خانه / مقالات / سخت افزار / دوربین Canon SX720 HS

دوربین Canon SX720 HS

دوربین Canon SX720 HS
این دوربین یک دوربین جمع و جور با میزان زوم ۴۰x است و از این لحاظ دیگر دوربین¬های موجود در بازار مانند Canon، Nikon، Panasonic و Sony را که قدرت زوم ۳۰x دارند، شکست داده است. این دوربین برای زمان¬هایی که شما دوست دارید از یک مسافت دور عکس یا فیلم بگیرید و حوصله حمل کردن یک دوربین گنده را ندارید، گزینه¬ای عالی است. با این حال، این میزان اضافی در زوم این دوربین زمانی مفید است که بتوانید عکس¬های شفاف را در حالت زوم کامل بگیرید؛ این که دوربین باید در حالت زوم کامل بتواند عکس¬های شفافی را بگیرد چالشی است که نه¬تنها اپتیک لنز، بلکه میزان پایداری و نویز عکس را هم در بردارد. زوم کردن همچنین اندازه دیافگرام بیشینه را کاهش می¬دهد. در این مورد اندازه دیافگرام در حالت زوم از f/3.3 برای زاویه¬های وسیع به f/6.9 برای حالت telephoto (عکس¬هایی که از فواصل دور می¬گیریم) تغییر کرد، به همین صورت هم در حالت زوم، میزان نور به یک چهارم کاهش یافت.
پس از این لحاظ دوربین SX720 HS کار تاثیرگذاری را انجام می¬دهد. این دوربین با دارا بودن ظاهری هوشمند و لبه¬هایی که با انتخاب رنگ¬های خاکستری مفرغ یا قرمز تیره رنگ آمیزی شده¬اند، در نگاه اول هر فردی را تحت تاثیر خود قرار می¬دهد. لایه مربوط به کلیدهای آن در راستای دست کاربران قرار گرفته است و اما مشاهده یک دکمه برای حالت exposure و یک کلید چرخشی برای تعدیل سریع تنظیمات آن، باعث خوشحالی هر کسی خواهد شد.
علائم قدرت فیزیکی زیادی در این دوربین دیده نمی¬شود، اما بافت پلاستیکی و محل قرار گرفتن دکمه mode این اطمینان را برای ما حاصل می-کند که دوربین محکمی را در دست داریم و امنیت کامل دارد. این گونه به نظر می¬رسد که ثبات نوری در این دوربین تنها وقتی مفید است که عکس¬ها گرفته می¬شوند. دنبال کردن همزمان اشیای متحرک در حالت زوم کامل ۹۶۰mm تقریباً غیرممکن است، اما یک دکمه بر روی دوربین وجود دارد که به سرعت زوم را برمی¬گرداند تا برای پیدا کردن سوژه گم شده به شما کمک کند. حال آنکه با رها کردن این دکمه مجدداً بلافاصله دوربین در حالت زوم قرار می¬گیرد. از همین دکمه می¬توانید برای زوم کردن خودکار بر روی صورت یا بدن یک فرد استفاده کنید.
نیاز به سرعت (Need For Speed)
زوم¬های زیاد برای استفاده در زمینه¬های ورزشی و عکس برداری از حیات وحش بسیار مفید است، اما عملکرد سریعی را هم نیاز دارند. دوربین SX720 HS از این جهت دوربین مناسبی است، در حدود نیم ثانیه فوکوس می¬کند و به طور متوسط در عرض ۰٫۹ ثانیه می¬تواند عکس را بگیرد. عکس¬برداری فلش کیفیت کمتری داشت، و در حدود ۸٫۵ ثانیه برای شارژ شدن مجدد فلش زمان می¬برد. حالت عکس¬برداری پیوسته (Continuous mode) با سرعت ۶fps بود و تا زمانی در این حالت عکس می¬گرفت که دیگر کارت حافظه شما پر شود. فعال کردن فوکوس خودکار پیوسته باعث می شود که با سرعت ۲٫۸fps عکس¬برداری کنید، اما ما شواهدی را مشاهده کرده¬ایم که نشان می¬دهند این دوربین به خوبی می¬تواند اشیای متحرک را شکار کند.
گزینه¬های فوکوس خودکار در این دوربین کمی محدود هستند. انتخاب¬هایی که شما از این قابلیت دارید تشخیص چندچهره¬ای (multi with face)، تشخیص مرکز شیء (Centre) یا دنبال کردن (Tracking) آن هستند، اما هیچ گزینه¬ای برای قرار دادن یک نقطه جهت فوکوس خودکار بر روی آن در این گوشی وجود ندارد. در واقع اکثر دوربین¬های کوچک و جمع و جور به این گزینه نیازی ندارند، اما زمانی که شما بر روی یک نقطه فوکوس کنید، عکس¬ها از فاصله¬های دور نیزکیفیت خوبی خواند داشت. ما از این گزینه¬ها، حالت Centre AutoFocus را انتخاب کردیم و به صورت طبیعی و مرسوم باید بر روی سوژه فوکوس می¬کردیم، و سپس آن را از مرکز تصویر جابه¬جا کرده و عکس را می¬گرفتیم.
حالت Video mode در این دوربین می¬تواند سلاح مخفی این دوربین از جهت زوم فوق¬العاده باشد، تا حدی که اگر با کیفیت ۲ مگاپیکسل فیلم¬های ۱۰۸۰p را ضبط کنیم، به راحتی می¬توان از نویزهای موجود در دوربین صرف نظر کرد زیرا دقت لنزهای این دوربین بالا می¬باشد. قطعا ما از عکس-برداری از حیات وحش با همان میزان زوم ۴۰x رضایت داشتیم، و ثبات ویدئویی خوبی هم داشت، اگرچه در زمان¬هایی که سوژه فیلم¬برداری ما ثابت بود و حرکت زیادی نداشت کیفیت حتی بهتر هم می¬توانست باشد.
کیفیت فیلم¬ برداری این دوربین فراتر از خوب، و عالی است، این دوربین دارای جزئیات بسیار دقیقی در هنگام فیلم برداری است. فیلم برداری در شرایط کم نور باعث شد تعداد نویزها زیاد شوند اما ویژگی کاهش نویز در این دوربین باعث شد همه چیز تحت کنترل باشد. اما چیزی که در این دوربین ناامیدکننده است این است گزینه¬ای در آن وجود ندارد که بتوان به صورت دستی تنظیمات مربوط به exposure را انجام دهید.
دوربین SX720 HS در گرفتن عکس¬های باکیفیت نمایش خوبی داشت. رنگ¬ها در این عکس¬ها درخشان و یک دست بودند، اگرچه که حتی در شرایط نوری مناسب هم مقداری نویز در عکس¬ها مشاهده می¬شود و مخصوصاً این نویزها در پوست دیده می¬شود و باعث کاهش شفافیت و زیبایی تصویر می¬شود. با وجود سنسور ۱/۲۳in که این دوربین دارد، چشم¬پوشی کردن از چنین مشکلاتی غیرممکن است. فوکوس در این دروبین بسیار خوب است، اگرچه در زوم کردن و حتی گرفتن تصاویر با مسافت بالا خیلی هم تاثیرگذار نیست، زیرا کمی از جزئیات عکس می¬کاهد. همچنین ما متوجه شدیم که فوکوس خودکار این دوربین در گرفتن عکس¬های دوردست خاموش شده و از کار می¬افتد و اصلاً کاربردی ندارد.
دوربین را تکان دهید
میزان رنگ و نمایش عکس¬های این دوربین به صورت تخصصی مورد نقد و بررسی قرار گرفت، اما این دوربین گاهی اوقات از سرعت ISO عجیب و غریبی برای عکس گرفتن استفاده می¬کرد. این مورد برای دوربینی که می¬خواهد سرعت عکس گرفتن را بالا ببرد تا بتواند از در سوژه¬های متحرک motion blur را کاهش دهد، به نوعی ضعف به حساب می¬آید. گاهی اوقات به خوبی کار می¬کرد اما در شرایط دیگری این گونه به نظر می¬رسید که دوربین با تکان خوردن گیج می¬شود و عملکرد خوبی ندارد.
سرعت ISO در این دوربین به ندرت توانست از ۸۰۰ بالاتر رود، و گاهی اوقات خصوصاً برای عکس¬های با مسافت بالا، سرعت تصویر برداری بسیار پایینی را نشان می¬داد. سرعت ISO را در داخل تنظیمات بر روی بیشترین مقدار آن یعنی ۳۲۰۰ قرار دادیم اما با وجود این که نویز کاهش یافت و جزئیات بیشتر شد، بازهم نتایج قابل قبولی مشاهده نشد.
ما این را قبول نداریم که می¬گویند میزان زوم ۴۰x یک دستاورد بزرگ نسبت به میزان ۳۰x در محصولات قبلی است. ما در هردوی این مقادیر عکس¬هایی را با مسافت بالا گرفتیم و با هم مقایسه کردیم. زمانی که نیاز به زوم دارید استفاده کنید، اما انتظار نداشته باشید با زوم بالا، عکس شما دارای پیکسل های عالی و بی نقصی باشد.

دوربین Panasonic TZ100
یک ضرب¬المثلی می¬گوید: بین دو گزینه کودکان، و یک خانه مرتب، عاقل باش و هردو را انتخاب کن. این متفاوت از انتخاب مردم در هنگام خرید یک دوربین نیست. با این دوربین می¬توانید زوم بالا، کیفیت عکس بالا و یک طراحی کوچک داشته باشید که به راحتی آن را در جیب خود قرار دهید، اما دقیقاً دو تا از چنین دوربینی را در یک دوربین خواهید داشت.
دوربین TZ100 در تلاش است که این نظریه را رد کند. اولاً، این دوربین از یک سنسور ۱ اینچی استفاده می¬کند، که این سنسور پنج برابر ناحیه سطحی سنسور موجود در دوربین¬های جمع و جور و مرسوم می¬باشد. دوماً، این دوربین دارای زوم اوپتیکال به میزان ۱۰x است که نمی¬تواند با دوربین¬های جیبی دیگری که زوم ۳۰x یا ۴۰x دارند رقابت کند اما بازهم بهتر از دروبین¬های جیبی دیگر است که میزان زوم ۵x یا ۴x دارند. سوماً، این دوربین ۳۱۰ گرم وزن دارد و ضخامت آن ۴۸ میلی¬متر است، با این که خیلی هم کوچک نیست اما به اندازه کافی کوچک است که بتواند در اکثر جیب¬ها جای گیرد.
توافق ما بر روی دیافگرام لنز این دوربین است، که برای زاویه¬های وسیع f/2.8 و برای عکس¬های دوردست f/5.9 است. دیافگرام ثابت f/2.8 در دوربین Sony RX10 ‖ به این معنی است که این دوربین هم در عکس¬های با زاویه¬های وسیع همانند TZ100 عمل می¬کند اما در عکس¬های دوردست چهار برابر بهتر و روشن¬تر از TZ100 می¬باشد. این یعنی در عمل دوربین TZ100 در شرایط نوری ضعیف هم به خوبی عمل می¬کند اما اگر بخواهیم عکسی را زوم کنیم و از فاصله بگیریم، دیگر عملکرد خوبی را ندارد. با این اوصاف این دوربین بازهم از دوربین¬های جیبی با زوم قوی که از سنسورهای ۱/۲۳in و لنزهای f/3.3-6.9 استفاده می¬کنند، بهتر و منطقی¬تر است.
فوکوس دوربین
یک فلش pop-up در این دوربین تعبیه شده است اما در مقایسه با دوربین¬های پیشرفته تر که از دکمه¬های وایرلس استفاده می¬کنند ویژگی بزرگی نیست. پاناسونیک سعی کرده است که در این دوربین یک منظره یاب خوب را ارائه دهد، اما بزرگنمایی تنها ۰٫۴۶x می¬باشد. ما ترجیح دادیم که از LCD صفحه لمسی ۳ اینچی استفاده کنیم، اگرچه قابلیت جابه¬جایی نقاط با استفاده از صفحه لمسی را در هنگام گرفتن عکس¬ها می¬پسندیم. این دوربین برای افرادی که از چشم چپ خود برای عکس¬برداری استفاده می¬کنند به خوبی کار نمی¬کند. پنجره منظره¬یابی این دوربین تنها چندمیلی متر است، پس حساس است و ممکن است حتی با تکان خوردن نوک دماغتان فوکوس عکس به هم بریزد.
قابلیت Post Focus می¬تواند یک صحنه را با فوکوس مناسب از بین دامنه فوکوس¬های موجود انتخاب کرده و فایل ویدئویی را با کیفیت ۴K ضبط می¬کند. سپس می¬توانید بر روی قسمتی از قاب تصویر بزنید و بر روی آن فوکوس کنید و هر قاب را با فوکوس مورد علاقه خودتان ضبط کنید، نقص این دوربین این است که در بین دو ضبط ۱۰ ثانیه طول می¬کشد. عکس¬برداری با کیفیت ۴K هم شبیه به ضبط ویدئوی ۴K است با این تفاوت در عکس برداری فوکوس متغیر را نداریم و برای شکار سوژه¬هایی مفید است که زمانبندی مجزایی دارند. این دوربین برای شما ویدئوی ۴K را ضبط می-کند و سپس به شما این انتخاب را می¬دهد که کدام یک از قاب¬های ۸ مگاپیکسل را برای ذخیره فایل¬های خود به صورت JPEG بعد از ضبط ویدئو، استفاده می¬کنید.
در استفاده طبیعی، دوربین TZ100 در بین دو عکس در حدود ۰٫۶ ثانیه تعلل دارد، در حالی که حالت Continuous mode با سرعت ۱۰fps و تعداد ۸۰ فایل JPEG را ثبت کرد یعنی در هرثانیه این دوربین با این قابلیت ۱۰ تصویر را در ثانیه می¬گیرد. با فعال بودن فوکوس خودکار پیوسته، این دوربین سرعت تصویربرداری ۵٫۹fps را داشت. این دوربین برای سوئیج شدن و آماده شدن برای عکس بعدی ۲ ثانیه زمان نیاز دارد. روشن کردن دوربین، زوم کردن و عکس گرفتن در مجموع ۵ ثانیه زمان می¬برد.
دوربین TZ100 یک دوربین فوق¬العاده برای فیلم گرفتن است. فناوری ۴K در این دوربین از یک برش ۸ مگاپیکسلی از یک سنسور ۲۰ مگاپیکسلی استفاده می¬کند، و این به این معنی است که لنز ۲۵ تا ۲۵۰ میلی متری در فیلم¬های ۴K تبدیل به ۳۷ تا ۳۷۰ میلی متر می¬شود. این خاصیت اضافی عکس¬برداری از راه دور خصوصاً برای عکس¬برداری یا فیلم¬برداری از حیات وحش یا افرادی که به صورت مخفیانه بخواهیم از آنها عکس یا فیلم بگیریم، بسیار پرطرفدار است. کیفیت این فیلم بسیار خوب است، دارای جزئیات بالا و نویز خیلی کم در همه شرایط نوری از جمله شرایط کم نور است.
امکان ضبط فیلم¬های تصویر آهسته Slow-motion 1080p در این دوربین وجود دارد، و دارای سرعت ۱۰۰fps (صد قاب بر ثانیه) و سرعت پخش شد ۲۵fps می¬¬باشد. جزئیات فیلم¬های این دوربین در حالت anti-aliasing به اندازه ضبط کردن فیلم¬های طبیعی نیست زیرا در حالت طبیعی سرعت قاب بیشتری هم دارد، اما این ایراد بزرگی نیست.
در تست کیفیت عکس ما، فوکوس در حالت کلی عالی بود، و در حالی که لبه¬های عکس در فاصله¬های کانونی خاصی خراب می¬شوند، اما این هم ایراد خیلی کوچکی برای این چنین دوربینی بود. تنظیمات خودکار در این دوربین از سرعت ISO محافظه¬کارانه¬ای استفاده می¬کرد، و کمتر دیده شد که از ۱۶۰۰ بیشتر شود. زمانی که ما به صورت دستی این عدد را به ۶۴۰۰ افزایش دادیم، کیفیت هنوز هم خوب بود و اندازه مناسبی داشت.
همه فن حریف
این دوربین یک دستاورد فنی بزرگ محسوب می¬شود، اما باید اعتراف کنیم که خیلی از استفاده این دوربین تحت تاثیر قرار نگرفتیم. این دوربین دارای سه قابلیت اصلی در خود است- یک دامنه مناسب برای زوم، کیفیت بالای عکس و طراحی به اندازه جیبی- اما در واقع در هیچ کدام از این قابلیت¬ها سرآمد نبود. شما برای ضبط کردن صحنه¬های ورزشی و حیات وحش به زوم بیشتری نیاز دارید، ولی با وجود این که این دوربین دارای سنسور بزرگتر یا دیافگرام پهن¬تر است، کیفیت عکس در این دوربین کسی را تحت تاثیر قرار می¬دهد.
با این اوصاف، این دوربین، برای مشتاقان این عرصه خیلی هم مناسب نیست. این دوربین رقابت را رها نکرده است اما عکاسان باهوش برای زوم کردن بیشتر و نتیجه بهتر عکس دوربین Panasonic FZ1000 یا اینکه برای کیفیت بیشتر عکس دوربین Fujifilm X70 را انتخاب می¬کنند. با این حال، این دوربین برای کاربرانی که می¬خواهند دوربینی را برای جای گرفتن در جیب داشته باشند و عکس¬های مناسب و فیلم¬های عالی را در هر شرایطی با دامنه¬های مختلف، ثبت می¬کنند، ایده¬آل است. این دوربین شاید کمی گران قیمت باشد، اما اگر کاربرد مناسب را برای شما دارد، مورد خوبی است.

دوربین Canon G9 X
این دروبین هم قسمتی از روند رو به رشد دوربین¬های کوچک با سنسور ۱ اینچی و لنزهایی با دیافگرام پهن می¬باشد. پیکربندی لنز و سنسور این دوربین معادل است با یک لنز f/5.5-13.5 که در یک دوربین پیشرفته مشاهده می¬شود. این یعنی این دوربین با دوربین¬های SLR و دوربین¬های فشرده CSC از نظر کیفیت عکس رقابت می¬کند.
این دوربین تا به امروز باریک¬ترین و کم¬وزن¬ترین دوربینی با سنسور ۱اینچی است که جهان به خود دیده است. دوربین¬های رقیب آن وزنی در حدود ۳۰۰گرم یا بیشتر دارند و حداقل ۴۱ میلی¬متر ضخامت دارند، اما دوربین G9 X فقط ۲۰۷ گرم وزن دارد و زخامت آن ۳۱ میلی¬متر است و به راحتی سر می¬خورد و در جیب شلوار جین شما، یا کیف دوربین خود جای می¬شود. همچنین قیمت این دوربین تاکنون در بین تمامی دوربین¬هایی با سنسور ۱اینچی ارزان¬ترین بوده است، اگرچه دوربین¬های Canon G7 X و Sony RX100 ‖ هم¬اکنون با همین قیمت قابل خریداری هستند.
دو انتقاد در مورد طراحی باریک این دوربین وارد است. اولا، قدرت لنز آن به اندازه دوربین¬هایی مانند G7 X و RX100 تحسین برانگیز نیست. دوربین G7 X و محصول تازه¬وارد G7 X Mark ‖ دارای میزان زوم ۴٫۲x (24 تا ۱۰۰ میلی¬متر) و دیافگرام f/1.8-2.8 می¬باشند. میزان زوم در دوربین G9 X عدد ۳x یعنی ۲۸ تا ۸۴ میلی¬متر است و همچنین دیافگرام آن f/2-4.9 است و کمی تارتر از رقبای یاد شده می¬باشد. این اختلاف برای رفتن تصاویر و فیلم¬های با زاویه¬های وسیع زیاد معنی دار نیست اما، زمانی که زوم کنید، کم شدن دیافگرام از f/2.8 به میزان f/4.9 منجر به کاهش شدید کیفیت و کمتر شدن نور به میزان یک سوم حالت معمولی خواهد شد. این به این معنی است که دوربین G9 X در شرایط عادی دوربین خوبی است اما در شرایطی که نور کم باشد یا در حالت زوم قرار گیرد عملکرد قابل قبولی را نخواهد داشت.
ثانیاً، فضای موجود برای کنترل کردن فیزیکی این دوربین محدود است. درحالی که یک dial mode در بالای این دوربین و یک چرخه لنز در جلوی آن قرار دارد، اما هیچ پد چهارجهتی بر روی این دوربین وجود ندارد، و اکثر تعدیلات و تنظیمات از طریق یک صفحه لمسی انجام می¬شوند. حداقل صفحه لمسی آن به خوبی کار می¬کند، این دوربین دارای یک منوی Q برای اکثر تنظیمات رایج و تنظیم انواع exposure ها و همچنین تنظیم مربوط به فوکوس، می¬باشد.
منوی اصلی این دوربین دارای یک جدول عنوان¬دار مرسوم Canon و برای انتخاب هر تابعی از آن باید بر روی آن بزنید. ما دوست داشتیم یک طراحی لمس-مرکزی، همچنین جدولی از دکمه به جای لیستی از آنها را بر روی این دوربین ببینیم، اما مشکلی نیست، همین صفحه لمسی هم به خوبی کار می¬کند.
با این وجود، این دوربین ایرادهای زیادی ندارد. ناحیه¬های بافتی بر روی جلو و عقب دوربین خوشایند هستند اما اگر یک برآمدگی کوچک هم در جلوی آن قرار می¬دادند بهتر بود و امنیت دوربین را در هنگام قرار گرفتن در دست بالا می¬برد. این ویژگی بر روی رقبای G9 X قرار دارد.
اولویت¬بندی
در این دوربین فقدان قابلیت¬های حرفه¬ای، از جمله اولویت و exposure دستی، exposure bracketing و Raw capture به چشم می¬خورد. صفحه لمسی آن برای حرکت دادن و جابه¬جا کردن نقاط فوکوس مفید است، اما اگر این صفحه لمسی مانند دوربین¬های G7 X یا Sony RX100 کمی هم کج قرار داده می¬شد بهتر بود.
دوام باطری این دوربین در ۲۲۰ تصویربرداری ناامیدکننده بود، اما حداقل بهتر از دوربین G7 X با ۲۱۰ تصویر بود. نقطه قوت دیگری که دارد این است که می¬توانید آن را از طریق شارژر یا از طریق USB شارژ کنید؛ سوکت آن دقیقاً همان سوکتی است که در گوشی¬های اندروید به کار رفته است، و دارای یک کابل جداشونده از شارژر است. همچنین یک باطری اضافه این دوربین را با قیمت ۴۹ یورو می¬توان خریداری کرد و این خبر خوبی است.
دوربین G9 X کمی برای روشن شدن و سوئیچ کردن کند است، اما فوکوس خودکار خیلی سریعی دارد. این دوربین با فاصله¬های ۰٫۸ ثانیه¬ای می¬تواند عکس بگیرد، اما وقتی به صورت مکرر و پشت سر هم عکس می¬گیرید، عکس¬های بعدی دیگر فوکوس خوبی نخواهند داشت. پس اگر بخواهیم فوکوس را در همه عکس¬هایی که می¬گیریم داشته باشیم، ۱٫۸ ثانیه بین هردو عکس باید صبر کنیم. حالت Burst mode در این دوربین، برای عکس¬هایی با فرمت JPEG و نرخ قاب ۶٫۸fps سریع عمل می¬کند. حالت Raw mode خیلی خوب نیست، و تنها با نرخ قاب ۰٫۹fps و بدون نمایش زنده برای کمک کردن به دنبال کردن سوژه¬ها، عکس می¬گیرد. حالت Flash photography هم کند عمل می¬کند و در حدود ۱۰ ثانیه در بین گرفتن دو عکس صبر کردن نیاز دارد.
مناسب در هر شرایطی
کیفیت ویدئو این دوربین مناسب است، اگرچه جزئیات فیلم در کیفیت ۱۰۸۰p کمی زننده به نظر می¬رسد اما اندازه کوچک این دوربین ترفندی شده است تا آن را بی حرکت نگه داریم و این مشکل برطرف شود. کیفیت عکس در دوربین G9 X قوی است، این دوربین با داشتن سنسور ۱ اینچی و یک لنز با دیافگرام پهن، بهتر و شفاف تر از هر دوربین کوچک دیگری عکس می¬گیرد. لنز این دوربین عکس¬هایی با جزئیات دقیق را در حالت زوم به ما می¬دهد، و پردازش دیجیتالی این دوربین در کنترل نویز و تولید رنگ¬های عالی، کار خود به بهترین شیوه انجام می¬دهد.
یک شکایتی که از این دوربین وجود دارد این است که گاهی اوقات بدون هیچ منطقی سرعت شاتر را به میزان ۱/۱۰۰۰s می¬رساند، و به تبع آن سرعت ISO افزایش می¬یاید و در نتیجه میزان نویز در عکس شما بیشتر می¬شود. همچنین در زمان¬هایی که شما از اشیای کوچکی مانند گل¬ها عکس می¬گیرید، فوکوس این دوربین به صورت خودکار بر روی پس زمینه قفل می¬شود. البته، در نهایت با انجام تست های گوناگون دیدیم که این مشکل در به ندرت اتفاق می¬افتد و جای نگرانی ندارد.
شاید این دوربین نقص¬های خودش را داشته باشد، اما ویژگی فشرده و کوچک بودن آن با وجود دارا بودن سنسور ۱ اینچی به حدی ما را تحت تاثیر قرار داد که این نقص¬ها برای ما بی¬معنی و کم اهمیت شدند. دوربین Canon G9 X به راحتی قابل حمل است، قیمت بسیار معقولی دارد و عکس-هایی را برای شما می¬گیرد که کمتر دوربین کوچکی می¬تواند معادلش را بگیرد. حتی با در نظر گرفتن صفحه لمسی زیباتر دوربین¬های G7 X یا RX100، باز هم این دوربین یک انتخاب خوب است و از لحاظ لنز، قدرت بالایی دارد.

دوربین FUJIFILM X70
این محصول تمام انتظارهای ما از یک دوربین را برآورده می¬کند. این دوربین در قلب خود یک سنسور APS-C (با همان اندازه¬ای که در SLRها استفاده می¬شد) دارد. این سنسور و لنز آن با دیافگرام f/2.8 معادل با لنزهای موجود در یک دوربین تمام¬قاب با f/4.2 می¬باشد، و همین ویژگی، این دوربین را از لحاظ کیفیت عکس در بالاترین رده در بین گوشی¬های جیبی قرار می¬دهد. صفحات آلومینیومی محکمی برای جبران نوردهی و سرعت شاتر بر روی آن قرار داده شده¬اند، و بر روی حلقه لنز یک تنظیم دیافگرام تعبیه شده است. می¬توانید حلقه دوم لنز آن را برای تنظیم سرعت ISO و چندین وظیفه دیگر تنظیم کنید و با استفاده از تنظیمات دستی، دیگر از فوکوس خودکار استفاده نکنید.
در پشت این دوربین یک صفحه لمسی هنری قرار دارد. شاید این صفحه به اندازه دریچه ها یا سنسور آن ما را تحت تاثیر قرار ندهد، اما قابلیت چرخش صفحه برای فیلم¬برداری از ارتفاع و ضربه زدن بر روی آن جهت فوکوس خودکار بر روی نقاط، به حدی خوب عمل می¬کنند که احساس می-کنید بدون آنها قابل استفاده نیست.
همه این قابلیت¬ها در یک دوربین جمع شده است که ضخامت آن ۴۴ میلی¬متر (با درنظر گرفتن لنز آن ۴۷ میلی¬متر خواهد شد) می¬باشد. دوربین-های جیبی زیادی وجود ندارند که از این چنین سنسور بزرگی استفاده کرده باشند، و حتی دوربین¬های جیبی کمی با این باریکی می¬توانید پیدا کنید. پس مشکل این دوربین این است که دکمه¬ای برای زوم ندارد. فاصله کانونی ۱۸٫۵mm در این دوربین با فاصله کانونی ۲۸mm که در گوشی¬های تمام¬قاب موجود است، معادل است والبته این مقدار فاصله برای یک دوربین که فاصله کانونی ثابتی دارد، غیرمعمول است.
این یک دوربین چالاک و سریع است، کمتر از ۱ ثانیه برای شما عکس می¬گیرد و در بین عکس¬های متوالی تنها ۰٫۸ ثانیه باید صبر کنید. حالت Continuous mode در حدود ۸٫۱ ثانیه زمان می¬برد، اما در این دوربین تنها به تعداد ۱۳ عکس JPEG یا ۷ عدد Raw shot حافظه موجود است و کم کم حافظه پر میشود. در تست¬های ما، فوکوس خودکار این دوربین دقیق و پاسخ¬گو بود، و با این که خیلی نمی¬توانست با فوکوس خودکار خود سوژه¬ها را دنبال کند، لنز زاویه پهن آن این نوید را به ما می¬دهد که بعدی است که این دوربین برای دنبال کردن سوژه¬های در حال حرکت مناسب باشد.
در این دوربین سه حالت Auto ISO mode وجود دارد که هرسه توسط کاربر قابل تعریف هستند، هرکدام از آنها دارای کمترین و بیشترین سرعت ISO و کمترین سرعت شاتر هستند. وقتی ما با استفاده از کلیک اختصاصی به حالت تمام خودکار (fully automatic) سوئیچ می¬کنیم، دوربین قادر خواهد بود که اشیای متحرک را تشخیص بدهد و به صورت خودکار سرعت شاتر و ISO را بالا می¬برد تا از دچار شدن عکس یا فیلم به motion blur خودداری شود. متاسفانه این قابلیت در خارج از حالت Auto mode موجود نیست، اما به راحتی با بالابردن سرعت شاتر و انجام این تنظیمات به صورت دستی، امکان انجام آن در حالت طبیعی هم وجود دارد.
ترفندهای Q
با وجود نقص¬های موجود، برخی جنبه¬های خوب در این دوربین وجود دارند. با زدن دکمه Q یک جدول ۱۶ تایی باز شامل توابعی که رایج و مفید هستند باز خواهد شد، اما به طرز عجیبی این دکمه قابل لمس نیست و باید با استفاده از پد چهارراه هدایت شود. استفاده¬های این پد نسبت به صفحه شماره¬گیر رایج تغییر کرده است ولی به جای یک شماره¬گیر از یک اهرم استفاده شده است، پس به همین دلیل تغییر وضعیت بین گزینه کمی کند انجام می¬شود. از این می¬توانیم به این ۸ دکمه، توابعی را نسبت دهیم تا هریک کار خاصی را کنند خوشحال هستیم، اما بازهم اگر یک کلید بیشتر برای تنظیمات پیش فرض وجود داشت کار کردن با آن آسان¬تر هم می¬شد. با این اوصاف، این صحبت¬ها نمی¬توانند چیزی از ارزش این دوربین فوق¬العاده کم کنند.
ویدئوها در دوربین FUJIFILM هرگز بهترین نبودند، اما فقط کاربران خیلی حساس و غرغرو ممکن است به آن ایراد بگیرند. در این دوربین انتخاب نرخ قاب از ۲۴ تا ۶۰fps در دست کاربر است و کیفیت فیلم¬ها ۱۰۸۰p و ۷۲۰p می¬باشند. جزئیات در این فیلم¬های ضبط شده با این دوربین تمیز و دقیق بودند اما بعضی از افکت¬های مصنوعی در آنها دیده می¬شد، و بافت متراکم و پرپیکسلی را به فیلم می¬داد. Manual exposure برای ویدئوهای این دوربین در دسترس هستند، اگرچه تنها زیرمنوی آن همان سرعت ISO می¬باشد.
سنسور APS-C در اندازه، از بهترین سنسورهای موجود است و در حذف نویزها با سرعت ISO بالا عملکرد خوبی را دارد. همچنین این سنسور از لحاظ دامنه پویایی (dynamic range) سرآمد است، زیرا در قسمت¬های روشن یک عکس تغییرات بهینه¬ای را انجام می¬دهد و در عین حال بقیه قسمت¬ها را بدون دست خوردگی رها می¬کند. این عمل نیازمند این است که سرعت ISO را از ۲۰۰ به ۸۰۰ افزایش دهید، اما در این سرعت ISO هیچ گواهی بر میزان نویزی که در کار شما وارد خواهد شد نیست.
در بین بهترین دوربین¬ها
لنز این دوربین به خوبی عمل می¬کند، و حتی با وجود این که شاید در لبه¬های قاب خود کیفیت خیلی خوبی را مشاهده نکنید، اما به مرکز عکس شما دقت و درشندگی فوق¬العاده¬ای را می¬دهد. فاصله کانونی ۲۸mm این لنز مناسب برای عکاسی در خیابان و عکس¬های افقی و عکس¬های close-up portraits می¬باشد، اما این دروبین برای استفاده در حیات وحش یا پورتره¬های candid مناسب نمی¬باشد. مجموعاً، ما به ندرت دیدیم که این دوربین با فاصله کانونی ۲۸mm در انجام عدالت در مورد سوژه¬های ما شکست بخورد، و البته ۱۶ مگاپیکسل برای این دوربین مشتاقان زیادی را به سمت آن جذب خواهد کرد.
دوربین X70 یک ترکیب غیرمعمول از طراحی¬های قدیمی و جدید است و دکمه exposure را بر روی صفحه لمسی قرار داده است، اما این یک ترکیب موفق بوده است. کیفیت عکس در این دوربین به قدری خوب است که باعث می¬شود از ضعف¬های ریز آن چشم¬پوشی کنیم. قیمت آن هم معقول است.
قوی¬ترین و جدی¬ترین رقیب این دوربین، Panasonic LX100 است که دارای سنسور کوچکتر و دیافگرام پهن¬تر و زوم ۳٫۱x می¬باشد. این دوربین همچنین دارای کیفیت ۴k برای فیلم¬برداری است، اما از این دوربین سنگین¬تر بوده و صفحه نمایش آن نه هنری طراحی شده و نه لمسی است. اگر می¬خواهید یک دروبین لاکچری و جیبی با کیفیت عکس عالی داشته باشید، عقل ما می¬گوید که LX100 گزینه بهتری خواهد بود اما دل ما دوربین X70 را انتخاب خواهد کرد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

محاسبات کوانتومی

محاسبات کوانتومی آیا یک ذره فیزیکی واقعاً می¬تواند PC ما را سریعتر ...