img

ترفندهای عالی برای کار با اسکریپت‌های فایرفاکس اندروید…

در این مقاله ما به شما آموزش می‌دهیم که چگونه Userscript ها را در مرورگر Firefox نصب و اجرا کنید، تا با این کار بتوانید قابلیت‌های اضافی را به گوشی اندرویدی خود اضافه کنید.

– مرورگر Firefox را برای این اسکریپ‌ها آماده کنید
اکثر مرورگرهای موبایل قادر به اجرای افزونه‌های Add-on و Extension نیستند، اما مرورگر Firefox یک استثنا است. اگر به صورت از پیش نصب شده این مرورگر را بر روی تبلت یا گوشی اندرویدی خود ندارید، می‌توانید برای نصب آن به Google Play Store بروید و در آنجا Firefox را جستجو کنید. این برنامه رایگان را نصب کنید، سپس به صفحه خانگی دستگاه خود رفته و بر روی آیکن Firefox بزنید تا باز شود. صفحات آغازین را که مربوط به معرفی نرم‌افزار است، گذر کنید.
زمانی که مرورگر Firefox باز شد بر روی منوی سه‌نقطه بزنید و در گوشه بالایی سمت راست صفحه، از این منو گزینه Tools را انتخاب کنید. در منوی بعدی گزینه Add-ons را بزنید، سپس در صفحه بعد از آن بر روی عبارت ‘Browse all Firefox add-ons’ بزنید. در داخل جعبه جستجوی ظاهر شده یکبار بزنید و عبارت usi را در داخل آن تایپ کنید. در صفحه نتایج بر روی ‘usi’ بزنید. حال بر روی ‘Add to Firefox’ بزنید و سپس Install را انتخاب کنید. حال شما قادر خواهید بود همه userscript ها را بر روی دستگاه اندرویدی خود نصب و اجرا کنید.

– بهترین منابع برای Userscriptها
Userscript ها شبیه به افزونه‌ مرورگرها هستند از این نظر که آنها هم قابلیت‌هایی را به مرورگر اضافه می‌کنند که نسخه اورجینال آن قادر به انجام آن نبوده است. برخی از این قابلیت‌ها بسیار مفید هستند. سه منبع منبع برای Userscript ها وجود دارد که در بین آنها منبع Greasy Fork (greasyfork.org) بهترین منبع می‌باشد. این سایت هزاران اسکریپت را برای استفاده کاربران در خود دارد که با زدن بر روی لینک هر اسکریپت می‌توانید آن را انتخاب کنید.
این صفحه برای گوشی‌های موبایل بهینه نشده است، پس مجبورید از بزرگنمایی صفحه استفاده کنید (با استفاده از لمس صفحه با دو انگشت و کشیدن در جهت مخالف هم) و صفحه را حرکت دهید تا بتوانید همه محتوای آن را ببینید. در بالای لیست این اسکریپت‌ها از پنل ‘Sort by’ برای مرتب کردن آنها بر اساس تعداد نصب‌ها، رتبه آنها، تاریخ و ویژگی‌های دیگر استفاده کنید. در گوشی بالا سمت راست صفحه یک جعبه جستجو وجود دارد که بهترین راه برای پیدا کردن یک اسکریپت خاص است.
یک منبع مفید دیکر برای این اسکریپت‌ها OpenUserJS (openuserjs.org) می‌باشد و این سایت بر روی موبایل‌ها نیز به خوبی کار می‌کند و پیدا کردن اسکریپت‌ها بسیار راحت‌تر از قبل خواهد بود. با این حال، جعبه جستجوی این صفحه که در زمانی که با استفاده از PC وارد صفحه شده-اید، در بالا و سمت راست صفحه قرار دارد، در حالت موبایل در پایین صفحه قرار داده شده است، پس اگر به دنبال یک اسکریپت خاص هستید باید انگشت خود را مرتب بر روی صفحه کشیده و با بالا رفته تا ببینید پیدا شده است یا خیر.
همچنین منبع دیگری به نام Userscript.org (userscreipt-mirror.org) دارای تعدادی زیادی از اسکریپت‌ها می‌باشد اما گفته شده است که این سایت دارای برخی اسپم‌ها و اسکم‌ها (کلاهبرداری آنلاین) در شکل اسکریپت می‌باشد، پس ما به شدت به شما توصیه می‌کنیم که از این منبع استفاده نکنید و اگر هم استفاده کردید بسیار مراقب باشید.
اکثر Userscriptها برای استفاده در کامپیوترهای شخصی و افزونه‌هایی مانند افزونه Tampermonkey متعلق به مرورگر Chrome که قبلاً در مورد آن صحبت کرده‌ایم، ساخته شده‌اند. بسیاری از آنها حتی بر روی گوشی‌های موبایل کار نمی‌کنند، اما تعداد کمی از آنها هستند که با موبایل کار نمی‌کنند.

– حالت نمایش دسکتاپ را انتخاب کنید
بسیاری از وب‌سایت‌ها به صورت خودکار تشخیص می‌دهند که شما از یک کامپیوتر، موبایل یا تبلت در بازدید از آن ها استفاده می‌کنید و برای هرکدام از این دستگاه‌ها یک صفحه وب مجزا را نمایش می‌دهند. بسیاری از userscriptها برای استفاده بر روی کامپیوترها طراحی شده‌اند و نیاز دارند که صفحات وب دارای عنصرهای مشخصی در خود باشد و قالب خاصی را داشته باشد. پس اینگونه اسکریپت‌ها اگر با وب‌سایتی مواجه شوند که برای استفاده بر روی دستگاه‌های موبایل بهینه سازی شده است، ممکن است خطا ظاهر شود و نتوانند به کار خود ادامه دهند.
راه‌حل این مشکل این است که منوی سه‌نقطه در گوشه‌ی بالا سمت راست مرورگر Firefox را بزنید و گزینه Request Desktop Site را انتخاب کنید. این گزینه، دقیقاً همان صفحه وب را که بر روی کامپیوتر ظاهر می‌شود به شما نمایش خواهد داد. اسکریپتی که با حالت موبایل یک سایت کار نمی‌کند اغلب با حالت دسکتاپ آن کار می‌کند. هر دو حالت نمایش Mobile و Desktop را امتحان کنید تا ببینید اسکریپت مورد نظر شما با کدام حالت به خوبی کار می‌کند.
برخی از خدمات، از جمله Facebook، Twitter، YouTube، و Google search را می‌توان به جای باز کردن با یک مرورگر، با یک نرم‌افزار باز کرد. اسکریپت‌ها با نرم‌افزارها کار نمی‌کنند، و حتی ممکن است قادر به کار کردن بر روی نسخه موبایل یک وب‌سایت هم نباشند. با این حال، شاید اگر نسخه دسکتاپ صفحه مورد نظر را در مرورگر خود باز کنید این اسکریپت‌ها مشکلی نداشته باشند. پس این نکته‌ها را زمانی که در Greasy Fork یا OpenUserJS به دنبال اسکریپت‌ها هستید در نظر داشته باشید.

– نصب یک Userscript
نصب یک Userscript بر روی نسخه موبایل مرورگر Firefox بسیار شبیه به نصب آن بر روی نسخه PC است. برای مثال، یک اسکریپت Reddit پیدا کردن آخرین پست‌ها روی گروه‌های آن را آسان‌تر می‌کند. برای نصب آن Firefox را باز کنید و به سایت greasyfork.org بروید. در جعبه جستجوی صفحه خانگی عبارت reddit را تایپ کنید، سپس در لیست نتایج به پایین آمده و عبارت ‘Reddit highlight new comments’ را پیدا کنید. بر روی آن بزنید و در صفحه اطلاعات اسکریپت موردنظر، دکمه سبزرنگ ‘Install the script’ را بزنید. زمانی که از شما پرسیده شد که آیا USI فعال شود یا نه گزینه OK را بزنید. حال این اسکریپت با موفقیت لود شده و آماده اجرا می‌باشد.
از سایت www.reddit.com بازدید کنید و همانند قبل به دنبال اسکریپت بگردید. زمانی که یک یک بحث را مشاهده کردید، گزینه‌ای را دربالا برای برجسته کردن ‘Comments posted since’ و یک جعبه هم برای وارد کردن یک زمان وجود دارد. بر روی این جعبه بزنید و یک مقدار را وارد کنید. برای مثال، شما می‌توانید مقدار ۰۲:۰۰ را وارد کنید تا همه دیدگاه‌هایی را که در دو ساعت گذاشته اضافه شده‌اند برجسته کنید. دیدگاه-های جدیدتر با یک پس‌زمینه آبی رنگ برجسته شده‌اند، پس پیدا کردن این دیدگاه‌ها از زمان آخرین بازدید توسط شما تاکنون، کار ساده‌ای خواهد بود.

– فعال/غیرفعال کردن Userscript ها
برخی از این اسکریپت‌ها مخصوصاً برای یک وب‌سایت خاص طراحی شده‌اند، مانند Reddit comment highlighter که برای دیدن دیدگاه‌ها و بررسی آنها از یک وب‌سایت خاص مورد استفاده قرار می‌گرفت. اگر شما دیگر از این وب‌سایت خاص استفاده نمی‌کنید یا نمی‌خواهید در شرایط خاصی از این اسکریپت استفاده کنید، این اسکریپت به راحتی غیرفعال می‌شود.
در مرورگر Firefox سه‌نقطه در سمت راست را بزنید و گزینه USI Options را در پایین انتخاب کنید، اگر صفحه نمایش شما همه منو را نمایش نمی‌دهد به پایین آن حرکت کنید. در سمت چپ دکمه Menu را بزنید و ‘All userscripts’ را انتخاب کنید. پس از زدن آن، دکمه ‘activated’ را به ‘deactivated’ تغییر دهید تا این اسکریپت متوقف و غیرفعال شود.
– پاک کردن Userscript ها
اگر علاقه‌ای به داشتن یک اسکریپت در مرورگر Firefox ندارید، به منوی این مرورگر رفته و گزینه USI Options را انتخاب کنید به Menu رفته و سپس ‘All Userscripts’ را انتخاب کنید. به پایین این صفحه بیایید تا گزینه Delete را مشاهده کنید و بر روی آن بزنید. این گزینه فرق زیادی با فعال/غیرفعال کردن ندارد. برای حذف کردن همه این اسکریپت‌ها از فایرفاکس، به منوی آن رفته و بازهم USI Options را انتخاب کنید. در سمت چپ گزینه Menu را باز کنید، سپس از این منو Options را انتخاب کنید. در بالای این صفحه یک گزینه به نام ‘delete all Userscripts’ وجود دارد. بر روی دکمه ‘reset all’ بزنید.

– آپدیت کردن Userscript ها
این اسکریپت‌ها گاهی اوقات با هدف از بین بردن مشکلات و باگ‌ها، آپدیت می‌شوند و شما مرتباً باید نسخه‌های جدید آنها را بررسی کنید. این کار سرراست و ساده است و تنها یک دقیقه از وقت شما را می‌گیرد. برای آپدیت کردن همه اسکریپت‌های نصب شده بر روی فایرفاکس، به منوی این مرورگر رفته گزینه USI Options را انتخاب کرده، Menu را در سمت چپ بزنید، و ازآنجا Options را باز کنید. گزینه ‘check for updates’ را در این صفحه پیدا کنید و گزینه ‘check now’ را بزنید.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text