img

بررسی iOS11

/
/
/

بهبود قابلیت‌های چند-وظیفه‌ای آی‌پد و سرعت

در تابستان امسال، کاربران iPad که نسخه جدید iOS 11 Public Beta را بر روی دستگاه های خود تست می کردند، اولین باری است که قابلیت چندوظیفه‌ای iPad را تجربه می کنند. از یک سوئیچر برنامه با طراحی مجدد گرفته تا یک برنامه Dock که کاملاً تغییر یافته است، مشخص است که iOS 11 همه چیز را متفاوت تر از قبل ارائه کرده است. 

در حالی که بسیاری از این تغییرات با استقبال مواجه می شوند-من این نسخه از iOS 11 برای اولین بار از زمانی که اولین نسخه beta منتشر شده بر روی iPad Pro خودم نصب کردم زیرا از دیدن برخی از دستاوردها بسیار ناامید شده بودم- ولی هنوز هم بسیاری از ایرادها در این سیستم عامل وجود دارد. هنوز همه منتظر هستند که ببینند با ورود iOS 11 در پاییز امسال چه چیزهایی نسبت به قبل به آن اضافه شده است، اما در این جا ما به جایی که امروز هستیم نگاهی می اندازیم، و پیش بینی می کنیم که این قابلیت ها در آینده به شکلی خواهند بود. 

 

برنامه Dock متفاوت شده است

از زمان اولین روزها ورود سیستم عامل iOS به دست کاربران، برنامه Dock هیچ تغییری نکرده است تا شما قادر به قرار دادن برنامه های پر استفاده بر روی باشید و هرجا که خواستید، بدون در نظر گرفتن این که در کدام صفحه قرار دارید، این برنامه ها را باز کنید. با رسیدن نسخه جدید iOS 11 بر روی iPad، برنامه Dock به کلی تغییر کرده است، و به این معنی است که رویکرد شما برای قرار دادن برنامه ها در Dock نیز باید تغییر کرده باشد. 

در سیستم عامل iOS 11، برنامه Dock با یک کشیدن انگشت سریع از پایین با بالای صفحه نمایش-در حالی که شما در هر برنامه ای هستند-باز می شود. شما می توانید با ضربه زدن بر روی یکی از برنامه ها به سرعت به یک برنامه دیگر سوئیچ کنید، یا می توانید با زدن و نگه داشتن بر روی یک برنامه، آن را به حالت Split View یا حالت چندوظیفه ای Slide Over اضافه کنید. 

در نسخه اخیر iOS 11 beta، شما می توانید تعداد ۱۵ برنامه را در Dock قرار دهید، بنابراین قادر خواهید بود بسیاری از آیکن ها را در صورت تمایل در آن مشاهده کنید. اما چیزی که من بعد از چند هفته استفاده کردن از iOS 11 فهمیدم این است که چیزی که من از Dock می خواهم این است که دو نوع از برنامه ها را برای من اولویت بندی کند. اولین گروه از این برنامه ها، همان برنامه هایی هستند که من همواره از آن ها استفاده می کنم، که در واقع همان برنامه هایی هستند که من در نسخه های قبلی Dock هم از آن ها استفاده می کردم. اما گروه دوم برنامه هایی هستند که من در حالت چندوظیفه ای (multitasking) از آن ها استفاده می کنم. این برنامه ها باید در درون Dock باشند زیرا اگر یک برنامه در Dock نباشد، اضافه کردن آن به حالت چندوظیفه ای بسیار کارایی خود را از دست می دهد. در نتیجه، ویرایشگرهای متنی که من برای نوشتن مقاله ها از آن ها استفاده می کنم اکنون در درون Dock من حضور دارند، همینطور برنامه های جدید Files در این قسمت قرار داده شده اند. 

یک قابلیتی که من خیلی در Dock دوست داشتم مربوط به بخش های پیشنهادات برنامه است، که سه آیکن را در راست ترین قسمت Dock به عنوان پیشنهاد قرار می دهد. این آیکن ها معمولاً مربوط به برنامه هایی هستند که شما اخیراً استفاده کرده اید، که سوئیچ کردن بین برنامه ها را با استفاده از Dock بسیار آسان تر کرده است و دیگر نیاز به رفتن به حالت های پیچیده تر که باعث باز شدن نمایش چندوظیفه ای و Control Center می شود نمی باشد. 

 

هر برنامه نیاز به یک همراه دارد، اما فقط یکی

بعد از جشن گرفتن برای ورود حالت چندوظیفه ای به iPad که با نسخه iOS 9 تبدیل به اندوه برای کاربران شدند، من به یک نتیجه رسیده ام: من مدت زمان بسیار زیادی را برای سوئیچ کردن بین مجموعه ای از برنامه های Split View صرف کرده ام، زیرا نسخه iOS 9 تنها مفهوم تک برنامه را در سمت راست Split View درک می کرد. هر باری که من قصد سوئیچ کردن از یک جفت برنامه (مثلاً دو برنامه Editorial و Safari) به جفت دیگری (مانند Slack و Twitterrific) را داشتم، باید یک فرآیند چند مرحله ای را انجام می دادم و ابتدا برنامه سمت چپ را سوئیچ می کردم و با اسلاید کردن برنامه سمت راست را از دور خارج می کردم و جایگزین آن را انتخاب می کردم. 

در نسخه iOS 11، این رویکرد تغییر کرده است-زمانی که شما دو برنامه را در حالت Split View تنظیم می کنیم، این دو برنامه در کنار هم می مانند. این یک قابلیت عالی است. حال سوئیچ کردن بین جفت های مختلفی از برنامه ها در حین کار کردن بسیار ساده شده است. این یک دستاورد بزرگ است. 

در واقع…زمانی که شادی های حاصل از iOS 11 هم تبدیل به غم شوند، من فکر می کنم که همه ما باید شاهد محدودیت های این رویکرد باشیم. به خصوص، برنامه ها تنها می توانند فقط یک بار با هم جفت شوند. اگر من بخواهم برنامه Safari را در کنار یک برنامه دیگر در حالت Split View قرار دهم، دیگر نمی توانم. زمانی که یک برنامه را به Split View در یک جا اضافه می کنید، این برنامه برای جفت شدن با دیگر برنامه ها حاضر نخواهد بود. (یک ترفند برای این کار این است که از Slide Over برای چنین برنامه هایی استفاده کنید، زیرا Slide Over پایا است-اما این انتخاب همواره انتخاب مناسبی نیست). 

من دلیل انتخاب این رویکرد توسط اپل را می دانم. زمانی که شما بر روی یک آیکن برنامه ضربه می زنید (در درون Dock) این برنامه در حالت Split View باز می شود، این برنامه به همراه جفت خود در درون Split View باز خواهد شد. اگر این برنامه در چند جفت دیگر (متفاوت) باز بوده باشد، کدام یک از آن ها باز خواهند شد؟ 

همه چیز در این نسخه پیچیده شده است. در نسخه های اخیر iOS 11 beta، شما می توانید یک برنامه را در Slide Over که همچنین در حالت Split View در دسترس است، اضافه کنید. زمانی که شما این برنامه را از صفحه خانگی انتخاب می کنید، این برنامه با برنامه جفت خود باز می شود-اما زمانی که شما این برنامه را از درون یک برنامه دیگر از طریق Dock انتخاب می کنید، به صورت اسلاید از طرف دیگر صفحه باز خواهد شد. 

تعدادی از این مشکلات با آمدن نسخه iOS 11 beta برطرف شده اند اما مشکلات بزرگتر و اصلی تر هنوز باقی هستند: آیا برنامه ها می توانند فقط یک بار وجود داشته باشند؟ این درست به نظر نمی رسد-بسیاری از نمونه هایی وجود دارند که شما قصد جفت کردن یک برنامه را با چندین برنامه همراه دیگر دارید. اما این کار باعث به وجود آمدن پیچیدگی هایی برای سوئیچ کردن بین برنامه ها می شود. 

 

برنامه‌های Drag & Drop

نسخه iOS 11 پشتیبانی از Drag & Drop (کشیدن و رها کردن) بین برنامه ها را اضافه کرده است که قابلیت خیلی خوبی است. اما این نسخه همچنین از یک قابلیت شبیه به Drag-&-Drop برای به کارگیری حالت چندوظیفه ای استفاده کرده است. برای ایجاد یک Split View، شما یک برنامه را از درون Dock کشیده تا در سمت راست برنامه در حال اجرا یک فضای خالی باز شود، و سپس آن را رها می کنید. برای ایجاد یک Slide Over، شما یک آیکن را کشیده و در حول مرکز صفحه رها می کنید. 

این رابط بصری، دقیق، و قابل فهم است. با این حال، همه چیز شاید در برخی از زمینه ها کمی عجیب شود. شما می توانید از درون صفحه خانگی یک برنامه را کشیده و از انگشت دیگر خود برای باز کردن یک برنامه دیگر استفاده کنید، و سپس آیکن برنامه اولی را در درون Split View رها کنید. شما می توانید یک برنامه را از یک پنجره جستجوی Spotlight کشیده، اما Spotlight پذیرای این برنامه نخواهد بود، بنابراین باید آیکن یک برنامه را در بالای نتایج جستجو در حالی که برنامه زیر آن در حال اجرا شدن است، کشیده تا کمی فضا برای Split View باز شود. و شما نمی توانید برنامه ای را از سوئیچر برنامه سربرگ دستورات به هیچ وجه بکشید. 

مجدداً، این عیب و نقص ها ممکن است در هفته های اول ورود iOS 11 beta برجسته تر جلوه کنند، اما این عیب ها نشانگر پیچیدگی هایی خواهند بود که در نتیجه قابلیت های جدید این سیستم عامل به وجود آمده اند. 

من بابت استفاده از سیستم عامل iOS 11 بر روی iPad خودم پشیمان نیستم. قابلیت های جدید چندوظیفه ای در این نسخه عالی هستند. این قابلیت ها شاید کمی مشکل داشته باشند، اما در زمان خود می توانند فایده خود را به رخ بکشند. اگر خوش شانس باشیم، برای داشتن قابلیت های چندوظیفه ای نیازی به صبر کردن برای رسیدن نسخه iOS 12 یا iOS 13 نخواهیم داشت. 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text