بروز رسانی‌های ویندوز را متوقف یا کنترل کنید

/
/
/
0 مشاهده

بروز رسانی‌های ویندوز را متوقف یا کنترل کنید
مایکروسافت با بروزرسانی‌های ناقصی که ارائه می‌دهد به نوعی موجب هرج و مرج در ویندوز شده است. چگونه می‌توانیم کنترل کامپیوتر خود را دوباره در دست بگیریم
بروزرسانی ویندوز دو کلمه‌‌ای هستند که ترس و دلهره را به دل کاربران کامپیوتر می‌اندازند. شاید نیمی از عمر شما به زل زد به این پیام‌ها گذشته باشد ” نصب بروزرسانی ۱ از ۱۲۸ …نصب بروزرسانی ۲ از ۱۲۸″، قبل از آن که بتوانید واقعاً کاری با کامپیوتر خود انجام دهید. بعد از آن هم موج دوم بروزرسانی‌ها برای برطرف کردن باگ‌های موج اول.
مایکروسافت در حال حاضر اولین بروزرسانی بزرگ ویندوز ۱۰ را پشت سر می‌گذارد که ترس به دل بسیاری از کاربران انداخته است. بروزرسانی خودکار- با نام Threshold 2 که تحت عنوان November update هم شناخته می‌شد. عده‌ای تصور می‌کردند که این بار سال نوی میلادی با هدیه کریسمسی پرزرق و برق و جذابی همراه است، بله سیستم عامل جدید. اما پس از باز کردن کادو و نصب بروزرسانی دریافتند که به جای آنکه چیز بیشتری نصیبشان شود، تازه چیزهای زیادی هم از دست داده‌اند.
آیا مایکروسافت مبالغه کرده است؟
بروزرسانی November از یک دست می‌داد و از دست دیگر می‌گرفت. چیزهایی که این بروزرسانی ارائه می‌داد چیزهایی نبودند که شما می‌خواستید، و چیزهایی که از شما می‌گرفت از جمله نرم‌افزار شخص ثالث، چیزهایی بودند که شما سال‌ها به آنها اطمینان داشتید و تکیه می‌کردید. غرور و تکبر مایکروسافت حیرت‌آور است. شاید مایکروسافت فکر می‌کرد که کریسمس به یک پادزهر حسن نیت نیاز دارد؟ البته جسارت مایکروسافت چیز جدیدی نیست. این شرکت ماه‌ها وقت خود را صرف انتقال چندین گیگابایت‌ فایل ناخواسته ویندوز ۱۰ به ویندوز ۷ و کامپیوترهای ۸/۸٫۱ نموده است و وقتی مشکلات Windows Update به سال ۲۰۰۸ و بیشتر از آن برمی‌گردد، به نظر می‌رسد که قرار است وضعیت بدتر از اینها باشد. در ویندوز ۷ و ۸/۸٫۱ شما در نهایت می‌توانستید بروزرسانی‌های خودکار را غیر فعال کنید؛ اما این کار در ویندوز ۱۰ امکان پذیر نیست مگر آن که Windows Update را به کلی غیرفعال نمایید ( نکته: این کار را نکنید).
این شبیه یک دست‌گرمی برای طرح بزرگ مایکروسافت است: نصب خودکار ویندوز ۱۰ در ویندوز ۷ و کامپیوترهای ۸/۸٫۱ در سال آینده. البته مطمئن نیستیم ولی از شواهد اینطور پیداست.
در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید کنترل Windows Update و ورژن‌های دیگر سیستم‌عامل مورد استفاده خود را در دست بگیرید.
Windows Update با کامپیوتر شما چه می‌کند؟
از دست دادن برنامه‌ها
حذف مشهود برنامه‌های شخص ثالث از کامپیوتر کاربران ممکن است ناخوشایندترین عارضه جانبی Windows Update باشد که تاکنون دیده‌ایم.
در واقع، ” عارضه جانبی” یک عبارت مودبانه است. این برنامه‌ها به دلیل عدم سازگاری حذف نمی‌شوند- کاربرانی که پس از بروزرسانی November دوباره این ابزارها را نصب کرده‌اند، دیده‌اند که این برنامه‌ها بدون مشگل اجرا می‌شوند.
برنامه‌های حذف شده شامل CPU-Z و HWMonitor ( هر دو توسط CPUID ساخته شده‌اند: www.cpuid.com/software.html ( ؛Speccy ( توسط Piriform، سازنده CCleaner :www.piriform.com ) و از بین‌برنده جاسوس‌افراز SpyBot Search&Destroy (https://www.safernetworking.org) بودند.
بعلاوه، هیچ یادداشت یا توضیحی همراه با بروزرسانی November منتشر نشد، فقط یک وبلاگ برای تبریک به خودش (www.snipca.com/18853).

تصویر بالای ص ۵۱
بروزرسانی November ابزارهای شما را کاملاً حذف نمی‌کند- بلکه آنها را در یک فولدر سیستمی نامشخص پنهان می‌نماید

تصویر پایین چپ ص ۵۱
قبل از آن که بتوانید داده‌های ناخواسته ویندوز ۱۰ را بررسی کنید، باید کامپیوتر خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که فایل‌ها و فولدرهای پنهان را نشان دهد
تصویر پایین راست ص ۵۱
Windows Update این فولدر سیستمی بزرگ را در میلیون‌ها کامپیوتر ویندوز ۷ و ۸/۸٫۱ مخفی می‌کند

برنامه‌های از دست رفته خود را بیابید
و حال خبر خوب برای بعضی‌ها. ما برنامه‌هایی را یافتیم که شما فکر می‌کردید آنها را از دست داده‌اید. این برنامه‌ها دیگر به طور کامل نصب نمی‌شوند، بنابراین نمی‌توانید آن‌ها را از ‘All apps’ یا با جستجو کردن از منوی Start ، اجرا کنید. اما بقایای ضروری این برنامه‌ها در یک فولدر سیستمی که توسط مایکروسافت در هنگام بروزرسانی November ساخته شده، ذخیره می‌شوند.
یافتن این فولدر آسان است. فایل اکسپلورر را باز کنید، به سراغ ‘Windows (C:)’ در لیست فولدرها و درایوها در سمت چپ بروید و سپس روی فلش کوچکی که ظاهر می‌شود کلیک نمایید. حال فولدرهای موجود را می‌بینید از جمله Program Files ،Users ، Windows- و یک فولدر جدید به نام ‘Windows.old’ . روی این فولدر کلیک کنید در اینجا می‌توانید برنامه‌های قدیمی را که مایکروسافت تصمیم گرفته آن‌ها را در پرده‌ای از ابهام فرو ببرد، بیابید.
امکان بازیابی برنامه‌ها از “Windows.old” وجود دارد، اما ما پیشنهاد می‌کنیم این برنامه ها را از نو نصب کنید. به این صورت، می‌توانید مطمئن شوید که نسخه‌های جدید را دریافت می‌کنید و مایکروسافت در هیچ تنظیمی مداخله نکرده است.
وجود junk ها یا داده‌های ناخواسته ویندوز ۱۰ را در کامپیوتر ویندوز ۷ یا ۸ خود بررسی نمایید
در ماه سپتامبر میلیون‌ها کاربر ویندوز ۷ و ۸/۸٫۱ یک فولدر سیستمی پنهان شامل فایل‌های ویندوز ۱۰ را یافتند. این فایل‌ها ۶ گیگابایت از فضا را اشغال کرده بوند که این مقدار بزرگتر از یک درایو سخت قابل حمل است. این فولدر در واقع هدیه‌ای از مایکروسافت است و شامل فایل‌‌هایی می‌باشد که ممکن است روزی به آن‌ها نیاز پیدا کنید. اما در واقع هیچ کاری غیر از اشغال فضا و کند کردن کامپیوتر کاربران انجام نمی‌دهد. درست مانند بروزرسانی November که یک دانلود دعوت نشده و خودکار بود و آنقدر گستاخ که گاهی باعث خنده ما می‌شد، اما در واقع یک رفتار آسیب رسان از سوی مایکروسافت .کامپیوترهای قدیمی بخصوص کامپیوترهایی که ویندوز ۷ را اجرا می‌کنند، شاید نتوانند از پس هجوم داده ها بربیایند. حتی اگر کامپیوتر شما در وضعیت فوق‌العاده‌ای باشد و نخواهید در آن مرحله به ویندوز ۱۰ ارتقاء پیدا کنید، به این دانلودها نیازی نخواهید داشت- تمام فایل‌هایی که نیاز دارید آنلاین وجود دارند.
برای این که ببینید که آیا این فولدر ناقلا را در کامپیوتر شما هم هست یا خیر، ابتدا باید فولدرهای سیستمی را در ویندوز اکسپلورر آشکار نمایید. می‌توانید این کار را با کنترل پنل انجام دهید. روی “Appearance and Personalization” کلیک کنید و سپس در زیر Folder Options روی ‘Show hidden files and folders’ کلیک نمایید. در پنجره‌ای که باز می‌شود، روی تب View کلیک کرده و لیست را به سمت پایین پیمایش کنید تا به ‘Advanced Settings’ برسید و ‘Show hidden files and folders ,and drives’ را کلیک و سپس OK را کلیک نمایید. اگر فولدر ‘$Windows.BT’ را در درایو C: خود دیدید فایل‌های ناخواسته و بیهوده ویندوز۱۰ را دارید.
حذف این فولدر و محتویات آن کار آسانی نیست، چرا که Windows Update پس از اجرای مجددش دوباره آن را دانلود می‌کند.
حذف تمام داده‌های ناخواسته Windows Update
حذف بقایای Windows Update
به هم ریختن کامپیوترها، سرگرمی جدید Windows Update نیست. سالهاست این کار را می‌کند. اگر لحظه‌ای از ویندوز ۷ در همان کامپیوتر استفاده کنید، امکان این که چندین گیگابایت از بقایای Windows Update ، درایو سخت شما را اشغال کند وجود دارد. این‌ها فایل‌های موقت، کش‌ها و شبیه آن نیستند. ویندوز در واقع کپی‌ تمام بروزرسانی‌های نصب شده از Windows Update را حتی پس از آنکه جدیدترین بروزرسانی‌ها و ورژن‌ها را نصب کرد، نگه می‌دارد. برای آنکه ببینید چقدر داده‌های ناخواسته از این بروزرسانی‌ها جمع کرده‌اید و برای حذف آن‌‌‌ها، از Disk Cleanup استفاده نمایید. این ابزار مفید که اغلب نادیده گرفته می‌شود در ویندوز ۷،۸/۸٫۱ و ۱۰ وجود دارد و در تمام ورژن‌ها به یک شکل کار می‌کند. اخیراً این ابزار بروز شده تا شامل ابزار Windows Update Cleanup نیز باشد و بروزرسانی‌هایی که سیستم عامل شما نمی‌خواهد ، پاک ‌نماید.
برای شروع، disk cleanup را در Start تایپ کنید و در نتایجی که ظاهر می‌شوند، Disk Cleanup را کلیک نمایید. در ویندوز ۷ و ۸/۸٫۱ ، این ابزار به طور خودکار شروع به اسکن کردن درایو سخت محلی (C:) شما می‌کند. در ویندوز ۱۰ باید درایو (دیسکی) که می‌خواهید اسکن شود را انتخاب نمایید. وقتی اسکن انجام شد، لیستی از کادرهای انتخابی به سبک CCleaner را می‌بینید که داده‌های غیرضروری ویندوز را نشان می‌دهند.
هیچ کادری برای ‘Windows Update Cleanup’ وجود ندارد مگر این که طی چند مرحله یکی ایجاد کنید. روی دکمه ‘Clean up system files’ کلیک کنید ( شما به مجوزهای ادمین در کامپیوتر نیاز دارید) و اسکن اولیه مجدد اجرا می‌شود، اما این کار دقیقتر و طولانی تر خواهد بود. در نهایت، پنجره کادر انتخابی مجدداً باز می‌شود و این بار شما می‌بینید که کادر Windows Update Cleanup اضافه شده است. متوجه خواهید شد که بروزرسانی‌های قدیمی و منسوخ شده چه مقدار از فضای کامپیوتر شما را اشغال کرده‌اند.
این کادر را به همراه اطلاعات دیگری که می‌خواهید پاک شوند، تیک بزنید و OK را کلیک نمایید.کامپیوتر خود را مجدداً استارت کنید تا پاکسازی کامل شود.

تصویرپایین چپ ص ۵۲
Disk Cleanup را اجرا کنید تا داده‌های ناخواسته ویندوز به سرعت اسکن شوند

تصویر پایین راست ص ۵۲
Disk Cleanup حالا از Windows Update Cleanup پشتیبانی می‌کند، ابزاری برای حذف فایل‌های بروزرسانی قدیمی و منسوخ شده

حذف اپ‌هایی که Windows Update ‌آنها را برمی‌گرداند
شاید آزار دهنده و حتی ترسناک باشد که شما برنامه یا فایل را حذف می‌کنید و وقتی کامپیوتر خود را دوباره استارت می‌کنید با تعجب می‌بینید که آیتم حذف شده هنوز همانجاست. ما توصیه می کنیم که از ابزار رایگان AdwCleaner برای حذف آن استفاده کنید.
مایکروسافت به هیچ وجه به این موضوع اشاره نکرد که بروزرسانی November به طور خودکار اپ‌های مایکروسافتی که حذف کرده‌اید را باز می‌گرداند و بازگرداندن آن اپ‌ها موجب نارضایتی می‌گردد.
متاسفانه راهکار Ctrl+Z برای خنثی کردن Windows Update و بازگردندان تنظیمات اختصاصی‌ وجود ندارد . برای مثال برای خلاص شدن از بازگشت دوباره اپ‌های پیش فرض باید مجدداً آنها را uninstall کنید.
برخی اپ‌های مایکروسافت، از جمله آفیس، مانی، اسکایپ، ویندوز مدیا پلیر و نیوز را می توان به راحتی با راست کلیک کردن آن‌ها در لیست ‘All apps’ و سپس کلیک کردن Uninstall به راحتی حذف کرد. این در مورد اپ‌هایی که توسط pc maker شما از پیش نصب شده‌اند، نیز کاربرد دارد.
اپ‌های دیگر مایکروسافت مثل Mail ، Messaging و Xbox به روش‌ متقاعد کننده‌تری نیاز دارند. شما چند گزینه‌ پیش رو دارید. ابتدا، از ابزار قابل حمل رایگان ۱۰AppsManager (www.snipca.com/18830) استفاده کنید. Worry not را از سایت شرکت توسعه دهنده آن دانلود کنید و Windows Club(www.snipca.com/18830) . به پایین صفحه بروید و دکمه آبی رنگ Download File را کلیک نمایید.
ZIP را ذخیره و استخراج کنید، سپس فایل برنامه را راست کلیک کرده (۱۰ Apps Manager.exe) و ‘Run as administrator’ را انتخاب نمایید. زمانی ویندوز اعلان می‌کند، Yes را کلیک کنید.
پنجره ساده و مربع شکل شامل جدولی از اپ‌های مایکروسافت از جمله –Xbox ، Mail و Calendar- است که معمولاً با راست کلیک کردن “All apps list” نمی‌توانید آن‌ها را uninstall نمایید. در۱۰ Apps Manager روی اپی که می‌خواهید حذف کنید کلیک کرده و سپس Yes را کلیک نمایید.
۱۰ Apps Manager نمی‌تواند تمام اپ‌های توکار را حذف کند. بهرحال، گزینه قدرتمندتر استفاده از Windows PowerShell و Command Prompt است. مجموعه نرم‌افزای TechNet نیز دارای اطلاعات و نکاتی در مورد استفاده از PowerShell با Command Prompt برای کنترل بیشتر ویندوز ۱۰ و بروزرسانی‌های آن است.
تنها راه حل واقعی برای خارج کردن اپ‌های ناخواسته مایکروسافت از کامپیوتر خود، حداقل به صورت موقتی، دستکاری تنظیمات Windows 10 Update است.

تصویر پایین ص ۵۳
حذف سریع و آسان اپ‌های ویندوز ۱۰ با استفاده از ابزار رایگان ۱۰AppsManager

تصویر بالای ص ۵۳
ابزار PowerShell با کنترل پنل کار می‌کند تا امکان حذف تمام اپ‌های توکار را برای شما فراهم سازد

برگرداندن ابزارهایی که Windows Update حذف کرده است
برگرداندن برنامه‌ها ازWindows.old
همانطور که گفتیم بروزرسانی November کاری کرد که مایکروسافت برخی از برنامه‌های محبوب شما را به فولدر ‘Windows.old’ براند.
امکان بازگرداندن برنامه‌ها از این فولدر وجود دارد. مایکروسافت هنوز مجموعه برنامه‌های نرم‌افزاری خود را در مورد نحوه انجام این کار در ویندوز۱۰ بروزرسانی نکرده است. خوشبختانه، مراحلی که برای بازگرداندن برنامه‌ها در ویندوز۱/۸ استفاده می‌شوند در ویندوز۱۰ نیز کاربرد دارند (البته تا این لحظه). Users و بعد فولدر username را باز کنید. فایل برنامه‌هایی که ندارید را پیدا کنید و آن‌ها را دوباره در Program Files یا در دسکتاپ خود کپی و قرار دهید. شما تنها با قرار دادن یک برنامه در دسکتاپ نمی‌توانید آن را وادار به کار کردن کنید. در عوض، پیشنهاد می‌کنیم که فولدر Windows.old را کاملاً خالی نمایید و برنامه‌های از دست رفته خود را از ابتدا نصب کنید.
ابتدا برنامه‌های از دست رفته را uninstall کنید
ما پیشنهاد می‌کنیم که برنامه‌های ازدست رفته خود را از سایت توسعه دهندگان آنها مجدد نصب کنید. اما ابتدا، باید آنها و بقایایشان را کاملاً uninstall نمایید.
Uninstall کردن ورژن‌های قبلی برنامه‌ها و فایل‌های باقیمانده آنها، همیشه یک روش صحیح برای نصب نرم افزار می‌باشد. این مسئله در این مورد بخصوص بسیار حائز اهمیت است، چون هیچ راهی برای آن که بدانید Windows Update برای حذف برنامه‌ها چه کرده است، ندارید.
ابزار رایگان IObit Uninstaller (www.snipca.com/18839) را نصب و اجرا کنید، سپس لیست برنامه‌های نصب شده و plug-in های خود را پیمایش کنید. اگر برنامه‌‌ای را دیدید که توسط Windows Update به سرقت برده شده، روی دکمه Uninstall یا Quick uninstall کنار آن کلیک کنید. چند لحظه صبر کیند تا برنامه حذف شود.
IObit سپس به طور خودکار فایل‌های باقیمانده را در رجیستری شما بررسی می‌کند. اگر چیزی نبود، کادری را می‌بینید که می‌گوید” کار انجام شد”.
اگر بقایایی از آن برنامه وجود داشت، کادر بالای پنجره ای که باز می‌شود را تیک بزنید؛ در این صورت تمام زیرکادرها هم تیک می‌خورند و سپس برای حذف تمام آن‌ها Delete را کلیک نمایید.
نصب مجدد برنامه‌های از دست رفته از ابتدا
همانطور که گفتیم بروزرسانی November در برخی برنامه‌ها از جمله -Computeractive favorites Speccy و CPU-Z – مداخله کرده و لینک‌هایی را به سایت‌ توسعه دهندگان آنان اختصاص داده است. لینک تمام برنامه‌هایی که مایکروسافت حذف کرده به همراه لینک‌های مربوط به ورژن‌های قابل حمل برنامه موجود است.
با دانلود کردن و نصب برنامه‌ها از سایت سازندگان آنها می‌توانید مطمئن شوید که از جدیدترین ورژن برخوردار خواهید بود.

تصویر بالای ص ۵۵
شما می‌توانید برنامه‌ها را از Windows.old باز گردانید اما راه حل‌های بهتری هم هست

تصویر وسط ص ۵۵
بهترین راه برای بازگرداند برنامه‌ها دانلود کردن آنها از سایت سازندگان است

تصویر پایین ص ۵۵
قبل از نصب مجدد برنامه، بقایای رجیستری و نصب‌های قدیمی را حذف نمایید

از برنامه‌های قابل حمل استفاده کنید
هیچ کسی خارج از مایکروسافت ( شاید هم داخل مایکروسافت) نمی‌داند بروزرسانی بزرگ بعدی آن با نام Redstone چه چیزی را به ارمغان می‌آورد. شاید فکر کنید که این بروزرسانی تمام برنامه‌های دوباره نصب شده شما را حذف می‌کند و تمام آن اپ‌های ناخواسته را دوباره باز می‌گرداند.
CPU-Z ،Speccy ، HWMonitor و SpyBot همگی ورژن‌های قابل حمل دارند. تمام لینک‌های دانلود در این مقاله موجود است. این برنامه‌های قابل حمل را می‌توان مستقیماً از فایل برنامه ( معمولاً فایل EXE که باید از فایل ZIP استخراج شود) اجرا کرد.
سپس می‌توانید این EXE یا ZIP را که ممکن است شامل چیزهای اضافی مفیدی همچون release notes و help files باشند- در محل های ذخیره سازی مثل USB و درایو سخت خارجی، Google Drive و غیره کپی کرده و انتقال دهید.
USB stick ها گزینه بسیار مفیدی هستند چون به شما امکان اجرای آسان و ساده و ایمن ابزارها را در کامپیوترهای قدیمی می‌دهند مثل لپ تاپ اکس پی بدون آنکه نیاز به آنلاین شدن باشد.
ایراد اصلی برنامه‌های قابل حمل این است که امکان آن که به طورخودکار سرهم بندی شوند وجود ندارد، بنابراین باید مطمئن شوید که از جدیدترین ورژن استفاده می‌کنید. و همچنین خوب است که فایل‌های برنامه قابل حمل را در ابزار وب رایگان VirusTotal آپلود نمایید تا از نظر وجود بدافزار بررسی شوند.
خوبی این موضوع آن است که دست Windows Update به آنها نمی‌رسد. بروزرسانی بعدی ویندوز ۱۰ شاید بتواند برنامه‌های نصب شده شما را تا جایی که می‌تواند پاک کند اما نمی‌تواند ابزارهای قابل حملی که در USBخود ذخیره کرده ‌اید را پاک نماید.

تصویر راست ص ۵۶
ورژن قابل حمل (‘ZIP’) ، CPU را دانلود کنید تا از دست Windows Update در امان بماند

CPU-Z
نسخه قابل نصب: WWW.snipca.com/18854 ( Setup English ) را کلیک کنید
نسخه قابل حمل: WWW.snipca.com/18854 (ZIP English) را کلیک کنید
اندروید: WWW.snipca.com/18880
HWMONITOR
نسخه قابل نصب: WWW.snipca.com/18859 ( Setup English ) را کلیک کنید
نسخه قابل حمل: WWW.snipca.com/18859 (ZIP English) را کلیک کنید
SPECCY:
نسخه قابل نصب: WWW.snipca.com/18855 اولین دکمه Download (‘Installer’) را کلیک کنید
نسخه قابل حمل: WWW.snipca.com/18855 دومین دکمه Download (Portable) را کلیک کنید
SPOYBOT
نسخه قابل نصب:WWW.snipca.com/18858 . دکمه قرمز رنگ Download را کلیک کنید.
نسخه قابل حمل:WWW.snipca.com/18860 (PortableApps.com)
۸GADGETPACK :
قابل نصب:۸gadgetpack.net . دکمه آبی رنگ Download را کلیک نمایید.

مایکروسافت تصمیمت را بگیر
در نوامبر گذشته مایکروسافت ابزار Media Creation را راه‌اندازی کرد که به کابران اجازه می‌داد بروزرسانی November را به صورت دستی نصب و آن را به صورت ایزو برای نصب‌های بعدی ذخیره نمایند. دانلود این ابزار رایگان بود تا این که مایکروسافت آن را حذف کرد و هر کسی را که می‌خواست ‘Master Windows 10’s updated tools’ Workshop را آزمایش کند، ناامید نمود. چند روز بعد مایکروسافت با باگی برگشت که تنظیمات شخصی را تغییر می‌داد.

درست کردن تنظیمات بهم ریخته ویندوز ۱۰
برنامه‌های از دست رفته، اپ‌های احیا شده و درایورهای دوباره نصب شده ناخواسته ، برخی از چیزهایی هستند که جزو مطالبات شما از بروزرسانی اصلی ویندوز ۱۰ نبودند، اما بهرحال نصیبتان شدند. مایکروسافت می‌خواهد در کنترل کاربر اخلال ایجاد کند و این احساس را در شما به وجود بیاورد که حتی مالک کامپیوتر خود هم نیستید.
بهرحال، امکان برگرداندن بسیاری از تنظیماتی که تحت تاثیر بروزرسانی November قرار گرفته‌اند، وجود دارد. ساده‌ترین روش رفتن به سراغ تنظیمات منوی استارت و سپس کلیک کردن System است.
لینک‌های داخل منو در سمت چپ را کلیک کنید تا آیتم ها را از جمله ‘Default apps’ ، ‘Notifications and actions’ و Display را پیکربندی نمایید.

تصویر چپ ۵۷
بازگرداندن تنظیماتی نظیر نوتیفیکیشن‌ها،اپ‌های پیش فرض و اندازه متن در System Settings

حذف درایورها و بروزرسانی‌ها ناخواسته
شما می‌توانید هر درایوری که مازاد نیاز شما در ویندوز ۱۰ است با uninstall کردن آن همراه با نرم‌افزار مربوطه حذف نمایید. دکمه استارت را راست کلیک کنید (یا لوگوی ویندوز۱۰)، سپس Device Manager را در لیستی که ظاهر می‌شود، کلیک نمایید. همچنین ابزارهای سیستمی مفیدی همچون Command Prompt و Run را در این لیست می‌یابید.
Device Manager شامل لیستی از انواع درایورها است. روی فلش کوچک کنار هر نوع را کلیک کنید تا درایورها را ببینید، سپس درایوری که نمی‌خواهید راست کلیک نمایید و Uninstall را کلیک کنید. وقتی کادر uninstall باز می‌شود، ‘Delete the driver software for this device’ را تیک بزنید.
Uninstall کردن بروز رسانی ناخواسته ویندوز نیز آسان است (ضمن این که بطور بالقوه خطرناک می‌باشد). Installed را در کادر جستجوی استارت تایپ نمایید و ‘View installed updates’ را کلیک کنید. در اینجا لیست بروزرسانی‌ها از جمله بروزرسانی‌های امنیتی و بروزرسانی November را می‌بینید.ممکن است لازم باشد به سمت راست پنجره بروید تا تاریخ‌های نصب را ببینید. شما می‌توانید یک بروزرسانی را با راست کلیک کردن آن و کلیک کردن Uninstall حذف نمایید.
توجه داشته باشید که بروزرسانی‌های امنیتی برای حفظ ایمنی کامپیوتر ضروریست، بنابراین آن‌ها را uninstall نکنید مگر آن که دلیل محکمی برای این کار داشته باشید.

تصویر راست ص ۵۷
بروزرسانی‌ها را زمانی uninstall کنید که مطمئن هستید حذف آن‌ها مشگلی ایجاد نمی‌کند و بروزرسانی‌های امنیتی را هرگز uninstall نکنید

بروزرسانی‌های ناخواسته را از Windows Update پنهان نمایید
مشگل حذف آیتم‌های ناخواسته این است که با بروزرسانی بزرگ بعدی همراه است. بهرحال، شما می‌توانید آیتم‌های اصلی را از بروزرسانی‌‌های هر روزه و روز افزون “پنهان” نمایید کاری که مرتباً بین بروزرسانی‌های بزرگ اتفاق می‌افتد.
شما می‌توانید این کار را با استفاده از ابزارهایی غیر از ابزارهای ساخت مایکروسافت انجام دهید. به صفحه Microsoft Support بروید، لینک آبی رنگ‘Download the “Show or hide updates” troubleshooter package now’ را در انتهای صفحه کلیک نمایید و فایلی به نام ‘wushowhide.diagcab’ را باز کنید.
پنجره برنامه بطورخودکار باز می‌شود. برای اسکن کردن بروزرسانی‌های نصب شده Next را کلیک کنید، سپس ‘Hide updates’ را کلیک نمایید و هرکدام را که می‌خواهید از Windows Update پنهان شود، تیک بزنید.
این ابزار ابتدا هنگام فاز آزمایشی Insider Preview راه اندازی شد و در حالیکه هنوز وجود داشت و کار می‌کرد، به اندازه کافی موثر نبود. اگر آیتمی را پنهان کنید، این آیتم از نصب مجدد بلوکه خواهد شد- البته به گفته مایکروسافت تا زمانی که ” درایور یا فیکس بروزشده جدید موجود باشد”. بنابراین می‌توانید بروزرسانی‌های ناخواسته را پنهان نمایید – اما بروزرسانی‌های روزافزون بعدی ممکن است آن‌ها را به سمت کامپیوتر شما باز‌گرداند.

کنترل درایور را در دست بگیرید
در ویندوز ۸/۸٫۱ و بالاتر و همچنین در ویندوز ۷، کنترل زیادی روی درایورهایی که بروز می‌کنید، دارید. این که چه درایورهایی، کجا دانلود کنید و کی آن‌ها را نصب کنید. کنترل در دست شماست.
ویندوز ۱۰ تمام درایورها را برای نصب خودکار بطور پیش فرض تنظیم می‌کند. شما می‌توانید آنها را حذف و پنهان کنید، اما قابل برگشت هستند. مایکروسافت در حال حاضر رئیس شماست.
تنها راه شما برای بروزرسانی‌ کاملاً خودکار درایور، غیرفعال کردن همگی آنها بایکدیگر است. برای این کار installation را در کادر جستجوی استارت تایپ نمایید و ‘Change device installation settings’ را کلیک نمایید. در ویندوز ۱۰، از شما پرسیده می‌شود که ” آیا می‌خواهید اپ‌ها و آیکن‌های سفارشی سازندگان را بطورخودکار دانلود نمایید؟” “Yes (recommende)” به طور پیش فرض انتخاب می‌شود. تنها گزینه دیگر’No (your device might not work)’ است. آن را کلیک کنید و سپس Save Changes را کلیک نمایید.
گزینه دیگری وجود ندارد. اگر نظرتان عوض شود، مراحل بالا را تکرار کنید و برای برگرداندن دانلودهای خودکار درایور ‘Yes (recommended)’ را کلیک نمایید.
تصاویر زیر گزینه‌های دانلود پیش فرض در ویندوز ۷ و ویندوز ۱۰ را نشان می‌دهند. ما گزینه‌ای را تغییر نداده‌ایم.

دستکاری Windows Update بدون غیرفعال کردن آن
شما می‌توانید Windows Update را در ویندوز ۱۰ غیرفعال نمایید. Control Panel را باز کنید، کلمه servicesرا در کادر جستجو باز کنید و سپس ‘View local services’ را کلیک نمایید. در کادری که باز می‌شود، به Windows Update بروید، آن را راست کلیک نمایید و Properties را کلیک کنید. سپس کادر کرکره‌ای ‘Startup type’ را باز کنید، Disabled را کلیک و سپس OK را کلیک نمایید.
همین، بروزرسانی‌های بیشتری وجود ندارد و ممکن است کامپیوتر شما به فضای کار مجرمان سایبری تبدیل کند. ما قویاً توصیه می کنیم این کار را انجام ندهید. بروزرسانی‌های دائمی و خودکار مزیت بزرگ ویندوز ۱۰ است.
در عوض Windows Update را دستکاری کنید تا کمی کنترل را در دست بگیرید. در کادر کرکره‌ای ‘Startup type’ ، برای اطمینان از این که کامپیوترتان ناگهان در اواسط کار restart نشود، ‘Automatic (Delay start)’ را انتخاب نمایید.
همچنین می‌توانید Settings را باز کنید، ‘Update & Security’ ، ‘Advanced options’ را کلیک کنید و از منوی کرکره‌ای ‘Notify to schedule restart’را انتخاب نمایید. دفعه دیگر برای یک بروزرسانی یک هشدار دریافت می‌کنید که می‌توانید restart را به تاخیر بیاندازید، بنابراین می‌توانید وقت پرداختن به کار خود را داشته باشید.
ممکن است متوجه گزینه ‘Defer upgrades’ در تنظیمات شده باشید- این ویژگی تنها در اعضای Insider Program وجود دارد. می‌توانید برای گرفتن بروزرسانی‌های بتا به Program رایگان (https://insider.windows.com) بپیوندید تا بروزرسانی‌های خود را به تعویق بیاندازید و به مایکروسافت بگویید دقیقاً چه فکر می‌کنید.
تصویر ص ۵۸ چپ
در ویندوز ۷ می‌توانید درایورهایی که می‌خواهید نصب کنید و این که چه زمانی می‌خواهید نصب کنید را به طور پیش فرض انتخاب نمایید.

تصویر ۵۸ راست
در ویندوز۱۰، شما به طور پیش فرض هیچ کنترلی ندارید- هیچ بروزرسانی درایوری برای شما وجود ندارد

تصویر وسط ۵۸
شما می‌توانید با استفاده از ابزار عیب یاب مایکروسافت، بروزرسانی‌های ناخواسته را پنهان کنید

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text