img

دولت الکترونیکی

/
/
/
0 مشاهده

دولت الکترونیکی
همان‌طور که در چندین مثال موردی در شماره‌های قبلی بحث شد، مدل‌های تجارت الکترونیکی در نهادهای دولتی و دولت کاربرد دارند. فناوری‌های وب به نهادهای دولتی کمک می‌کنند با چالش‌های اقتصادی، اجتماعی و محیطی مقابله کنند و عملیات و رشد خود را به روش‌ سازمان‌های انتفاعی مدیریت کنند. در اینجا به بررسی کاربرد فناوری‌های وب در سازمان‌های غیرانتفاعی می‌پردازیم.
دولت الکترونیکی به استفاده از فناوری اینترنت برای ارائه اطلاعات و خدمات به شهروندان، شرکای کسب‌وکار و تأمین‌کنندگان نهادهای دولتی و افراد شاغل در بخش دولتی اطلاق می‌شود. مزایای دولت الکترونیکی عبارتند از:
بهبود اثربخشی و کارایی کارکردهای دولت که شامل ارائه خدمات دولتی می شود.
به دولت‌ها امکان می‌دهد با فراهم کردن دسترسی به بخش اعظم اطلاعات ایجاد شده دولتی، نسبت به شهروندان و بنگاه‌ها با شفافیت بیشتری عمل کنند.
 فرصت‌های عالی را برای شهروندان به‌منظور ارائه بازخورد به نهاد‌های دولتی و مشارکت در فرآیندها و مؤسسات مردم سالار فراهم می‌کند.
در نتیجه، دولت الکترونیکی می‌تواند ایجاد تغییرات اساسی در روابط میان دولت‌ها و شهروندان را تسهیل کند.
تبادلات دولت الکترونیکی را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم‌بندی کرد که عبارتند از: G2C، G2B و G2G. در G2C، نهاد‌های دولتی به‌طور فزاینده‌ای به استفاده از اینترنت برای ارائه خدمات به شهروندان روی آورده‌اند. به‌عنوان مثال می‌توان به انتقال الکترونیکی منابع (EBT) اشاره کرد که در آن دولت‌ها به‌طور مستقیم منابع (مثل پرداخت‌های مستمری و تأمین اجتماعی) را به کارت‌های هوشمند یا حساب‌های بانکی دریافت‌کنندگان انتقال می‌دهند.
در G2B، دولت‌ها از اینترنت برای خرید و فروش از بنگاه‌ها استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، سیستم‌های الکترونیکی پیشنهاد مناقصه که از مزایده‌های معکوس استفاده می‌کنند. استفاده از این سیستم اغلب برای حصول اطمینان از بهترین کیفیت یا پایین‌ترین قیمت برای خرید خدمات و کالاها برای دولت اجباری شده‌اند. G2G شامل تجارت الکترونیکی درون دولتی (تبادلات بین دولت‌های مختلف) و نیز خدمات در میان نهاد‌های دولتی مختلف می‌شود.

دولت الکترونیکی در ابر
مقامات دولتی مثل مدیران سازمان‌های دولتی به سادگی از رایانش ابری استقبال نکردند. در عین حال بر اساس مطالعه تصمیم‌گیرندگان فناوری اطلاعات که در اواسط سال ۲۰۱۰ منتشر شد دغدغه‌های آن‌ها درباره رایانش ابری رو به کاهش است. این مطالعه که از سوی مؤسسه فناوری دولتی غیرانتفاعی (PTI) صورت گرفت نشان می‌دهد که ۴۵ درصد از دولت‌های محلی از نوعی رایانش ابری برای کاربردها یا خدمات استفاده می‌کنند. بر اساس این یافته‌ها، ۱۹ درصد دیگر دولت‌های محلی درصدد بودند تا شکلی از رایانش ابری را در طول سال مورد استفاده قرار دهند در حالی که ۳۵ درصد هیچ تمایلی به انجام این کار نداشتند.
دولت‌های محلی از چندین گزینه برای رایانش ابری برخوردارند که عبارتند از: ابر دولتی، ابر خصوصی، ابر ناحیه‌ای، ابر مدیریت شده دولتی یا ابر مدیریت شده توسط فروشنده به جای دولت.
این موارد دولت الکترونیکی در شهر Carlsbad (carlsbadca.gov/) ایالت کالیفرنیا پیاده‌سازی شدند که راه‌حل ابری تلفن هوشمند برای کنترل رانندگان مست را برگزیدند.

اقبال شهر Carlsbad به ابر
شهر Carlsbad 1100 کارمند را در استخدام خود داشته و به بیش از ۰۰۰,۱۰۰ شهروند خدمات‌رسانی می‌کند. نیروی کار این شهر زمان زیادی را به پروژه‌های تیمی اختصاص می‌دهند که به ارتباطات و همکاری اعضا متکی است. Carlsbad با مشکلاتی از قبیل سیستم قدیمی رایانامه، فقدان سیستم همکاری و وجود محدودیت‌های شدید بودجه مواجه بود. این شهر باید سیستم قدیمی رایانامه را که به صورت داخلی مدیریت می‌شد، تعویض می‌کرد. این تعویض برای ایجاد قابلیت همکاری برای کارمندان خود ضروری بود.
این شهر ابتدا استفاده از Microsoft Exchange Server 2007 و Microsoft Office Outlook را مورد بررسی قرار داد. با این حال دپارتمان فناوری اطلاعات این دغدغه را داشت که آیا صرف بودجه محدود برای خرید سخت‌افزارها و استخدام و آموزش کارکنان برای مدیریت Exchange Server 2007 دارای توجیه اقتصادی خواهد بود یا خیر. لذا این شهر به ارسال گسترده RFP برای فروشندگان متعدد اقدام کرد تا هزینه‌های سرورهای میزبان، مدیریت یا ساختمانی را مقایسه کند. کارکنان فناوری اطلاعات چگونگی به‌کارگیری فناوری اطلاعات و در راستای صرفه‌جویی بلندمدت را بررسی کردند. آن‌ها با شرکت مشاور Gartner برای درک پیامدهای ارزشی، امنیتی و قابلیت اطمینان ناشی از پذیرش راه‌حل میزبانی شده همکاری کرده و دریافتند که این میزبانی گزینه کارآمدی محسوب می‌شود.
بنابراین، به رغم محدودیت بودجه و مهارت اندک در کار با سرور، مقامات شهر تصمیم به استفاده از راه‌حل رایانش ابری گرفتند. این راه‌حل از سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی روی Microsoft’s Business Productivity Online Standard Suite (نرم‌افزار همکاری میزبانی شده در مراکز داده مایکروسافت) دوری می‌کرد. با پرداخت هزینه ناچیز اشتراک ماهانه به ازای هر کاربر، این بسته نرم‌افزاری خدمات میزبانی شده ارتباطات و همکاری را ارائه می‌کند. این نرم‌افزار شامل برنامه‌های کاربردی برای رایانامه همراه و رومیزی، ثبت برنامه‌های روزانه و قراردادها، حضور و پیام‌رسانی آنی، فضای کار تسهیم شده و اجرای کنفرانس زنده سمعی بصری تحت وب می‌شود.
در فوریه سال ۲۰۰۹، این شهر کار با Microsoft Services برای برنامه‌ریزی در انتقال ۸۸۰ صندوق پستی GroupWise به Exchange Online را شروع کرد. در تمام سیستم‌های رومیزی شهر، Microsoft Office 2007 و کلاینت Microsoft Online Services نصب شدند که امکان ورود با شناسه کاربری واحد را به تمام خدمات آنلاین در بسته نرم‌افزاری فراهم می‌کردند. کاربران با شناسه واحد برای اولین بار وارد سیستم شده و به تمام نرم‌افزارها و منابع داده‌ای مجاز دسترسی پیدا می‌کردند. این شهر از ابزار مهاجرت Quest Software استفاده کرد که مهاجرت دولت شهری را مستقیماً از GroupWise به Exchange Online تسهیل می‌کرد.
شهر Carlsbad اولین نهاد بخش دولتی در به‌کارگیری Microsoft Business Productivity Online Standard Suite محسوب می‌شود. این شهر از انعطاف‌پذیری بیشتر در تخصیص منابع، هزینه‌های کمتر، استقرار سریع و بهبود بهره‌وری کارمندان نفع می‌برد. در مواجهه با بحران‌های اقتصادی سخت، راه‌حل ابری به شهر این امکان را می‌دهد منابع محدود خود را به جاهایی تخصیص دهد که در آنجا بالاترین میزان برگشت سرمایه (ROI) را ایجاد می‌کند.

خدمات‌رسانی دولت الکترونیکی به شهروندان با استفاده از برنامه‌های کاربردی برای جلوگیری از رانندگی در حال مستی
با استفاده گسترده از برنامه‌های کاربردی تلفن هوشمند، برخی نهاد‌های دولتی و کدنویسان برنامه کاربردی به روش امیدوارکننده‌ای برای جلوگیری از رانندگی در حالت مستی دست پیدا کردند. در سال ۲۰۱۰، دو برنامه کاربردی iPhone در دسترس قرار داده شدند. یکی از این برنامه‌ها R-U-Buzzed نام داشت که توسط دپارتمان حمل‌ونقل کلرادو عرضه شده و میزان الکل خون را اندازه‌گیری می‌کرد. یک برنامه Mashup به نام Stumble Safely در Washington, D.C.، مسیر ایمن به منزل را پس از خروج از کافه در شب به عابران معرفی می‌کرد. این برنامه برای شرکت در بخش مسابقه Apps for Democracy ارسال شد.
اداره ایمنی ترافیک کالیفرنیا (OTS) با تیم برنامه کاربردی محبوب Taxi Magic برای ترویج آگاهی‌بخشی به رانندگان در رابطه با مصرف الکل در رانندگی مشارکت کرد. مورد مطالعه آن‌ها، رانندگان تاکسی بود. مقامات کالیفرنیا این مشارکت را در می سال ۲۰۱۰ رسماً اعلام کردند. کریس کوهن سخنگو و OTS کالیفرنیا اظهار داشت که «این برنامه به افرادی که در مصرف مشروبات الکی زیاده‌روی کرده‌اند روش آسانی را برای یافتن محل موردنظر به آن‌ها معرفی می‌کند». وی افزود که «این برنامه کاربردی فراتر از یک ابزار در فنون ضد DUI (رانندگی تحت تأثیر) عمل می‌کند» (Wilkinson, 2010). این برنامه رایگان که در ژانویه سال ۲۰۰۹، روانه بازار شد یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های کاربردی در فروشگاه Apple’s iTunes از نظر میزان دانلود محسوب می‌شود. کاربران ساکن مناطق شهری که در آنجا امکان دسترسی به این خدمات را دارند می‌توانند از ویژگی Magic Book این برنامه استفاده کرده و با زدن یک دکمه با شرکت تاکسیرانی تماس گرفته و جزییات موقعیت مکانی وانت را با یکدیگر هماهنگ کنند.
مشارکت سازمان ایالتی با Taxi Magic هیچ‌گونه هزینه‌ای را به دنبال نداشته و مأموریت خود را برای تشویق رانندگان مشخص و رانندگی ایمن متناسب کرد. اداره ایمنی ترافیک کالیفرنیا اولین سازمان ایالتی بود که با شرکت در مورد Taxi Magic برای ترویج ایمنی مشارکت کرده است.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text