استراتژی‌ها و چالش‌های کسب‌و‌کار الکترونیکی

/
/
/
0 مشاهده

استراتژی‌ها و چالش‌های کسب‌و‌کار الکترونیکی

انفجار آنلاین کنترل بیشتری را از طریق ترکیبی از رسانه و کانال‌های آنلاین به مصرف‌کنندگان امروزی در رابطه با محل و چگونگی انجام تبادل با کسب‌وکار یا برند داده است. برای موفقیت در رقابت در این محیط آنلاین، مدیران باید تغییر رفتار مصرف‌کننده یا نیاز‌های مصرف‌کننده کسب‌و‌کار را درک کرده و نسبت به آن‌ها واکنش نشان دهند و به صورت گسترده با فروشندگان نرم‌افزار‌های فناوری اطلاعات و شرکت‌های مشاور سروکار داشته باشند.
به علت پیچیدگی در طراحی و پیاده‌سازی کانال‌های کسب‌و‌کار آنلاین، شرکت‌ها ممکن است تصمیم بگیرند تا توسعه یا میزبانی سیستم‌ها را اغلب با استفاده از رایانش ابری یا نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS) برون‌سپاری کنند. با این حال، توسعه مدل اثربخش کسب‌و‌کار و استراتژی رقابتی در داخل توسط مدیرانی از حوزه‌های کارکردی نظیر بازار‌یابی، فناوری اطلاعات، عملیات، قانون‌گذاری، حسابداری و غیره انجام می‌شود. در صورت بروز اشتباه در توسعه استراتژی‌ها و مدل‌های کسب‌و‌کار، پیاده‌سازی آن در بلندمدت اهمیت خود را از دست خواهد داد.
برای درک بهتر اهمیت استراتژی‌ها و مدل‌های منطقی، در بخش بعد مطالبی راجع به دوره دات- کام ارائه خواهند شد.

دوره دات- کام (۲۰۰۲- ۱۹۹۵)
شرکت‌ها در دهه ۱۹۹۰ به سرعت به تجارت الکترونیکی روی آوردند. بسیاری از فرضیه‌های مدیریتی و پیش‌بینی‌های دور از ذهن صورت گرفته موجب به‌کار‌گیری تصمیمات ضعیف و شکست کسب‌و‌کار الکترونیکی شدند. بحث‌های متعددی شکل گرفت؛ یکی از طرف‌ها استدلال می‌کرد که کسب‌و‌کار از طریق اینترنت مجموعه قوانین مختص به خود را داراست که با مدل‌های کسب‌و‌کار سنتی که برای درآمد مثبت و گردش نقدی ارزش قائل می‌شوند، تفاوت چشم‌گیری دارد؛ استدلال طرف دیگر نیز این بود که افزودن پسوند الکترونیکی به کسب‌و‌کار نیاز به کسب سود را رفع نمی‌کند. به هر حال، سرمایه‌گذاران ریسک‌کننده در کل این منطق را به مدت چند سال نادیده گرفتند.
از اواسط دهه ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۲، تحلیل‌گران سهام اینترنت و رسانه‌ها هیاهوی بسیاری در مورد اقتصاد جدید و رشد کسب‌وکار‌های دات-کام به راه انداختند (تعداد معدودی از آن‌ها به علت ارتکاب به کلاهبرداری و گمراه کردن سرمایه‌گذاران باز‌داشت یا جریمه شدند). مفهوم اقتصاد جدید به شکل‌گیری این نظریه کمک کرد که شرکت‌های اینترنتی متفاوت هستند (و در واقع دارای قوانین جدیدی هستند). از نظر بازار سهام، شرکت‌های مبتنی بر اقتصاد قدیم نظیر Proctor & Gamble به پایان کار خود رسیدند، در حالی که شرکت‌های مبتنی بر اقتصاد جدید مثل Yahoo.com (و بسیاری از شرکت‌هایی که ظرف چند سال دچار ورشکستگی شدند) به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
شکل گرفتن حباب دات- کام. اقتصاد جدید در واقع همان اقتصاد دوره دات-کام (یا حباب دات-کام ) است که تقریباً از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ گسترش پیدا کرد. در سال ۱۹۹۵، تعداد کاربران برای اینترنت به سرعت افزایش پیدا کرد. شرکت‌های مجازی معروف به دات- کام‌ها فقط در اینترنت بدون حضور فیزیکی سنتی وجود داشتند. این شرکت‌های اینترنتی به‌منظور جذب فضای بازار جدید راه‌اندازی شدند. فضای بازار اصطلاحی بود که به جای بازار اقتصاد قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفت (اقتصاد جدید دارای واژگان جدیدی است که شکاف بین واژگان سنتی و کسب‌و‌کار الکترونیکی را افزایش می‌دهد).
بسیاری از دات- کام‌ها بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های سنتی مدل‌های کسب‌و‌کار که به سود‌آوری و بر‌خورداری از مبالغ عظیم مالی از جانب سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر (سرمایه‌گذاران خصوصی) نیاز دارند به‌صورت عنان گسیخته عمل می‌کردند، در‌گیر شیوه‌های جسورانه و گاه ساختگی کسب‌و‌کار خود می‌شدند. فعالیت‌ها و شیوه‌های آن‌ها برای ساخت سهم بازار به کار گرفته می‌شوند که به نوعی مسیر سود‌آوری تلقی می‌گردد. بر اساس مدل کسب‌و‌کار دات- کام، هدف آن بود که شرکت‌ها به تشکیل پایگاه مشتری (سهم بازار) اقدام کنند حتی اگر به منزله فروش با قبول ضرر در کوتاه‌مدت باشد (که بسیاری این کار را انجام دادند)، زیرا آن‌ها در بلندمدت به سود‌آوری می‌رسند. سرمایه‌گذاران جذب این مدل‌های جادویی کسب‌و‌کار شدند و قیمت‌های سهام دات- کام‌ها به سرعت و به صورت قابل‌توجه افزایش پیدا می‌کنند که منجر به جذب سرمایه‌گذاران بیشتری می‌شود. در واقع، حباب دات- کام به نوعی حباب بازار سهام محسوب می‌شد. به عبارت دیگر، قیمت‌های سهام به‌طور قابل‌توجه و مستمر (بیش از ارزش واقعی) افزایش پیدا کرد (شکل ۱ را مشاهده کنید) و اندازه این حباب را تا مارس ۲۰۰۰ بزرگ‌تر کرد.

شکل ۱ تغییرات NASDAQ در دوره دات- کام که در ۱۰ مارس سال ۲۰۰۰ ترکید (شروع سقوط) و تا اکتبر سال ۲۰۰۲ به سقوط خود ادامه داد.

ترکیدن و خالی شدن حباب دات- کام. بیشتر دات- کام‌ها در NASDAQ یا انجمن ملی سیستم خودکار استعلام قیمت فروشند‌گان اوراق بهادار (Nasdaq.com) فهرست شدند. در ۱۰ مارس ۲۰۰۰، شاخص مرکب NASDAQ به اوج واحد خود یعنی ۶۲/۰۴۸,۵ رسید. از ۱۱ مارس ۲۰۰۰ تا ۹ اکتبر ۲۰۰۲، NASDAQ 78% از ارزش خود را با کاهش از ۸۶/۰۴۶,۵ به ۱۱/۱۱۴,۱ از دست داد، زیرا قیمت‌های سهام دات- کام سقوط کرده یا تمام ارزش خود را از دست دادند. شکل ۱ تغییرات NASDAQ را از شروع حباب تا سال ۲۰۰۳ نشان می‌دهد. ۱۰ مارس سال ۲۰۰۰، روز ترکیدن حباب نامیده می‌شود از آن‌جایی که نقطه عطف محسوب می‌شد. این سقوط پایدار به این بحث پایان داد که آیا درآمد‌های مثبت، گردش نقدی و سایر معیار‌های مالی تجارت سنتی (فیزیکی) در تجارت الکترونیکی نیز صدق می‌کند یا خیر.
هم‌چنان که شرکت‌ها ویژگی‌های جدیدی را برای کسب مزیت رقابتی (حتی مزیت جزیی یا موقتی) مورد آزمایش قرار می‌دهند، درس‌هایی از تجارت B2C و B2B فرا گرفته می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، برنامه‌های کاربردی و فناوری‌های جدید بی‌سیم و وب فرصت‌ها و قابلیت‌های جدیدی را ایجاد می‌کنند.
چالش‌ها و قابلیت‌های اساسی تجارت الکترونیکی در ادامه به‌طور خلاصه مورد بحث قرار می‌گیرند.

اصول کسب‌وکار و تجارت الکترونیکی
قابلیت اتصال و کانال‌های آنلاین از فعالیت‌های کسب‌و‌کار ذیل حمایت کرده یا آن‌‌ها را توانمند می‌سازند و در عین حال این فواید را برای کسب‌و‌کار الکترونیکی به ارمغان می‌آورند.
 فرآیند‌های کسب‌و‌کار: فرآیند‌های کسب‌و‌کار به دلایل واضح از طریق شبکه‌ها انجام و مدیریت ‌شوند. در حقیقت تمام اسناد کسب‌و‌کار دیجیتال بوده و قابلیت دسترسی به شبکه‌های باند پهن با سیم و بی‌سیم، لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های همراه یا دستگاه‌های دستی وجود دارد.
 خدمات: ویژگی‌های سلف‌سرویس نا کارآمدی‌ها و هزینه‌های ارائه خدمات به مشتریان، کارآوران، بیماران، شهروندان و غیره را کاهش می‌دهد. به‌عنوان مثال، وب‌سایت Fedral Express امکان پیگیری محموله‌ها، محاسبه هزینه‌های ارسال، زمان‌بندی جمع‌آوری کالاها و چاپ برچسب‌های خود آن‌ها را برای مشتریان فراهم می‌کند. خطوط هوایی مسافران را تشویق می‌کنند تا کارت سوار شدن هواپیما را قبل از رسیدن به فرودگاه چاپ کنند.
 همکاری و تعلیم: حضور تلفنی (از راه دور) محدودیت‌های ناشی از لزوم حضور فیزیکی در مکان واحد برای همکاری یا ارائه و دریافت آموزش و تعلیم آنلاین را کاهش می‌دهد.
 جامعه: شبکه‌های اجتماعی نظیر Facebook و Twitter مراکز اجتماعی هستند که فقط از طریق کانال‌های آنلاین قابلیت دسترسی دارند.
انواع تبادلات کسب‌و‌کار الکترونیکی. انواع پایه مختلف تبادلات کسب‌و‌کار الکترونیکی وجود دارند که در قسمت‌های پیشین مورد اشاره قرار گرفته‌اند. این تعاریف عبارتند از:
 بنگاه به بنگاه (B2B)- در تبادلات B2B، هم فروشنده و هم خريدار، سازمان‌هاي تجاري هستند. بیش از ۸۵% از حجم تجارت الکترونیکی به B2B اختصاص دارد (بسیار فراتر از تجارت B2C).
 بنگاه به مصرف‌كننده (B2C)- در B2C، فروشندگان، سازمان‌ها و خريداران، افراد هستند. B2C هم‌چنين خرده‌فروشي الكترونيكي نيز ناميده مي‌شود.
 مصرف‌كننده به بنگاه (C2B)- در مورد C2B، مصرف‌كنندگان نياز به محصول يا خدمتي را احساس مي‌كنند و تأمين‌كنندگان براي فراهم كردن محصول يا خدمت با مصرف‌كنندگان رقابت مي‌كنند. يك نمونه، Priceline.com است كه مشتري، يك محصول يا خدمت و قيمت مناسب را تعيين مي‌كند و Priceline سعي مي‌كند تأمين‌كننده‌اي را بيابد تا نياز بيان شده را برآورده سازد.
 دولت به شهروندان (G2C) و به ديگران- در اين مورد، يك نهاد دولتي، خدماتي را از طريق فناوري‌هاي تجارت الكترونيكي براي شهروندان خوب مهيا مي‌سازد. نهادهاي دولتي مي‌توانند تجارت الكترونيكي را با ساير نهادهاي دولتي تقبل كنند (دولت به دولت (G2G) يا با بنگاه‌ها- دولت به بنگاه (G2B)).
 تجارت سیار: تبادلات و فعالیت‌ها با استفاده از شبکه‌های بی‌سیم اجرا می‌شوند.

چالش‌ها و نیازمندی‌های وب‌سایت کسب‌و‌کار الکترونیکی
شما به‌عنوان مصرف‌کننده، کار با وب‌سایت‌های دست اول تجارت الکترونیکی را تجربه کرده و احتمالاً از بیشتر ویژگی‌ها یا نیازمندی‌های آن‌ها اطلاع دارید. با این حال تعداد شبکه‌ها و سیستم‌های یکپارچه و نیز ابزار‌های نگهداری موردنیاز برای پشتیبانی از عملیات کسب‌و‌کار الکترونیکی شامل تکمیل سفارش (رساندن اقلام صحیح به دست مشتری در مدت زمان مناسب) آن‌چنان به‌طور گسترده شناخته نشده‌اند. بخش‌های ذیل نیازمندی‌ها و چالش‌های کسب‌و‌کار الکترونیکی را مورد بحث قرار می‌دهند.
قابلیت دسترسی. قابلیت دسترسی به عملکرد سمت سرور کسب‌و‌کار الکترونیکی ارتباط پیدا می‌کند. برای نگهداری از برنامه‌های کاربردی حیاتی کسب‌و‌کار به وسیله‌ای همیشه فعال نیاز است. وب‌سایت‌ها باید در سرور‌هایی (هارد درایو‌های تخصصی با ظرفیت بالا) میزبانی شوند که از قابلیت پشتیبانی از حجم درخواست‌ها برای دسترسی به سایت یا ترافیک آن را دارا باشند.
شکل ۲ نمونه‌ای از سرور‌های میزبان وب را نشان می‌دهد سرور‌ها باید از طریق خطوط (مخابراتی) انتقال با ظرفیت بالا به اینترنت وصل شوند. آن‌ها باید برای خدمات‌رسانی یا جایگزینی در وضعیت آفلاین قرار گیرند که در آن زمان، میزبانی به سایر سرور‌ها سوئیچ می‌شود یا در صورت اجازه کسب‌و‌کار، وب‌سایت در طول زمان نگهداری در وضعیت آفلاین قرار گیرد.

شکل ۲ سرور‌های میزبانی وب (Konstantnos Kokkinis/ Alamy)

همان‌طور که در بالا اشاره شد، Rail Europe از وب‌سایت خود در سرور محتوای متعلق به FatWire میزبانی کرده و به ابزار‌های مدیریت تجربه وب (WEM) متکی است: میزبانی در سرور عامل سوم در صورتی انجام می‌شود که شرکت از زیرساخت لازم به‌منظور میزبانی خود از سایت یا کارشناسی فناوری اطلاعات برای مدیریت آن برخوردار نباشد. مزیت یا دلیل دیگر میزبانی عامل سوم مقیاس‌پذیری است (قابلیت افزودن ظرفیت اضافی به‌صورت تدریجی، سریع و در مواقع نیاز).
درستی و واکنش سریع. نه تنها سرور‌های وب باید همواره در دسترس قرار داشته باشند، بلکه پایگاه‌های داده و نرم‌افزار‌های تجارت الکترونیکی نیز باید به سرعت واکنش نشان دهند. نرم‌افزار‌های وب باید از قابلیت‌هایی نظیر جست‌و‌جو؛ مرتب‌سازی؛ مقایسه ویژگی‌های محصولات؛ کنترل قابلیت دسترسی یا زمان‌های تحویل؛ پردازش تبلیغات و پرداخت‌ها؛ اثبات مالکیت شخص استفاده‌کننده از کارت اعتباری؛ و تأیید خرید بلادرنگ بر‌خوردار باشند. به‌ویژه در تجارت B2B حساس به زمان، خطا‌هایی که عملیات تحویل را به تأخیر می‌اندازند، غیرقابل تحمل می‌شوند.
امنیت و پیروی از PCI DSS. تمام سرور‌ها، خطوط انتقال، نرم‌افزار‌‌‌های کاربردی، پایگاه‌های داده و اتصالات اینترنتی باید ایمن شوند. داده‌های محرمانه اغلب باید با لایه دفاعی دیگری (معمولاً با رمز‌گذاری) حفاظت شوند.
برای وب‌سایت‌های پذیرنده کارت‌های اعتباری، استاندارد امنیتی اضافه از سوی صنعت کارت پرداخت (PCI) باید اعمال شوند.
تمام بازرگانان سنتی و تجارت الکترونیکی صرف‌نظر از اندازه و حجم فروش باید از PCI DSS پیروی کرده و پذیرش، نگهداری، پردازش یا تبادل اطلاعات صاحب کارت اعتباری را مورد تأیید قرار دهند. PCI DSS (استاندارد امنیت داده در صنعت کارت پرداخت) مجموعه‌ای از نیازمندی‌های امنیت اطلاعات برای کمک به پیش‌گیری از ارتکاب به کلاهبرداری در استفاده از کارت‌های اعتباری را شامل می‌شود. این استاندارد از سوی انجمن استاندارد‌های امنیتی صنعت کارت پرداخت (PCI SSC) توسعه پیدا کرد؛ این سازمان توسط American Express، JCB International Discover Financial Services، Master Card World Wide و Visa تأسیس شد.
جدول ۱ اصول PCI DSS و دوازده نیازمندی همراه این اصول را فهرست می‌کند که بر اساس آن‌ها عناصر خاص DSS سازمان‌دهی می‌شوند. انجمن PCI فهرستی از برنامه‌های کاربردی معتبر پرداخت در وب‌سایت cpisecuritystandards.org را منتشر کرده است. وب‌سایت‌های ساخته شده برای تجارت الکترونیکی باید در پلت‌فرم‌های مورد تأیید PCI میزبانی شوند. گواهی تأیید مبنی بر پیروی از سیستم‌های اینترنتی و فرآیند‌های مدیریت کارت از PCI DSS باید سالیانه انجام شود.

جدول ۱ نیازمندی‌ها و اصول PCI DSS
هسته مرکزی PCI DSS شامل گروهی از اصول و نیازمندی‌های همراه آن‌ها می‌شود که با عناصر خاص DSS سازمان‌دهی می‌شوند.
ساخت و نگهداری شبکه ایمن
نیازمندی شماره ۱: نصب و نگهداری پیکر‌بندی دیواره آتش برای حفاظت از داده‌های دارنده کارت.
نیازمندی شماره ۲: عدم استفاده از پیش‌فرض‌های فراهم شده فروشنده برای رمزهای عبور سیستم و سایر پارامتر‌های امنیتی
حفاظت از داده‌های دارنده کارت
نیازمندی شماره ۳: حفاظت از داده‌های ذخیره شده دارنده کارت
نیازمندی شماره ۴: رمز‌گذاری انتقال داده‌های دارنده کارت در شبکه‌‌‌‌‌های عمومی و باز.
نگهداری از برنامه مدیریت آسیب‌پذیری
نیازمندی شماره ۵: استفاده از نرم‌افزار‌های آنتی‌ویروس و بهنگام‌رسانی مرتب آن‌ها
نیازمندی‌ شماره ۶: توسعه و نگهداری از برنامه‌های کاربردی و سیستم‌های ایمن.
پیاده‌سازی اقدامات قوی کنترل دسترسی
نیازمندی شماره ۷: محدودیت دسترسی به داده‌های دارنده کارت (فقط برای کسب‌و‌کارهایی که نیاز به آن اطلاعات دارند).
نیازمندی شماره ۸: اختصاص شناسه منحصر به فرد برای هر شخص که به کامپیوتر دسترسی دارد.
نیازمندی شماره ۹: محدودیت دسترسی فیزیکی به داده‌های دارنده کارت.
پایش و تست مرتب شبکه‌ها
نیازمندی شماره ۱۰: رهگیری و پایش تمام دسترسی‌ها به منابع شبکه و داده‌های دارنده کارت.
نیازمندی شماره ۱۱: تست مرتب فرآیند‌ها و سیستم‌های امنیتی
حفظ سیاست امنیت اطلاعات
نیازمندی شماره ۱۲: حفظ سیاستی که به امنیت اطلاعات می‌پردازد.

ایجاد مزیت رقابتی. هیچ نوآوری رقابتی برای مدت طولانی منحصربه‌فرد باقی نمی‌ماند. شرکت‌های پیش‌رو همواره در پی یافتن قابلیت‌های نسل بعدی برای توسعه مزیت رقابتی جدید هستند. یک رویکرد، یکپارچه‌سازی شبکه‌های اجتماعی است. شرکت‌ها می‌توانند شبکه‌های اجتماعی خاص خود یا خدمات مرتبط را پیاده‌سازی کرده یا از Facebook یا سایر شبکه‌های اجتماعی موجود نهایت استفاده را به عمل آورند. یک دغدغه استراتژیک به چگونگی کنترل محتوا بر می‌گردد زیرا قرار نیست که آن محتوا پایش و کنترل شود.
یکپارچه‌سازی سیستم‌های تجارت الکترونیکی با سیستم‌های سازمانی. یکپارچه‌سازی سیستم‌های تجارت الکترونیکی با سایر سیستم‌های سازمانی و قدیمی چالش عظیم دیگری محسوب می‌شود.
گرایش فزاینده‌ای در رابطه با ایجاد یکپارچه‌سازی بهتر در تمام تعاملات با مشتری وجود دارد. در صورت ادغام یا تصاحب شرکت‌ها، نیاز به این یکپارچگی یا تعامل، تشدید می‌شود، زیرا در آن صورت وب‌سایت‌های متعددی که روی پلت‌فرم‌های متنوع فناوری ساخته می‌شوند باید یکپارچه‌سازی شوند.
نرم‌افزار هوشمند و تحلیل وب. فعالیت‌های وب‌سایت نظیر آن‌چه که کلیک می‌شود، مدت زمان مشاهده صفحه توسط بازدید‌کننده، آدرس IP کامپیوتر بازدید‌کننده و اقلام گنجانده شده در سبد خرید در ثبت و ذخیره می‌شوند. داده‌های ثبت‌شده به‌منظور اطلاع از پیمایش سایت توسط بازدید‌کنندگان، نحوه دسترسی به فعالیت‌های تبلیغاتی و تعیین سایر عوامل مورد علاقه تحلیل می‌شوند. بسیاری از فروشندگان به ارائه نرم‌افزاری‌های هوشمند و تحلیل متن اقدام می‌کنند، بنابر‌این مدیران می‌توانند ترافیک وب‌ و سایر فعالیت‌های بازدید‌کنندگان را همان‌طور که در جدول ۲ تشریح شد مورد تحلیل قرار دهند.

جدول ۲ تحلیل وب و راه‌حل‌ها و ابزار‌های نرم‌افزاری هوشمند
نرم‌افزار ویژگی‌ها و کارکرد‌ها URL
ClickTracks محصولات، ابزار‌های بصری‌سازی و خدمات میزبانی شده (شامل رفتار بازدیدکنندگان) برای تحلیل ترافیک وب‌سایت را فراهم می‌کند. clicktracks.com
Coremetrics پلت‌فرمی که فعالیت جریان کلیک‌های بازدید‌کننده و مشتری را برای ساخت پروفایل‌های LIVE (تجربه فردی همیشگی بازدید‌کننده) می‌کند که به‌عنوان اساس نوآوری‌ها در کسب‌و‌کار الکترونیکی عمل می‌کند. Coremetrics.com
Google Analytics خدمات رایگان تحلیل وب را با تحلیل یکپارچه Adwords و تبلیغات همراه با تحلیل یکپارچه دیگر جست‌وجوی مبتنی بر کلید واژه ارائه می‌کند. google.com/analytics/
SAS Web Analytics داده‌های خام وب را به‌طور خودکار به اطلاعات کسب‌و‌کار تبدیل می‌کند. sas.com/ solution/webanalytics/
Webtrends عملکرد کمپین، بازار‌یابی موتور جست‌وجو، تبدیل وب‌سایت و حفظ مشتری را مورد سنجش قرار می‌دهد. webtrends.com

تجارت الکترونیکی بین‌المللی. خریداران آنلاین بین‌المللی اغلب برای خرید از شرکت‌های تجارت الکترونیکی ایالات متحده با موانعی سروکار دارند. آن‌ها با این چالش مواجه هستند که بدانند آیا محصولات سایت به کشور آن‌ها فرستاده می‌شود یا نه؟ هزینه‌های ارسال (به کشورهای دیگر) معمولاً از حد متعارف بالاتر است و تحویل آن می‌تواند کند و غیرقابل پیش‌بینی باشد. به‌علاوه، قیمت‌ها به ارز رایج بومی کشور خریدار تبدیل نمی‌شوند. هزینه کلی تحویل برای مشتریان بین‌المللی اغلب بیش از حد مبهم یا غیرصحیح است. ممکن است مشتریان دریابند که باید مالیات‌ها و هزینه‌های اضافی سفارشی غیرمنتظره برای دریافت سفارش یا عودت آن یا اصلاح خطا‌ها را پرداخت کنند.

مدل‌های کسب‌و‌کار الکترونیکی
برای درک بهتر عملکرد کسب‌و‌کار الکترونیکی، شکل ۳ را بررسی کنید. شرکتی مثل Dell (که آن را شرکت خود قلمداد می‌کنیم) محصولات یا خدمات را همان‌طور که در طرف راست نشان داده شده است، به مشتریان ارائه می‌کند. برای انجام این امر، شرکت به خرید مواردی نظیر مواد خام، اجزا، قطعات یا خدمات از تأمین‌کنند‌گان و سایر شرکای کسب‌و‌کار (به‌عنوان ورودی) در فرآیند تدارکات اقدام می‌کنند. پردازش این ورودی‌ها در دپارتمان تولید/ عملیات انجام می‌شود. دپارتمان‌های امور مالی، بازار‌یابی، فناوری اطلاعات و غیره از تبدیل ورودی‌ها به خروجی‌ها و فروش به مشتریان پشتیبانی می‌کنند.
یکی از اهداف پیاده‌سازی کسب‌و‌کار الکترونیکی روان و خودکارسازی فرآیند‌های متعدد تا حد امکان است. نمونه‌هایی از این فرآیند‌ها عبارتند از صحه‌گذاری کارت اعتباری، تولید، خرید، تحویل، مدیریت موجودی یا فراهم کردن مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) .
این امر با سازوکار‌های تجارت الکترونیکی نظیر بازار‌های الکترونیکی، تدارکات الکترونیکی و مدیریت الکترونیکی ارتباط با مشتری انجام می‌شود که در شکل ۳ نشان داده شده است. توجه داشته باشید که فرآیند‌ها در این شکل مستلزم انجام چندین نوع از تبادلات هستند.

شکل ۳ مدل کسب‌وکار الکترونیکی

همان‌طور که قبلاً اشاره شد، مدل‌های کسب‌و‌کار در واقع روش‌های درآمد‌زایی شرکت محسوب می‌شوند. به‌عنوان مثال در B2B، می‌توان عملیات فروش را از طریق کاتالوگ یا به‌صورت مزایده انجام داد. مدل‌های اصلی کسب‌و‌کار الکترونیکی در جدول ۳ به‌طور خلاصه بیان شده‌اند.

جدول ۳ مدل‌های کسب‌و‌کار الکترونیکی
مدل کسب‌و‌کار الکترونیکی توصیف
خرید مقایسه‌ای موتور‌های جست‌وجوی The Find، NexTag و Google Product به یافتن محصولات و مقایسه قیمت‌ها اقدام کرده و پیشنهادهای خوبی را پیدا می‌کنند، البته آن‌ها بابت انجام این کار کمیسیون‌هایی را دریافت می‌کنند.
بازار‌یابی وابسته فروشند‌گان از شرکا در‌خواست می‌کنند تا لوگو‌ها یا آگهی‌های تبلیغاتی را در سایت‌های خود قرار دهند. اگر مشتریان روی لوگو کلیک کرده و پس از ورود به سایت، اقدام به خرید کنند، آن‌گاه کارمزدی به شرکا پرداخت می‌شود.
بازارهای مبادله‌ای و بازار‌های الکترونیکی تبادلات به‌طور مؤثری در بازار‌های مجازی (اعم از خصوصی یا عمومی) انجام می‌شود (ارائه اطلاعات بیشتر به خریداران و فروشندگان هزینه تبادلات را کاهش می‌دهد).
کار‌گزاران اطلاعاتی و انطباق خدمات کار‌گزاران خدمات مرتبط با اطلاعات تجارت الکترونیکی نظیر محتوا، انطباق خریداران و فروشندگان و ارزیابی فروشندگان و محصولات را فراهم می‌کنند.
عضویت فقط اعضا می‌توانند از خدمات فراهم شده استفاده کنند که شامل دسترسی به اطلاعات خاص، انجام داد و ستد و غیره می‌شود.
مزایده‌های مستقیم فروشندگان اقلامی را برای دریافت پیشنهاد قیمت از جانب بسیاری از خریداران احتمالی معرفی کرده و بالا‌ترین قیمت، برنده مزایده خواهد بود (مثل برگزاری مزایده در eBay)
مزایده‌های معکوس خریداران آگهی‌های خود مبنی بر خرید اقلام یا خدمات موردنظر را در یکی از سایت‌های مزایده قرار می‌دهند. این آگهی‌ها را در‌خواست به ارائه پیشنهاد (RFQ) می‌نامند. پایین‌ترین قیمت مورد تأیید برنده خواهد بود.
قیمت‌گذاری از سوی مشتری مشتریان مبلغ پرداختی دلخواه خود را تعیین کرده و واسطه‌ای مثل Priceline.com سعی می‌کند تا مشتری را با یکی از تأمین‌کنندگان جور کند.
مزایده‌های آنلاین شرکت‌ها یا افراد مزایده‌های بسیار متنوعی را در اینترنت بر‌گزار می‌کنند. این روش کم هزینه و سریع برای فروش یا نقد کردن اقلام محسوب می‌شود.
بازار‌یابی مستقیم آنلاین تولید‌کنندگان یا خرده‌فروشان اقلام خود را مستقیماً به‌طور آنلاین به مشتریان می‌فروشند. این روش، روشی بسیار کارا برای خدمات و محصولات دیجیتال محسوب می‌شود.
بازار‌یابی ویروسی (سینه به سینه) این روش مستلزم اتکا به افرادی برای اشاعه پیام‌های بازار‌یابی است.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text