تواند آسیب جدی به PC شما بزند.
اما شما می­دانید چگونه از شر آنها خلاص شوید؟ به جای دانلود کردن برنامه­های مشکل­سازی مانند Free Youtube Downloader و برنامه­هایی مانند CamStudio که ادعا دارد جانشین خوبی برای نرم­افزار فوق­العاده ضبط صفحه نمایش ۲۵۰ یورویی Camtasia Studio است، اصلاً منطقی نیستند و آشغال را به سیستم شما وارد می­کنند، اگر منطقی باشید و از بحث مطلع باشید امنیت را انتخاب خواهید کرد و نرم­افزارهایی را از کمپانی­های معتبری مانند VLC، Adobe و AVG نصب می­کنید. احتمالاً اطلاع دارید که برخی سایت­های download mirror مانند Download.com که متعلق به Cnet است، بسیاری از فایل­های اضافی را در غالب فایل­های نصبی وارد سیستم شما می­کنند که شاید اگر عجله داشته باشید یا با این فرآیند آشنا نباشید، متوجه آن­ها نشوید.

نام­های بزرگ و دام­های احمقانه
اما برنامه­های ناخواسته­ی PUP و دیگر دام­های مخفی- مانند دام­هایی که یا به شکل پلاگین­ها ظاهر شده و از ظرفیت رم شما استفاده می­کنند، یا به صورت فایل­هایی هستند که جاسوسی شما را می­کنند، و یا نیاز به ارتقا و آپدیت را در سیستم شما آتشین می­کنند تا سیستم آرام نگیرد- منحصراً از دسته­ی نرم­افزارهای مشکوک نیستند. حتی مشهورترین برنامه­های کامپیوتری هم در ابتدا به صورت پیش­فرض همه تیک­ها در آنها قرار داده شده است و همین امر می­تواند در PC شما مشکل­ساز شود.
در چند صفحه آتی به شما نشان خواهیم داد که چگونه ابرها در پشت پوشش نقره­ای برنامه­ها کمین کرده­اند. ما از این برنامه­ها به عنوان مثال استفاده کردیم چون معتقد هستیم که برنامه­های خوبی هستند و ارزش استفاده کردن را دارند و هدف ما این است که اطمینان حاصل کنیم که شما با امنیت کامل از آنها استفاده می­کنید.
ما برنامه­های خودمان را در چند بخش تقسیم بندی کرده­ایم، اما بسیاری از آنها متهم به رفتارهایی هستند که در دیگر گروه­ها نیز جای می­گیرند. این نکته را مدنظر داشته باشید، و به یادداشته باشید که اکثر نرم­افزارهایی که برای تشریح این روش به شما توصیه می­کنیم جزو نرم­افزارهای رایگان هستند. پس، اگر آماده هستید که با ما تعدادی از این تیک­ها را غیرفعال کنید، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

برنامه Auslogics Browser Care
ابزار رایگان کمپانی Auslogics به نام Browser Care (www.snipca.com/20647) می­تواند جان مرورگر شما را نجات دهد. این ابزار، نوارابزار را پاک­سازی می­کند و بدافزارهایی را که باعث تغییر تنظیمات مرورگر شما می­شوند و در هنگام نصب نرم­افزارهای دیگر وارد PC شما شده­اند، پاک می­کند، همچنین پلاگین­ها و افزونه­های دردسرساز و مشکل­ساز را از بین می­برد. اما از قضا، کمپانی Auslogics از قرار دادن این همه فایل Junk (آشغال) در حین نصب این ابزار بر روی سیستم شما، اصلاً شرم نمی­کند.

فایل Junk که Auslogics بر روی سیستم شما قرار می­دهد چه نوع فایلی است؟ گزینه Download Now در سایت Auslogics به شما می­گوید: ‘No adware, no spyware, no toolbars’ . اما عبارت “هیچ یک از ابزارهای سایت Auslogics که علاقه­ای هم به نصب آنها ندارم” را نه عنوان می­کند و نه تضمین. به این ترتیب است که در مرحله نصب این ابزار، تیک­های از پیش فعال شده مربوط به Auslogics BoostSpeed را مشاهده خواهید کرد. این تیک خطرناک نیست، اما شما هرگز تقاضایی را برای داشتن آن نکرده­اید. مثل این است که شما به رستوران رفته­اید و غذایی را سر میز شما بیاورند که سفارش نداده­اید.

چگونه از ورود این فایل­ها جلوگیری کنیم: در مرحله نصب شما دو گزینه را مشاهده خواهید کرد: گزینه ‘Express Install (Recommended)’ که به صورت پیش فرض هم انتخاب شده است، و گزینه ‘Custom Install (Advanced)’ که تیک فعال را ندارد. بعضی­ها به اشتباه فکر می­کنند که گزینه­ی دوم برای حرفه­ای­ها قرار داده شده است، اما اصلاً چنین نیست و این گزینه نیز برای همه است. پس حماقت نکنید زیرا گزینه نصب Custom Installation به هیچ حرفه یا مهارتی نیاز ندارد. این گزینه فقط به شما برای نصب برنامه موردنظرتان انتخاب می­دهد. شما همیشه باید با مشاهده این گزینه تحت عنوان یک انتخاب، آن را برگزینید. بر روی آن کلیک کنید تا منوی مربوط به تیک­ها ظاهر شود، که شامل گزینه ‘Install Auslogics BoostSpeed’ می­باشد، حال تیک مربوط به آن را همانند تصویر غیرفعال کنید. همچنین تیک مربوط به گزینه ‘Launch program at Windows startup’ را غیرفعال کنید. هیچ دلیل معقولی وجود ندارد که این برنامه را مانند یک آنتی­ویروس به صورت فعال نگه دارید. اگر فعال باشد، از سرعت PC شما به شدت می­کاهد و سیستم به کندی بالا می­آید.

برنامه Adobe Acrobat
پرداخت مبلغی پول برای خرید محصول خارق­العاده کمپانی Adobe به نام Photoshop ارزش دارد و اصلاً شباهتی به نرم­افزارهای سرسام­آور این کمپانی مانند فلش پلیر با همه نقص­هایش، آپدیت­های ناپایدار، کپی کردن پوشه­ها و ساختن پوشه­هایی با حجم بالا، و یا دیگر محصولات ادوبی ندارد.
در مورد نرم­افزار PDF خوان رایگان کمپانی ادوبی با نام Acrobat (www.snipca.com/20649) ، باید گفت که این نرم­افزار دارای ابزارهای شخص ثالث دیگری به همراه خود است که ممکن است در مرحله نصب آنها، آنتی­ویروس شما نیز با آن مشکل داشته باشد و در بهترین حالت ممکن هم، فضای زیادی را از سیستم شما اشغال کنند.

Acrobat چه نوع فایل حجیمی را در سیستم قرار می­دهد؟ این نرم­افزار، به همراه خود یک اسکنر برای از بین بردن بدافزارها به نام McAfee Security Scan Plus و برنامه­ای برای مدیریت پسوردها به نام Intel Security True Key را در مرحله نصب خود، بر روی سیستم شما نصب می­کند. اگر این برنامه­ها به گونه­ای تنظیم شده باشند که در استارآپ شروع به کار کنند آنگاه با مشکلات و اختلالات امنیتی مواجه خواهید شد. ساده­ترین قضاوت این است که این برنامه­ها ناخواسته هستند، پس قطعاً Junk محسوب می­شوند.

چگونه از نصب آن­ها جلوگیری کنیم: به محض اینکه نصب برنامه Acrobat شروع می­شود، لازم نیست بر روی Install Now کلیک کنید. نرم­افزار Adobe Acrobat فراموش کرده است که افراد عادی قبل از زدن گزینه دانلود در هر سایت، ابتدا از ابزارهای همراه آن اطمینان حاصل می­کنند.
در تصویری که ما برای شما قرار داده­ایم، دو گزینه­ای که در زیر قسمت ‘Optional offers’ قرار دارند به راحتی نادیده گرفته می­شوند. این نادیده گرفته شدن و گم کردن چنین تیک­هایی با هدف طراحی شده زیرا کمپانی­های بزرگ از دانلود این ابزارها به صورت اتفاقی توسط شما، پول خوبی را به جیب می­زنند.
این دو تیک را قبل از زدن گزینه ‘Install Now’ غیرفعال کنید. ما این نصب را انجام دادیم تا اگر ابزار مخفی دیگری به همراه آن قرار است نصب شود، از آن مطلع باشیم و خوشبختانه هیچ ابزار دیگری در کمین نبود.

برنامه Foxit Reader
نرم­افزار Foxit (www.snipca.com/20663) خود را تحت عنوان کتاب­خوان امن (The Secure PDF Reader) به بازار معرفی کرده است، که شاید کنایه­ای به شرکت ادوبی زده باشد. اما تمام زیان این نرم­افزار مربوط به ابزاری است که در زمان نصب آن بر روی سیستم شما نصب شده و نوعی PUP است که از تمامی ابزارهای ناخواسته­ای که ادوبی بر روی سیستم شما نصب می­کند بدتر است.

برنامه Foxit چه فایل اضافه­ای را وارد سیستم می­کند؟ با شروع نصب برنامه Foxit یک گزینه با تیک فعال مشاهده خواهید کرد که مربوط به نسخه آزمایشی برنامه پولی Foxit PhantomPDF می­باشد. بدتر از این، گزارش شده است که این نصب باعث ورود بدافزار تبلیغاتی Conduit Search Protect بر روی PC شما می­شود. البته ابزار قابل حمل رایگان AdCleaner (www.snipca.com/20683) می­تواند Conduit را پیدا کند، اما ممکن است به حدی قدرت نداشته باشد که آن را پاک کند. اگر Conduit را بر روی PC خود مشاهده کردید بهتر از راهنمای مربوط به پاک کردن آن را از سایت Norton Security (www.snipca.com/20665) بخوانید.

چگونه از ورود این بدافزارها جلوگیری کنیم: ما در حالت عادی هیچ برنامه­ای را که ربطی به Conduit داشته باشد برای استفاده توصیه نمی­کنیم. با این حال، باید گفت که Foxit یک مدیر و PDF Reader خارق­العاده است که بر روی PC شما بسیار سبک­تر و کم­حجم­تر از برنامه Adobe Acrobat می­باشد. زمانی که ما این برنامه را نصب کردیم هیچ اثری از Conduit مشاهده نکردیم، اما از این خطر آگاه باشید.
گفته شده است که قسمت نصب این برنامه یک مرحله سخت و رنج­آور است. ابتدا یک جعبه مربوط به مجوز توافقنامه مشاهده خواهید کرد که عبارت “این محصول ممکن است دارای برخی نرم­افزارهای جانبی باشد” را نمایش نداده است، به این ترتیب مواظب باشید.
سپس یک لیست از پلاگین­ها را مشاهده خواهید کرد، اگر در بالای این لیست بر روی ‘Standard Installation’ کلیک کنید و سپس گزینه ‘Custom Installation’ را انتخاب کنید، گزینه­ها و انتخاب­های بیشتری را مقابل خود خواهید دید. ما همه این تیک­ها را غیرفعال کردیم زیرا زباله­هایی بودند که سرعت PC را کم می­کنند. در بین آنها تنها تیکی که باید فعال بماند مربوط به ‘PDF-Viewer files’ است. در صفحه بعدی هم همه تیک­ها را غیرفعال کنید.
در صفحه بعد از آن، Trust Manager به شما پیشنهاد خواهد شد، و هدف آن هم فراهم کردن امنیت شما در مقابل سندهای مخرب است. ما این تیک را نیز غیرفعال کردیم- البته بعداً از قسمت Preference در Foxit می­توانید مجدداً آن را فعال کنید. بر روی Next کلیک کنید تا یک تیک به صورت از پیش فعال مربوط به PhantomPDF مشاهده کنید. گزینه ‘Don’t Install….’ را طبق تصویری که می­بینید انتخاب کنید.
درنهایت، یک خلاصه از نصب خود را خواهید دید. با این اوصاف، تنها چیزی که باید در زیر قسمت ‘Selected Components’ مشاهده کنید ‘PDF-Viewer files’ می­باشد، درحالی که در زیرا ‘Additional tasks’ هیچ گزینه­ای را نباید مشاهده کنید. حال بر روی Install کلیک کنید. ما ابزار AdwCleaner را برای یافتن بدافزارهای تبلیغاتی باز کردیم و دیدیم که هیچ موردی را پیدا نکرد.

برنامه Skype
قطعاً هیچ نیازی به معرفی نرم­افزار معروف اسکایپ به شما نیست، پس ما مستقیم به نحوه رفتار با این نرم­افزار در قسمت نصب آن، می­پردازیم.

مشکل از کجاست؟ مایکروسافت، مانند IObit و Auslogics، با دانلود شدن یکی از محصولاتش توسط شما ارضا نمی­شود. این کمپانی دوست دارد که شما همه­ی محصولاتش را دانلود کنید، و هدفش از این دانلودها این است که توسط این محصولات بر روی مرورگر شما کنترل داشته باشد.

چگونه این مشکل را متوقف کنیم: فایل نصبی Skype (www.snipca.com/20667) را دانلود کنید و به دستورالعمل­های آن مراجعه کنید. در صفحه دوم خواهید دید که تیک مربوط به نرم­افزار جانبی ‘Install Skype Click to Call’ به صورت پیش­فرض فعال است. شاید این نرم­افزار برای شما مفید باشد، اما ما ترجیح می­دهیم آزاد باشیم و اگر دوست داشته باشیم تیک آن را فعال کنیم. چون شما می­توانید قابلیت­هایی از این قبیل را در تنظیمات اسکایپ خود بعد از نصب هم فعال کنید.
صفحه بعد از آن همان جایی است که ما را تحریک می­کند. همانگونه که در تصویر می­بینید: دو گزینه ‘Make Bing my search engine’ و ‘Make MSN my homepage’ هردو به صورت پیش­فرض دارای تیک فعال هستند، و این کمی با اعصاب ما بازی می­کند. این دو گزینه هم از همان مواردی هستند که سازنده این نرم­افزار دوست دارند از دید افراد دور بماند. این دقیقاً همان بدافزاری است که تنظیمات مرورگر شما را به هم می­ریزد. قبل از این که گزینه Continue را بزنید هر دوی این تیک­ها را غیرفعال کنید. پس از این، اسکایپ بدون این که بر مرورگر شما چیره شود نصب خواهد شد.

برنامه LastPass
استفاده از مدیر پسوردها در سال ۲۰۱۶ امری حیاتی است. شاید ۱۵ سال پیش شما از یک پسورد تکراری (شاید اسم سگ شما و شماره اتاق یا ترکیبی از این موارد باشد) برای همه حساب­های آنلاین خود استفاده می­کردید، اما آن روزها خیلی وقت است که به پایان رسیده است. برنامه LastPass (http://lastpass.com) یک ابزار راهنما است که پسوردهای غیرقابل هک را برای ده­ها حساب می­تواند تولید کرده و در خود نگه داری کند.

مشکل کجاست؟ به صورت پیش­فرض، برنامه LastPass اطلاعات را به سرورهای خود ارسال می­کند. این کار غیرمعمولی نیست، و به این معنی است که اطلاعات شما در یک جا نگه داری می­شوند، حداقل در مواقع ضروری می­توانید به آنها دسترسی داشته باشید. پسوردهای شما رمزگذاری می­شوند، پس هیچ کس نمی­تواند آنها را بخواند. مشکل از جایی است که زمانی که شما وارد حساب خود شده­اید، و مرورگر را می­بندید، این سایت به صورت خودکار شما را از حساب خود خارج (Log out) نمی­کند، پس این امر خطرنکی است و ممکن است باعث لو رفتن پسوردهای شما شود.

چگونه جلوی مشکل را بگیریم: زمانی که LastPass را به مرورگر خود اضافه کردید و به حساب خود در آن وارد شدید، بر روی آیکن آن در مرورگر کلیک کرده و سپس Preferences را انتخاب کنید. هردو تیک گزینه­های ‘Automatically log out’ را در بالا فعال کنید، و تعیین کنید که بعد از خروج شما LastPass چند دقیقه بعد، شما را به صورت خودکار از حساب خود log out کند. همانند تصویر، وقتی در پنجره Preferences هستید، Advanced را انتخاب کرده و تیک مربوط به گزینه ‘Share login state between other browsers’ را غیرفعال کنید. برای توصیه­های بیشتر در این مورد به مرکز پشتیبانی LastPass (www.snipca.com/20669) مراجعه کنید.

برنامه Process Hacker
این ابزار رایگان سر باز (www.snipca.com/20646) عالی است- این ابزار اطلاعت و کنترلی را بر روی ویندوز به شما می­دهد که Task Manager قادر به آن نیست. علاوه بر لیست کردن تمامی فرآیندهای درحال اجرای شما، به شما خواهد گفت که هریک از فرآیندها چه کاری را، به چه دلیلی انجام می­دهند و اینکه برای هرکدام از آنها، چه مقدار از حافظه رم شما درگیر شده است و اگر بدافزاری در بین آنها باشد، به شما اعلام خواهد کرد.

مشکل آن کجاست؟ نسخه قابل نصب Process Hacker یک لیست طولانی از پلاگین­ها، شامل نوارابزار، یک Status bar، Online Checks، و ابزار مبهم Extended Notifications و Extended Services را برای شما باز می­کند. این­ها همگی برنامه­ها و ابزار اضافی هستند و سرعت PC شما را کاهش می­دهند- واین دقیقاً خلاف هدف مورد نظر Process Hacker است.

چگونه این مشکل را رفع کنیم: بر روی ‘Download v2.39’ کلیک کنید (در ماه مارس امسال آپدیت شده است)، سپس فایل دانلود شده .exe را به روش معمول اجرا کرده و نصب کنید. بعد از این که قوانین مجوز آن را مطالعه کرده و بر روی Next کلیک کردید، یک سربرگ مشاهده خواهید کرد که بسیار شبیه به سربرگ موجود در Foxit می­باشد. گزینه ‘Custom Installation’ را انتخاب کرده و بر روی جعبه مقابل پلاگین­ها دوبار کلیک کنید تا بتوانید همه تیک­های زیرمجموعه­ی آنها را غیرفعال کنید (همانند تصویر). تنها تیکی که نباید بردارید و به آن نیاز دارید ‘Main Application’ است.
دوست دارید یک راه بهتر یاد بگیرید؟ به جای فایل نصبی این نرم­افزار، از فایل قابل حمل (پورتابل) آن استفاده کنید و همه این مراحل مزخرف نصب را دور بزنید. بعد از کلیک کردن بر روی ‘Download v2.39’ برای روی ‘Binaries (portable)’ به جای Installer کلیک کنید. فایل ZIP موردنظر را ذخیره کنید، محتوای آن را استخراج کنید، یکی از پوشه­های ۳۲bit یا ۶۴bit را انتخاب کنید (این انتخاب بستگی به نسخه سیستم شما دارد)، سپس بر روی ‘ProcessHacker.exe’ کلیک کنید تا این ابزار به سرعت و به صورت امن اجرا شود و هیچ پلاگین مزاحمی را برای شما نصب نکند. شما می­توانید همچنین این فایل پورتابل را بر روی یک حافظه USB کپی کنید و آن را بر روی یک ویندوز XP یا یک ویندوز Vista PC اجرا کنید.

برنامه VLC
مرکز رسانه سر باز VLC (www.snipca.com/20674) یکی از نرم­افزارهای رایگانی است که همیشه موردعلاقه ما بوده است، و بهترین جایگزین برای Windows Media Centre در ویندوز ۱۰ (یا هر سیستم عامل دیگری) می­باشد. اما VLC دارای یک نقطه ضعف است.

مشکل آن از کجاست؟ وقتی فایل نصبی VLC را اجرا می­کنید، به صورت پیش­فرض Custom را انتخاب می­کند-که البته نسبت به برنامه­های دیگر که گزینه ‘Custom install’ را مخفی از شما قرار داده بودند، دارای لطف زیادی نسبت به کاربران است. اما اگر در بین جعبه­های مخصوص تیک خوردن در این صفحه نگاهی بیاندازید (مانند تصویر)، ده­ها پلاگین را خواهید دید که به صورت از قبل تیک خورده هستند و شما به آنها نیازی ندارید. برخی از این پلاگین­ها عبارتنداز: ‘Mozilla Plugin’ حتی اگر شما مرورگر موزیلا را نداشته باشید، پلاگین ‘Disk playback’ حتی اگر سیستم شما فاقد یک درایو CD/DVD باشد، و پلاگین­های مربوط به موسیقی و فیلم. این پلاگین­های غیرضروری و اضافی، مقدار زیادی از حافظه شما را اشغال می­کنند و فایل انتخابی مربوط به هر پلاگین در هم ریخته خواهد شد.

چگونه از این مشکل جلوگیری کنیم: در مرحله Choose Component از نصب برنامه، همه تیک­های موجود را به غیراز نوع فایل­هایی که دوست دارید به صورت خودکار با VLC باز شوند، غیرفعال کنید. از این لیست، تنها برنامه­ای که نصب آن ضروری است، ‘Media Player (required)’ است که به صورت پیش­فرض انتخاب شده و به رنگ خاکستری درآمده است.

برنامه­های Chrome، IE و Firefox
برای تشریح تاثیرهای منفی هریک از این مرورگرها بر روی PC شما نیاز به وقت و قابلیت­های جداگانه می­باشد-و به زودی مقاله­ای را در این زمنیه منتشر خواهیم کرد. اما فعلاً می­خواهیم این مرورگرها را با هم بررسی کرده و روش­هایی را برای قوی­تر کردن آنها به شما آموزش دهیم.

مشکل از کجاست؟ مرورگرها عاشق این هستند که وانمود کنند شما مسئول هستید. شعار ‘Take Control’ مربوط به مرورگر Mozilla Firefox (www.snipca.com/20670) است، شعار ‘Make Chrome yours’ متعلق به مرورگر گوگل کروم (www.snipca.com/20671) می­باشد، و شعار ‘Stay more Private’ مخصوص مرورگر Opera (www.opera.com) است. و درنهایت شعار ‘Experience a more personal web’ مربوط به مرورگر Microsoft Edge (www.snipca.com/20684) در ویندوز ۱۰ می­باشد.
این مرورگرها همگی برنامه­های خوب و امنی هستند و هریک دارای نقاط قوت و توانایی منحصر به فردی هستند که بسته به نیاز کاربر مورد استفاده قرار گرفته­اند. اما هیچ یک از این مرورگرها به اندازه­ای شرکت سازنده آنها ادعا کرده است، کنترل و حریم خصوصی را به شما ارائه نمی­دهند، و باید گفت که هدف نهایی آن­ها این است که تبدیل به مرورگر پیش­فرض شما شوند. از این نظر مرورگر Edge بسیار کله­شق است. بسیاری از کاربران گزارش کرده­اند که این مرورگر خود را به عنوان مرورگر پیش­فرض سیستم شما تنظیم می­کند حتی اگر شما خودتان این امتیاز را به یکی از رقبای آن داده باشید.
مرورگرها، اطلاعات را به کمپانی­های مالک خود ارسال می­کنند. آنها در حدی باهوش هستند که می­دانند کاربرانشان در کجا زندگی می­کنند، چه سیستم عاملی استفاده می­کنند و غیره. اما این مرورگرها احترام زیادی برای حریم خصوصی شما قائل نیستند.

نحوه برطرف کردن این مشکل: زمانی که یک مرورگر را دانلود می­کنید به جعبه­های تیک خورده­ای با عنوان­های ‘Set [program] as my default browser’ یا شبیه به این، نگاه کنید و تصمیم بگیرید که اگر دوست دارید این مرورگر، مرورگر پیش­فرض شما باشد، تیک را فعال رها کنید و در غیراین صورت آن را غیر فعال کنید.
مرورگر Edge بر روی خواسته خود یعنی مرورگر پیش­فرض شدن بسیار پافشاری می­کند. بهترین راه برطرف کردن این اجبار، Edge Blocker (www.snipca.com/20673) است (تصویر را ببینید)، این یک ابزار رایگان و پورتابل، و ساخته یکی از تولیدکننده­های نرم­افزارهای رایگان جانبی موردعلاقه ما یعنی Sordum (www.sordum.com) است. این ابزار را اجرا کرده بر روی Block کلیک کنید تا مرورگر Edge دیگر خود را به شما تحمیل نکند (مگر این که مجدداً بر روی Unblock کلیک کنید).
هر زمان که یک مرورگر را نصب می­کنید تیک مربوط به تمام گزینه­های ردیابی (که معمولا تحت عنوان گزینه­هایی همچون ‘Send Information back to…’ هستند) را غیرفعال کنید. ردیابی، حریم خصوصی شما را زیر سوال می­برد و دائماً ناامن هستید. گزینه­های مرور اینترنتی به صورت ناشناس یا حتی یک VPN (شبکه مجازی اختصاصی) به صورت عجیبی اطلاعات شخصی شما را جمع کرده و به مرورگر یا سایت­های دیگر اجازه دسترسی به آنها را نخواهد داد.

برنامه Malwarebytes Anti-Malware Free
فکر نکنید که ابزارهای امنیتی بالا همگی در حال پیاده کردن حقه­هایی هستند که کاربران صرفاً از آنها استفاده کنند. ما بحث مربوط به این قسمت را با سه برنامه مفید امنیتی می­بندیم که این برنامه­ها ابتدا شما را جذب کرده و سپس ترقیب می­کنند که نسخه پولی آنها را خریداری کنید. صادقانه بگویم، این برنامه­ها شایسته این مبلغ هستند.
برنامه گل سرسبد Malwarebytes یعنی Anti-Malware Free (www.malwarebutes.org) اخیراً صفحه خانگی خود را تغییر داد و گزینه ‘free’ را از آن برداشت و شاید دلیل آن است که دیگر نمی­خواهد آن را به صورت رایگان عرضه کند. البته ما امیدواریم که اینگونه نباشد، زیرا این یک ابزار عالی برای اسکن کردن PC شما به صورت دستی و پاک کردن آن از انواع بدافزاری است که شاید AV قادر به یافتن آنها نیز نباشد.

در مقابل حقه­های ارتقا، مقاومت کنید
بر روی Download کلیک کنید، سپس بر روی گزینه آبی و سفید Download Free Version کلیک کنید. نصب آن سرراست است ولی در صفحه پایانی (صفحه که گزینه Finish دارد) یک گزینه از پیش تیک خورده ‘Enable free trial of Malwarebytes Anti-Malware Premium’ (مانند تصویر) وجود دارد. این تیک را غیرفعال کنید یا این که دائماً یک یادآور به شما یادآوری می­کند که مدت استفاده شما از نسخه آزمایشی تمام شده است، و یک صورت حساب ۱۹٫۹۵ یورویی را برای یک اشتراک سالیانه برای شما آماده می­کند.
قابلیت­های ویژه­ای در نسخه رایگان این نرم­افزار وجود ندارند، اما شما نیازی به آنها ندارید. برای مثال قابلیت ‘Real-time Protection’ است که با نرم­افزار AV (آنتی­ویروس) شما تداخل و مشکل پیدا خواهد کرد. به دلایل مشابه، در قسمت­های Autoruns برنامه Malwarebytes را پیدا کرده و تیک آن را بردارید تا به صورت خودکار با ویندوز شما شروع به فعالیت نکند.

برنامه Avast Free Antivirus
Avast طبق تست­های انجام شده­ی ما در چند سال اخیر، بهترین آنتی­ویروس رایگان در بازار است. علاوه بر این، هیچ نوع فایل یا ابزار ناخواسته (junk) به همراه نصب این آنتی ویروس به سیستم منتقل نمی­شود. پس چرا به ناله کردن از آن ادامه دهیم.

برطرف کردن حقه­های ارتقا و آپدیت: Avast را باید هر ساله به روز کنید. این امر در ابتدای استفاده از آن به شما گوش­زد نمی­شود و در حین استفاده صفحه­هایی بالا خواهد آمد و به شما می­گوید که مدت استفاده از این نرم­افزار منقضی شده است و باعث ترس شما خواهد شد. برای اجتناب از اینگونه مزاحمت­ها بعد از نصب Avast به صورت رایگان در سایت www.snipca.com/20685 ثبت نام کنید.
بازهم شما صفحاتی را خواهید که به صورت پاپ­آپ باز شده و به شما تذکر می­دهند که باید این نسخه را به نسخه ‘Advanced protection’ ارتقا دهید (تصویر را ببینید). چرا؟ آیا دلیل آن این است که نسخه رایگان به حد کافی خوب نیست؟ نمی­توان گفت. خودتان را گول نزنید: نسخه رایگان این آنتی­ویروس به حد کافی خوب است.
طبق تجربه­ای که داشتیم، بعد از این که ثبت نام را انجام دادیم کمتر و کمتر شاهد این پاپ­آپ­های مزاحم بودیم، پس می­توانید به آنها توجه نکنید. اگر واقعاً می­­خواهید آنها را مسدود (بلاک) کنید، در قسمت Autoruns (www.snipca.com/20675) تیک مربوط به هرکدام را غیرفعال کنید، اما قبل از برداشتن این تیک­ها مطمئن شوید که تیک اشتباهی برندارید. در حالت کلی ما توصیه می­کنیم که هیچ یک از فرآیندهای مرتبط با آنتی­ویروس خود را متوقف و بلاک نکنید.

برنامه AVG Free Antivirus
صحبت­های خود را در مورد این برنامه با برنامه­ای خاتمه می­دهیم که شهرتش در سال­های اخیر بسیار سرکوب شده است، و همه این سرکوب هم حقش نبوده است. در تست­های ما AVG Free Antivirus (www.avg.com) عملکردش به خوبی Avast نبوده است، اما AVG دارای مجموعه­ای از نرم­افزارهای مفید است-مانند نرم­افزار خارق­العاده AVG AntiVirus Free for Android (www.snipca.com/20686) که جدیداً آپدیت شده است. اگر شما یک کاربر تبلت یا گوشی معمولی هستید، منطقی­تر این است که AVG را به عنوان آنتی­ویروس PC خود هم انتخاب کنید.

حقه­های آپدیت را برطرف کنید: زمانی که بر روی Free Download کلیک کنید به صفحه­ای ارجاع داده می­شوید که می­توانید نسخه ‘Pro’ را دانلود کنید. این نسخه را نادیده بگیرید و مجدداً بر روی Free Download کلیک کنید. نصب آن را اجرا کنید، اما هنوز بر روی Continue کلیک نکنید. در عوض، بر روی لینک کوچک ‘Custom installation’ کلیک کنید، سپس گزینه ‘Basic protection’ را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که نسخه آزمایشی را نصب نمی­کنید (تصویر را ببینید). حال بر روی Continue کلیک کنید و تیک مربوط به ‘Web component’ و ‘Email protection’ را بردارید. شما به این اضافات نیازی ندارید. همانند همان پلاگین­هایی که قبلاً گفتیم، این اضافات هم سرعت مرورگر و PC شما را کم می­کنند و حریم خصوصی شما را در معرض ریسک قرار می­دهند.
برخی از کاربران گزارش کرده­اند که آنتی­ویروس AVG کمی برای حذف از روی PC هایشان نامناسب بوده و به سختی حذف شده است. این اتفاق برای همه نمی­افتد مخصوصاً اگر از یک ابزار قدرتمند مانند IObit Uninstaller استفاده کنید، اما اگر بازهم برای حذف آن مشکل دارید، برای Uninstall کردن آن می­توانید راهنمای سایت AVG را (www.snipca.com/20677) مطالعه کنید.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text