بازیابی کامپیوتر داده ها درصورت خرابی

/
/
/
0 مشاهده

بازیابی کامپیوتر داده ها درصورت خرابی

به ابزارهای زیر نیاز خواهید داشت
MACRIUM REFLECT
ابزار بازیابی رایگان را از آدرس http://bit.ly/1gGwIiJ دریافت کنید.
EXTERNAL DRIVE
به طور ایده آل، یک هارد درایو خارجی USB3.0 با فضای کافی که تمام محتویات کامپیوتر شما را نگه دارد.
اگر ویندوز بالا نیاید چه اتفاقی می افتد؟
اگر همان طور که در بیشتر موارد رخ می دهد، هارد درایو از نظر فیزیکی از بین نرفته باشد، داده های شما از دسترس خارج شده ولی هنوز وجود دارد. تلاش برای تعمیر ممکن است کارها را خراب تر کند ولی اگر این مقاله را دنبال کنید قادر خواهید بود همه داده های روی هارد خود را با استفاده از یک ابزار رایگان به نام Macrium Reflect Free قبل از تلاش برای رفع مشکل، بازیابی کنید.
۱ تجهیزات
به کمک یک کامپیوتری که کار می کند ابتدا Macrium Reflect Free را از www.macrium.com/reflectfree.aspx دانلود کنید. روی لینک Download
Now کلیک کنید تا نرم افزار را از طریقCnet دریافت کنید. reflectdl فایل را روی هارد درایو ذخیره کنید سپس برای راه اندازی نصب کننده، دابل کلیک کنید. مطمئن شوید دانلود انتخابی نسخه رایگان همراه با PE 3 است.
روی Download کلیک کرده و پیغام های بعدی را دنبال کنید.
برای ذخیره فایل های بازیابی شده نیاز به یک هارد درایو خارجی خواهید داشت. هارد درایو خارجی باید فضای خالی کافی برای نگهداری همه محتویات کامپیوتر شما داشته باشد – Macrium پشتیبان را فشرده می کند ولی بازهم ممکن است کافی نباشد. یک هارد درایو جدید ۱TB ای حدود ۲۰۰ هزار تومان است و ارزش سرمایه گذاری را دارد. USB هارد درایو خود را به کامپیوتر وصل کنید که آن را شناخته و شروع به نصب درایورهای مورد نیاز می کند.

۲٫ RESCUE DISC CREATOR را راه اندازی کنید

در حالی که هارد درایو خارجی به کامپیوتر متصل است روی Start کلیک کرده و گزینه Reflect را برای راه اندازی برنامه انتخاب کنید. منوی Other tasks را باز کرده و Create rescue media را انتخاب کنید. گزینه Windows PE باید انتخاب شود بنابراین روی Advanced کلیک کرده و اگر کامپیوتر خراب شما ویندوز ۸ داشته گزینه ۴٫۰ را انتخاب کنید.
در غیر اینصورت ۳٫۱ را انتخاب کرده و روی OK کلیک کنید در ادامه Next را انتخاب کنید.

PE Architecture یکی از مهم ترین انتخاب هایی است که باید انجام دهید. معمولا تنظیم پیش فرض (نوعا ۶۴ بیت روی کامپیوترهای جدیدتر) مناسب ترین انتخاب است ولی اگر کامپیوتر خراب شما ویندوز XP دارد ۳۲-bit را انتخاب کنید. هشدار Architecture Conflict را که با کلیک روی Continue نمایش داده می شود، نادیده بگیرید.
سپس بگذارید ” Default base WIM (recommended)” انتخاب شده بماند و روی Next کلیک کنید.

۳ ساخت فایل های RESCUE
صبر کنید تا فایل ها گردآوری شوند سپس روی Continue کلیک کنید.
احتمالا دو پیام هشدار دریافت می کنید – مضمون یکی از پیام ها بررسی rescue media به منظور دسترسی داشتن به درایوهاست و پیام دیگر درباره به روزرسانی است. روی Continue کلیک کرده و از این پیام ها صرف نظر کنید. اگر از اینجا به صفحه PE Architecture بازگردانده شدید روی Next کلیک کنید تا گام ها را تکرار کنید.

اکنون باید پیام burn کردن rescue media نمایش داده شود – یا از CD/DVD استفاده کنید (دیسک را وارد کنید) یا از USB استفاده کنید. اگر از یک USB flash drive استفاده می کنید مطمئن شوید تیک ” Enable multiboot MBR/UEFI USB support” در صورت سعی در بازیابی داده از یک کامپیوتر نسبتا جدید با ویندوز ۸، زده شده باشد.
برای ایجاد rescue media روی Finish کلیک کنید سپس دیسک یا فلش درایو را خارج کنید.

۴ کامپیوتری که بوت نمی شود را روشن کنید

هارد درایو خارجی را به کامپیوتر خراب متصل کنید و آن را پس از وصل نمودن USB یا وارد نمودن دیسکی که به تازگی فایل rescue روی آن ریخته شده روشن کنید. کلید لازم را برای بوت شدن از روی CD یا DVD فشار دهید. اگر مدیا شناخته نشد کامپیوتر را ری استارت کنید و در BIOS رسانه بوت را انتخاب کنید. درایو CD/DVD یا USB flash drive را از لیست انتخاب کنید.

بعد از مکثی کوتاه Macrium Rescue Environment اجرا می شود. اگر از شما خواسته شد تا درایورها را لود کنید می توانید روی No کلیک کنید. به آنها برای شناسایی هارد درایو خارجی خود نیاز نخواهید داشت. زمانی که صفحه اصلی ظاهر شود به تب Disk Image بروید. باید هر دوی هارد درایو داخلی غیر قابل بوت و خارجی که تصمیم دارید برای بازیابی داده ها در آن استفاده کنید را مشاهده نمایید.

۵ DRIVE IMAGE ایجاد کنید

تصویر مشروحی که در انتهای مقاله آمده (ایجاد Rescue Media ) گزینه ای برای پشتیبان گیری از هارد درایو نشان می دهد که با عنوان drive imaging شناخته شده است.
این کار شامل ایجاد یک Image ( که در صورتی که نیاز به بازیابی داده ای که قبلا از درایو غیر قابل دسترس شما پاک شده داشتید از آن استفاده کنید) و انتخاب یک نام قابل تشخیص تر برای drive image می باشد. از طریق ویزارد کار را دنبال کنید سپس روی Finish کلیک کنید.

زمانی که فرایند تکمیل شد، روی Ok و سپس Close کلیک کنید. به تب Restore بازگردید، در اینجا اکنون باید drive image نمایش داده شود. با کلیک روی Verify image مطمئن شوید که تصویر خراب نباشد. روی Verify کلیک کرده و صبر کنید تا Macrium تصویر را بررسی کرده و تایید کند که سالم است. زمانی که این موضوع با موفقیت تایید شد روی Ok و سپس Close کلیک کنید.
اکنون به تب Restore بازگردید و زیر Restore Tasks روی ” Open an image or backup file in Windows Explorer ” کلیک کنید. اگر تصویر نمایش داده نشد Browse for folder را از منوی کشویی انتخاب کرده و بعد از اینکه USB hard Drive شناسایی شد روی آن کلیک کنید. پس از شناسایی درایو را انتخاب کنید به آن یک نام از منوی کشویی اختصاص دهید و قبل از کلیک روی Ok، گزینه Enable access to restricted folders را تیک بزنید.

۶ فایل های خود را پیدا کرده و کپی کنید

یک پنجره Explorer جدید باز می شود که همه فایل ها و پوشه های روی کامپیوتر غیر قابل بوت شما را نمایش می دهد. اکنون می توانید بین محتویات درایو بگردید و فایل ها و پوشه های از دست رفته خود را جستجو کنید به طوری که انگار روی خود کامپیوتر جستجو می کنید.
فایل هایی که می خواهید بازنشانی کنید را پیدا خواهید کرد ولی نمی توانید آنها را مستقیما از rescue media باز کنید بنابرین Macrium را ببندید و کامپیوتر را خاموش کنید. کامپیوتر سالم را بار دیگر روشن کنید و USB hard drive را به آن متصل کنید. drive image خود را پیدا کرده و روی آن دابل کلیک کنید، همان طور که در مرحله ۵ به آن دسترسی پیدا کردید. این بار می توانید فایل ها را از image مشاهده و کپی کنید.

۷ بازیابی، تعمیر و بازنشانی

اگر یک forensic image از درایو گرفته باشید شامل همه داده های از پیش پاک شده و فایل های موجود می شود. در صورتی که ابزار مناسبی داشته باشید مانند Glary Undelete (www.glarysoft.com) می توانید فایل های پاک شده را بازیابی کنید. زمانی که این ابزار نصب شد، تنها کافی است drive image نصب شده را انتخاب کرده و روی Scan کلیک کنید تا ببینید چه می تواند پیدا کند.
اکنون که داده های شما از طریق drive image در دسترس است می توانید سعی در تعمیر کامپیوتر غیر قابل بوت خود کنید و خیالتان راحت است که هر اتفاقی بیفتد داده های خود را از دست نخواهید داد. سعی در بوت ویندوز با استفاده از دیسک نصب ویندوز یا recovery media نموده و به دنبال گزینه های تعمیر باشید تا ببینید می تواند مشکل شما را حل کند یا خیر. اگر موفقیت آمیز بود نیازی به اجرای بازیابی داده بیشتر نخواهید داشت.
حتی اگر مجبور به نصب مجدد یا بازیابی ویندوز از پایه شدید، اکنون می توانید این کار را بدون از دست دادن داده انجام دهید. به محض اینکه فرایندهای نصب و پس از نصب انجام شد Macrium
Reflect Free را روی کامپیوتر خود نصب کنید سپس هارد درایو را به آن متصل کنید و drive image را برای کپی کردن فایل ها به هارد درایو داخلی خود اجرا کنید.

ایجاد RESCUE MEDIA

۱٫ بررسی درایو
قبل از پشتیبان گیری می توانید به سرعت ببینید که آیا درایو کامپیوتر شما خوب کار می کند یا خیر. روی Actions در درایو کلیک کنید و Analyze file system را انتخاب کنید.
۲٫ FORENSIC IMAGES
گزینه Forensic را انتخاب کنید تا کپی دقیقی از کل درایو برای اهداف بازیابی داده پیشرفته به دست آورید. توجه کنید که این تصاویر استاندارد کوچکتر بوده و ایجاد آنها سریع تر است.
۳٫ IMAGE را نام گذاری کنید
تمام محتویات درایو بازیابی شده در یک فایل ذخیره می شود که به آن drive image می گویند. این گزینه را غیر فعال کنید (تیک آن را بردارید) تا به آن نامی اختصاص دهید که راحتتر قابل تشخیص باشد.
۴٫ کاهش سایز IMAGE
پس از کلیک روی Next برای مشاهده صفحه خلاصه، روی دکمه Advanced Options برای مشاهده گزینه های بیشتر کلیک کنید. با مرور انتخاب های فشرده سازی شروع کنید – اگر فضا کم است در اینجا High را انتخاب کنید.
۵٫ BACKUP DRIVE خود را انتخاب کنید
پس از کلیک روی Image this disk روی دکمه “…” کلیک کنید تا USB drive خارجی یا فولدری روی آن برای قرار دادن پشتیبان در آن مکان را انتخاب کنید.
۶٫ پشتیبان
به محض اینکه آماده شدید Advanced Options را ببندید و روی دکمه Finish کلیک کنید.
اکنون Macrium محتویات هارد غیر قابل بوت شما را روی هارد درایو خارجی پشتیبان گیری می کند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text