دستگاه های ذخیره سازی

/
/
/
0 مشاهده

تصمیم گیری های دشوار

دستگاه های ذخیره سازی
به غیر از درایو دیسک داخلی، تعداد چیزهایی که میتوانند تاثیر زیادی بر عملکرد و سودمندی یک کامپیوتر یا لپ تاپ داشته باشند، اندک اند. عدم وجود فضای ذخیره سازی کافی به شدت نا امید کننده است، چراکه مجبور می شوید برخی از برنامه ها را حذف کنید تا مثلا فضای کافی برای آخرین گیم شما فراهم شود، یا اینکه مجبور می شوید برخی از فایل¬های خود را به دستگاه ذخیره سازی خارجی منتقل نمایید. از سوی دیگر، یک دیسک سخت کُند می تواند کامپیوتر شما را به یک وسیله کسالت بار تبدیل کند چون لود شدن سیستم عامل و اپلیکیشن ها بسیار طول می کشد.
هر دو مشکل را می توان با ارتقاء درایو حل کرد. دیسک های سخت مکانیکی بسیار ارزشمند هستند و هزاران گیگابایت فضای ذخیره سازی را ارائه می دهند. در ضمن درایوهای حالت جامد یا SSDها بسیار سریع بوده و به کامپیوتر امکان می دهند تا ظرف چند ثانیه بوت شود و سرعت عمل سیستم عامل شما را نیز بالا می برند. درایوهای هیبریدی سعی می کنند بهترین ها را به شما عرضه کنند، آن ها سرعت یک SSD را با ظرفیت یک دیسک مکانیکی در هم می آمیزند.
اگر دیسکی را در یک کامپیوتر دسکتاپ جای می دهید، ضرورتاً مجبور نیستید بین دیسک سخت و SSD یکی را انتخاب کنید چون می توانید از یک SSD سریع به عنوان دیسک سیستم خود استفاده نمائید و تمام فایل ها و اسناد خود را در دیسک سخت کندتر ذخیره نمائید. در لپ تاپ ها معمولاً فقط فضا برای گنجاندن یک درایو وجود دارد، بنابراین باید تصمیم بگیرید که سرعت برای شما مهم است یا ظرفیت، مگر اینکه از یک درایو هیبریدی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که برخی لپ تاپ ها محفظه دیسک سخت استاندارد ندارند و به شما اجازه ارتقاء دیسک را نمی دهند. پس هنگام خرید دقت کنید.

راه دشوار
درایوهای دیسک سخت جز ماندگارترین اصطلاحات در میان اصطلاحات فناوری هستند. درایوهای دیسک سخت به مراتب بیشترین ظرفیت ذخیره سازی را ارائه می دهند و همچنین در هر گیگابایت ظرفیت نسبت به SSDها بسیار ارزانقیمت ترند، پس اگر محتوای رسانه ای و اسناد زیادی برای ذخیره کردن دارید، یک دیسک سخت می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. اگر از یک دیسک سخت برای سیستم عامل و اپلیکیشن های خود استفاده می کنید، انتظار نداشته باشید که سرعت لود شدن و پاسخگویی سیستم به اندازه زمانی باشد که از SSD استفاده می کنید، چون حتی کندترین SSDها سرعتی سه برابر سرعت سریع ترین دیسک سخت را دارند.
به دیسک های سخت اغلب به دلیل روشی که کار می کنند درایوهای مکانیکی گفته می شود. اساساً یک دیسک سخت شامل یک بازوی مکانیکی است و بسته به ظرفیت ذخیره سازی اش یک یا چند سینی دارد. این بازو هدهای خواندن / نوشتن را نگه می دارد که در سراسر سینی با سرعت بسیار بالایی حرکت می کند. سینی ها خودشان تقریبا بالای ده هزار دور در دقیقه می چرخند. داده ها در سطح هر سینی ذخیره می شوند و بازو هدها را در این سطح می چرخاند تا داده ها را بخوانند و بنویسند.
به دلیل همین روش کار مکانیکی دیسک های سخت کندتر از SSDها هستند که از ذخیره سازی فلش به جای بخش های متحرک استفاده می کنند. به همین دلیل امکان خرابی دیسک های سخت بسیار بیشتر است.
سخت مثل سنگ
درایو حالت جامد (SSD) یکی از موثرترین آپگریدهاییست که میتوانید در کامپیوتر خود اعمال کنید و یک گزینه فوق العاده برای دیسک سیستم اولیه است. آن ها با سرعت فوق العاده ای که در نوشتن و خواندن داده ها دارند، می توانند پاسخگویی سیستم عامل شما را بالا ببرند. زمان بوت شدن و خاموش شدن سیستم بسیار کوتاه تر از زمانی است که از دیسک مکانیکی استفاده می کنید و اپلیکیشن ها معمولاً بسیار سریع تر باز می شوند.
SSDها به دلیل عدم وجود بخش های متحرک، می توانند به چنین سرعت فوق العاده ای در انتقال فایل برسند. به جای سینی های دیسک که در دیسک های سخت شاهد آن هستیم، SSDها از حافظه فلش NAND استفاده می کنند. NAND انواع مختلفی دارد که بستگی به مقدار داده هایی دارد که در هر سلول جای می گیرد. نوع بسیار نادر Single-Level Cell(SLC) می تواند فقط یک بیت ذخیره کند و Triple Level Cell(TLC) می تواند ۳ بیت در هر سلول ذخیره نماید.
سازندگان می توانند با استفاده از سلول ها که بیش از یک بیت ذخیره می کنند، ظرفیت ذخیره سازی بیشتری را در یک فضای ذخیره سازی کوچکتر بسته بندی نمایند و همین امر به SSDها اجازه می دهد که به ظرفیت های بالاتر برسند، ضمن اینکه هنوز در سینی های درایو موجود جای گرفته اند. استفاده از بیت های بیشتر در هر سلول می تواند سرعت و اطمینان پذیری را به خطر بیاندازد.
نوآوری های دیگر در این خصوص به SSDها اجازه می دهند این ظرفیت را افزایش دهند، مثل سیستم V-NAND سه بعدی سامسونگ که سلول ها را هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی انباشته می کند. SSDها همچنان از نظر ظرفیت عقب تر از دیسک های سخت قرار دارند و هزینه آن ها به ازای هر گیگابایت بسیار بیشتر است.
یک کنترل کننده مجزا، همانند یک رابط بین ماجول های NAND SSDها و سیستم عامل عمل می کند و این میتواند روی عملکرد تاثیر داشته باشد. Marvell سازنده مشهور این کنترل کننده هاست و طراحی آن را میتوان در اکثر SSDهای ساخت کارخانه های مختلف دید.
SSDها چون بخش های متحرک ندارند، احتمال آسیب دیدگی آن ها کمتر است و در نتیجه احتمال فقدان داده ها نیز کمتر می گردد. بنابراین اگر جزء آن هایی هستید که لپ تاپ از دستشان می افتد، SSD میتواند یک آپگرید معقول برای شما باشد. تمام SSDها در فرمت فاکتور ۵/۲ اینچی هستند اما همانند دیسک های سخت لپ تاپ، ضخامت آن ها با هم متفاوت است بنابراین قبل از آپگرید، محفظه درایو لپ تاپ خود را چک کنید.
درایوهای هیبریدی
همانطور که گفتیم، درایوهای دیسک سخت با توجه به پولی که پرداخت می کنید، بیشترین ذخیره سازی را ارائه می دهند، اما از سرعت های خواندن و نوشتن SSDها نمی توان گذشت. بنابراین راهکار مشخصی که وجود دارد ادغام این دو باهم است. این دقیقاً همان کاریست که اکثر سازندگان با درایوهای هیبریدی حالت جامد(SSHD) انجام می دهند.
اکثر سازندگان کامپیوترهای دسکتاپ یک SSD به عنوان دیسک سیستم برای سیستم عامل و نرم افزار و یک دیسک سخت ثانویه برای فایل های رسانه ای ارائه می دهند، اما این کار در اکثر لپ تاپ ها که تنها یک محفظه درایو دارند به راحتی امکان پذیر نیست. در این جاست که SSHD میتواند یک سازش خوب باشد.
SSHDها هر دو نوع تکنولوژی ذخیره سازی را در یک درایو فیزیکی مجزا ادغام می کنند. اکثراً دارای یک دیسک سخت ظرفیت بالا و یک کش SSD NAND کوچکتر می باشند که معمولاً حدود ۸گیگابایت اندازه دارد. سپس الگوریتم های کشینگ سیستم تصمیم می گیرند که کدام داده ها باید در SSD مستقر شوند و کدام ها باید به دیسک سخت بروند. معمولاً داده هایی که غالباً از آنها استفاده می کنید مثل فایل های سیستم عامل و داده های اپلیکیشن نرم افزار، برای دسترسی سریع تر در کش SSD باقی می¬مانند. این یعنی عملکرد باید با گذشت زمان بهبود پیدا کند چون الگوریتم کشینگ، الگوهای مصرفی شما را یاد می گیرند. تست های ما نشان دادند که SSHDها تفاوت هایی را در انتقال های فایل به وجود می آورند و می توانند زمان های راه اندازی را کاهش دهند.
همچنین درایوهای هیبریدی دیگری مثل Western digital Black Dual Drive وجود دارند که به جای استفاده از SSD به عنوان یک کش، یک دیسک سخت و یک SSD را در یک درایو ۵/۲ اینچی مجزا بسته بندی می کنند. این یعنی شما می توانید از SSD سریع تر و کوچکتر به عنوان دیسک سیستم خود استفاده کنید و هنوز هم فضای دیسک سخت مکانیکی برای فایل های خود داشته باشید. این یک راهکار فوق العاده برای زمانی است که شما تنها یک محفظه درایو دارید.

ابعاد دیگر
درایوهای ذخیره سازی معمولاً دارای دو فاکتور فرم هستند: ۵/۲ و ۵/۳ اینچی. تمام SSDها ۵/۲ اینچی هستند اما دیسک های سخت مکانیکی در هر سایزی وجود دارند. یک کیس کامپیوتر معمولی می تواند شامل هر دو اندازه باشد اما لپ تاپ ها تنها از درایوهای ۵/۲ اینچی استفاده می کنند.
کمی پیچیده است با این حقیقت که هیچکدام از درایوهای ۵/۲ اینچی ضخامت یکسانی ندارند. اکثر آن ها ۷ میلی متر ضخامت دارند اما برخی با فرمت باریکتر ۵ میلی متری هم وجود دارند که در آلترابوک ها و لپ تاپ های باریک استفاده می شوند و البته یک فرمت باریک ۵/۹ میلی متری هم موجود است که اغلب در لپ تاپ های جایگزین دسکتاپ های بزرگ دیده می شود.
بسیاری از SSD های هفت میلی متری همراه با یک اسپیسر عرضه می شوند که SSD را در محفظه درایو ۵/۹میلی متری فیت می کند. برخی درایوها نیز همراه کیت های data migration مثل کانکتور USB-To-SATA عرضه می شوند و نرم افزاری دارند که به شما امکان انتقال سیستم عامل و داده ها را از درایو موجود می دهند.

ADATA Premier SP610
یک SSD ارزان با عملکرد متوسط
ADATA Premier SP610 با SSDهای دیگر متفاوت است؛ چرا که از یک کنترل کننده Silicon Motion به جای کنترل کننده بسیار متداول Marvell استفاده می کند. Silicon Motion مدتی است که عرضه شده و شرکت های دیگری مثل Corsair نیز از کنترل کننده های آن استفاده می کنند.
کنترل کننده SM2246EN، ADATA PremierSP610 از رابط (۶Gbit/s) SATA3 پشتیبانی می کند که دارای سرعت خواندن ۵۶۰مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن۲۹۰مگابایت بر ثانیه برای مدل ۲۵۶گیگابایتی می باشد. Premier SP610 نیز در ظرفیت های ۵۱۲ گیگابایتی و ۱ ترابایتی موجود است که هر دو دارای سرعت بالاتر ۴۵۰MB/S می باشند.
همانند SSDهای دیگر که قیمت متوسطی دارند، Premier SP610 از MLC(Multi- level Cell) NAND بیست نانومتری همراه با یک Input /Output Operations Per Second(IOPS) با سرعت ۷۳۰۰۰ استفاده می کند.
لوازم جانبی زیادی وجود ندارد، اما یک اسپیسر برای فیت کردن درایو ۵/۷ میلی متری در یک لپ تاپ با یک محفظه درایو ۵/۹میلی متری دریافت می کنید. همچنین دانلود رایگان Acronis True Image HD هم گنجانده شده که برای کسانی که می خواهند نصب ویندوز خود را از دیسک قدیمی انتقال دهند، مفید واقع می شود.
Premier SP610 در بنچ مارک های ما خوب عمل کردند و تست خواندن فایل¬های بزرگ را با سرعت ۴۸۷٫۳MB/S و تست نوشتن فایل بزرگ را با سرعت ۴۶۹٫۵MB/S پشت سر گذارند. گاهی اوقات سرعت های خواندن فایل بزرگ به بالای ۶۰۰ مگابایت در ثانیه می رسید، البته گاهی اوقات.
عملکرد فایل کوچک درایو چندان تاثیرگذار نبود ولی همچنان قابل احترام است. ما سرعت خواندن ۸۵٫۷MB/S و سرعت نوشتن ۹۹٫۴MB/S را ضبط کردیم. این سریعترین SSD موجود نیست، اما نسبتاً خوب است.
Premier SP610 یک پیشنهاد خوب برای کسانی است که به بهترین عملکرد نیاز ندارند گرچه از نظر عملکرد کلی عقب تر از Patriot Blaze و Crucial MX100 قرار می گیرد. SSD ارزان قیمت و مطلوب ما تا به اینجا SanDisk Ultra است که بسیار گرانقیمت تر از مدل Adata می باشد و عملکرد فایل بزرگ آن فوق العاده است.

CRUCIAL MX100
یک SSD سریع و ارزشمند
MX100 جزء SSDهای مقرون به صرفه است. MX100 در ظرفیت های ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایتی موجود می باشد.
MX100 از فلش MLC NAND دو بیتی، ۱۲۶GB/S ، ۱۶ نانومتری از شرکت اصلی Crucial به نام Micron استفاده می کند. فرایند ساخت ۱۶نانومتری به Crucial اجازه می دهد تا تراشه های بیشتری را در یک محل جمع و جورتر بسته بندی کند و قیمت های تولید را پائین بیاورد و زمینه را برای SSDها ظرفیت بالا فراهم سازد. MX100 از کنترل کننده Marvell 88SS9189 به همراه میان افزار سفارشی Micron استفاده می کند.
گرچه MX100 به عنوان یک کیت آپگرید موجود نیست اما همراه با آپشن هایی اضافی عرضه می گردد که از یک مدل مقرون به صرفه انتظار نمی رود. یکی اسپیسر هم برای فیت کردن SSD هفت و نیم میلی متری در لپ تاپ با محفظه درایو ۵/۹میلی متری وجود دارد و همچنین یک کپی با قابلیت دانلود رایگان از Acronis True Image HD 2014. تنها ویژگی مهمی که دانلود این نرم افزار در مقایسه با نسخه خرده فروشی کامل Acronis TrueImage ندارد، توانایی پشتیبان گیری از آن فایل های است که از زمان آخرین پشتیبان گیری تغییر کرده اند که البته این باعث می شود زمان پشتیبان گیری کاهش یابد. با این وجود، اگر بخواهید فایل ها را از دیسک سخت قدیمی خود در MX100 کپی کنید، این نرم افزار گنجانده شده می تواند مفید واقع شود.
SSDهای مدل MX100 همگی دارای سرعت خواندن ۵۵۰مگابایت در ثانیه هستند اما عملکرد سرعت نوشتن در ظرفیت های بیشتر افزایش می یابد. درایو ۲۵۶گیگابایتی دارای سرعت ۳۳۳MB/S و مدل ۵۱۲ گیگابایتی دارای سرعت ۵۰۰MB/S می باشند.
ما هر دو مدل را آزمایش کردیم و فهمیدیم هردوبا توجه به قیمت شان خوب کار می کنند. مدل ۲۵۶گیگابایتی دارای سرعت خواندن فایل بزرگ ۴۵۷MB/S و سرعت نوشتن ۴۵۴٫۴MB/S بود.
مدل سریع تر ۵۱۲گیگابایتی، سرعت خواندن ۴۶۷٫۵MB/S و سرعت نوشتن ۶۷۹٫۳MB/S را ارائه کرد.
در تست های فایل کوچک، دیسک ۲۵۶گیگاباتی سرعت خواندن ۸۱٫۹MB/S و سرعت نوشتن ۹۸٫۹MB/S را پشت سرگذاشت. عملکرد فایل کوچک مدل ۵۱۲گیگابایتی تنها کمی متفاوت بود. مدل ۵۱۲ گیگابایتیMX100 نه به خاطر ظرفیت بزرگش بلکه به خاطر عملکرد فوق العاده اش بهترین گزینه است به شرط آنکه بودجه کافی داشته باشید. در کل MX100 برای یک چنین SSD سیار ارزان است اما در مقابل Ultra II برنده جایزه Best buy کم می آورد، آن هم بخاطر عملکرد مشابه Ultra II و قیمت ارزانترش در هر گیگابایت.

Crucial M550
عملکرد استثنایی با توجه به قیمت
مدل MX100IS ، SSD مقرون به صرفه ی Crucial و مخصوص کسانی است که ترجیح می دهند اجرا و عملکرد اضافی داشته باشند. برخلاف مدل ارزان تر Crucial، مدل M550 با ذخیره سازی ۱ ترابایت وجود دارد و جایگزین یکی از SSDهای مورد علاقه ما یعنی M500 می باشد. همانطور که از نامش پیداست، M550 یک بروزرسانی نسبتاً کوچک است اما هر درایوی که پیشرفت هایی در مقایسه با M500 داشته باشد، نظر ما را جلب می کند.
علاوه بر درایو یک ترابایتی، میتوانید انوع ۲۵۶گیگابایتی و ۵۱۲ گیگابایتی آن را نیز خریداری کنید. تمامی آن ها غیر از مدل یک ترابایتی هم به صورت دیسک SATA دو و نیم اینچی و هم به صورت تراشه های سبک mSATA DIMM برای استفاده در الترابوک ها موجودند. ما نوع SATA3 دو ونیم اینچی این درایو را آزمایش کردیم، اما نباید تفاوت های اجرایی میان این دو طراحی وجود داشته باشد.
M550 همانند MX100 به عنوان یک کیت آپگرید با نرم افزار کلونینگ ، یک آداپتور USB-TO-SATA یا لوازم جانبی دیگر عرضه نمی شود. تمام این موارد در حد وسیعی در دسترس هستند و این درایو حداقل با براکتی جهت ثابت کردن SSD هفت میلی متری در محفظه دیسک ۵/۹میلی متری عرضه می شود.
M550همانند M500، از فلش Micron NAND بیست نانومتری استفاده می کند گرچه کنترل کننده جدید Marvel 88SS9189 را با میان افزار اختصاصی Micron می افزاید.
مدل یک ترابایتی فایل های بزرگ را در ۶۱۷MB/S نوشت و در ۶۱۸٫۲MB/S خواند. هر دوی آن ها سرعت بسیار بالایی دارند. فایل های کوچک در ۱۰۰٫۱MB/S نوشته و در ۸۳٫۵MB/S خوانده شدند که بالاتر از حد متوسط بود. مدل ۲۵۶گیگابایتی فایل های بزرگ را در ۶۲۸٫۵MB/S نوشت و آن ها را در ۶۱۰MB/S خواند. و در مورد فایل های کوچک سرعت نوشتن ۱۰۰MB/S و سرعت خواندن ۸۱MB/S بود و همانطور که می بینید تفاوت اجرایی اندکی بین این ظرفیت ها وجود دارد.
M550 ارزانترین SSD نیست اما ویژگی های خوب و عملکرد انتقال فایل عالی دارد و برنده جایزه Best Buy می باشد.

سری Intel 730
SSD های سری Intel 730 عملکرد قوی ولی قیمت بالایی دارند
ظرفیت SSDها مرتباً بالا می رود و قیمت آنها دائماً پایین می آید، و ما متعجب ماندیم وقتی دیدیم سری های Intel 730 همچنان در ظرفیت های ۲۴۰گیگابایتی و ۴۸۰ گیگابایتی عرضه می شوند، بخصوص اینکه بسیاری از رقبا ظرفیت های ۱ ترابایتی عرضه می کنند.
مدل ۲۴۰گیگابایتی با توجه به هزینه ای که بازای هر گیگابایت پرداخت می شود خیلی خوب نیست. مدل ۴۸۰گیگابایتی کمی بهتر است، اما بازهم گران تر از SSDهای شرکت های رقیب مثل SanDisk و Crucial می باشد.
اینتل ادعا می کند که ۷۳۰ بسیار سریع است چرا که مجهز به کنترل کننده نسل سوم این شرکت با میان افزار بهینه شده و فلش ۲۰نانومتری NAND می باشد که هر دو اورکلاک شده اند.
این ویژگی یک بهبود نسبت به SSDهای اینتل قبلی مثل سری ها ۵۲۰ محسوب می شود که از کنترل کننده های قدیمی تر SandForce استفاده می کردند. اینتل ادعا می کند که SSD 240 گیگابایتی سری ۷۳۰، حتی با وجود ۵۰ گیگابایت نوشتن در روز دارای عمری حدود ۵ سال است البته این مقدار در SSD 480 گیگابایتی این مدل به ۷۰ گیگابایت نوشتن در روز افزایش می یابد.
گرچه نمیتوانیم ادعاهای اینتل در مورد طول عمر این SSD ها را آزمایش کنیم ولی مدل ۴۸۰گیگابایتی آن را در بنچ مارک انتقال فایل خود به عرصه ی آزمایش گذاردیم. این مدل فایل های بزرگ را در ۵۴۶٫۲MB/S نوشت که منطقی بود و آن ها را در ۴۸۷٫۴MB/S خواند و در نهایت با سرعت کل ۵۱۶٫۸MB/S، کمی پائین تر از حد متوسط قرار گرفت. در تست های فایل کوچک Intel 730 به سرعت نوشتن ۱۰۰٫۴MB/S و سرعت خواندن ۸۱٫۴MB/S رسید و برای متوسط خواندن و نوشتن نتیجه ۹۰٫۹MB/S را کسب کرد. و بازهم در رده متوسط SSDهایی بود که ما بررسی کرده بودیم.
متاسفانه این SSD فاقد اسپیسر برای فیت کردن درایو ۷میلی متری در محفظه درایو به ضخامت ۵/۹میلی متر ( محفظه هایی که در اکثر لپ تاپ های بزرگ جایگزین دسکتاپ می بینیم) می باشد. اما خوشبختانه SSD سری ۷۳۰ در اکثر لپ تاپ هایی که سایز نرمال دارند، به خوبی فیت می شود.چیزهای اضافی دیگری مانند نرم افزار کلونینگ دیسک که همراه SSDهای دیگر جهت انتقال راحت تر نرم افزار شما به درایو جدید عرضه می شوند، در این درایو وجود ندارد.
سری های Intel 730 به شکل معقولانه ای خوب کار می کنند اما Crucial M550 که برنده جایزه Best-Buy می باشد به واسطه سرعت و ارزانتر بودنش از این درایو برتری دارد.

Patriot Blaze
سرعت انتقال سریع فایل-بزرگ و عملکرد ناامید کننده فایل-کوچک
همانند سری های Intel 730، مدل Patriot Blaze دارای حداکثر ظرفیت ۴۸۰GB می باشد. بنابراین برای کسانی که به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارند، گزینه فوق العاده ای نیست. مدل های ظرفیت پائین تر این درایو از جمله مدل های ۶۰گیگابتی و ۱۲۰گیگابایتی موجود هستند، اما پیشنهاد نمی کنیم که SSD کمتر از ۲۵۰گیگابایتی خریداری کنید.
مدل های ۲۴۰گیگاباتی و ۴۸۰گیگابایتی برای اکثر افراد بهترین گزینه می باشند و امکان نصب سیستم عامل و نیز اپلیکیشن ها و گیم ها را برای آنها فراهم می سازند تا از سرعت سریع تر درایوهای حالت جامد بهره مند شوند.
Patriot Blaze همانند MX100 از MLC NAND شانزده نانومتری با تراشه های فلش کوچکتر استفاده می کند که اجازه می دهند بیت های بیشتری در یک محفظه ۵/۲اینچی استاندارد جای بگیرد.
فرآیند ساخت ۱۶نانومتری نیز هزینه ها را کاهش می دهد. NAND با کنترل کننده ی Phison PS3108-S8 جفت و جور می شود، همان تراشه ای که در SSDهای ارزانقیمت می بینیم.
هر دو درایو ۴۸۰گیگابایتی و ۲۴۰گیگاباتی دارای نرخ سرعت خواندن ۵۵۵MB/S هستند، اما در مدل ۲۴۰گیگابایتی سرعت نوشتن کمی بیشتر است یعنی ۵۳۵MB/S در مقایسه با سرعت ۵۰۰MB/S در مدل ۴۸۰گیگابایتی دارد. در تست های انتقال فایل، مدل ۲۴۰گیگابایتی دارای سرعت نوشتن فایل- بزرگ نسبتا کند ۴۲۳٫۳MB/S و سرعت خواندن عالی ۵۴۰MB/S بود. سرعت انتقال فایل- کوچک این داریو در حد متوسط و سرعت خواندن ۷۵٫۹MB/S آن اندکی ناامید کننده بود. سرعت نوشتن فایل- کوچک ۹۸٫۶MB/S بود که قابل تقدیر است.
Patriot Blaze لوازم جانبی ندارد و ما منتظر یک کیت آپگرید که در انتقال داده ها به ما کمک کند نبودیم، بخصوص با توجه با قیمت بسیار اقتصادی Blaze، اما وقتی فهمیدیم که یک اسپیسر وجود دارد که به فیت کردن درایو ۷میلی متری در لپ تاپ هایی با محفظه درایو ۵/۹ میلی متری کمک می کند، خوشحال شدیم. نرم افزاری برای انتقال داده ها وجود ندارد، برخلاف Crucial MX100 که با کپی Acronis True Image HD 2014 عرضه می گردد.
Patriot Blaze قیمت خوبی دارد اما عملکرد کند آن در انتقال فایل های کوچک به این معنی است که نسبت به Crucial MX100 در جایگاه عقب تری قرار می گیرد. اگر بدنبال یک SSD مقرون به صرفه هستید، SanDisk Ultra که برنده جایزه BestBuy نیز هست در مقایسه با این دو درایو بهتر است.

PNY XLR8 Pro
ویژگی فوق العاده ای ندارد و عملکرد آن ناامید کننده است
XLR8 Pro با عنوان PNY یک دستگاه گیمینگ با عملکرد بالاست، اما در عمل چیزی برای عرضه کردن و برتری جستن نسبت به SSDهای دیگر از نظر گیمینگ ندارد. PNY در ظرفیت های ۲۴۰و ۴۸۰گیگابایت موجود است و هر دو مدل از کنترل کننده SandForce 2281 استفاده می کنند. SandForce مدت هاست که کنترل کننده های SSD می سازد و از اواسط سال ۲۰۱۴ به تملک Seagate درآمد. کنترل کننده Sand Force با حافظه فلش ۲۵نانومتری MLC NAND جفت و جور می شود. با توجه به هزینه هایی که بابت هرگیگابایت این درایوها پرداخت می شود، باید گفت که XLR8 Pro در رده ارزانقیمت ها قرار می گیرد.
از لوازم جانبی این درایو چیزی عایدتان نمی شود حتی یک نرم افزار، پس اگر به اپلیکیشنی نیاز دارید که به شما در انتقال سیستم و فایل ها از هارددیسک قدیمی کمک کند، این موضوع را در نظر داشته باشید. همچنین اینکه XLR8 Pro 5/9 میلی متر ضخامت دارد، بنابراین در لپ تاپی که سینی درایو ۷میلی متری دارد جای نمی گیرد. PNY شامل یک کابل کوتاه SATA همراه درایو است که بقدر کافی برای کامپیوتر دسکتاپ شما بلند نیست و بستگی به این دارد که مادربرد شما چگونه پیکربندی شده باشد.
PNY تمام داریوها را در رنج XLR8 Pro SSD رده بندی می کند چون دارای سرعت خواندن ۵۵۰MB/S و سرعت نوشتن ۵۲۰MB/S با یک Input /Output Operations Per Second(IOPS) بالا هستند که نشان می دهد این درایو باید زمان پاسخگویی خوبی داشته باشد.
عملکرد درایوها در بنچ مارک ها توجه ما را جلب نکرد. مدل ۲۴۰گیگابایتی در تست خواندن فایل بزرگ ۴۸۶MB/S بود که در حد متوسط و در تست نوشتن فایل بزرگ ۴۷۲٫۲MB/S بود که زیر متوسط قرار گرفت و البته این ها کمی سریع تر از درایوهای ارزانقیمت Crucial MX100 هستند و در واقع کندتر از SanDisk Ultra II.
عملکرد فایل کوچک XLR8 Pro قابل تقدیر است. این درایو توانست فایل های کوچک را در ۹۷MB/S بنویسد که کندتر از حد متوسط است، اما سرعت خواندن فایل کوچک سرعت سریع ۸۴٫۶MB/S بود.
علی رغم سرعت فوق العاده آن در خواندن فایل های کوچک، PNY XLR8 Pro در کل سریع نیست و قیمت خیلی خوبی هم ندارد و SanDisk Ultra II سریع تر و بهتر از آن است.

Samsung 850 Evo
تکنولوژی V-NAND سه بعدی سامسونگ، ۸۵۰ Evo را در رده بالاتر قرار داد
ما طرفدار درایوهای حالت جامد سری ۸۴۰ Evo سامسونگ بودیم چون اولین مدل هایی بودند که در ظرفیت های بالای ۱ترابایت عرضه می شدند. ۸۵۰ Evo از تکنولوژی جدید V-NAND سه بعدی سامسونگ استفاده می کند.
در این تکنولوژی سلول ها در تراشه های فلش ۸۵۰ ، NAND Evoهم بصورت افقی و هم عمودی انباشته می شوند و به سامسونگ اجازه می دهند تا ظرفیت های ذخیره سازی بزرگتری را بدون کم کردن فرآیند ساخت عرضه کند، کاری که بسیار دشوار است. این تراشه ها از فرآیند ۴۰نانومتری به جای فرآیند ۲۰نانومتری که در اکثر سازندگان SSD شاهد آن هستیم، استفاده می کنند.
گرچه ۳D V-NAND راه را برای SSDهای ظرفیت بالا هموار می کند، اما رِنج ۸۵۰ Evo همچنان حداکثر ظرفیت دخیره سازی یک ترابایت را ارائه می دهد. سامسونگ ادعا می کند که ۳D V-NAND تداخل سلول به سلول را کاهش می دهد و این به ماندگاری طولانی تر سلول ها کمک می کند و این تکنولوژی باید در آینده به ظرفیت بالاتری بیانجامد.
تمام SSDها در رنج ۸۵۰ Evo از کنترل کننده MGX سامسونگ استفاده می کنند، غیر از مدل یک ترابایتی که از مدل MEX سامسونگ استفاده می کند. ما انواع ۲۵۰ گیگابایتی و ۵۰۰ گیگابایتی و ۱ ترابایتی را آزمایش کردیم و عملکرد درایوها تقریبا یکسان بود. در تست هایی که انجام دادیم درایو ۲۵۰گیگابایتی در نوشتن فایل بزرگ به سرعت حیرت انگیز ۷۱۳٫۵MB/S رسید. سرعت خواندن فایل بزرگ در این درایو چندان جالب نبود ولی با این حال بالای حد متوسط یعنی ۴۷۳٫۵MB/S بود. درایو یک ترابایتی سرعت نوشتن مشابه ۷۱۲٫۹MB/S و سرعت خواندن فایل بزرگ ۴۶۵٫۳MB/S را داشت. در تست فایل کوچک، این درایو سریع ترین درایو بود با سرعت نوشتن ۹۹٫۸MB/S و سرعت خواندن ۹۱٫۲MB/S و در کل سرعت های فایل کوچک برای هر سه ظرفیت در حد متوسط بودند.
هیچکدام از درایوها کیت آپگرید ندارند. سامسونگ حتی یک اسپیسر برای فیت کردن درایو ۷میلی متری در سینی درایو لپ تاپ۵/۹ اینچی ارائه نداده است، اما با این حال نرم افزار Magician سامسونگ و Data Migration وجود دارند. نرم افزار Data Migration امکان تکثیر(Clone) کردن راحت داریو را فراهم می سازد اما باید از کابل SATA-to-USB خودتان استفاده کنید، اگر کابل اضافی SATA ندارید، Magician سامسونگ ابزارهای مفیدی برای بهینه سازی درایو دیسک، ارتقاء میان افزار و نظارت بر سلامت درایو ارائه می دهد. کار با این نرم افزار آسان است.
سرعت های نوشتن فایل- بزرگ ۸۵۰Evo کمتر از Crucial M550 است. دیسک های که در رده Crucial قرار دارند کمی ارزانتر بازای هر گیگابایت هستند و در کل سریع ترند و به همین دلیل از نظر عملکرد جزء SSDهای مطلوب ما محسوب می شوند.

SANDISK Ultra II
یک SSD سریع و با ارزش
تعداد درایوهای حالت جامدی که میتوانند با Crucial MX100 از نظر قیمت رقابت کنن اندک اند، و SANDISK Ultra II از پس آن برآمد. با توجه به قیمتی که باید بازای هر گیگابایت در مدل ۴۸۰گیگابایت و ۹۶۰گیگابایت پرداخت کنید، می توان گفت که SSDها رده Ultra II قیمت بسیار خوبی دارند.
مدل ۲۴۰گیگابایتی Ultra II از کنترل کننده Marvel 88DD9190 استفاده می کند، در حالی که دیسک های ظرفیت بالاتر از Marvell 88SS 9189 استفاده می کنند. Curcial هم از همین کنترل کننده برای SSDهای MX100 و M550 استفاده می کند. تمام درایوهای Ultra II با حافظه فلش ۱۹نانومتری TLC، SANDISK ساخته می شوند که میتوانند به جای دو بیت داده، سه بیت داده را در هر سلول در MLC NAND ذخیره نمایند.
این یعنی داده های بیشتری را میتوان در همان محل ذخیره کرد، پس امکان SSDها با ظرفیت بیشتر فراهم می گردد.
Ultra II دارای کانکتور SATA3 و ضخامت ۵/۷ میلی متری می باشد. بنابراین با محفظه درایو باریک فیت می شود. یک اسپیسر نیز برای فیت کردن درایو و لپ تاپ ها با محفظه ۵/۹میلی متری، گنجانده شده است.
با این SSDها هیچ نرم افزاری جهت انتقال داده ها عرضه نمی شود، اما نرم افزار Dashboard SSD شرکت SanDisk به صورت یک دانلود رایگان موجود است. این نرم افزار به شما کمک می کند سلامت و عملکرد درایو خود را نظارت و حفظ کنید و نیز آپگرید های میان افزار را نصب نمائید.
SanDisk مدل ۲۴۰گیگابایت را برای ما ارسال کرد تا آن ها را در تست های بنچ مارک خود آزمایش کنیم، سرعت انتقال داده ها برای این درایو ارزانقیمت عالی بود. در تست فایل- بزرگ این درایو توانست فایل ها را در ۴۵۴٫۴MB/S بخواند که در حد متوسط است اما این درایو توانست فایل- بزرگ را در ۶۱۷٫۷MB/S بنویسد که با این وضعیت Ultra II در صدر درایوهای مقرون به صرفه قرار می گیرد. عملکرد فایل- کوچک آن هم معقول بود با سرعت خواندن ۷۷MB/S و سرعت نوشتن ۹۷٫ ۵MB/S. البته این سرعت ها به سرعت Crucial MX100 نمی رسند اما از آن هم دور نیستند.
مدتها بود افرادی که بودجه کمی برای خرید درایو داشتند به سراغ Crucial MX100 می رفتند. اما حالا SandDisk Ultra II از آن برتری دارد. مدل ۲۴۰گیگابایت آن مقرون به صرفه است.

Seagate Desktop HDD
ظرفیت زیاد،سرعت نه چندان بالا
رِنج Seagate Desktop HDD ها به ۴ترابایت می رسد که فضای خالی زیادی را برای بزرگترین مجموعه های رسانه ای ارائه می دهد. این درایو در ظرفیت های ۲ترابایت و ۳ترابایت هم موجود است. شما باید ببینید که از عهده خرید کدامشان بر می آیید.
کیت های موجود در خرده فروشی ها کمی گرانتر است اما شامل پیچ گوشتی، کابل SATA و آداپتور برق Molex-to-SATA می باشند. Seagate همچنین Desktop HDDهای خود را در ظرفیت های کوچکتر عرضه می کند.
این درایوها قبلا بخشی از رنج Barracuda Seagate بودند اما مدتیست که به عنوان رنج Desktop HDD تغییر برند پیدا کرده اند. این درایوها دستگاه های ۵/۳ اینچی استاندارد هستند و دارای ۶۴مگابایت کش و کنترل کننده SATA3 می باشند گرچه بعید به نظر می رسد که وصل کردن دیسک سخت مکانیکی در پورت SATA2 بتواند سرعتش را تحت تاثیر قرار دهد. سرعت چرخش ۵۹۰۰۰ دور در دقیقه این درایو ۴ ترابایتی نسبتا کند است اما Seagate می گوید این یعنی درایو خنک تر از مدل های سریع تر کار می کند.
Seagate دیسک ۴ترابایتی را جهت بررسی برای ما فرستاد، عملکرد آن در تست های ما بهترین بود. ما انتظار نداشتیم که سرعت این دیسک با سرعت یک SSD یا درایو هیبریدی SSHD رقابت کند، اما عملکرد آن حتی کوتاه تر از دیسک های مکانیکی دیگری است که ما آزمایش کردیم. در بنچ مارک فایل- بزرگ، Desktop HDD فایل ها را در ۱۶۸MB/S نوشت و آن ها را در ۱۵۷MB/S خواند. با وجود امتیاز متوسط ۱۶۲٫۵MB/S، این درایو یکی از کندترین دیسک های سخت مکانیکی است که ما دیده ایم. فایل های کوچک در ۷۳٫۹MB/S نوشته و در ۷۵٫۷MB/S خوانده شدند، با سرعت متوسط ۷۷٫۵MB/S که البته جالب نیست ولی به رقابت نزدیک تر است.
این درایو به عنوان یک دیسک ثانویه برای ذخیره کردن اسناد و فایل های رسانه ای به قدر کافی سریع هست ، اما اگر از آن به عنوان یک دیسک اصلی برای سیستم عامل و برنامه ها استفاده می کنید، متوجه عملکرد کند آن می شوید.
Seagate Desktop HDD چهارترابایتی در تست های سرعت ما در حد زیر متوسط بود که تمام علتش به خاطر سرعت چرخش نسبتاً کم آن نیست. اگر به فضای زیادی نیاز دارید، این درایو یک درایو ارزان است وبه عنوان یک درایو ثانویه برای ذخیره کردن اسناد و فایل های رسانه ای گزینه خوبی می باشد. درایو ۴ ترابایتی ۵/۳ اینچی Green از شرکت Western digital هم قیمت این درایو است، اما عملکرد بسیار بهتری دارد.

Seagate Desktop SSHD
یک داریو هیبریدی گران اما با سرعتی نه چندان تاثیرگذار
Seagate Desktop SSHD یکی از اولین درایوهای هیبریدی دسک تاپی ۵/۳ اینچی بود. درایوهای هیبریدی در واقع ترکیبی از سرعت یک SSD و ظرفیت بالای یک دیسک سخت مکانیکی هستند که معمولا این کار با اضافه کردن مقدار کمی حافظه فلش NAND برای سریع تر کردن زمان های دسترسی به فایل هایی که غالباً استفاده می شوند، انجام می گیرد.
تکنولوژی حافظه انطباقی Seagate الگوهای دسترسی داده های کاربر را یاد می گیرد و داده هایی که غالباً استفاده می شوند را به حافظه حالت جامد می افزاید تا سرعت سیستم را بالا ببرد. Seagate Desktop SSHD چهارترابایتی که ما آزمایش کردیم مجهز به ۸گیگابایت MLC NAND و ۶۴ مگابایت کش بود و ۵۹۰۰ دور در دقیقه می چرخید.
رنج Desktop SSHD نیز شامل انواع یک ترابایتی و ۲ ترابایتی می باشد و این درایوها دارای سرعت چرخش سریع تر ۷۲۰۰ دور در دقیقه می باشند. قیمت این دیسک ها خوب است اما کمی بیشتر از درایوهای Desktop HDD شرکت Seagate و درایوهای Green شرکت Western Digital می باشد.
Seagate مدل ۴ترابایتی را برای آزمایش فرستاد، اما مدل های ۲ترابایتی و ۱ترابایتی باید کمی سریع تر باشند، بخاطر سرعت چرخش سریع تر آن ها. در تست هایی که انجام دادیم، Desktop SSHD به جای آنکه عملکرد حیرت انگیزی داشته باشد عملکرد قابل تقدیری داشت. سرعت نوشتن فایل بزرگ ۱۹۳٫۹MB/S آن خوب بود و شبیه دیسک ۴ ترابایتی Green شرکت Western digital بود، اما سرعت خواندن ۱۷۵٫۷MB/S آن عقب تر از دیسک WD قرار داشت. فایل های کوچک با سرعت ۷۹٫۹MB/S نوشته و با سرعت ۷۷٫۶MB/S خوانده می شدند، که می توان گفت خوب بود.
برای اینکه ببینیم کش تغییری را در زمان بوت شدن ویندوز دارد، از یوتیلیتی Bootracer استفاده کردیم. اولین اجرا با SSHD حدود ۴۲ثانیه زمان برد. بهرحال دومین اجرا ۵/۲۹ثانیه طول کشید و سومین اجرا ۹/۲۲ ثانیه ، چون SSHD فایل هایی را که غالباً استفاده می شدند کش کرد.
اگر زمان بوت شدن را کنار بگذاریم، عملکرد Seagate Desktop SSHD هیچ برتری نسبت به درایو ۵/۳ اینچی استاندارد همانند یکی از مدل های رنج Green شرکت Western Digital ندارد. یک SSHD 5/3 اینچی استاندارد می تواند فریب دهنده باشد، چرا که اکثر کیس های کامپیوترهای دسکتاپ دارای چندین محفظه داریو هستند، پس بهتر است از یک SSD برای سیستم عامل و نرم افزار و از یک دیسک سخت برای مدیای خود استفاده نمایید.
SSHDها بیشتر بدرد لپ تاپ می خورند که محدود به یک محفظه درایو است. اگر دردسر داشتن سیستم عامل و فایل ها در دیسک های مختلف را نمی خواهید و به زمان سریع بوت شدن هم اهمیت می دهید، Seagate Desktop SSHD بدرد شما می خورد. برای افراد دیگر مدل های WD Green میتواند بهتر باشد.
Seagate Laptop SSHD
Seagate برای لپ تاپ ها در هر اندازه ای SSHD دارد
درایو هیبریدی Seagate Laptop SSHD از یک دیسک سخت با حافظه فلش ۸ گیگابایتی استفاده می کند تا فضای ذخیره سازی یک دیسک مکانیکی را با سرعت SSD ادغام نماید. این درایوها در اندازه های باریک موجود هستند. اندازه ۷میلی متری (ST500L M000) اکثر لپ تاپ ها را پشتیبانی می کند، اما درایو ۵/۹میلی متری(ST100LM014) نیز برای لپ تاپ های بزرگ جایگزین دسک تاپ و درایو ۵میلی متری فوق باریک (ST500LX012) برای آلترابوک ها نیز موجودند.
درایوهای ۵میلی متری و ۷میلی متری در ظرفیت های ۵۰۰گیگابایتی موجودند در حالی که درایو ۵/۹ میلی متری تا ۱ترابایت می رسد. درایو ۱ترابایتی دارای ۴هد و ۲ سینی می باشد که علت باریک بودن آن می باشد. این درایو در ۵۴۰۰دور در دقیقه کار می کند که برای اکثر دیسک های لپ تاپ این مقدار معمولی است.
تمام مدل های SSHD لپتاپی دارای کش ۸گیگابایتی حافظه فلش MLC NAND هستند. کنترل کننده SSHD از یک الگوریتم استفاده می کند تا فایل هایی را که اغلب از آنها استفاده می کنید را یاد بگیرد و برای دسترسی سریع تر آن ها را به فلش NAND انتقال می دهد. به هیچ درایوری نیاز ندارد، پس باید در لپ تاپ های مک و لینوکس هم به خوبی ویندوز کار کند. Seagate، مدل یک ترابایتی را جهت بررسی برای ما فرستاد. به طور کلی عملکرد آن در بنچ مارک های ما عالی بود. این درایو فایل های بزرگ را در ۱۳۲٫۱MB/S نوشت و آن ها را در ۱۳۳٫۹MB/S خواند. سرعت نوشتن جزء یکی از بهترین هایی بود که ما از یک دیسک لپ تاپ دیدیم. سرعت فایل کوچک آن نیز خوب بود. با سرعت ۸۲٫۷MB/S برای نوشتن و سرعت فوق العاده ۹۲٫۷MB/S برای خواندن. این بهترین سرعت فایل کوچک است که از یک دیسک ۵/۲ اینچی یا ۵/۳ اینچی دیده ایم.
به دلیل روشی که کش کار می کند، انتظار داشتیم که تست های پی در پی سرعت های بالاتری را نشان دهند اما بعد از ۴ یا ۵ ساعت اجرا هیچ بهبودی حاصل نشد. وقتی اولین بار آن را با یوتیلیتی Bootracer اندازه گیری کردیم Laptop SSHD در ویندوز در ۷/۵۰ ثانیه بوت شد. در دومین اجرا در ۴۴ ثانیه و بعد از ۶بار Restart کردن، کش زمان بوت شدن را به ۲۸ ثانیه کاهش داد.
این دیسک شاید بیشتر از دیسک های سخت دیگر لپ تاپ مثل WD Green Mobile ارزش داشته باشد، اما Seagate Laptop SSHD سریع ،زمانی یک آپگرید محسوب می شود که ذخیره سازی موجود لپ تاپ شما یک هارددیسک مکانیکی کند باشد. درایوهای هیبریدی بیشتر بدرد لپ تاپ ها میخورند، چون شما محدود به استفاده از یک دیسک ذخیره سازی هستید و اگر نیاز به ظرفیت زیادی دارید و نمیخواهید وقت خود را صرف SSD ظرفیت بالا کنید، یک گزینه خوب به حساب می آید. به دلیل زمان بوت شدن سریع تر و زمان پاسخگویی بهتر، Seagate Laptop SSHD یک گزینه خوب برای آپگرید می باشد.
Seagate Laptop Ultrathin
Seagate Laptop Ultrathin می تواند ظرفیت بسیار زیادی را به آلترابوک شما اختصاص دهد اما عملکرد آن ناامید کننده است
ارتقاء لپ تاپ های فوق باریک مثل آلترابوک هامی تواند دشوار باشد. بسیاری از این لپ تاپ ها اصلاً به شما اجازه آپگرید دیسک را نمی دهند و برخی دیگر که محفظه درایو دارند برای جای دادن یک دیسک استاندارد ۵/۲ اینچی ۷ میلی متری عمق کمی دارند. اینجاست که دیسک های سخت ۵ میلی متری فوق باریک مثلا Seagate Laptop Ultrathin پا به عرصه می گذارند.
گرچه باریک است ولی این دیسک یک مدل لپ تاپی استاندارد می باشد بنابراین می توانید از آن در محفظه درایو ۵/۲ اینچی که از درایوهای ۷میلی متری و ۵/۹ میلی متری پشتیبانی می کند، استفاده نمایید.در عوض برخی درایوهای فوق باریک از سازندگانی مانند Western Digital دارای کانکتورهای اختصاصی می باشند که فقط مناسب لپ تاپ های ساخته شده توسط خود آن سازندگان هستند. بسیاری از درایوهای باریک تر مزایای بیشتری را ارائه می دهند، پس پیشنهاد می کنیم تنها زمانی به سراغ این درایو بروید که نتوانید از درایو باریکتر استفاده نمایید. Ultrathin 93 گرم وزن دارد که احتمالا برای کسانی که می خواهند Ultrabook شان سبک تر باشد، مهم است.
با وجود فضایی که فقط برای یک پلاتر دیسک وجود دارد، رنج Laptop Ultrathin دارای حداکثر ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت می باشد. ظرفیت های بزرگتر مستلزم داشتن یک پلاتر ثانویه هستند که دیسک را بسیار باریک تر می کند. نسخه ۵۰۰ گیگابایتی برای یک دیسک سخت مکانیکی بسیار گرانقیمت است.
Ultrathin دارای ۱۶ مگابایت کش و سرعت چرخش ۵۴۰۰ دور در دقیقه است که برای تمام درایوهای لپ تاپ غیر از سریع ترین آنها استاندارد است. عملکرد کلی Ultrathin در بنچ مارک های ما ناامید کننده بود. Ultrathin فایل های بزرگ را در۱۰۰٫۸ MB/s نوشت و آنها را در ۱۰۶٫۷MB/s خواند و سرعت متوسط انتقال آن فقط ۱۰۳٫۸ms بود. این یکی از کندترین نتایجی بود که تا به اینجا دیده بودیم. این درایو در نوشتن فایل های کوچک هم کند بود و با امتیاز ۶۶٫۹MB/s در پایین رده بندی دیسک های سخت لپ تاپ قرار گرفت. این دیسک در خواندن فایل های کوچک سریع تر بود و با وجود سرعت کلی۷۲٫۶MB/s ( که زیر متوسط بود) در تست انتقال فایل کوچک خوب عمل کرد.
دلیل زیادی برای خریدن درایو Ultrathin وجود ندارد مگر این که واقعاً به یک مدل فوق باریک نیاز داشته باشید. عملکرد آن تحت شعاع درایوهای بزرگ تر قرار می گیرد و هزینه آن بازای هر گیگابایت بسیار بالاست و این از ارزش آن کم می کند.
اگر لپ تاپ شما بتواند درایوهای ۵/۲ اینچی ۷ میلی متری استاندارد را در خود جای دهد ما Seagate Laptop SSHD را پیشنهاد می کنیم چون عملکرد و زمان راه اندازی سریعتری دارد.
Western Digital Black
رنج Black درایوهای دسکتاپی ۵/۳ اینچی، سری اجرایی Western Digital هستند. هر درایو شامل سرعت چرخش ۷۲۰۰ دور در دقیقه و کش ۶۴ مگابایتی است. دیسک های سخت دیگر مثل رنج Desktop HDD شرکت Seagate دارای سرعتهای کندتر برای مدل های ظرفیت بالاتر خود است، گرچه شما مبلغ بیشتری را برای سرعت های بیشتر پرداخت می کنید ، اما رنج Black همچنان قیمت خوبی دارد. این درایو با ظرفیت های ۵۰۰گیگابایتی،۱ و ۲ و ۴ ترابایتی موجود است و ظرفیت های بزرگتر قیمت بهتری دارند.
شرکت Western Digital مدل های ۱ و ۴ ترابایتی را برای آزمایش نزد ما فرستادند و در تست هایی که ما انجام دادیم بین این دو تفاوت های زیادی وجود داشت. مدل ۴ ترابایتی هنگام نوشتن فایل های بزرگ ۲۳۷٫۲MB/s و هنگام خواندن ۳۲۶٫۷MB/s سرعت داشت که برای یک درایو مکانیکی بسیار سریع است. درایو ۱ ترابایتی کمی کندتر بود با سرعت نوشتن ۲۳۱٫۲MB/s و سرعت خواندن ۲۸۱٫۹MB/s ، و امتیاز کلی ۲۵۶٫۶MB/s .
در تست فایل کوچک وضعیت حفظ شد. در درایو ۴ ترابایتی، سرعت نوشتن فایل کوچک ۸۴٫۸MB/s و سرعت خواندن ۶۸MB/s بود، ولی درایو ۱ ترابایتی عملکرد بهتری داشت با سرعت ۹۱MB/s در نوشتن و ۸۲Mb/s در خواندن برای میانگین ۸۶٫۵MB/s که ۱۰MB/s سریعتر از درایو ۴ ترابایتی بود.
Western Digital Black با توجه با عملکرد قوی اش قیمت خوبی دارد، اما اگر بدنبال یک دیسک سخت مکانیکی برای فایل های رسانه ای خود هستید و آن را با یک SSD جفت وجور می کنید ممکن است بیش از حد نیازتان باشد.
اگر فقط از Western Digital Black به عنوان درایو رسانه برای دسترسی به فیلم ها و موسیقی استفاده می کنید، مزایای سرعت اضافی را احساس نخواهید کرد. در آن مورد می توانید در هزینه صرفه جویی کنید و در عوض یک دیسک سخت ارزان تر مثل دیسکی از رنج Digital Best Buy-Winning Green را انتخاب نمایید.
از سوی دیگر اگر به یک درایو ثانویه برای ذخیره کردن داده ها همچون فایل های ویدیویی ۴K برای ویرایش کردن نیاز دارید،Western Digital Black این قابلیت را دارد بخصوص مدل ۴ ترابایتی با سرعت انتقال فایل- بزرگ سریع اش.

Western Digital Black2 Dual Drive
Western Digital Black یک ترکیب هوشمند از یک دیسک سخت و SSD در یک فرم فاکتور ۵/۲ اینچی
در نگاه اول Black2 Dual Drive شبیه یک دیسک سخت ۵/۲ اینچی است اما در واقع دو دیسک در یک دیسک می باشد با دو دیسک سخت ۱ ترابایتی و SSD 120 گیگا بایتی در یک بدنه. برخلاف درایوهای هیبریدی دیگر، Black از SSD به عنوان کش استفاده نمی کند و فقط دو درایو در یک کیس با یک رابط SATA3 می باشد.
Black2 همراه با چیزهای اضافه تری عرضه می شود که به نصب درایو در کامپیوترتان کمک می کند. یک آداپتور USB3-to-SATA و یک نسخه قابل دانلود Acronis True Image که تنها با Black کار میکند این امکان را فراهم می سازد تا نصب فعلی ویندوز کامپیوتر خود را در SSD کپی نمایید. این درایو با ضخامت ۵/۹ میلی متر قطور تر از اکثر SSD ها یا دیسک های سخت لپ تاپ می باشد، بنابراین اگر قصد دارید آن را در یک لپ تاپ قرار دهید، بررسی کنید که محفظه درایو شما به اندازه ی کافی بزرگ باشد.
اگر ویندوز را از ابتدا نصب می کنید، به Actions True Image نیاز ندارید، اما درایور نرم افزار ضروریست. بدون این درایور، تنها SSD 120 گیگا بایتی برای ویندوز نمایان می شود. این درایور با ویندوز ۱/۸ سازگار است و نسخه های ویندوز که به اندازه XP قدمت دارند و درایورها در یک درایو فلش USB گنجانده شده اند.
Black2 SSD از فلش NAND 20 نانومتری و یک کنترل کننده JMicron JMF667H استفاده می کند. دیسک سخت ۱ ترابایتی دارای سرعت چرخش ۵۴۰۰ دور در دقیقه و ۶۴ مگابایت کش است. وقتی درایو ها جدا شدند ما هر کدام را تحت بنچ مارک های خودمان اجرا کردیم. در تست فایل – بزرگ ، SSD 120 گیگا بایتی فایل ها را با سرعت ۲۱۶٫۲MB/s نوشت و آنها را با سرعت ۳۹۴٫۹ MB/s خواند، و رویهم رفته امتیاز ۳۰۵٫۶MB/S را کسب کرد. این ها سرعت های بسیار کمی برای یک SSD مدرن هستند. عملکرد فایل- کوچک نیز با ۹۳٫۳MB/s برای نوشتن و ۷۹٫۲MB/s برای نوشتن در حد متوسط بود.
دیسک سخت ۱ ترابایتی برای یک دیسک مکانیکی بسیار تاثیر گذار بود با سرعت خواندن فایل- بزرگ ۱۹۶٫۶MB/s و سرعت نوشتن ۱۱۲٫۳MB/s . این برای یک دیسک سخت ۵/۲ اینچی فوق العاده است اما سرعت نوشتن فایل- کوچک ۳۷٫۹MB/s ضعیف است. اگر از دیسک خود اساساً برای ذخیره کردن فایل های رسانه ای استفاده می کنید، مشگلی نیست.
عملکرد فایل کوچک برای لود کردن برنامه ها و سیستم عامل بسیار مهم تر است.
Black از زمانی که راه اندازی شد، بسیار افت قیمت داشته است. اگر سرعت SSD را برای نرم افزار و سیستم عامل خود می خواهید ، دیسک ۱۲۰ گیگابایتی دارای فضای کافیست. در این صورت یک فضای ۱ ترابایتی برای فایل های رسانه ای شما باقی می ماند که Black را یک آپگرید خوب برای فضاهای ذخیره سازی لپ تاپ می سازد. فقط توجه داشته باشید که ضخامت ۵/۹ میلی متری به کامپیوتر شما بخورد.
Western Digital Green
عملکرد Green با یک قیمت مقرون به صرفه، Western Digital Green را در رنج دیسک های سخت Best Buy قرار می دهد
سری های Green دیسک های سخت دسکتاپی ۵/۳ اینچی Western Digital ، تلفیقی فوق العاده از عملکرد عالی و قیمت ارزان را ارائه می دهند. قضاوت در مور اینکه دقیقاً چه چیزی باعث می شود که این درایوها اینقدر خوب عمل کنند دشوار است، چرا که Western Digital در مورد برخی از مجموعه مشخصات خود بسیار سری و مرموز عمل می کند. Western Digital به جای این که سرعت چرخش را عنوان کند، دیسک های Green خود را با استفاده از ‘intelliPower’ توضیح می دهد. طبق گفته این شرکت، ‘intelliPower’ مجموعه الگوریتم هایی است که سرعت چرخش، نرخ انتقال و کش کردن را مدیریت می کند تا در مصرف برق صرفه جویی شود و عملکرد بهبود پیدا کند.
رنج Green ، Western Digital در ظرفیت های ۱ ترابایتی، ۲ ترابایتی،۳ ترابایتی و ۴ ترابایتی موجود است، بنابراین گزینه های زیادی وجود دارند. قیمت هر گیگابایت در ظرفیت های بالاتر منطقی است و از نظر قیمت رقبای نزدیکی برای Seagate Desktop محسوب می شوند. درایو ۵۰۰ گیگا بایتی فقط کمی ارزان تر از ۱ ترابایتی است پس ارزش خریدن ندارد.
ما مدل های ۱ ترابایتی و ۴ ترابایتی را تست کردیم و هر دو با توجه به قیمت پایین شان بسیار خوب عمل کردند. نسخه ۴ ترابایتی از پس سرعت خواندن ۲۵۶٫۹MB/s و سرعت نوشتن۱۹۵٫۶MB/sدر تست فایل بزرگ ما برآمد. مدل ۱ ترابایتی نیز به همین صورت عمل کرد و از پس سرعت خواندن ۲۲۵MB/s و سرعت نوشتن ۲۰۱٫۱MB/s برآمد. این امتیازات فایل بزرگ برای دیسک های سخت مکانیکی بالاتر از حد متوسط بود.
در تست فایل های کوچک مدل ۱ ترابایتی با سرعت خوب ۸۵MB/s نوشت اما درایو ۴ ترابایتی دارای سرعت فوق العاده ۹۲MB/s بود که برای چنین درایو بزرگی بهترین بود. درایو ۴ ترابایتی فایل های کوچک را در ۷۳٫۲MB/s خواند که مجدداً سریع تر از دیسک ۱ ترابایتی با سرعت ۶۵٫۳MB/s بود.
با توجه با قیمت پایین درایوها ما واقعاً تحت تاثیر عملکرد آنها قرار گرفتیم.
اگر بدنبال درایو ثانویه برای ذخیره کردن مطالب رسانه ای خود هستید، درایوهای ظرفیت بالای Green ، Western Digital قیمت فوق العاده ای را بازای هر کیگابایت عرضه می دارند و آنقدر سریع هستند که می توانند به عنوان دیسک های سیستم بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند. کسانیکه باید با فایل های بزرگ کار کنند مثل زمانی که ویدیویی را ویرایش می کنند، باید رنج Western Digital Black را با عملکرد فوق العاده فایل- بزرگ آن مد نظر داشته باشند، اما برای اکثر افراد سریهای Western Digital Green می تواند جزء Best Buy
باشد.
Western Digital Green Mobile
Western Digital Green Mobile با سرعت معقول،ا ما محدود به دلیل فرم فاکتور
گرچه درایوهای دیسک ۵/۲ اینچی معمولاً برای لپ تاپ ها استفاده می شوند اما درایو دیسک سخت Western Digital Green Mobile برای چنین مصرفی مناسب نیست. به همین دلیل، با وجود ضخامت ۱۵ میلی متری به راحتی در داخل محفظه های لپ تاپ که معمولاً درایوهای ۵ میلی متری یا ۷ میلی متری و یا۵/۹ میلی متری را می پذیرند، جای نمی گیرد.
در عوض، Western Digital Green Mobile برای استفاده در کامپیوتر دسکتاپ مورد استفاده قرار می گیرد. فرم فاکتور ۵/۲ اینچی کوچکتر آن اغلب در کامپیوتر های دسکتاپ all-in-one دیده می شود، بنابراین اگر باید ذخیره ساری داخلی all-in-one خود را آپگرید نمایید بهتر است بررسی کنید که درایو ۵/۲ اینچی بدردتان می خورد یا ۵/۳ اینچی. اکثر کیس های کامپیوتر درایو ۵/۲ اینچی را در هر شیار طراحی شده برای SSD می پذیرند. Green Mobile در ظرفیت های ۲ یا ۵/۱ ترابایتی موجود است.
جاذبه این دیسک های سخت ۵/۲ اینچی باریک تر این است که معمولا مصرف برق کمتر و گرمای کمتری نسبت به رنج دیسک سخت ۵/۳ اینچی Green، Western Digital دارند. رنج دیسک سخت ۵/۲ اینچی Western Digital Green همانند دیسک سخت ۵/۳ اینچی Green Western Digital از تکنولوژی های ‘IntelliPower’و ‘IntelliSeek’ استفاده می کنند که به کاهش مصرف برق دیسک و سطح لرزش کمک می کنند چون دیسک به بالا و پایین می چرخد.
Green Mobile از یک کانکتور قرارداری SATA3 استفاده می کند و دارای ۸ مگابایت کش است. اگر نیاز دارید داده ها از درایو موجود انتقال پیدا کند، حتما از شنیدن این خبر خوشحال می شوید که نسخه Acronis True Image WD به صورت یک دانلود رایگان از وب سایت Western Digital موجود است و با هر درایو Western Digital کار می کند.
نسخه های ۵/۱ و ۲ ترابایتی که ما آزمایش کردیم شبیه هم عمل کردند. در تست خواندن فایل- بزرگ دیسک ۵/۱ ترابایتی سرعت ۱۳۵٫۶MB/s و درایو ۲ ترابایتی سرعت ۱۴۴٫۲MB/s را داشت. سرعت نوشتن برای ۵/۱ ترابایتی ۱۰۳٫۶MB/s و برای دیسک ۲ ترابایتی¬ ۱۱۳٫۳MB/s بود به این معنی که درایو ۲ ترابایتی در کل سریع تر است. در تست فایل- کوچک، دیسک ۵/۱ ترابایتی سرعت خواندن ۶۵MB/s و درایو ۲ ترابایتی سرعت ۶۵٫۹MB/s را داشت. سرعت نوشتن برای دیسک ۵/۱ ترابایتی۷۹٫۹MB/s و برای مدل ۲ ترابایتی ۸۳٫۷MB/s بود که برای یک دیسک سخت ۵/۲ اینچی بالای متوسط است.
رنج Green Mobile Western Digital در کل خیلی خوب عمل کرد. اگر به دیسک ۵/۲ اینچی نیاز ندارید دیسک های Green ، Western Digital قیمت بهتری دارند و ظرفیت ها و عملکرد بالاتری را ارائه می دهند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text